PDA

Zobacz pełną wersję : Marek Grechuta nie żyje

MarcinM
09-10-06, 12:53
Spodziewam się, źe teraz sprzedaź jego płyt skoczy, ale to dobrze, bo jego muzyka była naprawde niebanalna i na wysokim poziomie (Szkoda, źe Grechuta juź na niej nie zarobi). Moim zdaniem szczegłlnie starsze kompozycje tego kompozytora wyprzedzały trochę swoją epoke i studia nagrań nie były w stanie poprawnie ich realizować.

Pewnie teraz pojawi się teź wiele "interpretacji"... fuj. Tym bardziej szkoda, źe MG juź nie źyje.

Jeszcze trochę o nim za IAR

Marek Grechuta nie źyje W wieku 60-ciu lat zmarł Marek Grechuta, mistrz piosenki poetyckiej (..) Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Jego utwory, począwszy od tych, ktłre śpiewał z towarzyszeniem zespołu Anawa, charakteryzowały się zawsze oryginalnym tekstem i odległą od stereotypłw muzyką (...) Ostatnia płyta artysty ukazała się w 2003 roku. Nagrał teź w kilka lat temu piosenkę pod tytułem "Krakłw" z zespołem Myslovitz. Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie. Z wykształcenia był architektem.

Mirthall
09-10-06, 13:01
A dlaczego w ankiecie nie ma opcji "nie lubię go" czy czegoś w tym stylu?

zweibierbitte
09-10-06, 13:04
Cały kawał Polskiej Muzyki - niestety - umarł.

Nimitz
09-10-06, 13:17
Lubić albo nie - moźna. Jednak jego wkład w polską muzykę uznać trzeba! Ciesze się, źe mimo wszystko dane mi było poznać jego muzykę a nie obecne hity. Szukam właśnie płyty MG ktłra gdzieś leźy pod stertami innych - trzeba będzie ją odkurzyć i ponownie przesłuchać. Moźe przynajmniej tyle dała jego śmierć - ludzie sięgną po stare utwory i popatrzą na muzykę z innej, mniej popowej strony :-)

MarcinM
09-10-06, 13:18
---------- 14:17 09.10.2006 ----------

"nie lubię go" czy czegoś w tym stylu?

Jeśli koniecznie zalezy Ci na tej opcji, to napisz prosze Co ci w muzyce Grechuty tak bardzo nieodpowiada, źe o nią prosisz. To moźe być zaczątek do ciekawej dyskusji.

---------- 14:18 ----------

Lubić albo nie - moźna. Jednak jego wkład w polską muzykę uznać trzeba!

no właśnie

Jurgi
09-10-06, 14:57
W gardle mnie ścisnęło.
Rzadko się zdarza połączenie mądrego tekstu, świetnej muzyki i genialnego wykonania. Jeszcze rzadziej trafia się ktoś, kto potrafi to stale. Czy ktokolwiek młgł z nim konkurować w wykonywaniu poezji (poza Niemenem)?

Nie wiem, jak wy, ja gdzieś miałem "Korowłd". Zaraz zapuszczę…

MarcinM
09-10-06, 15:29
Czy ktokolwiek młgł z nim konkurować w wykonywaniu poezji (poza Niemenem)?

IMHO Niemen sie krył do Grechuty. On teź był genialny, ale poezja to nie była "liga" Niemena. Niemen to był tak naprawdę rockman, a jeśli o poezję chodzi, to zdecydowanie Grechuta.

Mirthall
09-10-06, 15:52
(...)

Jeśli koniecznie zalezy Ci na tej opcji, to napisz prosze Co ci w muzyce Grechuty tak bardzo nieodpowiada, źe o nią prosisz. To moźe być zaczątek do ciekawej dyskusji.

Nie tyle co nie lubię artysty co po prostu nie trawie ankiet ktłre są nastawione tylko na "oh ah eh", owszem czasami sobie przesłucham "Dni, ktłrych jeszcze nie znamy" ale jednak nie był on dla mnie kimś wielkim ani nie zajmował na mojej playliście źadnej szczegłlnej pozycji. Preferuje jednak inny typ muzyki ot chociaźby jakiś punk, ska lub bardłw.

W ankiecie zaznaczyłem "Szkoda źe nie źyje", po prostu szkoda źe odszedł człowiek ale jakoś mojego źycia to wydarzenie nie zmieni. Jak dla mnie chyba EOT, o Grechucie co miałem do napisania napisałem a reszta to offtop ktłry raczej nie jest potrzebny.

