PDA

Zobacz pełną wersję : Z poradnika technika: kopia bezpieczeństwa, zapasowe, backup

tomasz rakoczy
14-05-06, 10:31
Witajcie

Czy zdarzyo Wam si utraci dane?

Zdjcia z wspaniaego urlopu zostay przypadkowo skasowane?
Wirus zniszczy pliki?
Musielicie pisa prac zaliczeniow od nowa?
Komputer spon w poarze?
Ukradli go?

http://graphics8.nytimes.com/images/2006/05/14/business/data.large.jpg
Komputer uszkodzony podczas katastrofy w Nowym Orleanie (http://www.nytimes.com/2006/05/14/business/yourmoney/14backup.html)

http://www.datarr.com/p2c.jpg
Zestaw komputerowy po poarze (http://www.datarr.com/tfds.html)

Powyej pokazane zdjcia s do drastyczne i sytuacje na nich pokazane nie zdarzaj si zbyt czsto. Czciej to komputer ulega awarii - np. ze wzgldu na kiepskie parametry techniczne taniego zasilacza lub dysk twardy, ktry powinien ju ze staroci i do muzeum.

Jake czsto - wiem to z dowiadczenia zebranego podczas pracy z ludmi, oni sami niszcz wasn prac. Najczciej nadpisuj istniejcy ju plik now wersj, ktr tworz...

Czasami ratunkiem jest oprogramowanie do ratowania danych lub usugi wyspecjalizowanych firm. Niestety, zazwyczaj prywatnych osb nie sta na takie usugi bo s po prosty bardzo kosztowne.

Jak zwykle w takich sytuacjach naley postawi na prewencj.

Dostpnych jest wiele metod zabezpiecze. Nie bd tu opisywa programw. Przedstawi jedynie may schemat tworzenia kopii bezpieczestwa.

Nagrywarki bardzo potaniay, podobnie urzdzenia umoliwiajce podczenie do komputera dysku twardego za porednictwem zcza USB.

Na pewno nie polecabym uywania do przechowywania kopii: dyskietek elastycznych, pendrive'w. Cho prawda jest taka, e lepsze kopie na takich nonikach, ni na adnych.

Wszystko zaley od tego czym si zajmujesz.

Jeli piszesz teksty lub troch fotografujesz to wystarczy zwyka nagrywarka CD.

Jeli zajmujesz si multimediami, obrabiasz due iloci danych na pewno nie obejdzie si bez nagrywarki DVD oraz dodatkowych dyskw twardych.

Wydawa by si mogo, e due firmy lub instytucje maj dobrze zaplanowane wykonywanie kopii bezpieczestwa danych. Okazuje si, e jednak nie do koca. Zdarza si, e dwch informatykw w pracy jest przekonanych o tym, e to kolega wykonuje kopi...

Nie wspominam tu o napdach tamowych (streamerach) bo to dla bogatych i wiadomych.

Jak zaplanowa tworzenie kopii?

Ja od lat uywam prostego systemu.
5 kopii tygodniowych (z kadego dnia pracy),
Kopia z kadego tygodnia (np. z pitku),
Kopie na koniec kadego miesica.

W ten sposb, na dzie dzisiejszy posiadam nastpujce kopie:

Kopie Roczne:
31.XII.2004
31.XII.2005
---
Kopie miesiczne:
31.I.2006
28.II.2006
31.III.2006
28.IV.2006
---
Kopie tygodniowe:
05-V-2006
12-V-2006
---
Kopie dzienne:
08-V-2006
09-V-2006
10-V-2006
11-V-2006
12-V-2006
---

Czstotliwo wykonywania kopii zaley oczywicie od tego jak czsto przybywa nowych danych. Jeli jeste prywatnym uytkownikiem, ktry dwa razy w tygodniu pisze jaki dokument, jestem przekonany, e zrobienie kopii, raz w tygodniu jest wystarczajcym rozwizaniem.

Sporo osb, wysya swoje prace na swoje konta pocztowe. To bardzo dobry sposb. Gwnie dlatego, e separuje swoj prac od miejsca, w ktrym przebywa. Nawet w przypadku uszkodzenia komputera, kradziey, poaru, dane le bezpieczne na innych komputerach.

Naley pamita o sprawdzaniu kopii, tak aby nie okazao si, e utworzona kopia jest niezdatna do uytku bo pyta le si zapisaa - co czasami si zdarza!

Na koniec wana uwaga. Starajmy si rozproszy kopie. Jeli wic to moliwe, zapakuj pyty CD i zanie do innego pomieszczenia, np. sejfu, zwie je w inne miejsce - do dziewczyny, dziadka, skrytki bankowej. Oczywicie w przypadku kopii w firmie (najczciej zawierajcych dane osobowe nie zawo ich do dziadka ;-) )

Jeli pyty z kopiami bdziesz trzyma przy komputerze i np dojdzie do poaru - to na nic si zda regularne ich wykonywanie...

Reasumujc:
1. Robi kopie.
2. Przyj jaki stay schemat tworzenia kopii.
3. Robi je regularnie.
4. Sprawdza kopie.
5. Jeli to moliwe trzyma je w innym - bezpiecznym miejscu.

Pozdrawiam, yczc ciego dostpu do danych,
Tomek

Alarmus
14-05-06, 10:57
W ankiecie zaznaczyłem [tak], chociaż po części pasuje też druga opcja.
Kiedyś omyłkowo sformatowałem nie tą partycję co trzeba, pech chciał, że na niej miałem bardzo ważne dla mnie dane.
Zawartość partycji odzyskałem za pomocą softu ontrack, co mi się udało w 99%, utracone dane na szczęście nie były istotne.
Co do robienia kopii zapasowych... z wrodzonego lenistwa nie robię, chociaż zdaję sobie sprawę, że powinienem.
Kiedyś za czasów Win98 systematycznie robiłem obraz partycji systemowej, gdyż zdażało się tak, że nie pomagała nawet komenda DOSowa scanreg /restore, obecnie stabilność systemu WinXP znacząco osłabiła moje zaangażowanie w te sprawy.
Kopie oczywiście trzymam w pobliżu komputera, nie mam zamiaru dodawać pracy PSP. :)

Zadziwia mnie częsty przypadek osób, które straciły zawartość swoich stron www, poprzez utratę darmowego konta, awarię dysku na serwerze, włamanie na serwer, czy inne kataklizmy, według mnie to jest totalna bezmyślność i/lub stopień lenistwa większy od mojego, a konkurencji nie toleruję. ;)

wawaler
15-03-16, 12:26
Racja, ja też kiedyś nie robiłem kopii zapasowej, do czasu kiedy poczułem na własnej skórze jak bardzo jest to potrzebne dla bezpieczeństwa. Teraz w firmie backup jest robiony regularnie, korzystamy z BackUp Exec 15 dla zainteresowanych, w maju jest szkolenie techniczne z obslugi programu, sporo nowych informacji