PDA

Zobacz pełną wersję : [Fizyka]zadania, help me...ważne

beatkasz
11-05-07, 15:28
Witam serdecznie!

Mam do was prośbę, znalazłam to forum i bardzo się cieszę...
Podejrzewam, że bardzo dobrze znacie fizykę, ja niestety nie...
Mój facet ma fizykę na studiach, kończyła mu się w poprzednim semestrze no i niestety jeszcze nie ma jej zaliczonej...
to jest jego być, a nie być na studiach:/
dlatego proszę o wszelką pomoc w rozwiązaniu poniżej wymienionych zadań, może być tutaj lub na prv.
Może znajdzie się tutaj jakaś dobra duszka która akurat interesuje się trochę fizyką i będzie mogła mi pomóc.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Z poważaniem
Beata.

A oto zadania:

1. Jaką energię i pęd mają fotony w fali elektromagnetycznej o częstotliwości V=0,7*1015 Hz?

2. Jaka długość fali odpowiada fotonom z zadania 1? Jak się nazywa zakres takiego promieniowania?

3. Jaka jest energia i długość fali fotonu wypromieniowanego przez atom wodoru podczas przejścia ze stanu n=5 do n=2?

4. Jaka temperatura ciała doskonale czarnego odpowiada największej mocy promieniowania w zakresie długości fal =600nm.

5. Jaka energię wypromieniuje ciało doskonale czarne o temperaturze 5000K w czasie 1 minuty? Ciało ma kształt sześcianu o krawędzi 1 m.

6. Jaką długość fali przypiszemy cząstce o masie m i pędzie p?
7. Podaj relatywistyczny związek pomiędzy energią i pędem cząstki o masie spoczynkowej m.

Stała Planca h=6,6*10-34 Js
Stefana Boltzmana =5,69*10-8 W

kwesoly
11-05-07, 17:11
To jest na poziomie matury, za jakieś 20zł mogę podać wyniki, za 40 wytłumaczyć :)

beatkasz
11-05-07, 18:07
myślę, że nie byłoby problemu, bo tej osobie zależy na tym by mieć to rozwiązane dobrze.

kwesoly
11-05-07, 18:19
Będę w nocy na kompie to rozwiążę te zadania. Pozdrawiam.

jeleszcz
13-05-07, 21:26
Witam serdecznie!

Mam do was prośbę, znalazłam to forum i bardzo się cieszę...
Podejrzewam, że bardzo dobrze znacie fizykę, ja niestety nie...
Mój facet ma fizykę na studiach, kończyła mu się w poprzednim semestrze no i niestety jeszcze nie ma jej zaliczonej...
to jest jego być, a nie być na studiach:/
dlatego proszę o wszelką pomoc w rozwiązaniu poniżej wymienionych zadań, może być tutaj lub na prv.
Może znajdzie się tutaj jakaś dobra duszka która akurat interesuje się trochę fizyką i będzie mogła mi pomóc.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Z poważaniem
Beata.

1.
Rozwiązanie.
Energię fotonu obliczasz w/g wzoru:
E = h*V = 6,6*10-34 Js *0,7*10^15 Hz = 4,62*10^-19 [J]
Pęd obliczasz według wzoru:
p = h*v/c gdzie c-prędkość światła w próżni ,c = 3*10^8[m/s]
wobec tego
p= (6,6*10-34 Js *0,7*10^15 Hz ): 3*10^8[m/s] = 1,54*10^-27[kg*m/s]

2. Rozwiązanie
Długość fali obliczasz z wzoru:
lambda = c/V = 3*10^8[m/s]:0,7*10^15 Hz =4,28*10^-7[m] =427 [nm]
Jest to promieniowanie nadfioletowe.

3. Rozwiązanie.
W modelu atomu wodoru Bohra ,energia emitowanego kwantu promieniowania elektromagnetycznego jest równa różnicy wartości energii dwóch stanów .Wzór na energię stanu atomu wodoru jest
E(n) = - 13,6[eV]*(1/n^2)
Różnica energii jest
delta E(n) = - 13,6*(1/5^2 - 1/2^2)[eV] = 13,6(1/4 - 1/25)[eV]=

= 13,6 *21/100[eV] = 2,856[eV]
Taką energię ma foton.Mozna ją wyrazić w dżulach:
E = 2.856[eV] = 2,856*1,602*10^-19[J] = 4,575*10^-19[J]
Długość fali obliczysz ze wzoru:
E = h*V = h*c/lambda skąd
lambda = h*c/E =
lambda = h*c/E = 6,6*10-34 Js*3*10^8[m/s] : 4,575*10^-19[J]=
4,327*10^-7[m]

4.
Rozwiązanie.
Prawo Wiena:
lambda = b/T , gdzie b - stała Wiena = 2,8977*10^-3[m*K]
wobec tego
T = b/lambda = 2,8977*10^-3[m*K]/600*10^-9[m] = 0,0048395*10^6[K] =
= 4839,5 [K]

5. Rozwiązanie.
Prawo Stefana-Boltzmanna :
e = sigma*T^4
gdzie e- ilość energii jaka w jednostce czasu jest emitowana z jednostki powierzchni w całym zakresie widma.
Trzeba więc najpierwa obliczyć powierzchnię która emituje promieniowanie:
P = 6*a^2 = 6[m^2], wobec tego
E = e*P = P*sigma*T^4
i to trzeba jeszecze pomnożyć przez 60s(bo czas - 1 min.)
E = 6[m^2]*60*sigma*T^4
E = 360[m^2*s]*5,69*10-8 [Wm^-2*K^-4]*5000^4[K^4] =1,28*10^10[J]

6.
Rozwiązanie.
Według L.de Brogliea (wzór nierelatywistyczny)
lambda = h/p lub
lambda = h/m*V
W przypadku relatywistycznym za p w mianowniku tzreba ppodstawić wzór na relatywistyczny pęd cząstki
p(rel) = m/pierwiastek z [1 - (v/c)^2]

7. Rozwiązanie.
E^2 = c^2(p^2 + m^2*c^2)

Stała Planca h=6,6*10-34 Js
Stefana Boltzmana =5,69*10-8 W[/QUOTE]

selena
13-05-07, 23:50
jeleszcz wielkie brawa dla Ciebie, podoba mi się taka postawa. :brawo:

Jesteś wyjątkiem, jakich mało, bezinteresownie podałeś odpowiedzi dla Beatkasz.

jeleszcz
14-05-07, 11:46
Dziękuję! Przy życzliwym stosunku redakcji DI ,otwieram kącik pomocy z fizyki za frico ,a dokładnie za "dziękuję".Z zadaniami z fizyki, to wielka ściema w szkole:niektórzy belfrzy zadają kupę zadań ,a nie uczą jak rozwiązywać.Nie będę dawał ściąg lecz uczył metod rozwiązywania zadań z fizyki.Przekaż to innym.Pzdr.jl.

beatkasz
14-05-07, 11:50
Dziękuję bardzo za pomoc :)

Super, że są takie osoby:)

case
14-05-07, 14:13
Edukacja w Polsce może i nie jest na wysokim poziomie ale Wy ją jeszcze zaniżacie. Pomoc jest w dobrym tonie ale podanie rozwiązań na tacy nie jest wg mnie najrozsądniejsze. Ty żeś kolego jeleszcz z samej fizyki nic nie wyjaśnił poza samym wyjaśnieniem co i w jakiej kolejności liczyć.
Studia nie są obowiązkowe a z takim podejściem można w ogóle zignorować naukę na studiach a skupić się na piciu ;). Tylko później wszyscy się dziwią jak to poziom uczelni/studiów się obniżył (bo znają studentów, którzy nie wynieśli ze studiów nic poza wrzodami wątroby).
Fizyka jest na studiach technicznych więc po co ktoś kto nie chce jej zrozumieć tam się wybrał?

selena
14-05-07, 14:56
case bardzo trafne uwagi, ale autorka tematu pisze, że to dla chłopaka "być albo nie być" a w takiej sytuacji pomoc innych jest dobrym uczynkiem, że tak się wyrażę.
Student dostał nauczkę bo miał nóż na gardle, sądzę że wyciągnie z tego konsekwencje w następnym semestrze.

jeleszcz podał odpowiedzi, nie wyceniając swojej "usługi" jak przedmówca i to najbardziej mi się podobało.

kwesoly
14-05-07, 16:11
Ja na takie prośby nie odpowiadam, a jeżeli już to tak żeby "spławić" delikwenta. Przepraszam jeśli kogoś obrażę, ale te wzory których użyto w powyższym wyjaśnieniu znajdują się w tablicach maturalnych. Jeśli dla kogoś przepisać coś stamtąd to jest być albo nie być to najwyższy czas iść do pracy...

beatkasz
14-05-07, 16:26
a ja powiem tak...ja staram radzić sobie sama i taka jest prawda, że jeżeli nie potrzebowałabym tej pomocy to poprostu bym nie pisała, chłopak sam te zadania rozwiązał, tylko chodzi o to, że sam już zwątpił czy one są dobrze zrobione, ponieważ nie mógł tego zaliczyć.