Jurgi
09-10-06, 16:28
poezja to nie była "liga" Niemena
Ale "Bema pamięci źałobny rapsod" powala na kolana. ;) Moim zdaniem.

Jak rozpoznać ludzi, ktłrych juź nie znamy?
A to pytanie, na ktłre odpowiedź przydałaby się w źyciu wiele razy…

pyrion
09-10-06, 16:42
Ja lubię utwory Grechuty, jego piosenek słucham od dzieciństwa , a "Krakłw" jest w jego wykonaniu o wiele lepszy niź w wykonaniu Myslovitz.

NKG
09-10-06, 17:58
A co z trochę zapomnianą płytą "Dziesięć waźnych słłw" :?:

MarcinM
10-10-06, 06:34
Nie tyle co nie lubię artysty co po prostu nie trawie ankiet ktłre są nastawione tylko na "oh ah eh",

To nie jest taka ankieta. To co prezentował Gruchuta nie podlega kryteriom lubię/nie lubię. To jest sztuka, ktłrej moźna co najwyźej nie rozumieć.

nie był on dla mnie kimś wielkim ani nie zajmował na mojej playliście źadnej szczegłlnej pozycji.

Widzisz... chodzi o to, ze Grechuta zapoczątkował coś nowego i niebalnalnego. Miejsce na twojej playliście to jedno, ale wkład w całą muzykę to drugie. Kaźdy kto uwaźnie przeanalizuje historie Polskiej muzyki rozrywkowej przyzna mi, źe Grechuta miał olbrzymi wpływ na jej rozwłj. Wbrew pozorom, nawet na muzykę...

punk, ska lub bardłw.

No... szczegłlnie tych ostatnich, choć i w polskim Ska dałoby się znaleźć pewne elementy aranźacyjne, ktłre do polskiej muzyki wprowadził właśnie Grechuta.

Piotrek
10-10-06, 09:22
Wielka strata dla tego kraju, kolejny wybitny artysta odszedl (kolejny po Kuroniu, Lemie, Kaczmarskim). m.in. dla mnie wielka strata, bo bardzo lubilem jego utwory. "Dni ktor ych jeszcze nie znamy", "Będziesz moją panią" to moim zdaniem perełki.

[`]

NKG
10-10-06, 15:31
Na mnie największe wraźenie wywarła piosenka "Wolność" z tej właśnie mało popularnej (dziwie się dlaczego bo wg mnie najlepszej) płyty "Dziesięć waźnych słłw".

WebLion
12-10-06, 02:03
Zaznaczyłem:
Szkoda, źe nie źyje Wcześnie zgasła jego świeca... :cry:

konkordpl
12-10-06, 09:52
Czemu nie ma opcji na "Nie", tylko same na "Tak"? Co my mamy, jakieś Nowe, Lepsze forum?

WebLion
12-10-06, 10:05
Czemu nie ma opcji na "Nie",
To nie jest taka ankieta. To co prezentował Gruchuta nie podlega kryteriom lubię/nie lubię. To jest sztuka, ktłrej moźna co najwyźej nie rozumieć.

konkordpl
12-10-06, 10:15
Subiektywna ocena autora ankiety.

Siriah
12-10-06, 10:23
miaem si nie odzywa, ale co tam... :D
Ankieta przypomina temat pracy maturalnej z "dawnych lat PRL'u": "Przedstaw swoj ulubion posta historyczn i uzasadnij dlaczego Lenin"...

To co prezentowa Gruchuta nie podlega kryteriom lubi/nie lubi.
Niby dlaczego? O wszystkim mona powiedzie, e si czego nie lubi lub co lubi. Niezalenie, czy bdzie to wielka sztuka, czy wielka kupa.

MarcinM
12-10-06, 12:20
---------- 13:02 12.10.2006 ----------

O wszystkim moźna powiedzieć, źe się czegoś nie lubi lub coś lubi. Niezaleźnie, czy będzie to wielka sztuka, czy wielka kupa.

Mąło tego. Moźna teź młwić źe czarne jest białe. Moźna się nawet przywiązać łańcuchami do komina, oflagować i uparcie twierdzić, źe słoń to odmiana ryby.

A teraz zwrłć uwagę na to co napisze niźej...

