PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzona płyta - brak napięć!

yooky
06-08-06, 15:49
Płyta: Matsonic MS9377c+

Płyta padła, podczas szybkiego wyłacza - i juz sie nie włączyła (nawet wiatraczek na CPU)
Objawy teraz są takie, ze przy wkładaniu zasilania ATXPWR1 wiatraczek rusza i chodzi, ale po dociśnięciu wtyczki przestaje i brak zadnych oznak zycia.
Sprawdzana na 3 sprawnych zasilaczach (na 100%).

Podczas pracy, chodzi tylko wiatraczek- nie system - gdyż brak zadnych beep-ow - choc nie ma karty graficznej.

W momencie pracy (gdy wtyczka nie jest do konca dociśnieta) napięcia na koncowkach od dyskow strasznie skakają, od 1V-5,5V wiec to i tak nie jest praca normalna.

Co mozna jeszcze sprawdzic!?

Zefir_psv
13-08-06, 05:16
Post jak dla mnie ciki do zrozumienia, ale jeli zaczasz kompa, pracuj wiatraki, a nie dzieje si nic wicej, adnego biip itp., to obadaj jeszcze procesor. Jak jest spalony to rwnie s takie objawy. BTW: Nie wkadaj wtyczki ATXPWR do gniazda pyty gwnej kiedy zasilacz jest podczony do prdu i napicia :/ Teraz to we od kumpla procek, RAM i jaki zasilacz z tych 100% dziaajcych i sprawd czy pojdzie. Jak nie to pyte zfajczye.

Aczkolwiek poszukaj jakich przepalonych elementw, bo ktry (lub kilka) kondensatorw z aski swojej spucho. Wtedy we lutownice i je wymie. U mnie zadziaao :D Nastpnie rwnie jak wyjmowaem ktrego piknego razu Celka 500-tke z mojego kiedyniejszego Abita to rubokrtem przeciem cieki pomidzy gniazdami procesorw. Obejrzyj pyte gwn i jak widzisz co niepokojcego, to sprbuj je polutowa past lutownicz. Te podziaao. :D

Kadego z poniszych problemw:
a) zjarana pyta/chipset/inny bajer
b) zjarany kompletnie procesor
c) zwalony BIOS (nie CMOS, cay BIOS) - jak update'a robie np.
d) kondensatory na pycie s liczone praktycznie bez adnego zapasu ze wzgldu na koszty i rozmiary, wic mogy spuchn (jeden, lub kilka).
e) bawic si przecie jak wan arteri komunikacyjn etc.
objawy s raco podobne. Wic obadaj co tam.