Tak zgodzę się, że to są studia techniczne, ale myślisz, że tutaj aż tak konieczna jest ta fizyka? bo mi się wydaje, że nie jak patrze jakie ma przedmioty i wogóle...Zresztą nie każdy wszystko musi lubić...

I ja dziękuje Panu który mi pomógł i że istnieją takie osoby, bezinteresowne, a nie tylko które jak stwierdził kwesoły chcą spławić delikwenta lub rozwiązać zadania za 20/40 zł... Jeśli to tak ciężko pomóc to trudno...i tutaj nie chodzi o pieniądze, żeby nie było...

case...a on tych studii nie zignoruje i nie zajmie się piciem...bo mu na nich zależy i wie co chce robić, a że trafi się jakiś głupek na studiach, który ocenia prace takie same, dobrze rozwiązane różnie(bo ma dobry/zły humor, bo podoba/ nie podoba mu się pismo) to może nie trzeba myśleć o tym, żeby zrezygnować ze studii tylko by zrobić coś z tym człowiekiem? I nie bronie chłopaka tutaj, bo to nie tylko na jego uczelni tak jest...ja studiuje dwa kierunki i tacy ludzie się zdarzają i na drugim i na trzecim, możesz umieć perfect nauczyć się napisać dobrze i nie zaliczyć...więc bez sensu jest taka dyskusja....

selena i wydaje mi się, że on już wyciągnął z tego wnioski:) dzięki;)

selena
14-05-07, 17:10
Ja na takie prośby nie odpowiadam, a jeżeli już to tak żeby "spławić" delikwenta.

a jednak odpowiedziałeś, dodając stawki swoich "usług".

To jest na poziomie matury, za jakieś 20zł mogę podać wyniki, za 40 wytłumaczyć :)

W necie podobnie jak w życiu, nie zawsze musi być odpłatność.
Pomóż innym a znajdą się tacy, którzy pomogą Tobie jak zajdzie taka potrzeba.

Dodać muszę, że ja na tym Forum też otrzymałam pomoc za przysłowiowe dziękuje.

kwesoly
14-05-07, 18:22
Sam nieraz pomagam, przepraszam jeśli źle zrozumiałem beatkasz. Ja mogę tylko potwierdzić ,że zadania są rozwiązane bardzo dobrze, pieniędzy bym nie przyjął bo niby jak?? Zadania były, jak widać w samych rozwiązaniach raczej proste, a podanie cennika jest najlepszym sposobem na "oddalenie" takich proszących. Jeszcze raz przepraszam, po prostu mam uraz do ludzi proszących o rozwiązanie zadań. Najczęściej są to dzieci którym się nie chce robić zadania domowego.

beatkasz
14-05-07, 19:07
kwesoly nie ma problemu :-) ja naprawdę nie prosiłabym o pomoc gdyby nie było to dla mnie ważne:) i nie jestem dzieckiem ja poprostu nie mam fizyki i nie mam z nią styczności od bardzo dawna dlatego niby nawet to podstawienie do wzorów nie byłoby trudne, ale...nie wiedziałabym nawet do jakich wzorów;)

kwesoly
14-05-07, 19:15
Nie ma problemu, jakbyś kiedyś coś potrzebowała pytaj śmiało, sądzę że wszystko można załatwić :)

elzunia1989
14-05-07, 19:45
Błagam niech mi ktos pomoze. Mam zadanie z fizy na jutro, a jestem zagrozona, Fizyka kompletnie mi nielezy. Ktos mi rozwiaze to zadanie ??
Ładunek punktowy q wytwarza wokol siebie pole elektrostatyczne, ktorego natezenie w punktach A i B ma wartosc EA i EB. Jaka praca zostanie wykonana podczas przesuniecia ladunku probnego Q0 z pukntu A do punktu B, jezeli znane sa odl.rA i rB

doderic
14-05-07, 20:21
Wzorki i wyjanienia o elektrostatyce znalazem na: http://fizyka.kopernik.mielec.pl/fizyka/Pole_elektrostatyczne
Wydaje mi si, e cakiem sensownie tam pisz.

To, co tam pisz, to:
(przyjmuj oznaczenia Elzuni1989)
praca W = (Q0*k*q/rA) - (Q0*k*q/rB)
potencja E = k*q/r^2, czyli k*q/r = E*r
tak wic warto W = (Q0*EA*rA) - (Q0*EB*rB) = Q0 * (EA*rA - EB*rB)
W zalenoci, czy przemieszczasz adunek prbny Q0 w kierunku "do" czy "od" rda, to znak W jest + lub -:
"do" - praca jest ujemna
"od" - praca jest dodatnia

Chciabym jeszcze zaznaczy, e ze mnie adne fizyk, od 5 lat nie miaem zadania z fizyki w rkach, wic jak by tak kto bardziej "praktykujcy" zechcia przy okazji rzuci okiem i potwierdzi, e za duo nie nakamaem koleance.
8)

ps. co to moe by za 'k' we wzorze na potencja?

jeleszcz
14-05-07, 20:33
Błagam niech mi ktos pomoze. Mam zadanie z fizy na jutro, a jestem zagrozona, Fizyka kompletnie mi nielezy. Ktos mi rozwiaze to zadanie ??
Ładunek punktowy q wytwarza wokol siebie pole elektrostatyczne, ktorego natezenie w punktach A i B ma wartosc EA i EB. Jaka praca zostanie wykonana podczas przesuniecia ladunku probnego Q0 z pukntu A do punktu B, jezeli znane sa odl.rA i rB

Do Twego postu mam dwa komentarze:
1. Nie wiem jaki poziom nauczania a stosowanie odpowiedniej matematyki od tego zależy. Zakładam ,że liceum i nie stosuję rachunku różniczkowego lub całkowego.
2. Tekst zadania chyba posiada za dużo danych, czyli jest wadliwie sformułowany.

Rozwiązanie.
Jeżeli znam wartość ładunku źródłowego q oraz wartość ładunku przesuwanego Q(0) i odległości punktów A i B od q ,to praca sił pola jest
1).W(z A do B) = Q(0)[V(A) – V(B)]
Gdzie V(A) i V(B), to potencjały pola w odpowiednich punktach, które obliczamy
2).V(A)= kq/r(A)
3).V(B) = kq/r(B)
Po podstawieniu 2 i 3 do 1 dostajemy
4). W(z A do B) = kqQ(0)[1/r(A) – 1/r(B)] gdzie
k = ¼*Pi*e(0) = 8,99*`1o^9[N*m^2/C^2]
Tak więc rozwiązanie otrzymałem bez użycia E(A) i E(B).

Jeżeli natomiast muszę użyć wartości E(A) i E(B), to zbędny jest dla mnie ładunek q. Wykorzystam po prostu znaną zależność pomiędzy potencjałem V i natężeniem pola E
5). V = E*r
i do wzoru 1 podstawię odpowiednie iloczyny
6). W(z A do B) = Q(0)[V(A) – V(B)] =
= Q(0)[E(A)*r(A) – E(B)*r(B)]

Uwaga końcowa.
Zbadaj poprawność sformułowania tekstu zadania.jl.

