PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uczyć się angielskiego?

Piotr Benet
01-07-14, 06:08
Po kilku latach jestem zmuszony powrócić do nauki tego języka. Jaka metoda nauki jest najskuteczniejsza? Szkoła językowa, indywidualne lekcje, fiszki, rozmowa na skype...?

Julia Mroczek
01-07-14, 09:11
W przypadku samodzielnej nauki słówek sprawdzoną metodą są tzw fiszki. Czyli zapisujesz sobie słówka a na odwrocie ich znacznie. Z gramatyką i umiejętnościami językowymi nie będzie już tak łatwo - z doświadczenia wiem, że trudno jest to ogarnąć we własnym zakresie. Możesz znaleźć sobie kogoś do rozmówek przez skype z innego kraju. Do pewnego momentu intensywnie to praktykowałam. Uczysz się mowy potocznej i slangu w ten sposób. Jeżeli chodzi o gramatykę to zawsze możesz skorzystać z oferty taka jak ta tutaj czyli indywidualne lekcje z lektorem z dojazdem do domu. Trochę droższa opcja niż w przypadku lekcji w szkole językowej, ale zdecydowanie więcej się nauczysz w ten sposób.

karolpiegzik
02-07-14, 10:10
Kolega wspominał mi, że najlepszą motywacją do nauki i jego sposobem był wyjazd z taką wiedzą jaką ma i oczywiście fiszkami i jakoś musiał sobie radzić. Coś jeść, pić, gdzieś się przespać. Instykt przetwania wymusił na nim intensywną naukę.

Tomas55
16-07-14, 16:31
Fiszki nie są najlepsze, mogą być co najwyżej dodatkiem. Najlepiej zapamiętuje się słówka w kontekście a nie same.
Generalnie nic nie zastąpi dobrego nauczyciela, ale jak ma się dużo samodyscypliny można spróbować uczyć się samemu. Niewielu ludziom udaje się jednak systematycznie uczyć się samodzielnie.

bialyk
16-07-14, 19:33
Ciężko określić, która jest najskuteczniejsza. W szkole uczono mnie gramatyki, mało było rozmowy. Teraz jak zasiadłem to po prostu słuchałem rozmowy po angielsku przetłumaczonym zdaniem, łatwiej się przyswaja, jeżeli chodzi o mnie ;)

Bylaty
18-07-14, 08:17
A co sądzicie o takim pomyślę na samodzielną naukę angielskiego? http://blog.hepika.pl/nauka-jezykow/samodzielna-nauka-angielskiego/
Według mnie ten sposób wydaje się bardzo ciekawy

Fart
21-07-14, 08:27
Ciężko określić, która jest najskuteczniejsza. W szkole uczono mnie gramatyki, mało było rozmowy. Teraz jak zasiadłem to po prostu słuchałem rozmowy po angielsku przetłumaczonym zdaniem, łatwiej się przyswaja, jeżeli chodzi o mnie ;)

Tak wygląda edukacja polska.
Dlatego potem musiałem sobie poradzić. Skuteczny był Speak Up. Szkoły językowe są droższe od fiszek, ale samodzielna nauka jest bardzo trudna i w sumie mało wydajna. Dobrego lektora nic nie zastąpi.

Bromek4
01-08-14, 12:04
bardzo fajna metoda :) żeby więcej ludzi z tego korzystało to byłoby fajnie

Ja także korzystam z tego typu afirmacji do nauki i naprawdę sa rewelacyjne :)

simian raticus
06-08-14, 16:10
Mi tam angielski niepotrzebny! United Kingdom i USA mi się nie podobają! Wole po polsku z Polakami gadać! Angielski język jest obleśny!