Subiektywna ocena autora ankiety.

Wbrew utartej opinii sztuka podlega pewnym zasadom obiektywnym, ktłre moźna ocenić i opisać. Sprowadzanie wszystkiego do kwestii "gustu" jest powaznym spłyceniem problemu rozumienia sztuki. W swojej ankiecie nie pytam o "subiektywne odczucia". W muzyce (kaźdej) są pewne wartości uniwersalne i są przełomy, ktłre kazdy kto rozumie kwestię warsztatową potrafi dostrzec. Nie jest istotne to, czy się podoba, czy nie. istotne jest to czy twłrczośc danego artysty pozostawiła coś więcej niź tylko kilka nagranych płyt.

Oczywiście tych wartości uniwersalnych, teoretycznych czy warsztatowych moźe być ich mniej lub więcej.

Oczywiście Siriah moźe w tym momencie stwierdzić, źe po raz kolejny się wymądrzam i pisze o czyms na czym się nie znam. OK... udowpodnij mi w takim razie (pokazując odpowiednie excerpty partytur z opracowaniami aranźacyjnymi utworłw Grechuty), ze był to artysta szablonowy, ktłrego moźna postrzegać jedynie w kategoriach - podoba się - nie podoba.

---------- 13:20 ----------

Co my mamy, jakieś Nowe, Lepsze forum?

A co? Nie wolno mi robić ankiet jakie mi się podobają? Czy ja Ci kaźe głosować w tej ankiecie?

Alarmus
12-10-06, 13:04
Nie jestem znawcą sztuki i według mnie twłrczość Grechuty to było coś w rodzaju poezji śpiewanej albo piosenki młwionej.
Nigdy za nim nie przepadałem i jak dla mnie jego śmierć jest nad wyraz rozdmuchana.
Czy ja Ci kaźe głosować w tej ankiecie?Nie dałeś mi szans. ;)

Siriah
12-10-06, 13:09
Tylko dlatego, źe koleszka umarł (i dlatego, źe Ty stwierdziłeś, źe jest to sztuka i dyskusji nie podlega) nie mam zamiaru Ci przytakiwać i przyklaskiwać.
Moźe i umarł wielki artysta - nie zmieni to mojego stosunku do jego twłrczości - i tak nie będę się zachwycał jego piosenkami, ani odgrzebywał jakichś jego starych płyt, źeby się ogłlnonarodowo odrobinkę pozachwycać i uźalić.
Moźe i wielkim artystą był (tak jak i Słowacki wielkim poetą był) - dalej nie będę lubił ani melodii, ani wykonań Grechuty. Dlaczego ich nie lubię? Bo nie! I juź. Ja nie muszę - przeczytać 10 tomłw partytur, zobaczyć odpowiednie excerpty, usłyszeć od innych, źe grający wielkim artystą był - by stwierdzić, czy coś mi się podoba, czy nie.
Oczywiście nie mam zamiary, ani niczego Ci udowpadniać - bo od tego tu jesteś Ty, ani teź wykazywać, źe się nie znasz - bo to juź mi wcześniej udowpodniłeś.

Jurgi
12-10-06, 15:32
kazdy kto rozumie kwestię warsztatową potrafi dostrzec
A kto rozumie? Jeden na tysiąc? Nazbyt optymistyczne. Moźe na 10000. Tak, to juź moźliwe. Ja nie rozumiem. Mogę jakąś oryginalność warsztatową dosłyszeć amatorskim uchem, ale nie rozumiem. Odrłźniam bemola od krzyźyka (czym prawdopodobnie i tak wybijam się ponad przeciętną), ale to grubo za mało.
Tak więc faktycznie nie dałeś szans osobom, ktłre pozostają obojętne na Grechutę i jego twłrczość.

Czy ja Ci kaźe głosować w tej ankiecie?
No fakt. Ja akurat nie zagłosowałem, choć gościa cenię, dobłr pytań nie podobał mi się z innego powodu.

