PDA

Zobacz pełną wersję : Kaplice w marketach

konkordpl
15-05-04, 10:59
PRZEGLĄD PRASY: Po latach ostrych sporów o handel w niedzielę jest szansa na pogodzenie miłośników zakupów i ludzi wierzących. Inwestorzy chcieliby budować w swoich stołecznych kompleksach handlowych kaplice. Czekają tylko na oficjalną zgodę Kościoła.

Jak donosi sobotnie Życie Warszawy takie rozwiązanie zasugerował właścicielom supermarketów Eric Kuhne, najsłynniejszy światowy architekt wielkich kompleksów handlu i rozrywki. Kuhne odwiedził wczoraj budowane przy dawnym rondzie Babka centrum Arkadia.

"Takie miejsca muszą być związane z kulturą i tradycją miasta" - twierdzi Kuhne. W projektowanych przez niego w Wielkiej Brytanii i Dubaju centrach kaplice już działają. Ksiądz Michał Czajkowski uważa, że Kościół powinien być tam, gdzie są ludzie. "Skoro przychodzą do centrów handlowych, musimy do nich wyjść. To dobry pomysł" - mówi. "Jeśli miałbym jeszcze siłę, mógłbym zostać opiekunem takiej kaplicy" - dodaje.

Dominikanin ojciec Jan Góra twierdzi, że właśnie w takich miejscach Kościół powinien zacząć rozmawiać z wiernymi. Przytacza wiele przykładów lotnisk i dworców kolejowych we Włoszech, gdzie podróżni mogą skorzystać z posługi kapłana - informuje "ŻW".

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2075465.html

Kosciol w d.... wejdzie czlowiekowi jak nic!

Nimitz
15-05-04, 11:17
Wiesz Konrad, to Twoja opinia. Niekoniecznie jest ona słuszna ponieważ ja jestem ateistą i wielkim przeciwnikiem instytucji zwanek Kościołem Katolickim, jednak nie jestem przeciwnikiem wiary. Dlatego popieram taką inicjatywę. Nie mam nic przeciwko, żeby wybrać się z moją drugą połową na zakupy do supermarketu w niedzielę. Ja idę sobie połazić po stoisku z książkami (co zajmuje dużo czasu i kończy się zazwyczaj na pustym portfelu i wyrzutach sumienia), a ona na chwilkę do kaplicy(bo jest osobą wierzącą). Wtedy udałoby nam połączyć pewną sprzeczność - wiarę. Wydaje się nierealne? A jednak? Byłem już w takim sklepie. To naprawde dobry pomysł, mimo, że odrobinę szokujący. Jestem jak najbardziej za.

konkordpl
15-05-04, 11:21
Nie wyobrazam sobie widoku kaplicy pomiedzy Orsay'em i Sk8 Shopem a na przeciw kaplicy wypozyczalnia kaset wideo. Moze jestem zbyt staroswiecki, ale wg. mnie to nie przejdzie w Polsce.

A to ze kosciol w d.... wejdzie, fakt moje zdanie. I nikt sie nie musi z nim zgadzac : - )

Dybaś
15-05-04, 15:53
Według mnie kaplica w supermarkecie to tak jak spowiedź przez internet :twisted: Ani jedno ani drugie nie ma sensu :arrow: Do sklepu chodzę na zakupy a do kościoła się modlić, myślę że ta godzinna raz w tygodniu w kościele nikomu nie zaszkodzi. To tylko na zachodzie tak potrafia wymyślić :evil: Czy wyobrażacie sobie np synagoge albo meczet w supermarkecie gdzieś na bliskim wschodzie tam to jest niemozliwe a ten kto by sprubował coś takiego zrobić na pewno by obraził tych ludzi i płazem by mu to nie przeszło :!: :idea:

Nimitz
15-05-04, 23:55
Kosmopolitą nie jestem, ale moze to jest sposób na przyciągnięcie ludzi do kościoła choć na chwilkę? Wiesz, kościół w Niemczech nie ewoluował wraz ze społeczeństwem i teraz świeci pustkami. Nasz skończy podobnie jeśli nie wymyśli sposobu na przyciągnięcie wiernych...
BTW - co do przyszłości kościoła. W przyszły tygodniu postaram się przygotować nowy temat do dyskusji. Możecie już przygotowywać argumenty :twisted:

WebLion
17-05-04, 01:36
[...]ale moze to jest sposób na przyciągnięcie ludzi do kościoła choć na chwilkę?
Wojtku, ale nie chodzi o przyciąganie... Ludzie sami mają wiedzieć, czy iść do kościoła, czy nie - to kwestia ich sumienia, siły ich wiary. Dla mnie pomysł z kaplicami w supermarketach, to idiotyzm... kolejny wręcz debilizm.
Jeszcze trochę, to i na dworcach, na bazarach, w kinach (aby po sex scenach można było się szybko wyspowiadać) i w ogóle wszędzie porobią kapliczki. Jestem katolikiem, ale nie znoszę przesady. Uważam, że to przegięcie.

