PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się uczyć żeby się nauczyć

Ramecki
17-12-14, 09:45
Z nauką bywa różnie. Niestety szkoły nadal nie pokazują jak się kreatywnie uczyć. Wpajają nam, że trzeba czytać, powtarzać, robić notatki… Nudne to i nieskuteczne. A może da się jakoś lepiej? Tak, da się! (spam) Jak się uczyć szybko? Warto się wspomagać. Czym? Jak? Polecam lekturę wpisu :)

simian raticus
17-12-14, 14:15
Tylko samouctwo i samoksztaucenie!

kordian
19-12-14, 09:08
Nie wiem czy takie rzeczy nauczą kogoś się uczyć. Jeżeli ktoś nie potrafi, to tak czy inaczej będzie mu bardzo ciężko. Ja generalnie zawsze miałem problem z nauką. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o nieumiejętność zmobilizowania się do nauki. Chodzi o to, że zawsze mnie coś rozpraszało, zawsze zajmowało moją uwagę. Nie potrafiłem zapamiętywać rzeczy z książek. Całą swoją wiedzę opierałem na tym co zapamiętałem z zajęć i to mi wystarczyło do tego, żeby mieć przyzwoite oceny. Podobnie jest teraz. Szybko zapamiętuję co ktoś do mnie mówi, a jak mam sam się czegoś nauczyć to jest tragedia.

Baobab
19-12-14, 12:39
Ja mam znajomą, która ciągle zachwala jakieś afirmacje do nauki. Nie wiem, może to właśnie o te chodzi. Podobno jej efektywność dzięki nim bardzo wzrosła i jest w stanie szybciej opanować każdy materiał, nawet najtrudniejszy. Może ja też powinienem spróbować... :confused:

ineko
15-03-15, 15:06
Jedna zasada - dużo powtarzać ;)

Matematyk
19-03-15, 13:07
Powtórki, czytanie (oglądanie, słuchanie) ze zrozumieniem oraz używanie zdobytej wiedzy w praktyce (jak mówią "Praktyka czyni mistrza").
Warto łączyć kilka sposobów nauki (czytanie, wideo, mp3).

kinket123
21-03-15, 18:17
Jak masz jakiś egzamin/sprawdzian/odpowiedź to rób sobie z tych tematów notatkę na komputerze pisząc SAMEMU na klawiaturze, lub też ręcznie długopisem najważniejsze informacje z tych tematów. Pisząc to a potem z tego ucząc się da się na prawdę dużo zapamiętać (ja tak robię)

joonek9
27-03-15, 17:39
Podstawą jest sumienność i systematyczność, według mnie najlepsza nauka jest wtedy kiedy mamy styczność na co dzień z obcym językiem. O wiele szybciej się nauczy języka będąc za granicą niż uczęszczając na kursy, bo kiedy stoimy pod ścianą i musimy się dogadać to trzeba się go nauczyć.

labtn
28-03-15, 21:00
Moim zdaniem najważniejsze jest dokładne zrozumienie treści, których chcemy się nauczyć, przynajmniej jeśli chodzi o nauki ścisłe. Inaczej mija się to całkowicie z celem. Po pierwsze dlatego, że zaraz wszystko szybko się zapomina i kolejne treści stają się przez to coraz trudniejsze. Poza tym, można nauczyć się z błędami, o które nie trudno nie tylko we wszelkich notatkach, ale także niestety i w podręcznikach.

kinket123
06-05-15, 21:12
Która metoda Ci najlepiej pomogła?

Bunia
10-09-15, 16:32
Od siebie dodam jeszcze parę metod, które sama stosowałam jeszcze za czasów licealnych: jeśli chodzi o duży zakres materiału, to na pewno wspomogą nas kolorowe zakreślacze i zaznaczanie najważniejszych bloków tekstu/wzorów/definicji (jestem wzrokowcem). W moim przypadku skuteczna też była mapa myśli (np podczas nauki historii). Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia na koncentrację, to gorąco polecam naukę żonglowania (to ćwiczenie synchronizuje nasze półkule mózgowe), a także zabawę kośćmi polegającą na tym, że rzucamy określoną liczbą kości, "rzucamy na to okiem" przez dosłownie sekundę- dwie, a następnie zakrywamy je dłonią i staramy się powiedzieć ile oczek było w sumie na wszystkich kościach. Polecam i życzę powodzenia i wytrwałości w nauce ;)

anteklya
09-02-20, 16:07
czesc:cool::cool: