PDA

Zobacz pełną wersję : Czy dysk twardy SATA można podłączyć taśmami ATA?

Highland
03-11-05, 15:15
Niedługo planuję zakupić sobie dysk twardy w standardzie SATA. Ale załóżmy, że jestem niezadowolony z tego standardu, czy mogę więc podłączyć napęd za pomocą zwykłych taśm 80-żyłowych? A co do zasilacza - czy każdy model obsłuży dysk SATA, czy też musi mieć specjalne złącze? Ewentualnie czy można gdzieś kupić jakieś przejściówki? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi w tej kwestii.

stilgar
03-11-05, 16:07
zasilanie: są przejsciówki ze standardowych wtyczek na wtyczki sata
co do taśm: niektóre dyski są wyposażone w oba gniazda, niektóre tylko w SATA

ale nie rozumiem, czemu mialbys byc niezadowolony z SATA?

Jedi
03-11-05, 17:09
Nie no dobre :mrgreen: Przejścówki z SATA na taśmy. Nie da się. Twoja płyta główna musi mieć takie złącze, a jeśli nie to nie podłączysz dysku. Można jedynie dać przejściówke na zasilanie.
A standard SATA jest lepszy bo zapewnia lepszą transmicję danych i kabel nie zajmuje tyle miejsca dzięki czemu jest lepsza cyrkulacia powietrza w obudowie.

Highland
03-11-05, 17:43
Dzięki za Wasze odpowiedzi 8) Mam jeszcze jedno pytanie w tej kwestii. Czytałem, że podczas instalowania Windows XP na dysku SATA należy wcisnąć jakiś klawisz (chyba F6), żeby system załadował sterowniki pod SATA... Oj takie tam historie :) Słowem - trzeba się trochę nażąglować płytami CD z driverami. Czy to prawda? Czy "ikspek" bez tych sterowników nie zainstaluje się na dysku SATA? Sorki za może banalne problemy :?...

Maik
05-11-05, 01:22
To zależy od chipsetu płyty głownej. Np. do nForce2 potrzebne są sterowniki, a do nForce4 już nie...

Highland
05-11-05, 15:12
To zależy od chipsetu płyty głownej. Np. do nForce2 potrzebne są sterowniki, a do nForce4 już nie...O masz, a ja właśnie posiadam płytę główną na chipsecie nForce2... :? Najwyżej czekać mnie będzie żonglerka cedekami. 8) Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Pozdrawiam.