Fart
26-08-14, 08:10
bardzo fajna metoda :) żeby więcej ludzi z tego korzystało to byłoby fajnie

Życie mnie nauczyło, że większość rzeczy, które są za darmo zazwyczaj są niewiele warte.
W przypadku uczenia się czegokolwiek jeszcze nikt nie wymyślił jak zastąpić nauczyciela. Owszem samodzielna nauka może coś dać, ale często kończy się niepowodzeniem.

pola
20-10-14, 08:43
Przy samodzielnej nauce nie ma przede wszystkim tej bardzo ważnej motywacji, nikt nad nami nie stoi i nikt nie pilnuje, czy dobrze opanowaliśmy materiał. Najlepiej jednak zapisać się na kurs. Można też zawsze namówić szefa do tego, żeby zafundował nam angielski dla biznesu (http://escs-katowice.pl/angielski-dla-firm/). Wiele firm wybiera dziś taką opcję. Szkolenia można wpisać w koszty, a kwalifikacje pracowników wzrastają.

Fart
24-10-14, 08:55
Motywację trzeba mieć zawsze, nawet na kursie. Jeżeli nie wiesz dlaczego się uczysz języka, to strata kasy. Inna sprawa, że "topór" nad głową (lektor) również potrafi motywować.

mezo
19-11-14, 12:15
Dobrą opcją jest również kurs językowy w szkole językowej - co jak co, ale jest to najskuteczniejsza forma motywacji - aby po pracy pójść na te 2 godziny na zajęcia. W przeciwnym wypadku raczej by mi się nie chciało zakuwać - a tutaj muszę. Jeżeli chodzi o szkołę językową to warto wybierać takie w których rzeczywiście lekcje odbywają się po angielsku. U nas w Lingualand rzeczywiście tak było.

joonek9
21-11-14, 15:53
Najlepiej jak jest się postawiony pod ścianą, wyjazd do za granicę i jakoś trzeba sobie poradzić, nauczyć się języka. Zazwyczaj po kilku latach w szkole się ma mniejszą widzę niż gdyby wyjechało się np. do Anglii na 3-4 miesiące.

Fart
24-11-14, 08:23
Nie jestem za taką opcją. Wszystko jest kwestią odpowiedniej motywacji. Jeżeli ściana jest dla Ciebie skuteczna, to lepiej w ogóle nie uczyć się języka, bo nie jest Ci do niczego potrzebny. Wolę kursy, właśnie dlatego, że nie muszę wyjeżdżać z kraju. Kto ma kilka miesięcy czasu, aby wyjechać za granicę na naukę?

losiun2
25-11-14, 20:56
Witam,

Uczyłem się angielskiego w szkole, później na studiach jednak jak wyjechałem za granice miałem potężne problemy podczas rozmów . Po powrocie postanowiłem coś z tym zrobić. Najpierw poszedłem na kurs grupowy do prywatnej szkoły. Kompletnie się to nie sprawdziło. Grupa była źle dobrana zarówno pod względem wieku jak i umiejętności kursantów. Zrezygnowałem po miesiącu ale nie zrezygnowałem z nauki. Niedawno trafiłem na kurs Callana. Jak dla mnie to strzał w 10! Uczę się konstrukcji zdań, gramatycznej wymowy i pisowni. Sam kurs jest bardzo logiczny i przemyślany. To czego się nie nauczyłem przez wiele lat szkoły, bez problemu opanowałem w kilka miesięcy. Jedynym minusem jest to że lekcje z lektorem muszę powtórzyć w domu ale efekty są zdumiewające. Jedynie co to żałuję że wcześniej nie podjąłem nauki tą metodą.

majeczka
27-11-14, 13:16
ja do nauki francuskiego korzystałam z takiego programu do zapamiętywania słówek, na początku myślałam że to w ogóle nie działa, ale po 2-3 miesiącach używania go byłam zaskoczona kiedy spróbowałam czytać po francusku bo rozumiałam dużo więcej niż wcześniej. Może do angielskiego też jest coś takiego? Program z którego korzystałam nazywał się Profesor Pierre, ale chyba są inne wersje językowe. W nauce języka najważniejsza jest regularność i konsekwencja, czasem nawet 15-20 minut dziennie w dłuższej perspektywie przyniesie zaskakujące efekty. no i warto zacząć czytać w obcym języku jak najwcześniej, nawet kiedy jeszcze niewiele rozumiemy z tego co czytamy - to oczywiście moje zdanie, ale trochę interesowałam się tą tematyką ;)

ulik
08-12-14, 11:31
Próbowałam takich sposobów, ale niestety z marnym skutkiem. Mam świetne płyty z nauka języka angielskiego, ale najbardziej pomógł mi kurs online. Zajęcia odbywały się w małych grupach, o różnych godzinach, najczęściej późnych bo każdy miał wtedy najwięcej czasu dla siebie. Efekty było widać bardzo szybko. Lekcje tez prowadzone były ciekawie, w sposób angażujący nas słuchaczy.

