PDA

Zobacz pełną wersję : Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Kuba_DW_PWN
08-03-14, 16:00
Chciałem rozpocząć dyskusję na temat wpływu najnowszej technologii na sposób funkcjonowania człowieka.
Do refleksji skłoniła mnie książka Williama Powersa „Wyloguj się do życia" - nowość PWN, którą kupiłem 3 marca, w której autor opisuje w jaki sposób urządzenia mobilne zmieniły nasz sposób pracy, życia i kontaktów ze znajomymi we współczesnym społeczeństwie.

Jak Waszym zdaniem nieograniczony dostęp do sieci wpływa na otaczający nas świat?
Czy obserwujecie zjawiska, które nie rozwinęłyby się, gdyby nie popularność urządzeń mobilnych?

mariuszh82
24-03-14, 12:21
Najnowsza technologia ma ogromny wpływ na życie człowieka. Ogromny. Wszystko jest dostępne za pomocą sieci, czy telefonów. Nawet robienie zakupów. Mimo wielu pozytywów, są także i negatywy. Zanikają międzyludzkie stosunki. Takie normalne, jak wysłanie z wakacji kartki, czy napisanie listu. Wiadomo, meil jest wygodniejsza formą, ale jednak nie jest już to takie "naturalne".

blewap3
26-03-14, 07:32
Zanikają międzyludzkie stosunki. Takie normalne, jak wysłanie z wakacji kartki, czy napisanie listu.
Zgadzam się całkowicie! Mimo udogodnień stajemy się (niekiedy na własną prośbę) kontrolowani. Najmłodsi posiadają często już bardzo dużą wiedzę na temat najnowszych technologii kosztem gry w piłkę na podwórku.

martyś
27-03-14, 14:46
Oczywiście, że na nas wpływa i to w ogromnym stopniu. Technologia zmieniła sposób w jaki pracujemy, szukamy rozrywki, kontaktujemy się z innymi... Oczywiście ze wszystkiego można korzystać rozsądnie i nowoczesne rozwiązania traktować jako uzupełnienie i ułatwienie "realnego" życia, ale do tego trzeba sporej dozy rozsądku i umiarkowania, a z tym nie jest łatwo... Szczególnie widać to na najmłodszych, ale tu winić można rodziców, którzy w żaden sposób nie ograniczają wirtualnej aktywności dzieci. Nie chodzi tu o jakiś wielki rygor, ale kontrolę, by w życiu młodego człowieka panowała równowaga, a to moze mu wyjść tylko na dobre

marysia
02-04-14, 17:11
Oczywiście, że na nas wpływa i to w ogromnym stopniu. Technologia zmieniła sposób w jaki pracujemy, szukamy rozrywki, kontaktujemy się z innymi... Oczywiście ze wszystkiego można korzystać rozsądnie i nowoczesne rozwiązania traktować jako uzupełnienie i ułatwienie "realnego" życia, ale do tego trzeba sporej dozy rozsądku i umiarkowania, a z tym nie jest łatwo... Szczególnie widać to na najmłodszych, ale tu winić można rodziców, którzy w żaden sposób nie ograniczają wirtualnej aktywności dzieci. Nie chodzi tu o jakiś wielki rygor, ale kontrolę, by w życiu młodego człowieka panowała równowaga, a to moze mu wyjść tylko na dobre

Zgadzam się, jeśli z nowoczesnych technologii korzysta się z umiarem, nie powinny szkodzić.
Rozsądnie wykorzystywane mogą nawet przynosić pożytek. Przykładowo, ja dzięki portalom społecznościowym utrzymuję kontakty ze znajomymi, do których zwyczajnie nie miałabym czasu zadzwonić.
Nie zamierzam też zabraniać dostępu do sieci dzieciom. Pozwalam im np. przez określony czas w ciągu dnia grać gry w sieci. Bardzo lubią gry farmerskie. Jeśli grają z umiarem i pod moją kontrolą, taka gierka na pewno im mi zaszkodzi.

mobilek
03-04-14, 09:34
Technologia ma na nas ogromny wpływ, a co najważniejsze powoduje też, że jesteśmy do niej zależni. Oberwuję rynek i widzę co się dzieje: ostatnio Google wypuścił na rynek nowy system Androida, który będzie stosowany w tzw inteligentych zegarkach. Możemy zrobić z tym wszystko: sprawdzić pogodę, pociąg, samolot, wynik meczu...a nawet otworzyć garaż! Oczywiście minie jeszcze trochę czasu zanim to się rozejdzie i stanie powszechne. Niemniej jednak jest to fascynujące, ale też i zarazem przerażające. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości to wciąż człowiek będzie istotą myślącą samodzielnie, a technologia w postaci komputerów, telefonów czy innych gadżetów będzie jedynie pomocą w codziennym funkcjonowaniu.