P.S.
doderic prawie wszystko zrobił.Ciekawe czy potwierdzi mój komentarz na temat sformułowania tekstu zadania.
k jest stał fizyczną związaną ze stałą dielektryczną próżnie(0),jak podałem wyżej.jl.

selena
14-05-07, 20:37
kwesoly "nie sztuką jest popełnić gafę (błąd), sztuką jest się do tego przyznać". Jest ok. :)

Do beatkasz i elzunia

Trafiłyście na super Forum, od ręki macie rozwiązane zadania, miejmy nadzieję, że zostaniecie tu na dłużej i odwdzięczycie się pomocą dla innych.

macol
14-05-07, 20:48
miejmy nadzieję, że zostaniecie tu na dłużej i odwdzięczycie się pomocą dla innych.A jednak mam przeczucie, graniczące z pewnością, że jak wrócą, to z kolejnym zadaniem z fizyki...

selena
14-05-07, 21:02
A jednak mam przeczucie, graniczące z pewnością, że jak wrócą, to z kolejnym zadaniem z fizyki...

Obyś się mylił, chociaż myślę podobnie.
Ja też uważałam, że otrzymam pomoc i powiem Wam bay bay a jednak zostałam.

Odnośnie fizyki, mimo najszczerszych chęci pomóc nie mogę, bo od podstawówki w tym przedmiocie byłam słabeuszem.

doderic
14-05-07, 21:16
doderic prawie wszystko zrobi.Ciekawe czy potwierdzi mj komentarz na temat sformuowania tekstu zadania.

Zgadzam si, e nadmiar tam danych, ale jak pamitam ze szkoy, to by taki trik nauczyciela: uczniowie wykuwali na blach wzorki, i potem jak w zadaniu byo podane A, B i C, a trzeba byo wyliczy D, to wybierali wzorek pasujcy do zestawu danych, wic nauczyciel komplikowa zadanie wprowadzajc "szum informacyjny".

k jest sta fizyczn zwizan ze sta dielektryczn prnie(0),jak podaem wyej.jl.
Dzikuj za 'k' :)

elzunia1989
14-05-07, 21:22
Dziekuje bardzo :))) Jestem uratowana, a juz tracilam nadzieje. O tresc to do mojej pani - ona nam dyktuje. Jezeli bd mogla w czyms pomoc to oczywiscie pomoge z checia :)

doderic
14-05-07, 21:23
A jednak mam przeczucie, graniczące z pewnością, że jak wrócą, to z kolejnym zadaniem z fizyki...
Obyś się mylił, chociaż myślę podobnie.
:olsnienie:
To może wprowadzić zasadę podobną, jak jest w przypadku Reputacji?
Np. danej osobie rozwiązujemy jedno zadanie za 50 postów na forum i nie częściej niż raz w miesiącu.

jeleszcz
14-05-07, 21:24

Ty ( i case- wcześniej) sprawiacie wrażenie pozbawionych cienia ufności w ludzi.Szkoda.
Dopiero startuję na DI a już bezpodstawnie stawia mi ( to case)się zarzut obniżania poziomu edukacji w kraju! A może ja za frico( w przeciwieństwie do tabuna korepetytorów- "kasiarzy") chcę na forum uczyć metod rozwiązywania zadań z fizyki? i proszę o kredyt zaufania.
Co w tym dziwnego i złego ,że szukają pomocy przy rozwiązywaniu zadań? Czy Ty wiesz jak ta kwestia wygląda u niektórych nauczycieli fizyki: zadają a nie uczą metod rozwiązywania i nakręcają rynek korepetycji,rynek na którym sami kręcą się jak w ukropie ("ja tobie "korki a ty mnie "korki").
Poczekaj z drwiną i potępieniem,może mi się uda zainteresować jedną osobę fizyką,namówić do rozumowania,do dyskusji,do sięgnięcia po wartościową literaturę.Na początku wiele rzeczy wydaje się być ułomne,koślawe,ryzykowne, na "gołębich nóżkach".Cierliwości i więcej wiary w ludzi.Najpierw przyjdą z zadaniami a później odważą się popełniać błędy a jeszcze później przeżyją satysfakcję ,że sami wiedzą co i jak trzeba robić.Rozwój intelektualny człowieka ,to bardzo tajemnicza sprawa i zbyt szybki ferowanie wyroków może go wogóle zniweczyć.Co o tym myślisz?

elzunia1989
14-05-07, 21:28
Dziekuje... U mojej pani musi byc wszytsko zdanie w zdanie co w zeszyczie tak samo z zadaniami. Ja niestety nie jestem umysl scisly bardziej humanistyczny.

beatkasz
14-05-07, 21:32
postaram się pomagać i bywać tutaj częściej o ile tylko czas mi pozwoli:-) a jeśli chodzi o zadania z fizyki to (OBY!:D) pierwszy i ostatni raz:)

elzunia1989
14-05-07, 21:34
Jednak sa dobrzy ludzie na tym swiecie, ktorzy nawe nieznajomym pomoga :)

macol
14-05-07, 21:56
Ty ( i case- wcześniej) sprawiacie wrażenie pozbawionych cienia ufności w ludzi.Szkoda.
Czego ty ode mnie chcesz? Czy ja cię o coś oskarżyłem? Słowa na twój temat nie powiedziałem. Powiem więcej! jestem szczęśliwy, że ktoś taki tu trafił, bo w ciągu najbliższych dwóch dni będę miał dużo spięć z fizyką, i nie wiem, czy z wszystkich będę w stanie wyjść samodzielnie.

Co w tym dziwnego i złego ,że szukają pomocy przy rozwiązywaniu zadań?
A czy toś mówi, ze to dziwne?

Poczekaj z drwiną i potępieniem,może mi się uda zainteresować jedną osobę fizyką,namówić do rozumowania,do dyskusji,do sięgnięcia po wartościową literaturę.
Jaka drwina, jakie potępienie? Możesz, z łaski swojej podać jakiekolwiek cytaty? Raczej nie. Moja wypowiedź w tym topiku w chwili pisania tego postu to 15 wyrazów.

Jedyne co na pisałem, to to że wątpię w to że te osoby którym rozwiązywałeś zadania zostaną na forum dłużej. WĄTPIE. Nie pisze że tak się stanie. Nie chce cię obrażać, ale moja wypowiedź to tylko 15 wyrazów napisanych prostym językiem, chyba ciężko tego nie zrozumieć. Brak ironii, brak podtekstów, brak drugiego znaczenia, itd.

selena
14-05-07, 22:08
:olsnienie:
To może wprowadzić zasadę podobną, jak jest w przypadku Reputacji?
Np. danej osobie rozwiązujemy jedno zadanie za 50 postów na forum i nie częściej niż raz w miesiącu.

Pomysł wart zachodu, chociaż 50 postów to w/g mnie za wiele, zniechęci to nowiciusza, ale tak około 20 byłoby w sam raz.
Tak bardziej serio, to nie każdego stać na korepetycje a w necie taka wzajemna pomoc ma sens.
Przydałby sie taki pokoik na tym Forum dla tych, którzy w miarę możliwości beda w stanie pomagać w zadaniach szkolnych.

Beatka już deklaruje, że zostanie na dłużej :)

jeleszcz
15-05-07, 05:27
Czego ty ode mnie chcesz? Czy ja cię o coś oskarżyłem?
... Brak ironii, brak podtekstów, brak drugiego znaczenia, itd.