simian raticus
08-12-14, 14:04
Angielski jest najwazniejszy w tych czasach!

Fart
09-12-14, 07:59
Czy najważniejszy? Trudno powiedzieć, ale na pewno bardzo przydatny. W końcu istnieje wiele interesujących stron internetowych, które są w języku angielskim. Oczywiście kwestie wymagań pracodawców, czy po prostu wyjazd na zagraniczne wakacje to jeszcze inna sprawa.

Fart
23-12-14, 07:17
To prawda, ale to raczej dotyczy nauki w podstawówce lub szkole średniej. Faktycznie wiele osób uczyło się, ale niestety często nauczyciele byli kiepscy, a nauka była bardzo oparta na gramatyce, za to konwersacji było mało. Stąd chyba taka popularność szkół językowych, bo potem wiele osób odkrywa, że język jednak jest im do czegoś potrzebny.

Fart
12-01-15, 10:52
To nie rozważaj, tylko się zapisz. Dosyć ciekawe są zajęcia w empik school. Dobrzy lektorzy zawsze motywują, ale ostatecznie każdy sam musi wygrać w lenistwem lub brakiem czasu.

Ramin
04-02-15, 19:15
Dokładnie popieram sam miałem okazję uczyć się w empik school 2 lata i zrobiłem znaczny progress jeśli chodzi o język angielski.

porter
21-05-15, 09:19
A słuchajcie, jest tu ktoś z pomorza i zna jakąś dobrą szkołę z angielskim najlepiej w okolicach trójmiasta?

Dominik Jędrzejczak
21-05-15, 18:24
Najlepiej uczyć się codziennie po trochu. Jedna lekcja dziennie 30 minut jest o wiele lepsza niż raz w tygodniu 5h. Ja się tak uczę i już dużo umiem. I love english

zdmak
22-05-15, 15:52
Ja ze swojej strony mogę polecić grę Lingo Games na urządzenia mobilne. Uczysz się angielskich słówek i jednocześnie dobrze się bawisz (m.in. jest tam słynny snake). Dodatkowo aplikacja przypomina o kolejnych lekcjach. Dostępne zarówno na Androida jak i iPhone.

Koprobo
26-05-15, 12:37
A gdzie dokładnie w Trojmieście szukasz? Moja dziewczyna po wakacjach się zapisała do Akademii Jezykowej w Gdyni i strasznie się uparła żebym i ja się zapisał. Ona jest bardzo ambitną dziewczyną, więc skoro ONA coś poleca, to wydaje mi się że warto. Wygooglaj sobie te szkołę bo coś mi się kojarzy, że oni mają kilka siedzib w różnych miastach więc może jak nie Gdynia to gdzieś indziej będziesz miał bliżej

ulicafinansowa
26-05-15, 14:49
Granie w gry w sieci i komunikowanie się ze społeczeństwem w sieci po angielsku bardzo dobrze i przyjemnie uczy języka. Najlepiej komunikować się po angielsku przy użycia jakiegoś komunikatora głosowego.

sakuranna
23-07-15, 16:02
Ja ze swojego doświadczenia polecam... oglądanie filmów i seriali z napisami. Najlepiej angielskimi. Później, w miarę czasu można zrezygnować z napisów. Nic mnie tak nie nauczyło rozumieć języka ze słuchu jak oglądanie filmów. Akurat w języku angielskim jest to najłatwiejsze, bo większa część filmów jest w tym języku. Gorzej np.: z niemieckim :< Chciałabym strasznie nauczyć się tego języka, ale jakoś mi nie idzie. Zapisałam się nawet na dwumiesięczny intensywny kurs wakacyjny, ale jest ciężko... Może ktoś z Was zna jakieś dobre nagrania/seriale/filmy w tym języku. A jeśli chodzi o angielski to do wyboru do koloru :D Ja chyba najwięcej nauczyłam się przez oglądanie Supernaturala... Ale 10 sezonów to duża ilość czasu i odcinków - nie każdy jest w stanie tyle wytrwać ;)