Dybaś
17-05-04, 16:29
Jeśli chodzi o przyciągnięcie do kościoła to chetnie zapraszam Was do mnie do kościoła na msze dla studentów. Rok temu wyremontowalismy z żona mieszkanie i przeprowadzilismy sie kiedy zaczęliśmy chodzic do nowej parafi to całkiem inaczej niż w satrym kościele. Tam proboszcz jak mial kazanie to zawsze historia i polityka pozatym msza zawsze taka sama a w nowym całkiem inaczej jaest oprawa śpiew studentów i bardzo duzo osób chodzi do komuni :!: :!: :!: W wielki czwartek nawet było wino razem z komunia co pierwszy raz się spotkałem a w wielka sobotę jak były chrzty to ksiądz podnosił do góry każde dziecko i mówił ile ma czy 4 tygodnie czy np 8 ;) Jak mówię jest specjalna msza dla gimnazialistów inna dla studentów i inna dla dzieci gdzie małe dzieciaczki latają przed ołtarzem i księdzu to nie przeszkadza i myślę że czym taki można ludzi przyciągnąc do kościoła :idea: Kiedyś był u nas ksiadz który jest w warszawie w międzynarodowym seminarium pochodzi z Hiszpani i był sędzią skonczył prawo ale odczuł powołanie i został księdzem byli też inni którzy mieli wcześniej rózne zawody a potem poszli do seminarium i z róznych krajów :arrow: Myślę że ten kto ma chodzić dalej będzie a to po prostu kwestia przyciągnięcia młodych zależy od rodzaju sprawowania tej mszy czy jest ciekawie czy poprostu kolorowo i wesoło bo tak tez może być :idea:

22-05-04, 11:39
PRZEGLĄD PRASY: Po latach ostrych sporów o handel w niedzielę jest szansa na pogodzenie miłośników zakupów i ludzi wierzących. Inwestorzy chcieliby budować w swoich stołecznych kompleksach handlowych kaplice. Czekają tylko na oficjalną zgodę Kościoła.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2075465.html

Kosciol w d.... wejdzie czlowiekowi jak nic!

Przeczytajcie to co pogrubiłem. A ty konkordPL nie wystawiaj takich szybkich opini... czym niby wejdzie w d....? To kościol wyszedł do inwestorów z takową propozycją czy moze Oni do kościoła (żeby zabic sumienie wierzących... no bo jesli kosciol sie zgadza... jest kaplica to czemu nie...) Takie zachowanie bedzie prowadziło do kompletnego zatracenia polskich tradycji. W NIEDZIELE POWINNO SIE ODPOCZYWAC A NIE PRACOWAC!! Markety powinny byc zamkniete!!

konkordpl
22-05-04, 11:50
W projektowanych przez niego w Wielkiej Brytanii i Dubaju centrach kaplice już działają. Ksiądz Michał Czajkowski uważa, że Kościół powinien być tam, gdzie są ludzie. "Skoro przychodzą do centrów handlowych, musimy do nich wyjść. To dobry pomysł" - mówi. "Jeśli miałbym jeszcze siłę, mógłbym zostać opiekunem takiej kaplicy" - dodaje.

W innych krajach kosciol juz sie zgodzil na takie wyjscie i najprawdopobnie kosciol w Polsce rownierz sie zgodzi.

A wejdzie w d... tym swoim pchaniem sie wszedzie tam, gdzie mozna, co mnie zaczynac delikatnie mowiac wnerwiac.

22-05-04, 11:56
Nikt Ciebie nie zmusza chodzic do koscioła ... mozesz również jesli chcesz "zrobic" swoj kosciol. Aby to uczynic o ile mnie pamiec nie myli wystarczy 50 albo 150 "wyznawców". Znajdz podobnych sobie i stwórz własny związek wyznaniowy który wedle polskiego prawa bedzie traktowany dokładnie tak samo jak KK.

Wilk
22-05-04, 12:06
Nikt Ciebie nie zmusza chodzic do koscioła ... mozesz również jesli chcesz "zrobic" swoj kosciol. Aby to uczynic o ile mnie pamiec nie myli wystarczy 50 albo 150 "wyznawców". Znajdz podobnych sobie i stwórz własny związek wyznaniowy który wedle polskiego prawa bedzie traktowany dokładnie tak samo jak KK.

Załóżmy, że by to zrobił - nie sądzę, żeby mu pozwolili prowadzić religię w szkołąch (-;

konkordpl
22-05-04, 12:11
http://wirtualnemedia.pl/index1.php?act=4&id_artykulu=12461