Ja wyczułem ironię i pewien podtekst,no i pomyliłem się ,więc -
PRZEPRASZAM !
Błąd z mojej strony ,że w tekst do Ciebie włączyłem dygresyjnie uwagi o wypowiedzi case.Nie miałem czasu,wysłać jemu odrębnie.Jeszcze raz przepraszaam.jl.

jeleszcz
15-05-07, 06:23
Edukacja w Polsce może i nie jest na wysokim poziomie ale Wy ją jeszcze zaniżacie.
Case,
Ośmielam się sformułować pytanie:
dlaczego nie skomentowałeś ani jednym zdaniem postu, w którym proponuje się pomoc beatkasz w rozwiązaniu zadań z fizyki, o ile ta zapłaci 20 zł ( za same wyniki) ,a 40 zł za wyniki z wyjaśnieniami, zaś moją bezpłatną pomoc, szczegółową w wyjaśnienia, oceniłeś tak zdecydowanie – negatywnie?
Czy uważasz, że płatna praca – z definicji – jest lepszej jakości, od pracy bezpłatnej?
Jest taki pogląd, że nauczyciele uczyliby lepiej, gdyby dostawali większą kasę. Albo - dobre korepetycje ,to takie, za które jest wyższa cena.
Nie podzielam tych opinii. W tej dziedzinie nie istnieją jednoznaczne związki przyczynowe.
Znam nie jeden woluntariat studencki, niosący pomoc w nauce uczniom z biednych rodzin, którego działanie nie szkodzi edukacji ,a wprost przeciwnie. Myślę ,że w necie jest także potrzebny i możliwy, a z wyrokiem o jego ewentualnych rezultatach, poczekaj aż się rozwinie.
Że bezpłatna pomoc uczniom, jest w drobnym stopniu, zagrożeniem dla ogromnej rzeszy korepetytorów ,to obydwaj zgodnie (chyba?) wiemy.
A kto im zagwarantował, że zawsze będą mieli życie „łatwe i przyjemne”? jl.

P.S.
Twoje ogólne uwagi o wartości i znaczeniu pomocy uczniowi lub studentowi są dyskusyjne ale zamiast sporu lepsza będzie cierpliwość z mojej strony w pokazaniu Tobie - jeżeli to będzie możliwe- jaka jest moja filozofia kształcenia w dziedzinie fizyki ,na przykładach praktycznych ,a nie w szermierce słownej.jl.

elzunia1989
15-05-07, 20:12
O co Wy sie spieracie. To chyba dobrze, ze sa osoby,ktore pomoga bez niczego...

doderic
15-05-07, 20:34
Dobrze powiedziane jeleszcz:

Myślę ,że w necie jest także potrzebny i możliwy, a z wyrokiem o jego ewentualnych rezultatach, poczekaj aż się rozwinie.

Uważam, że jest to naturalny krok w ewolucji wielu rzeczy: przeniesienie z reala do sieci.

Poza tym, na opłacenie miesięcznych rachunków mam, natomiast brakuje mi w Wilekim Mieście trochę życzliwości i bezinteresowności oraz tego przysłowiowego "dziękuję", które jest często bardziej wartościowe od "20zł/godzinę".

case
16-05-07, 07:47
Jeleszcz, masz racje, nie ufam w dobre intencje ludzi ;). Może już za stary jestem na idealizowanie świata chociaż sam jakieś ideały jeszcze wyznaję. Nie wierzę by chłopak Beatkasz faktycznie coś z Twojej pomocy wyniósł poza zaliczeniem fizyki i w przyszłości kolejnym zlewaniem "niepotrzebnych" przedmiotów ;). Do Ciebie nic nie mam, tak naprawdę podziwiam ludzi, którzy starają się coś robić bez patrzenia na zysk ale w tym wypadku same chęci wg mnie nic nie dadzą ;) oni i tak będą przychodzili tylko po pomoc.
Sorki za zamieszanie w tym wątku, chiałem tylko przedstawić inne spojrzenie na sposób w jaki staracie się pomóc innym, nie miałem zamiaru nikogo atakować. Problem z edukacją w naszym kraju napewno nie jest przez takich ludzi jak Wy i nie przez Was są osoby, które niskim kosztem (czasowym) szukają rozwiązania ich własnych problemów. A właśnie przez tych ostatnich nie wierzę w powodzenie Waszej akcji :).

Co do tego, że nie skomentowałem postu kolegi, który oferował pomoc za pieniądze. Nie miałem zamiaru też komentować Twojego posta Jeleszcz. Do napisania sprowokowała mnie Selena ;) która zaczęła wychwalać taką pomoc. Nie zgodziłem się z Nią i dlatego też odniosłem się do Twojego posta by postarać się chociaż w części wyjaśnić o co mi chodzi.

Pozdrawiam.

jeleszcz
16-05-07, 09:48
case,
dziękuję za ostatni post.Twój pierwszy ,przyjąłem bardzo źle ,dlatego ,że byłem w złym nastroju.odzcekałem jeden dzień i minęło mi.Wkurzony byłem pomysłem "20 - 40 zł" i reakcją jego autora .Pozdrawiam.jl.

selena
16-05-07, 13:02
Do napisania sprowokowała mnie Selena ;) która zaczęła wychwalać taką pomoc. Nie zgodziłem się z Nią i dlatego też odniosłem się do Twojego posta by postarać się chociaż w części wyjaśnić o co mi chodzi.

Bardzo dobrze, że się nie zgadzasz z innymi, w tym konkretnym przypadku ze mną, bo jakże nudne byłoby FI gdyby wszyscy sobie przytakiwali. Nie ma ludzi jednakowo myślących i popierających się bez zastrzeżeń.

Wychodzę z założenia, że pochwal jednego a inni pójdą jego przykładem, niekoniecznie czekając na podziekowanie czy chwalenie.
Porównując podejście do prośby beatkisz, kwesoly i jeleszcz zauważyłam bezinteresowność jednego i "nic za nic" drugiego, wyraziłam swoja opinię pisząc o tym w wątku.

Temat pięknie sie rozpisał bo wzbudził kontrowersje, ale czy to źle? myślę że nie, bo poznaliśmy różne podejscia do sprawy pomocy w necie.
Z tego co się orientuję to każde Forum w necie ma na celu dyskusję na przeróżne tematy a ten wątek był właśnie taką dyskusją.

Dopisek
Chciałam jeszcze dodać, że elzunia ma już 5 pstów na swoim koncie a beatka 9 postów, więc nie wpadły na FI z problemem i nie wypadły po otrzymaniu pomocy, śledzą ten wątek, zainteresowały się też innymi wątkami i to jest fajne. :)

beatkasz
16-05-07, 16:11
J Nie wierzę by chłopak Beatkasz faktycznie coś z Twojej pomocy wyniósł poza zaliczeniem fizyki i w przyszłości kolejnym zlewaniem "niepotrzebnych" przedmiotów ;).

a mi się wydaje, że może wynieść coś z tego, nauczka na przyszłość, że trzeba się przyłożyć chociaż trochę do tego i wierzyć w ludzi, którzy potrafią bezinteresownie pomóc....
mam nadzieję, że właśnie tak będzie...a nawet jeśli nie, to chociaż nie zrezygnuje ze studii przez jeden "głupi"(nie chcę tutaj nikogo urazić, szczególnie tych, którzy lubią) przedmiot

LEAF88
22-05-07, 12:28
Potrzebuję waszej pomocy, jednak nie w zadaniach. Odpowiedz na to pytanie nie powinno wam sprawic duzego problemu.
Otóż jaki materiał(możliwie jak najlżejszy) jest w stanie zakłócić odzdziaływanie na siebie 2óch magnesów przyciągających się-wkładając płytkę z tego materiału pomiędzy nie?...czy jest to ołów?Jesli tak to prosiłbym o lżejsze materiały...
Z gory dziekuje i prosze o mozliwie jak najszybszą odpowiedz:)

doderic
22-05-07, 14:06
Przypomnę, że moja fizyka skończyła się w liceum... Jednakże jako domorosły filozof i eksperymentator, i tak się wypowiem ;)

Myślę, że użycie dowolnego materiału niemetalicznego (żeby nie "przewodził" sił magnetycznych - np. ryza papieru) w jakiś sposób zakłóci oddziaływanie Twoich magnesów - choć nie zawsze będzie to zakłócenie o skali jakiej oczekujesz.
Natomiast z rozwiązań chyba bardziej skutecznych:
- podobno istnieją jakieś stopy stali, które są szczególnie antymagnetyczne, są stosowane np. w osłonach głośników komputerowych.
- czy zastosowanie materiału podgrzanego spowoduje lepsze zakłócanie? - w końcu podgrzewanie zwykłych "czarnych" magnesów rozmagnesowywuje je.
- może możliwe jest użycie "płytki" metalowej, w której płynący prąd wytworzyłby pole elektromagnetyczne dodatkowo osłabiające oddziaływanie magnesów?