Fart
28-07-15, 11:14
Oglądanie filmów może pomóc, ale nauki nie zastąpi.

sakuranna
30-07-15, 09:43
I tak i nie.
Są tworzone specjalne seriale (może i nie są najwyższych lotów), których głównym celem jest nauka języka. Są do nich dołączane później różne ćwiczenia gramatyczne i na słownictwo. Wszystko zależy od tego jak podchodzimy do sprawy. Ale siłą rzeczy oglądanie dużej ilości filmów, czy słuchanie muzyki, czy wiadomości w innym języku podświadomie zwiększa nasze rozumienie. Może dlatego dużo dzieci, które oglądały japońskie kreskówki za młodu, rozumie niektóre słowa po japońsku :)

Pozdrawiam

Koprobo
20-10-15, 13:24
mi sie wydaje ze najlepsza forma nauki jezyka jest zapisanie sie na kurs jezykowy. Sam chodzilem swego czasu do szkoły jezykowej w gdyni i do tej pory jestem zadowolony, bo udalo mi sie w krotkim czasie nadrobic wszystkie braki ze szkoly i duzo lepiej mi idzie posługiwanie sie jezykiem

barso
21-07-16, 12:20
Też mi się wydaje że kurs językowy to najlepsza opcja, mi się łątwiej uczy na kursie w speak upie i widzę większy postęp w kilka m-cy niż w szkole przez kilkanaście lat :/, niestety w polskich szkołach dalej słabo uczą, pamiętam że ciągle tłukliśmy jakąś gramatykę czasy, a mówienie, słownictwo to było na ostatnim miejscu. Co jest totalnie bez sensu.

fakeyy6
07-09-16, 16:48
Kurs jezykowy to super rzecz, ale oczywiscie nastawiony na rozmowe, a nie pisanie :) Mi pomoglo tlumaczenie tekstow piosenek, no i oczywiscie ogladanie filmow po angielsku z polskimi napisami.

Kafrlis
20-09-16, 10:10
Nie ma to jak tłumaczenia symultaniczne wrocław warto się pouczyć trochę angielskiego ale i tak jak mamy coś do przetłumaczenia to lepiej dać to do biura tłumaczeń.

barso
23-09-16, 16:27
Z tego co słyszałem to oglądanie z polskimi napisami wiele nie uczy, lepiej z angielskimi albo wcale, jestem na kursie w speak up i ostatnio mieliśmy w Multikinie retransmicsję sztuki Romeo i Julia, można było zabrać ze sobąosobę towarzyszącą, podobało mi się tym bardziej ze sporo już rozumiałem po angielsku

jajanek97
29-09-16, 11:14
Ja chodzę do liceum i też podszkoliłem mocno angielski oglądając filmy i seriale :D Sam też trochę tłumaczyłem napisy, nie publikowałem, tylko dla siebie, więc to dobry sposób. Teraz utrwalam wiedzę w szkole językowej, bo jakoś w szkole mam wrażenie, że są zacofani... Zapisałem się i dla nastolatków to mega opcja, jeśli chcą porządnie utrwaliś materiał.

sara-narat
14-11-16, 12:17
Najlepiej jest mieć stały kontakt z tym językiem bo nieużywany się zapomina. Jest dużo stron internetowych gdzie można się nauczyć słówek poprzez jakieś zabawy czy programy ale też trzeba pamiętać właśnie o tej gramatyce i też trzeba przełamać barierę mówienia i tutaj najlepiej trafić do jakiejś szkoły językowej czy dobrego korepetytora który ci wytłumaczy zasady gramatyki i porozmawia. Byłam na kursie angielskiego dwa lata temu i ponownie zastanawiam się nad ponowną nauką bo czuję niedosyt.