elander
10-06-14, 12:17
Nie da się zaprzeczyć - nowe technologie zafundowały nam wiele udogodnień, ale też znacznie podkręciły tempo naszego życia. Dlatego mnie zastanawia najbardziej fakt, jak długo współczesny człowiek będzie w stanie je znieść - przecież choćbyśmy nie wiem jak się starali i tak nie jesteśmy w stanie być zawsze i ze wszystkim na bieżąco...

Piotr Benet
14-07-14, 15:48
No właśnie i stąd ten wysyp chorób nowotworowych i innego ustrojstwa. Ludzie w sowim naturalnym środowisku cechowaliby się większą śmiertelnością. Chorób cywilizacyjnych będzie w związku z tym coraz więcej.

danuta1
23-07-14, 11:23
Uważam,że najpierw należy wyrobić sobie metodę radzenia sobie radzenia sobie z różnymi sytuacjami bez tych gadżetów.Później zacząć z nich korzystać jako dodatkowej pomocy.Tak by się stały dodatkiem do osiągnięcia celu, a nie głównym środkiem.

adamkowal
23-07-14, 13:01
ostatnio Google wypuścił na rynek nowy system Androida, który będzie stosowany w tzw inteligentych zegarkach. Możemy zrobić z tym wszystko: sprawdzić pogodę, pociąg, samolot, wynik meczu...a nawet otworzyć garaż!

Znając brak poszanowania googla do prywatności, to miałbym obawy co do takich gadżetów...

kibicFCB
24-07-14, 08:42
zgadzam się teraz to jest wszystko podporządkowane nowej technologii internet itp itd

Blue sky
01-10-14, 21:24
media społecznościowe tak wciagają ludzi, że nikt już nie wychodzi spotkać się ze znajomymi, to robi się powoli chore

elander
03-10-14, 08:29
media społecznościowe tak wciagają ludzi, że nikt już nie wychodzi spotkać się ze znajomymi, to robi się powoli chore
Nie przesadzajmy. Poza osobami określanymi z japońskiego jako hikikomori, które non stop siedzą w domu i wycofują się z realnych kontaktów z ludźmi, jest przecież ogromna większość, która social media traktuje tylko jako dodatek. Osobiście poprzez facebooka jedynie umawiam się ze znajomymi, albo załatwiam sprawy formalne. Łatwiej jest zapytać się o coś do zrobienia na studia kogoś z kierunku kto jest online, niż wydzwaniać po wszystkich licząc, że ktoś odbierze. Zwłaszcza, że często takie sprawy załatwiam w porach niezbyt dogodnych do zawracania ludziom głowy.

Jeśli zaś tyczy się nowych technologii, to nie da się ukryć, że mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka, a z każdym kolejnym pokoleniem wpływ ten będzie większy. Już teraz młodzież jest praktycznie kompletnie uzależniona od telefonów, komputerów, telewizorów, drukarek czy innych sprzętów i nie do końca chyba wyobrażają sobie życie bez nich. Człowiek jednak jest na tyle istotą stadną i związaną z naturą, że kontakty bezpośrednie raczej nigdy nie zanikną.

Nie zapominajmy także, że wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne przede wszystkim pchają nas do przodu. Odkrywają przed nami nowe możliwości i w dużej mierze ułatwiają nam życie. Weźmy na przykład GPS. Nie dość, że ułatwia nam poruszanie się, to w ostatnim czasie zaczął być używany do ułatwiania turystom zwiedzania. Niedawno trafiłam na stronę, na której oferują aplikację z głosowym przewodnikiem. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu o takim wykorzystaniu sygnału satelity. Dzięki GPSom do przodu posunęły się jednak nie tylko turystyka, ale także na przykład geologia czy geodezja (tworzenie map geologiczno-tektonicznych czy bardzo precyzyjne określanie współrzędnych geodezyjnych). Policja wykorzystuje to do prowadzenia pościgów czy lokalizowania miejsc w których popełniono przestępstwo.

