PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mały dom może być wygodny?

fabrykantka
21-05-14, 13:34
Czy waszym zdaniem nieduży dom, np. o powierzchni 80mkw może być wygodny?

marianjot
22-05-14, 07:39
Mały dom nie może być wygodny, mały dom jest wygodny. Jeżeli tylko jest dostosowany do liczby domowników. Obecnie mamy piętrówkę z lat 780-tych, w sumie niedużo bo 110 m2 ale okazuje się, że na rodzinę 2+1 to stanowczo za wiele. Z powodzeniem zamiast 4 pokoi w tym salonu wystarczyły by 3 i mniejszy salon, obecnie 28 m2. No i piętro, to marnowanie miejsca na klatkę schodową, w miejscu której swobodnie mógł by powstać jeden mały pokój a o ile mniej sprzątania :). Marzy mi się domek parterowy 2 sypialnie + salon połączony z kuchnią i średniej wielkości łazienka, taka żeby pomieściła wannę, prysznic i podwójną umywalkę. To by mnie urządzało a o ile mniej sprzątania.

kuropatwa
22-05-14, 13:31
To prawda. Mały dom jest pod wieloma względami dużo wygodniejszy, ale musi mieć przemyślany układ i być dostosowany do wielkości rodziny.
Trzeba o tym myśleć już na etapie projektu, ale teraz jest tak ogromny wybór, np. w pracowniach, że naprawdę trudno jest nie znaleźć czegoś na swoje potrzeby.

Piotr Benet
27-05-14, 07:17
Sam mieszkam w małym domu - i muszę Ci powiedzieć, że zalet jest dużo. Przede wszystkim niskie rachunki za eksploatacje. 120 mkw spokojnie wystarczy 4-osobowej rodzinie.

trucicielka
27-05-14, 11:22
Przede wszystkim zależy to od tego ile jest w osób w rodzinie i czy rodzina zamierza się powiększać. Ale tak ogólnie to moim zdaniem taki domek może być jak najbardziej wygodny.

marinko007
17-06-14, 10:24
120 mkw w zupełności wystarczy. Chociaż dużo zależy od projektu.

odyssa11
26-06-14, 11:32
Pierwsza sprawa to projekt, druga liczba domowników. ale faktycznie 12 mkw to optymalny wariant

Junix852
04-07-14, 10:38
Zależy dla kogo optymalny. Powierzchnia domu i ułożenie pomieszczeń zależy od wielkości rodziny. Jesli są 3 osoby to nawet 80 metrów kw będzie ok.

pola
30-10-14, 09:28
Jasne, że może. Dużo zależy od tego, w jaki sposób go wyposażysz. Powinnaś pomyśleć o spójnej i praktycznej aranżacji wnętrz, biorąc pod uwagę wystrój salonu, sypialni, kuchni i łazienki jako całość.

jubiler82
12-11-14, 09:42
Ja myślę, że nadchodzą czasy, gdy będzie się budować raczej właśnie takie mniejsze domki. Raz ze względu na mniejszy koszt zakup działki. Ale także ze względu na cięcie kosztów ogrzewania. Czasy są niestabilne, im mniej kosztów stałych tym lepiej. A że jest sporo tego typu domów na rynku projektowym widać po stronach. Bez problemu znajdziesz tego typu projekt domu.

marysia
13-11-14, 14:48
Moim zdaniem może :)
Tylko chyba najlepiej szukać wśród gotowych domów, na przykład na stronkach w stylu targów imieszkaniowych. Unikniemy wtedy ryzyka, że nasz wymarzony domek nie spełni naszych oczekiwań, bo w rzeczywistości okaże się mnie funkcjonalny niż sobie wyobrażaliśmy.
Ale ogólnie, domek to świetna opcja, chociażby ze względu na pełną intymność i dostęp do własnego ogrodu.

trucicielka
20-11-14, 10:58
Tak de facto wszystko będzie zależeć od tego w jakim sposób zagospodarujemy dostępną przestrzeń - najważniejsze jest aby nie przeładowywać pokoi meblami.

ratun
24-11-14, 00:31
Jasne. Wszystko zależy po prostu od tego, w jaki sposób go zaplanujesz:)

flora
18-02-15, 11:00
To na pewno zależy od tego ile osób mieszka w tym domu, jak rozplanowane są w nim poszczególne pomieszczenia i jak są one zaaranżowane. My z mężem mieszkamy w domu podobnej wielkości i jest nam bardzo wygodnie. Przed budową sporo zastanawialiśmy nad tym, czy to ma być dom parterowy z poddaszem czy piętrowy, ale w końcu postawiliśmy na niewielki domek parterowy z poddaszem. Przede wszystkim był tani w budowie. Ma też oczywiście inne zalety, jest ciekawy artykuł o tym: Dom parterowy z poddaszem czy piętrowy – porady co wybrać. Polecam go wszystkim osobom planującym budowę.

Raquel
19-02-15, 13:49
O własnie, zalezy ile osób w nim mieszka, i co to znaczy dla Ciebie mały dom :). Ja cenię sobie mój dom, choć do wielkich nie nalezy, ale przeciez jest własnie mój :)

ratun
25-02-15, 16:28
Oczywiście, że tak. Trzeba go tylko odpowiednio zaplanować:)

Radar16
25-02-15, 19:48
Dokładnie mały dom, dobrze rozplanowany finalnie wcale nie musi być taki mały :)

kinia25
22-03-15, 21:48
małe domy są przytulne i mają swój wyjątkowy klimat.

julita
27-01-16, 16:23
Moja sąsiadka buduje właśnie taki parterowy domek dla 3-os. rodziny. Salon za aneksem, dwie sypialnie, łazienka, kotłownia i mały przedpokój. Powierzchnia użytkowa tego to 65 m. Spokojnie się pomieszczą i odpadają "hektary do sprzątania".:)

lejer
28-01-16, 13:33
wnętrze to raz, ale też zależy ile osób będzie w nim mieszkać. Czy będzie przyjmować gości i jak często i w jakiej ilości?

Adam30
26-04-16, 18:50
Na 3 osoby to 70-80 spokojnie. Domek 120 metrów to nawet na 5 osób będzie ok. Ja w 4 osoby mieszkamy na 50 metrach i jest nam zdecydowanie za ciasno, ale zdecydowanie najbardziej przeszkadzają sąsiedzi (mieszkam w bloku) ciągle jakieś remonty. Wolałbym mieć domek nawet te 50 metrów byle by nie mieć sąsiadów za ścianą i własny ogródek (nawet nie duży - wystarczył by 150-200 metrów).

byczastrona
29-03-17, 14:16
Mieszkanie w którym mieszkam ma taki metraż. Jest OK.