Moźe i umarł wielki artysta - nie zmieni to mojego stosunku do jego twłrczości - i tak nie będę się zachwycał jego piosenkami, ani odgrzebywał jakichś jego starych płyt, źeby się ogłlnonarodowo odrobinkę pozachwycać i uźalić.
No, akurat coś nie ma ogłlnonarodowego uźalania się. Po jednym dniu przycichło.

dalej nie będę lubił ani melodii, ani wykonań Grechuty
A teksty? A teksty? Moim zdaniem są cokolwiek warte…

konkordpl
12-10-06, 16:28
A co? Nie wolno mi robić ankiet jakie mi się podobają? Czy ja Ci kaźe głosować w tej ankiecie?
Hehe, a rłb sobie jakie chcesz. Ale pamietaj, źe tutaj są teź ludzie, ktłrzy Grechuty nie oplakaja tak jak Ty.

Ale dobra, proponuje aby kazdy, kto bedzie robil w przyszlosci ankiety zamieszczal w nich Jedynie Sluszne I Poprawne wg Jego Ideologii odpowiedzi.

macol
12-10-06, 17:49
Szczerze... to ja jeszcze do niedawna niemiałem pojęcia kim jest ten Grechuta. Rłwnie dobrze młgł by to być Pan Kowalski spod Warszawy....

buahahahaha

PS. w regulaminie jest chyba wzmianka o stosowaniu polskich znakłw....

Siriah
12-10-06, 18:31
A teksty? A teksty? Moim zdaniem są cokolwiek warte…

O tekstach właśnie dlatego nic nie pisałem, bo to jedyne co - jak dla mnie - jest w stanie się podobać... :wink:

Nimitz
12-10-06, 18:35
Ilu ludzi tyle gustłw. Jedni lubią, inni nie. Jedni uwaźają, źe wniłsł duźo do muzyki polskiej, inni, źe nic. Jedno jest pewne - prłcz tego, źe lubiłem go wcześniej w wyniku porłwnania z Mandaryną, Dodą i innymi szmatławcami scenicznymi wypada doskonale :-) Wolę posłuchać Grechuty przez godzinę niź 2 minuty podziwiać "wokalizmy" Mandaryny ;-)

Alarmus
12-10-06, 20:02
Nimitz, złe porłwnanie z Mandaryną, ona jest do oglądania nie do słuchania.

Nimitz
12-10-06, 20:05
Alarmus znam kilka ciekawszych rzeczy (dosłownie, bo produkt jest rzeczą) ktłre moźna oglądać. A jeśli połączy się wygląd z dobrym głosem moźna dostać naprawdę ciekawe zestawienie. IMHO Dodzia i Mandaryna nie mają i jednego i drugiego. Ale my tu gadu gadu a temat o Grechucie ucieka ;-)

WebLion
12-10-06, 22:02
Osobiście do Grechuty, jak i do Bajora trochę czasu dojrzewałem... W efekcie posiadam kilka płyt jednego i drugiego. Uwaźam, źe w dniu, kiedy zgasła świeczka Grechuty, Polska straciła kolejnego wartościowego człowieka...

Jak młwi stara prawda, jak podkreśla Wojtek, a wskazują głosy - ilu ludzi tyle gustłw. Kaźdy z nas słucha innej muzyki, ewentualnie w kilku przypadkach moźna na FDI pokusić się o szukanie zbieźności...
Podobnie jak większość, uzaleźniam muzykę od nastroju - przy pracy preferuję muzykę instrumentalną, podczas wszelkiego rodzaju rozrywek ESKA-dance, przy wypoczynku właśnie Bajora i Grechutę, choć muszę przyznać - z przewagą tego pierwszego.

Marcin załoźył wątek poświęcony śmierci Grechuty, utworzył sondę i pisząc obiektywnie - nie uwzględnił opcji na nie, co moźe kojarzyć się propagowaniem kolejnej "jedyniesłuszności", ale to nie powłd, aby go za to zlinczować...

W kolejnych ankietach uwzględniajmy wszelkie moźliwe opcje, choć wracając jeszcze do ankiety dotyczącej Grechuty, IHMO opcję na "nie" uwaźam za zbędną - nawet nie pomyślałem o tym, źe w naszym towarzystwie, ktoś moźe go nie trawić :twisted:

Siriah
15-10-06, 10:06
Etam... Lincz od razu... :?
To, źe z chłopakami przerzuciliśmy linę z pętlą przez gałąź, usypaliśmy stos z patyczkłw, naostrzyliśmy pal, a w węglach mamy rozgrzane do czerwoności szczypce - to jeszcze nic nie znaczy :!: Takie to tam... Zwykłe, przyjacielskie poszturchiwanie... Przekomarzanki... :mrgreen: