PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ładnie pisać programy

tomasz rakoczy
02-10-05, 11:19
Witajcie.

Jak ładnie pisać programy? Jak pisać czytelny kod, tak aby był spójny i zrozumiały dla każdego programisty? Może to dziwne pytanie, ale zastanawiałem się, przeglądając źródła open-sourcowych programów, czy jest jakiś schemat postępowania przy takich programach?

W pewnym sensie porządek i organizację wymusza język. Inaczej będzie to w jakimś języku proceduralnym, inaczej w obiektowym. Dołączanie plików, komentowanie, etc.

Czy jest coś takiego co byłoby właśnie takim drogowskazem, schematem, normą?

Znalazłem na razie księżkę, która wydaje mi się, że właśnie dotyka sprawy, o której piszę: Czytanie kodu. Punkt widzenia twórców oprogramowania open source (http://helion.pl/ksiazki/czytko.htm)

stilgar
02-10-05, 17:53
wystarczy dobrze skomentować kod, to będzie czytelny :-) (no, chyba że sie pisze w Brainfucku :-) )

no i nie oszczędzać entera, co by cały program nie był w jednej linijce :-)

no i robić odpowiednie wcięcia dla bloków (niektóre edytory same to robią)

Nimitz
02-10-05, 20:52
Niektóre, ale naprzykład pisząc w Pascalu (wiem że to stary jezyk) można stworzyć program tak nieczytelny od strony kodu, że głowa mała...

Anonymous
04-10-05, 18:01
W sumie każdy język ma swoje niepisane zasady wpisywania kodu jeśli uczymy sie z dobrego podręcznika, to ten niuans też zostanie tam poruszony.

shrew
03-01-06, 11:49
w aragon.pl jest kilka ksiazek na ten temat.

piotrg
03-01-06, 12:22
Podstawą jest chyba wcinanie kodu... Np...

<?php

echo "Dzien dobry
"; // Chyba jasne co to robi

while &#40;$zmienna1 = mysql_fetch_assoc&#40;$query&#41;&#41; &#123;
echo $zmienna2 . " ble ble ble
"; // Linia drukuje zmienną 2 i tekst ble ble ble
&#125;
?>

Wszystko dokładnie widać :) Wszystko co jest w while wcinamy o jeden tabulator. Jest czytelnie.

macastefan
30-01-07, 11:46
a starczy tylko pisac obiektowo, trzymac sie jednej metody zapisu zmiennych itp, stworzyc dokumetnacje (chocby w uml) i juz

r-mi
30-01-07, 12:38
1. Wcięcia, jednolite nazwewnictwo funkcji i zmiennych
1a. Tworzenie metod i fukncji ktłrych działanie nie zaleźy od kolejności wykonania
2. Podział na moduły
3. Unikanie powiązań między modułami programu, stworzenie szablonłw i metod komunikacji między modułami (interfejsy)

Poza tym komentarze nie mają za wiele wspłlnego z czytelnością programłw. Bardziej liczy się dokumentacja, diagramy stanłw, relacji, przepływu, use case, etc.