PDA

Zobacz pe┼én─ů wersj─Ö : Muzyka m─Öska i ┼╝e┼äska?

Anonymous
10-06-06, 20:15
W│aÂciwie to zak│adam ten temat bŕd▒c pod inspiracj▒ wczesniejszego watku Siriaha o Bethoveenie.

Jestem ostanio po lekturze pewnej ksi▒zki Cooke'a z zakresu teorii muzyki (tytu│u nie pamiŕtam). W ostatnim rozdziale wyra╝nie zaznacza on podzia│ muzyki na mŕsk▒ (opart▒ g│. na elementach harmoniki i rytmiki) oraz na muzykŕ ┐e˝sk▒ (tj. opart▒ na elementach melodyki o charakterze kantylenowym).

OczywiÂcie trudno wprowadzaŠ taki podzia│ dzisiaj, gdy wiele elementˇw dzie│a muzycznego uileg│o uwstecznieniu, a charakter muzyki bardziej determinowany jest przez okreÂlony styl, ni┐ przez osobowoŠ kompozytora (takie przynajmniej ja mam wra┐enie).

Mimo to taki podzia│ muzyki jest interesujacy, ale te┐ nie zawsze jednoznaczny. Owszem - muzyka Chopina zdecydowanie by│a "┐e˝ska" natomiast muzyka np. Bacha - raczej mŕska.

Ale np. juz taki Shubert? Mŕska czy ┐e˝ska? Poza tym ciekawi mnie to, czy mo┐e mieŠ to zwi▒zek z tzw. p│ci▒ spo│eczn▒. Jak myÂlicie?

Jurgi
11-06-06, 10:32
Czy m├│g┼éby┼Ť wpierw wyja┼Ťni─ç t─Ö r├│┼╝nic─Ö w spos├│b przyst─Öpny dla niemuzykologa? A najlepiej poprze┼ä jakimi┼Ť przyk┼éadami?

Anonymous
11-06-06, 16:41
Czekaj... szukam jakich┼Ť "nie-pirat├│w" kt├│re m├│g┼ébym zapodac na forum.

Co do poj─Ö─ç takich jak "kantylena" to teoretycznie ka┼╝dy polak powinien to rozumie─ç bo to jest w programoie nauczania muzyki. Z drugiej strony zgnojenie w naszym kraju edukacji estetycznej to ju┼╝ inny tmat do dyskusji.

stilgar
11-06-06, 19:13
Co do poj─Ö─ç takich jak "kantylena" to teoretycznie ka┼╝dy polak powinien to rozumie─ç bo to jest w programoie nauczania muzyki.

u mnie tego na pewno nie było. zapamietalbym tak egzotyczne słowo :-)

Jurgi
11-06-06, 22:11
Co do poj─Ö─ç takich jak "kantylena" to teoretycznie ka┼╝dy polak powinien to rozumie─ç
Z naciskiem na teoretycznie.
Przez ca┼ée osiem lat edukacji muzycznej w podstaw├│wce nie mieli┼Ťmy w r─Ökach ┼╝adnego instrumentu. Z teorii muzycznej to chyba poznali┼Ťmy tylko kapk─Ö zapisu muzycznego i co┼Ť tam o kompozytorach by┼éo… z ksi─ů┼╝ki.
Mo┼╝e w LO czego┼Ť bym sie douczy┼é, ale w technikum muzyki nie by┼éo.
W sumie gdyby nie to, ┼╝e dwa lata uczy┼éem si─Ö gra─ç na akordeonie, to bym krzy┼╝yka od bemola nie odr├│┼╝nia┼é, ale ta nauka to by┼éa i tak praktycznie bez teorii (jakie┼Ť tam tandetne "ognisko muzyczne", bynajmniej nie szko┼éa muzyczna). Tak wi─Öc w tej materii jestem kompletnym "lajkonikiem". :mrgreen:

stilgar
11-06-06, 22:28
nauka muzyki...

z podstaw├│wki pami─Ötam teorie o kompozytorach z ksi─ů┼╝ki, ┼Ťpiewanie r├│┼╝nych piosenek, nauka gry na cymba┼ékach (wiem, ┼╝e to nie jest poprawna nazwa tego instrumentu, ale nie wiem jak on sie nazywa ;-) ), nauka odczytywania nut...
a w LO było głównie słuchanie muzyki z płyt... i tak po Gombrowiczowsku "dlaczego nas to zachwyca"

kiedy┼Ť przy jakim┼Ť takim "nowoczesnym" kawa┼éku, kt├│ry moim zdaniem by┼é ca┼é─ů mas─ů nie zwi─ůzanych ze sob─ů d┼║wi─Ök├│w stwierdzi┼éem, ┼╝e ni cholery nie zachwyca, a nauczyciel nawet sie ze mn─ů zgodzi┼é :-)

ten kawa┼éek to by┼éo co┼Ť zwi─ůzanego z bomb─ů atomow─ů... ale ju┼╝ nie pami─Ötam co...

bodo31415
11-06-06, 23:06
kiedy┼Ť przy jakim┼Ť takim "nowoczesnym" kawa┼éku, kt├│ry moim zdaniem by┼é ca┼é─ů mas─ů nie zwi─ůzanych ze sob─ů d┼║wi─Ök├│winstrument, kt├│ry kocham, to klawikord (mog─Ö s┼éucha─ç w niesko┼äczono┼Ť─ç). Jednocze┼Ťnie uwielbiam Hendrixa i Janis Joplin. Podobno nie da si─Ö tego pogodzi─ç (mia┼éem co┼Ť jeszcze napisa─ç, ale ugryz┼éem si─Ö w palce). :lol:
Reszta - patrz Jurgi i stilgar

Anonymous
12-06-06, 07:02
Cały czas szukam "nie-piratów".

ten kawa┼éek to by┼éo co┼Ť zwi─ůzanego z bomb─ů atomow─ů... ale ju┼╝ nie pami─Ötam co...

"Tren pamięci ofiar Hiroszimy". Penderecki. Ni cholery nie da sie tego słuchać.

cymbałkach

Metalofon :-)

klawikord (mog─Ö s┼éucha─ç w niesko┼äczono┼Ť─ç)

A jakie masz nagrania.

bodo31415
12-06-06, 09:17
Trudne pytania zadajesz :lol:

zweibierbitte
12-06-06, 13:42
Trudne pytania zadajesz :lol:

Bodo chciał powiedzieć, że jak klawikord to tylko na żywo, bo przecież żadne medium nie jest w stanie oddać prawdziwego brzmienia instrumentu :lol:

Mirthall
12-06-06, 14:58
A ja czasami lubi─Ö utwor├│w kt├│re dra┼╝ni─ů uszy. Pod tym wzgl─Ödem w mojej kolekcji kr├│luj─ů dwie piosenki Jacka Kaczmarskiego: "Nawiedzona Wiek XX (http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/n/nawiedzona_wiek_xx.php)" i "Staro┼Ť─ç Piotra Wysockiego (http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/s/starosc_piotra_wysockiego.php)" - ile bym nie s┼éucha┼é i tak dra┼╝ni─ů, inne pr─Ödzej czy p├│┼║niej s─ů ju┼╝ przewidywalne, pami─Ötam ka┼╝dy d┼║wi─Ök. A te ... :D

Je┼╝eli znacie jakie┼Ť piosenki dra┼╝ni─ůce uszy zapodajcie tytu┼éy.

Joosa
12-06-06, 16:35
Wysocki z por├│wnaniu z Pendereckim to mni├│d* na uszy.

* - pisowani celowa.