Marta455
14-04-17, 14:23
Niestety gdy nie stosujemy tego języka wówczas łatwo ulatuje. Należy ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć...

DobryOn
17-05-17, 11:05
Ja uczę się m.in. z książek Szkutnika. No ale jednak praktyka jest najważniejsza.

KaskaJa
29-05-17, 08:49
wg mnie nauka poprzez zabawę. bierzesz znajomą/znajomego i na zmianę wymyślacie przeciwnikowi słówko do odgadnięcia. Oboje macie słownik, jak nie wiecie to sprawdzacie :D

Nytur
03-06-17, 13:57
Również uważam, że najlepiej uczyć się języków obcych pod pretekstem relaksu lub zabawy, na przykład grając w gry, oglądając filmy lub czytając interesujące nas artykuły w internecie.

kurkuma
30-08-17, 20:31
Kupiłam podręcznik Pawlikowskiej z płytą. Słucham w aucie i jak gotuję, szczerze mówiąc - widzę efekty.

AnnaLis
31-10-17, 15:52
fiszki to dobry pomysł + kilka lekcji prywatnych

darius
02-11-17, 11:13
Można do końca życia uczyć się z książek, chodzić na lekcje itd itp. Opierając się na schematach, będziemy mogli co najwyżej odnaleźć się w paru sytuacjach, ale języka nie zrozumiemy i nie zapamiętamy. Jest jedno wyjście; jak najwięcej rozmawiać z innymi ludźmi, przebywać w ich towarzystwie - to jedyna w 100% skuteczna metoda na naukę jakiegokolwiek języka obcego :)

Glenar
09-12-17, 22:18
Jak się uczyć? Systematycznie :)
Słówka trenować w zdaniach, oglądać filmy w oryginale zapamiętując składnię itp.

Duot
07-01-18, 00:27
Jeżeli ktoś już znał język i chce go sobie tylko przypomnieć to najlepsze będą konwersacje. Trzeba będzie pewnie trochę słówek uzupełnić, ale składnia się przypomina bardzo szybko.

gabrysiaski
18-07-19, 11:33
Mówić mówić mówić!
Wspomagać się muzyką, filmami tłumaczyć sobie różne artykuły, ale przede wszystkim z kimś rozmawiać w tym języku, kto będzie mógł korygować itd.

Amela22
07-10-19, 15:12
Ja od jakiegoś czasu uczę się online z tutlo. Zależało mi przede wszystko na ćwiczeniu rozmowy a tutaj własnie mam taka możliwość. Dodatkowo sama decyduję kiedy i o której mam lekcję, a to bardzo wygodne;)

angslo
26-01-20, 17:07
:rolleyes::rolleyes:

topflop
16-02-20, 18:04
Znam tylko jedną metodę - nauczyłem się*tak angielskiego i francuskiego w 6 miesięcy. Może mój język nie jest idealny, ale i tak jest lepszy(szczególnie mówiony) od większości Polaków. A teraz sama metoda.
Jak najszybciej trzeba zacząć mówić i rozmawiać, najlepiej z nativeami. Nie ważne czy znasz 10 słów czy 100, po prostu próbujesz coś z tego ułożyć, jesteś kreatywny - postępy same przychodzą, bo zapamiętujesz nie wiedząc o tym.
Dodatkowo warto jak najwięcej słuchać żywej rozmowy i czytać. Nie wierzę w kursy, fiszki i tym podobne, a najgorsze moim zdaniem jest uczenie się słówek - słówka to nie jest język, co z tego że będziesz je znał jak nie wiesz w jakim kontekście ich użyć. Oczywiście to wszystko wymaga dużej motywacji i wytrwałości. Powodzenia!

Cranium84
03-03-20, 23:20
Najlepiej jeden na jeden z nauczycielem, jeżeli nie ma opcji wyjechania do kraju i przebywania z obcokrajowcami co jest zawsze najbardziej efektywną opcją.