Choć brak tu odpowiedzi, to mam nadzieję, że pomoże to komuś wymyślić działające rozwiązanie. 8)

jeleszcz
22-05-07, 14:53
Potrzebuję waszej pomocy, jednak nie w zadaniach. Odpowiedz na to pytanie nie powinno wam sprawic duzego problemu.
Otóż jaki materiał(możliwie jak najlżejszy) jest w stanie zakłócić odzdziaływanie na siebie 2óch magnesów przyciągających się-wkładając płytkę z tego materiału pomiędzy nie?...czy jest to ołów?Jesli tak to prosiłbym o lżejsze materiały...
Z gory dziekuje i prosze o mozliwie jak najszybszą odpowiedz:)

Wszystkie materiały, które zmieniają pole magnetyczne(wektor indukcji B) dzielimy na 3 kategorie:
a) ferromagnetyki (Fe,Ni,Co , i ich kompozyty),b.silnie zmieniają (wzmacniając pole B)i skupiają w sobie linie pola,efekt ten -pozornie- można wykorzystać do ekranowania oddziaływania pola magnetycznego B,danego " żródła".
Z drugiej jednak strony ,ekran z ferromagnetyku sam magnesuje się i wytwarza własne pole czyli "nici" !
b) Paramagnetyki (pierwiastki ziem rzadkich,lantynowce,aktynowce),nieznacznie zmieniają zewnętzrne pole ,wzmacniając go.
c) Diamagnetyki (reprezentant-Bi),nieznacznie zmniejszają pole zewnętrzne B.

W konkluzji - żadnym materiałem nie możemy zupełnie zlikwidować (czy ekranować,zasłaniać)w danym obszarze wektora B.Zmienić , czyli zakłócić - tak. I to najsilniej tylko ferromagnetykiem.Diamagnetyk - zmniejszy wektor B pola zewnętzrnego.

Podobnie nie istnieją ( na razie!) ekrany pola grawitacyjnego,ale istnieją ekrany pola elektrycznego !
Wracając do Twego problemu praktycznego .
Jedyny sposób to : ustawienie antyrównoległe magnesów i wtedy na symetralnej odległości między nimi pole wypadkowe B = o.Ale już w okolicach biegunów ,tam gdzie pola magnesów nie są jednorodne ,pojawi się wypadkowe B.

Uwaga generalna:
magnetyzm jest oddziaływaniem dwóch conajmniej prądów elektrycznych ( ruchomych ładunków elektrycznych) przy ich specjalnym ustawieniu w przestrzeni i ten właśnie fakt można wykorzystać się do niwelacji (czy zmiany)jakiegoś pola B ,dla nas szkodliwego technicznie. Pomijam tutaj problem magnetyzmu w niskich temperaturach,gdzie może wystapić efekt wypierania pola B z określonej przestrzeni,ale jest to zjawisko kwantowe.

LEAF88
24-05-07, 15:12
dziekuje pieknie za obie odpowiedzi.
Chodzilo mi o kompletne wyeliminowanie oddziaływania na siebie magnesów tylko i wyłącznie na moment w którym "plytka" bedzie umieszczona pomiedzy nimi...i aby materiał nie wykorzystywał dodatkowych źródeł energii(takich jak energia elektryczna), i byl mozliwie jak najlzejszy.
Faktycznie...jedyną opcją jest przekierowanie tej siły w inne miejsce(jesli dobrze doczytałem ferromagnetykiem).
Mam rozumiec ze możliwa jest zmiana wektora oddziaływującej siły, tak jak sie to dzieje ze światłem w pryzmacie? W zasadzie dobrze ze spytałem bo to znacznie zmienia koncepcje mojego projektu. Jesli jeszcze moge spytac, to czy są jakieś powszechnie dostepne materiały tego typu? Nie jestem zbyt biegły z fizyki chocbym bardzo chciał:/

jeleszcz
24-05-07, 19:18
Może Ci wystarczy zamiast płytki (która nie da Ci pożądanego efektu) pierścień.
Jeśli w płaszczyżnie przechodzącej przez dwa płaskie,liniowe magnesy ustawione względem siebie równolegle(niestety nie mogę dać rysunku,mój skaner nieczynny) wstawisz cienki pierścień,też płaski, szeroki na max. 1 cm (szerokość pierscienia, to promień dużego okręgu minus promień okręgu wewnętrznego)wykonany z ferrytu (spieki Fe,FeO2,C..),to wewnątrz tego pierścienia, w tym pustym kółku ,nie będzie pola magnetycznego, gdyż wszystkie linie wektora B, które biegną równolegle od jednego magnesu do drugiego ,zostaną wchłonięte przez pierścień.
Ferryt nie jest materiałem bardzo lekkim,ciężar będzie zależał od grubości pierścienia.Takie kształtki magnetyczne ferrytowe(różnej postaci) można kupić (lub pytać się o nie) w sklepikach z materiałami elektronicznymi.Pozdrawiam.[j.l.]

Domi
27-05-07, 13:17
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań. nie potrafię ich rozwiązać PROSZĘ O POMOC!!
ZAD.1
Koło o promieniu 0,8m obraca się z częstotliwością f=10Hz wokół jego środka
a) okres ruchu koła wynosi...
b) prędkość liniowa punktów na obwodzie wynosi...
c) prędkość kątowa punktów na obwodzie wynosi...
d) prędkość kątowa punktów odległych o 40cm od środka koła wynosi...
e) prędkość kątowa środka koła wynosi...
f) prędkość liniowa środka koła wynosi...
ZAD.2
Jeżeli na ciało poruszające się po okręgu działa siła odśrodkowa Fo=16kN, to jak zmieni się ta siła po dwukrotnym zmniejszeniu prędkości? Fo=...
ZAD.3
Na samochód o masie 500kg działa siła odśrodkowa 1000N. Oblicz przyspieszenie dośrodkowe tego samochodu.
ZAD.4
Na samochód jadący po łuku koła o promieniu R1= 1km działa siła odśrodkowa Fo= 4kN. Jaka siła odśrodkowa będzie działać na samochód o identycznej masie, jadący z identyczną co pierwszy prędkością po łuku koła o promieniu R2= 500m?
BARDZO BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!

jeleszcz
27-05-07, 15:39
ZAD.1
Koło o promieniu 0,8m obraca się z częstotliwością f=10Hz wokół jego środka
a) okres ruchu koła wynosi...

Znajdź w podręczniku wzór ukazujący związek pomiędzy częstotliwością a okresem obrotu i podstaw za f daną wartość i wylicz T
b) prędkość liniowa punktów na obwodzie wynosi...

Znajdź w podręczniku wzór na prędkość liniową v w ruchu po okręgu
c) prędkość kątowa punktów na obwodzie wynosi...

Znajd ź w podręczniku wzór na obliczanie prędkości kątowej ,popatrz na niego co jest potrzebne i czy to masz. uważam ,że już masz potrzebny okres T, więc szybko obliczysz prędkość kątową.

d) prędkość kątowa punktów odległych o 40cm od środka koła wynosi...

Zobacz czy we wzorze na prędkość kątową wchodzi wartość odległości od środka ,jeśli tak to oblicz.
e) prędkość kątowa środka koła wynosi...

Zastanów się czy środek koła obraca się i masz odpowiedź
f) prędkość liniowa środka koła wynosi...

Jak w zadaniu e).

ZAD.2
Jeżeli na ciało poruszające się po okręgu działa siła odśrodkowa Fo=16kN, to jak zmieni się ta siła po dwukrotnym zmniejszeniu prędkości? Fo=...
Znajdź wzór w podręczniku na siłę działającą w ruchu po okręgu i stwierdź jak ta siła zależy od prędkości a następnie co stanie się z wartością siły gdy prędkość ruchu zmaleje dwukrotnie. Chyba umiesz potęgować?!

ZAD.3
Na samochód o masie 500kg działa siła odśrodkowa 1000N. Oblicz przyspieszenie dośrodkowe tego samochodu.
Poszukaj w podręczniku wzory na :
Siłę dośrodkową i
Przyśpieszenie dośrodkowe w ruchu po okręgu.
Przyjrzyj się tym wzorom. Czy nie widzisz związku między nimi?

