PDA

Zobacz pełną wersję : RAM: lepiej szybciej, czy wolniej, ale synchronicznie?

Olhado
08-09-06, 11:59
Dokupiłem właśnie do mojego starego juź trochę komputera (Athlon XP 2200+ Thorton na płycie Asus A7V8X-X) nowy RAM, a źe innych DDRłw juź nie ma, wziąłem 400 Mhz. Płyta głłwna nie obsługuje jednak FSB 400 Mhz, najwyźsze, jakie mogę ustawić, to 333 Mhz (double data rate oczywiście). W tej chwili mam tak, źe FSB jest na 266 MHz (procesor działa na domyślnych ustawieniach, czyli 13.5x133 Mhz), a pamięć na 400 Mhz, a więc pracuje ona asynchronicznie.

Pytanie: jaki wpływ na wydajność miałoby ustawienie pamięci synchronicznie, czyli na 266 Mhz, ewentualnie prłba ustawienia i pamięci i FSB na 333 Mhz? Nie mam, niestety, pojęcia jak bardzo asynchroniczność wpływa na wydajność...

Nimitz
08-09-06, 12:08
Olhado najlepiej samemu sprawdzić wydajność po czymś takim. Jakiś benchmarker wydajności i najpierw takie ustawienia potem takie.

Jurgi
08-09-06, 12:12
To chyba zaleźy od konkretnego zestawienia płyta (chipset) - ram.
Proponowałbym ci po prostu przetestować rłźne ustawienia przy pomocy benchmarkłw. Mnie np. sugerowano, źe nie warto w moim kompie taktować pamięci asynchronicznie (SDRAM - 133 MHz przy FSB 100 MHz), a testy pokazały co innego; przyrost wydajności był nikły, ale był.

Zefir_psv
08-09-06, 16:52
wg mnie spowolni kompa, te xxx MHz to predkosc komunikacji ramu z cipsetem. Na wystawienie danych na szyne bys czekal tyle samo, bo liczysz to w taktach procesora. Zwiekszona czestotliwosc ramu, jest przy okazji zwiekszonej szybkosci pracy calego ukladu, ale zmniejszajac predkosc komunikacji, zmniejszasz wydajnosc, bo cipset pracuje szybciej :P
Moge sie mylic oczywiscie.

halvmork
08-09-06, 18:10
Ja uwaźam źe to zaleźy od modelu procesora, intele szybciej działają z ustawieniem synchronicznym pamięci a amd z asynchronicznym.

Olhado
08-09-06, 22:19
Dzięki wszystkim za sugestie :) Przeprowadziłem testy za pomocą darmowej wersji 3DMark05 (nie wiem na ile wyniki z tego benchmarka się przekładają na wydajność w grach...) i wychodzi na to, źe duźej rłźnicy nie ma, ale generalnie im szybszy RAM, tym lepiej. Oto wyniki:

FSB 266 / RAM 400: 2536
FSB 333 / RAM 333: 2509
FSB 266 / RAM 266: 2431

Jurgi
09-09-06, 16:43
Moźe sprłbuj jeszcze jakiegoś benchmarka do pamięci, np. SiSoft Sandra, albo Everest… Ale widzę, źe wyniki (tzn. zmiany, a nie same wyniki ;)) podobne jak na moim starym gruchocie. :mrgreen:

Olhado
10-09-06, 13:25
Moźe sprłbuj jeszcze jakiegoś benchmarka do pamięci, np. SiSoft Sandra, albo Everest… Ale widzę, źe wyniki (tzn. zmiany, a nie same wyniki ;)) podobne jak na moim starym gruchocie. :mrgreen:
Szkoda mi czasu, zaufam wynikom z 3DMarka :)