Nie możemy patrzeć na nowe technologie tylko przez pryzmat zagrożeń jakie za sobą niosą. Wszystko niesie je za sobą. Patrząc na to w ten sposób, nie powinniśmy jeździć samochodami, bo przecież są wypadki. Z podobnych względów nie powinniśmy latać samolotami. Wszystko jest dla ludzi, tak samo coraz to nowe rzeczy, tylko po prostu trzeba umieć z głową z tego korzystać i nie dać się temu zdominować. Póki będziemy pamiętali, że to człowiek jest panem technologii, a nie na odwrót, wszystko będzie dobrze.

simian raticus
17-12-14, 15:05
W Polsce samobojstw i psychoz wiecej! Jednym slowem sie pogarsza!

DawidUb
30-12-14, 20:15
Elander, masz rację. Wszystko jest dla ludzi. Z tym, że coraz więcej osób zatraca się tak mocno w tym świecie wirtualnym, że zaczyna w niego wierzyć.
Trochę się zgodze co do faktu, że kontakty miedzyludzkie zubozały. Kiedyś jak się stało w kolejce, siedziało w pociagu, bo miał opóźnienie, to się ze soba rozmawiało.
A teraz? jeden wyciągnie komórke, drugi tablet, trzeci mp3 (przykąłdy biorę z autopsji).
Choć oczywiście jest druga strona medalu: nowe technologie pozwalają na nawiązywanie znajomości, zwałszcza osobom, które są nieśmiałe.

Janusz Marceluk
30-01-15, 08:39
To jest oczywiste, że technologia zmienia człowieka. Może zmienić negatywnie i pozytywnie. Ułatwia kontaktowanie się z drugim człowiekiem, ale i spłyca ten kontakt.

amberus
26-02-15, 19:49
Zauważmy to, technika pędzi na przód a człowiek , ten szary, wlecze się za nią. Jest grupa osób która łapie w lot wszelkie nowinki i potrafi się sprawnie do tego dostosować. Ale lwia część osób tego nie potrzebuje , nie rozumie i nie korzysta. Świadomość wielu została już dawno w tyle. I musimy się z tym pogodzić. Co ciekawe te tępo będzie jeszcze szybsze i te różnice będą coraz bardziej zauważalne.

carolajn
28-02-15, 07:59
Ja nie mam nic przeciwko rozwijającej się technologii. Bardzo chętnie z niej korzystam. Ostatnio kupiłam nowego laptopa a teraz zastanawiam się nad zakupem tabletu Ferguson S8 by móc swobodnie pracować poza domem. Nie chce mi się dźwigać laptopa a tablet jest na tyle mały i lekki, ze bez problemu mogę go nosić w torebce. Moje dzieci też uwielbiają nowinki techniczne i cieszy mnie to bo wiem, że nigdy nie będą miały problemów z obsługą różnych urządzeń.

amberus
28-02-15, 10:03
I bardzo dobrze, tak właśnie powinno być. Musowo nadążać , inaczej momentalnie zostaje się w tyle.

greta
06-05-15, 13:20
Ludzie, szczególnie młodzi bardzo się uzależniają od internetu, gier, a przede wszystkim od mediów społecznościowych. Żyją nawet bardziej w wirtualu niż w realnym świecie na czym oczywiście cierpią ich relacje z najbliższymi. Najgorzej, gdy w pewnym momencie taki człowiek zda sobie sprawę z tego, jak niewiele ma, bo setki lajków na facebooku to jednak nie jest lek na samotność. I wtedy często kończy się to depresją. Sama mam brata, który obecnie leczy się z depresji w którą częściowo wpędził się z powodu internetu. Zresztą w internecie można poczytać na temat tego jak wygląda terapia młodzieży.
Szczególnie osoby, które mają dzieci w tym wieku powinny sobie wziąć to do serca.

fuger
28-05-15, 10:04
Używanie telefonów, komputerów, tabletów to moim zdaniem nic złego. Natomiast wczepianie sobie chipów, to już moim zdaniem lekka przesada. Elektronika kiedyś przejmie władze nad światem i stanie się to szybciej niż nam się wydaje. O ile to już nie nastąpiło, bo wile osób nie wyobraża sobie życia bez komputera i internetu.

DamianB
16-06-15, 09:48
Mam nadzieje że nie dożyje czasów w których elektronika przejmie kontrole nad wszystkim. Nie wróży to nic dobrego..

joonek9
04-07-15, 09:09
Warto spojrzec na temat z tej strony, ze rozwoj technologii wplywa na to, ze nie musimy tak ciezko tyrac.

makadame
20-11-15, 20:35
temat rzeka, a każdy i tak ma swoje podejście