ZAD.4
Na samochód jadący po łuku koła o promieniu R1= 1km działa siła odśrodkowa Fo= 4kN. Jaka siła odśrodkowa będzie działać na samochód o identycznej masie, jadący z identyczną co pierwszy prędkością po łuku koła o promieniu R2= 500m?
Teraz przykład myślenia przy rozwiązywaniu zadań z mechaniki.
Potrzebny jest mi wzr na siłę dośrodkową – mam w podręczniku:
1). F( r) = m*v^2/r
Widzę ,że ten wzór pozwala mi wyznaczyć masę samochodu .dokonuję przekształceń
F( r) r = mv^2
2). m = F( r) *r/v^2
kiedy obliczę masę to użyję jeszcze raz wzoru 1) aby obliczyć F, bo mam przecież r(2),m, oraz v.
A teraz przepisz sobie ogólną metodę rozwiązywania zadań z fizyki otwartych, rachunkowych.

Pomogę Ci w rozwiązaniu zadań, o ile Ty będziesz aktywnie ze mną współpracował/a, odpowiadając na następujące pytania lub wykonując odpowiednie polecenia.

1.Z jakiego działu jest to zadanie ?
2.Jakie wielkości fizyczne występują w treści zadania?
3. Czy Twoim zdaniem jest konieczny rysunek, gdyż występują wielkości wektorowe i jest kwestia znalezienia wielkości wypadkowej? Wykonaj ten rysunek.
4.Jakie prawo fizyki łączy ze sobą te wielkości?
5. Czy możesz wyznaczyć poszukiwaną wielkość tylko z tego jednego prawa?
6. Czy z rysunku możesz odczytać jakiś związek (zależność) geometryczny lub trygonometryczny pomiędzy wielkościami ? Ustal go.
7.Czy w treści zadania jest wielkość fizyczna ,której nie wykorzystałeś/łaś?
8.Ustal drugie prawo ,które połączy tę pominiętą wielkość z wielkościami danymi.
7.Czy teraz możesz wyznaczyć poszukiwaną wielkość?
8. Czy liczba niewiadomych jest równa liczbie praw(równań)?
9.Jeżeli liczba niewiadomych jest większa od liczby równań, to znak ,że musisz dołączyć trzecie prawo (równanie) fizyki

Przyślij mi odpowiedzi choćby na część pytań, podkreślając konkretnie, w którym miejscu masz trudność, a ja Ci wyjaśnię dalszy tok postępowania.
Celem MINIMALNYM powyższego jest:
ZDOBYCIE PRZEZ CIEBIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ Z FIZYKI ! TAK BYŚ NIE POTRZEBOWAŁ/A ŚCIĄG ANI PŁATNYCH KOREPETYCJI !
UWIERZ,ŻE JEST TO MOŻLIWE !TERAZ CZEKAM NA TWOJĄ PRACĘ.[J.L.]
Zapamietaj!Bez podręcznika fizyki nie rozwiążesz zadania!

Domi
27-05-07, 18:44
STOKROTNIE DZIĘKUJE ZA POMOC!! tylko ze w podręczniku jaki mam mało co jest. Bardzo chętnie skorzystam z twojej pomocy będę się starała współpracować! Jeszcze raz dziękuje

jeleszcz
27-05-07, 19:32
Nie wiem czy jesteś w gimnazjum czy w liceum.Mógłbym Ci przedstawić listę podręczników b.dobrych.Nie wiem z jakiego Ty korzystasz.Pozdrawiam.jl.

Nazo
28-05-07, 17:34
http://i11.tinypic.com/4l719g8.jpg
Mam na jutro mieć rozwiązane ale coś nie za bardzo kminię tego wszystkiego :/
Jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę :/
Ciekawe czy coś uda się wykombinować :P

aSieńka
28-05-07, 19:19
Przewodnik miedziany o przekroju s=10mm2 i oporze właściwym o wartości q=0.016 om razy mm2 / m przyłączamy pod napięcie u=8mV i umieszcamy w polu magnetycznym o indukcji B=1,5 T prostopadle do linii pola. oblicz wartość siły elektrodynamicznej działającej na pzrwodnik.

Z góry dziękuje, jesli ktos chciałby pozawracać se głowe moimi sprawami. ;)

jeleszcz
28-05-07, 20:34
stary! ale obrazek jest ciemny,w niektórych miejscachcoś tam widać.przyślijlink czytelny a mozliwe ,że Ci pomogę(ale szybko).jl.

jeleszcz
28-05-07, 20:52
Siła elektrodynamiczna pochodzi od pola wektora B i działa na przewodnik z prądem elektrycznym, o ile nie jest on równoległy do wektora B.
W podręcznikach jest wzór:
F(eld) = B*I*l*sin kąta pomiędzy wektorami l i B.
W zadaniu przewodnik jest ustawiony prostopadle więc sin tego kąta=1 i masz prosty wzór
1. F(eld) = B*I*l
Widać, że nie masz I lecz dane jest U i własności drutu(geometryczne i fizyczne).Wobec tego prawo Ohma połączy te wielkości
2. R = U/I
Ale
3. R = q*l/s
równanie 3 wstawiasz do 2
q*l/s = U/I, skąd po przekształceniach dostajesz
4. I = s*U/q*l
równanie 4 wstawiasz do 1
5. F(eld) = B*( s*U/q*l)*l
6. F(eld) = B*s*U/q
Kalkulator, tylko uważaj na jednostki( mV V)
Komentarz.Zwróć uwagę na metodę myślenia przy rozwiązywaniu.Później przyślę Ci ogólny schemat rozwiązywania każdego zadania rachunkowego z fizyki,no i Ty musisz zacząć próby ,ja będę czytał i poprawiam.Nie pękaj!nauczysz się tego !jl.

Nazo
28-05-07, 20:59
http://i17.tinypic.com/53gr0u8.png

Teraz jest w 100% czytelne :)

aSieńka
28-05-07, 21:05
F=B*s*U/q=1,5*10*800/0.016=750 000N

dobrze??

jeleszcz
28-05-07, 21:39
F=B*s*U/q=1,5*10*800/0.016=750 000N

dobrze??

Drobny błąd! 8mV = 0,008 V i wynik będzie inny!jl.

jeleszcz
28-05-07, 22:01
http://i17.tinypic.com/53gr0u8.png

Teraz jest w 100% czytelne :)

Oczywiście!
Oto zadanie 1.
1.
Pierwsze, górne oczko, prawo II Kirchhoffa
E(1) + U(1) + U(2) – E(2) = 0
Stosuję do niego dane i prawo Ohma
4*I(1) + 3*I(2) – 4,5= 0, redukuję i przekształcam

1). 4*I(1) + 3*I(2) = 1,5

Drugie kolejne oczko idę od góry, to samo prawo
E(2) – U(2) - U(3) =0
4,5 – 3*I(2) +2*I(3) – 9 = 0 redukuję i przekształcam

2). -3*I(2) + 2*I(3) = 4,5

A teraz prawo węzła dowolnego
3).I(1) = I(2) + I(3)

trzy równania 1),2), 3) i trzy niewiadome – rozwiąż!Najlepiej metoda podstawiania lub przeciwnych współczynników (to najszybciej)
Wydzielona moc na oporze R(2), to
4). P(20 = R(2)*I(2)^2 oblicz!

Zadanie drugie mogę jutro, mam inne wcześniejsze od Ciebie zadania do zrobienia jeszcze dzisiaj. Jeśli zdążę to może rano o siódmej znajdziesz, sorry! Pomagam chętnie, ale nie jestem członkiem OSP. jl.

Nazo
28-05-07, 22:12
ok dzięki, zaraz sobie pokombinuję
Jutro na 9 muszę to wyczarować, więc postaram się kogoś wytrzepać z wiedzy koło 8 w szkole.

