PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się uczyć żeby się nauczyć

Ramecki
17-12-14, 08:45
Z nauką bywa różnie. Niestety szkoły nadal nie pokazują jak się kreatywnie uczyć. Wpajają nam, że trzeba czytać, powtarzać, robić notatki… Nudne to i nieskuteczne. A może da się jakoś lepiej? Tak, da się! (spam) Jak się uczyć szybko? Warto się wspomagać. Czym? Jak? Polecam lekturę wpisu :)

simian raticus
17-12-14, 13:15
Tylko samouctwo i samoksztaucenie!

kordian
19-12-14, 08:08
Nie wiem czy takie rzeczy nauczą kogoś się uczyć. Jeżeli ktoś nie potrafi, to tak czy inaczej będzie mu bardzo ciężko. Ja generalnie zawsze miałem problem z nauką. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o nieumiejętność zmobilizowania się do nauki. Chodzi o to, że zawsze mnie coś rozpraszało, zawsze zajmowało moją uwagę. Nie potrafiłem zapamiętywać rzeczy z książek. Całą swoją wiedzę opierałem na tym co zapamiętałem z zajęć i to mi wystarczyło do tego, żeby mieć przyzwoite oceny. Podobnie jest teraz. Szybko zapamiętuję co ktoś do mnie mówi, a jak mam sam się czegoś nauczyć to jest tragedia.

Baobab
19-12-14, 11:39
Ja mam znajomą, która ciągle zachwala jakieś afirmacje do nauki. Nie wiem, może to właśnie o te chodzi. Podobno jej efektywność dzięki nim bardzo wzrosła i jest w stanie szybciej opanować każdy materiał, nawet najtrudniejszy. Może ja też powinienem spróbować... :confused:

ineko
15-03-15, 14:06
Jedna zasada - dużo powtarzać ;)

Matematyk
19-03-15, 12:07
Powtórki, czytanie (oglądanie, słuchanie) ze zrozumieniem oraz używanie zdobytej wiedzy w praktyce (jak mówią "Praktyka czyni mistrza").
Warto łączyć kilka sposobów nauki (czytanie, wideo, mp3).

kinket123
21-03-15, 17:17
Jak masz jakiś egzamin/sprawdzian/odpowiedź to rób sobie z tych tematów notatkę na komputerze pisząc SAMEMU na klawiaturze, lub też ręcznie długopisem najważniejsze informacje z tych tematów. Pisząc to a potem z tego ucząc się da się na prawdę dużo zapamiętać (ja tak robię)

joonek9
27-03-15, 16:39
Podstawą jest sumienność i systematyczność, według mnie najlepsza nauka jest wtedy kiedy mamy styczność na co dzień z obcym językiem. O wiele szybciej się nauczy języka będąc za granicą niż uczęszczając na kursy, bo kiedy stoimy pod ścianą i musimy się dogadać to trzeba się go nauczyć.

labtn
28-03-15, 20:00
Moim zdaniem najważniejsze jest dokładne zrozumienie treści, których chcemy się nauczyć, przynajmniej jeśli chodzi o nauki ścisłe. Inaczej mija się to całkowicie z celem. Po pierwsze dlatego, że zaraz wszystko szybko się zapomina i kolejne treści stają się przez to coraz trudniejsze. Poza tym, można nauczyć się z błędami, o które nie trudno nie tylko we wszelkich notatkach, ale także niestety i w podręcznikach.

kinket123
06-05-15, 20:12
Która metoda Ci najlepiej pomogła?

Bunia
10-09-15, 15:32
Od siebie dodam jeszcze parę metod, które sama stosowałam jeszcze za czasów licealnych: jeśli chodzi o duży zakres materiału, to na pewno wspomogą nas kolorowe zakreślacze i zaznaczanie najważniejszych bloków tekstu/wzorów/definicji (jestem wzrokowcem). W moim przypadku skuteczna też była mapa myśli (np podczas nauki historii). Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia na koncentrację, to gorąco polecam naukę żonglowania (to ćwiczenie synchronizuje nasze półkule mózgowe), a także zabawę kośćmi polegającą na tym, że rzucamy określoną liczbą kości, "rzucamy na to okiem" przez dosłownie sekundę- dwie, a następnie zakrywamy je dłonią i staramy się powiedzieć ile oczek było w sumie na wszystkich kościach. Polecam i życzę powodzenia i wytrwałości w nauce ;)

anteklya
09-02-20, 15:07
czesc:cool::cool:

zefir
24-12-20, 12:56
ja mam tak że uczę się najlepiej jak pracuję nad jakimś rzeczywistym projektem, jak czuje że to co robie jest rzeczywiście potrzebne, wtedy mam +1000% do efektywności nauki.
a jeżeli chodzi o języki to polecam pojechać sobie na jakiś czas w miejsce gdzie mówi się tylko w danym języku i się w nim zanużyć. tylko wtedy dobrze mieć już jakieś podstawy, żeby być w stanie łapać kontekst. wtedy język sam wchodzi w głowę. ale trzeba mieć ten kontekst żeby budować zrozumienie.
jeżeli interesuje cię samouctwo i chcesz poczytać po angielsku pare rzeczy o robieniu różnych rzeczy to polecam mojego bloga zefirski.com

misha
07-06-21, 15:26
Dzisiaj mamy ogromne możliwości edukacyjne. Wystarczy chociażby zerknąć sobie na stronę https://tutoringo.com/ i tam znajdziecie super korepetycje online i to z najróżniejszych przedmiotów. Nawet samodzielnie możecie wykładać korepetycje, jak jesteście dobrzy z jakiegoś konkretnego przedmiotu.

polson
28-06-22, 13:17
W przypadku nauki języków obcych , polecam zaopatrzyć się w podstawy
dobry kurs ksiązkowy
gramatykę angielską
oraz slownik języka angielskiego

Szczególnie jeśli chcecie uczyć się samodzielnie. Ceny ksiązek do nauki języków obcych nie są często niskie, ale warto jest na pewno rozejrzeć się w księgarniach internetowych, gdzie cena bywa o wiele korzystniejsza:
https://matfel.pl/pol_m_Podreczniki-23906.html

Od siebie polecam szczególnie Matfel.