Jeśli znajdziesz jakimś cudem czas, na któreś zadanie to przydała by się pomoc do 3, z 2 raczej sobie już poradzę :)

jeleszcz
29-05-07, 05:15
Oczywiście!
Oto zadanie 1.
1.
Pierwsze, górne oczko, prawo II Kirchhoffa
E(1) + U(1) + U(2) – E(2) = 0
4*I(1) + 3*I(2) – 4,5= 0, redukuję i przekształcam

1). 4*I(1) + 3*I(2) = 1,5

Drugie kolejne oczko idę od góry, to samo prawo
E(2) – U(2) - U(3) =0
4,5 – 3*I(2) +2*I(3) – 9 = 0 redukuję i przekształcam

2). -3*I(2) + 2*I(3) = 4,5

A teraz prawo węzła dowolnego
3).I(1) = I(2) + I(3)

trzy równania 1),2), 3) i trzy niewiadome – rozwiąż!Najlepiej metoda podstawiania lub przeciwnych współczynników (to najszybciej)
Wydzielona moc na oporze R(2), to
4). P(20 = R(2)*I(2)^2 oblicz!

Zadanie drugie mogę jutro, mam inne wcześniejsze od Ciebie zadania do zrobienia jeszcze dzisiaj. Jeśli zdążę to może rano o siódmej znajdziesz, sorry! Pomagam chętnie, ale nie jestem członkiem OSP. jl.

Dopisane rano
Zadanie 3.
Skorzystam z zależności pomiędzy między częstością drgań wymuszonych w(1),a zależnością częstości drgań własnych w(0):
1).w(1)^2 = w(0)^2 – 2*beta^2
gdzie beta – dekrement(współczynnik) tłumienia
i wykorzystam, że
2).w(0) = 1/pierwiastek z L*C
3).beta = R/2*L
no i daną w treści zadania relację
4). w(1) = ½ *w(0)
Po podstawieniu 4 do 1 dostanę
5). ¼ w(0)^2 = w(0)^2 – 2*beta^2
¾ w(0)^2 =2 *beta^2
6).beta^2 =3/8 *w(0)^2
do tego podstawiamy wzory 2 oraz 3
(R/2*L)^2 = (3/8)*L*C
R/2*L = pierwiastek z(3/8)*L*C
R = 2*L*[ pierwiastek z(3/8)*L*C]

beata
30-05-07, 08:25
:cry: witam czy jest ktos kto mi pomoze z ta fizyka mam problem z rozwiazaniem zadan mozecie mi je rozwiazac prosze zadanie 1:maszyne o masie m=36*10(do czwartej potegi)kg.ustawiono na podlozu sprezystymktorego wspolczynniksprezystoscik=45*10(do siodmej potegi)N/m jaki jest okres drgan wlasnychpodstawy tej maszyny? szok !!!!!!!!

beata
30-05-07, 08:32
zadanie 2:dwie metlowe tarcze o promieniu R=10cm kazda tworza kondensator prozniowy .Ile wynosi jego pojemnosci ,jezeli tarcze znajduja sie sie od siebie w odleglosci d- 1mm (c zero-280pF)

beata
30-05-07, 08:36
Oblicz jaka minimalna dlugosc bedzie miala fala promieniowania rentgenowskiego powstala podczas wyhamowania elektronow przyspieszonychnapieciem U-40 000V .Problem traktujemy niereletywistycznie(^gr=0,031nm) prosze was o pomoc jak najszypciej bo obleje fize dzieki

jeleszcz
30-05-07, 09:17
1.Na czym polega proces powstawania rentgenowskiego promieniowania hamowania?
w wyniku zderzeń elektronów o energii kinetycznej E(k) z pojedynczymi atomami materiału antykatody,czyli mamy
E(k) = E(f) , gdzie E(f)-energia fotonu promieniowania
2.W jaki sposób elektron uzyskuje energię E(k)?
Jest rozpędzony siłą pola elektrycznego między katodą a anodą lampy rentgenowskiej.Praca sił pola zamienia się w energię kinetyczną elektronu.
3. Jak obliczyć pracę sił pola na rozpędzenie elektronu?
1). W = e*dU
4. Możemy więc zastosować zasadę zachowania energii i pracy:
2). W = E(k)
5.Ile wynosi energia fotonu powstającego podczas jednego zderzenia elektronu z tarczą?
3). E(f) = h*c/lambda
Do równania 2 podstaw wzory 1),3) i otrzymasz
4). e*dU = h*c/lambda skąd
5). lambda = h*c/e*dU
podstaw dane i użyj kalkulatora.Uwaga na jednostki.
Komentarz.
Jest to najkrótsza długość fali ,gdy podczas zderzenia, cała energia kinetyczna elektronu przemienia się w energię fotonu.Jeżeli rozproszony elektron ma jeszcze energię kinetyczną, to w następnych zderzeniach powstają fotony o większej długości, w sumie fotony tworzą widmo ciągłe promieniowania rentgenowskiego.
Jest jeszcze widmo charakterystyczne,nieciągłe , a jego fotony powstają w wyniku złożenego procesu zderzeń padających elektronów z elektronami znajdującymi się głębiej we wnętrzu danego atomu.Najpierw uderzony elektron znajdujący się np. na poziomi energetycznym n = 1, przechodzi na poziom o głównej liczbie kwantowej większej, zostawiając po sobie wolne miejsce i na to miejsce spada elektron z poziomu wyższego, emitując jednocześnie jeden foton promieniowania.Widmo tego promieniowania rentgenowskiego jest liniowe,nieciągłe.

beata
30-05-07, 09:38
hejka dzieki ci bardzo ale nie dalbys rady tego wyliczyc bo ja naprawde nie kumam fizyki a jesli to bede miala to zaliczy mi facet ten rok prosze
cie najladniej jak otrafie zlituj sie

beata
30-05-07, 10:02
Pomozcie Prosze !!!!!!!!!jutro Musze Oddac Te Zadania Blagam !niech Ktos Je Wyliczy !

nireq
30-05-07, 23:45
nie daje głowy ale lambda = 31,03125e-12

kwesoly
31-05-07, 05:11
lambda = h*c/e*dU

h= stała Plancka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sta%C5%82a_Plancka

c - prędkośc światła

e - ładunek elektronu
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81adunek_elektryczny_elementarny

dU - delta U - zmiana Napiecia - róznica napięcia podana w zadaniu
U=40 000 V

Ja rozumiem pomoc, ale to co się tu wyprawia, dostając rozwiązania na tacy, napisane przez jeleszcza lepiej niż prowadził lekcje mój nauczyciel, to mnie tu coś trafia...

jeleszcz
31-05-07, 05:24
[QUOTE=kwesoly;76838]

...ale to co się tu wyprawia,.. QUOTE]

Kurczę,lepszego określenia stanu rzeczy nie wymyśliłbym!
Dzięki.jl.

beatkasz
01-06-07, 21:34
wow widz temat sie rozwin:) a ja mialam mae problemy i sesja si zacza ale teraz obiecuje, e czciej bd si wypowiadaa...

jeleszcz i kwesoy no no widze pomoc nieza i chwaa wam za to;)

i I'sorry za off topic

Linu
05-06-07, 12:35
http://images22.fotosik.pl/132/5b98af4121c77266.jpg (www.fotosik.pl)

A ja mam problem z takim oto zadaniem...jutro kolokwium i muszę je do tego czasu rozwiązać= zrozumieć...Czy ktoś byłby chętny pomóc?

beatkasz
19-06-07, 20:48
a ja chciałam bardzo podziękować:) bo udało się;) wcześniej qrde rozwiązała te zadania pani dr fizyki, ale wyrowadziła to z jakiś dziwnych wzorów i nie mógł tego zaliczyć, a tutaj prosto zwiężle i tylko podstawić do wzoru:)

Dziękuje bardzo :)

iwona345
04-08-07, 18:28
Czy ja też mogłabym prosić o pomoc w rozwiązaniu zadań? Mam jakąś wiedzę, ale chyba nie jestem jej za bardzo pewna, bo boję się, że źle robię te zadania.
Oto one:
1) Na poziomym torze nadano ciału prędkość v0 = 4m/s. Ciało zatrzymało się po przebyciu drogi S = 8m. Jaki jest współczynnik tarcia ciała o podłoże?
2) Czterech robotników popycha wagon o masie 20 ton działając siłą F = 250N każdy. Jaką drogę przebędzie wagon w pierwszej minucie ruchu, jeżeli wypadkowa siła hamująca wynosi T = 400N ?
3) Człowiek o masie m = 80kg naciska na podłogę windy siłą F = 700N. Jakim ruchem porusza się winda? Oblicz jej przyspieszenie.
Pozdrawiam! I z góry dziękuję wszystkim tym, którzy się zlitują!

Meusz
04-08-07, 19:19
3) Zakadajc e g=10m/s, czowiek bdcy w windzie spoczywajcej lub poruszajcej si ruchem jednostajnym naciskaby na podog si F'=800N

Jeeli naciska z mniejsz si, to znaczy e winda albo porusza si ruchem przyspieszonym w d albo opnionym do gry. W obu przypadkach przyspieszenie skierowane jest w d.

Narysuj sobie chopka w windzie. Z jego brzucha narysuj dugi wektor skierowany w d, podpisz go Q (ze strzak nad liter) oraz krtki wektor w gr, Fb. Z podogi redni wektor R.

Nacisk stanowi 7/8 ciaru tego czowieka gdy nie dziaaj na niego adne siy (wtedy jego ciar wynosiby 800N)
Zapisz N = 7/8 * Q

Teraz popatrz na wektory i zapisz sytuacj za pomoc symboli:
R + Fb = Q
Fb = Q - R
Sia z jak podoga dziaa na czowieka jest rwna sile z jak czowiek dziaa na podog, wic
Fb = Q - N
Fb = 1/8*Q
podstawiamy m*a za Fb i m*g za Q
m*a = 1/8*m*g
a = 1/8 *g

przyspieszenie windy wynosi 1/8 przyspieszenia grawitacyjnego, czyli 1,25m/s

macol
04-08-07, 20:05
Ad. 2.
F= 4*250-400 = 600 N
a=F/m=600/20000kg = 0,03 m/(s*s)
s= (a*t*t)/2= (0,03*60*60)/2= 54m

Tyle że nie daje gwarancji, ze jest 100% ok. Lepiej niech to jeszcze ktoś potwierdzi ;).

doderic
04-08-07, 20:07
Mam jakąś wiedzę, ale chyba nie jestem jej za bardzo pewna, bo boję się, że źle robię te zadania.

Iwono, przedstaw sposób, w jaki ty rozwiązujesz te zadania. Być może popełniasz tylko jakiś mały błąd, a może rozwiązujesz je poprawnie.
Daj nam szansę Ciebie pochwalić... :D

doderic
04-08-07, 20:16
Ad. 2.
a=F/m=600/20000kg = 0,003 m/(s*s)

Wkradł się drobny błąd, powinno być:
a=0,03 m/(s*s)
Sposób rozwiązania jest ok.

Meusz
04-08-07, 20:20
Wkradł się drobny błąd, powinno być:
a=0,03 m/(s*s)
Sposób rozwiązania jest ok.

Czyli wynik to 54 metry?

doderic
04-08-07, 20:46
1) Na poziomym torze nadano ciału prędkość v0 = 4m/s. Ciało zatrzymało się po przebyciu drogi S = 8m. Jaki jest współczynnik tarcia ciała o podłoże?

Oznaczmy masę ciała przez m.
Współczynnik tarcia f to nic innego jak stosunek siły tarcia T do nacisku N wywoływanego przez ciało na podłoże, a więc:
f=T/N, gdzie N=mg.
Tarcie jest siłą, więc T=a*m.
Wiemy też, że a=2s/(t*t).
Skoro znamy prędkość początkową ciała v0 i prędkość końcową v1=0m/s oraz drogę s, to można już łatwo wyliczyć t, przez jaki ciało pozostawało w ruchu. Znając t, można wyliczyć a... znając a można wyliczyć T i wreszcie f.
Mi wychodzi f=1/g

(i tu dyskusja ile wynosi g... proponuję jednak przyjąć wartość trochę dokładniejszą: g=9,81m/s2)

tmsk
09-09-07, 16:38
Witam, mam 2 zadania do rozwiazania a orlem z fizyki nie jestem wiec prosze o pomoc

1) Ciała A i B rozpoczęły spadek swobodny z tego samego punktu ale ciało B później o Δt niż ciało A. Znajdź zależność czasową odległości między nimi.
2) Ciało spada swobodnie na ziemię wewnątrz również spadającej swobodnie windy. Pokaż, że ciało nie porusza się względem windy lub jego ruch jest ruchem jednostajnym.

ubrana_w_zapach
10-09-07, 16:44
witam was drodzy internauci i fani fizyki:) ja niestety z fizyki nie błyszczę i proszę o pomoc:) do jutra do 13 musiałabym miec te zadanko:) więc liczę na was:) oto one:

Oblicz energię wiązania układu ziemia- słońce.znajdz jej wartosc liczbową przyjmujac ze masa ziemi wynosi 6x10 do potegi 24 kg.odległosc ziemi od słońca 150mln km a okres obiegu 1 rok ;-)

alcia88
05-10-07, 19:21
bardzo prosze o pomoc w rozwiazaniu tego zadania: punkt porusza się po prostej zgodnie ze wzorem x=b(1-t)^2. obliczyc srednia wartosc prędkości w przedziale (0;t), sredni wektor prędkości w tym przedziale czasu.

alcia88
05-10-07, 19:23
bardzo prosze o rozwiazanie i tego zadnia. Punkt materialny porusza sie po prostej z przyspieszneim danym wzorem a=12t^2-6t. Znależć zależność położenia tego punktu od czasu.

jeleszcz
06-10-07, 06:05
bardzo prosze o rozwiazanie i tego zadnia. Punkt materialny porusza sie po prostej z przyspieszneim danym wzorem a=12t^2-6t. Znależć zależność położenia tego punktu od czasu.

Nie wiem jaki to poziom nauczania fizyki.Najbardziej elementarnie to kolejno całkować:
1.Jeżeli zcałkujemy dane równanie to dostaniemy równanie prędkości w tym ruchu w funkcji czasu
v(t) = 4t^3 - 3t^2 + C
poprostu całkujesz pierwszy składnik
całka nieoznaczona z 12t^2 = 12/3*t^3
drugi składnik
całka z - 6t = 6/2*t^2
no i dodajesz stałą całkowania C.
A teraz mając równanie prędkości w tym ruchu zcałkujemy go znowu i dostaniemy drogę w funckji czasu
2.
całka z (4t^3 - 3t^2 + c) = 4/4t^4 - 3/3t^3 + 1/1t = t^4 - t^3 + t
to jest równanie drogi.
Uwaga . Bez całek to długa droga graficzna,którą ja nie mogę wykonać z przyczyn technicznych.
Wszędzie tam gdzie jest słowo "całka " musisz wstawić znak całki,którego ja nie mogę napisać bo edytor nie przyjmie.

jeleszcz
06-10-07, 11:12
bardzo prosze o pomoc w rozwiazaniu tego zadania: punkt porusza się po prostej zgodnie ze wzorem x=b(1-t)^2. obliczyc srednia wartosc prędkości w przedziale (0;t), sredni wektor prędkości w tym przedziale czasu.

Rozwiązanie
najpierw musisz wyznaczyć prędkość punktu w funkcji czasu.Według definicji
v(t) = dx/dt czyli musisz zróżniczkować daną x(t)
dx/dt = 1/2 *(1 - t)*(-1) = -1/2*b*(1-t) więc
v(t) = -1/2*b*(1-t)
Następnie obliczyć v(o) i v(t) ,to drugie masz. Dodać wyniki i podzielić przez dwa.
v(0) = -1/2 *b
v(t) = -1/2*b*(1-t)
po dodaniu i podzieleniu przez 2 dostajesz
v(śr) = 1/4 *b*t

norbi91
07-01-08, 17:25
Wagon kolejowy o masie m1=20000kg porusza sie w prawo z predkoscia v1=5m/s . Naprzeciw niego porusza sie drugi wagon o masie m2=30000kg, z predkoscia v2=2m/s skierowana w lewo . Z jaka predkoscia poruszaja sie wagony po złaczeniu.

zad 2
Oblicz jaka prace nalezy wykonac aby cialo o masie m=10kg podniesc ze stala predkoscia na wyskokosc h=10m

zad3
Cialo o masie 10 kg spada z wyskosci 10m . Jaka jest wartosc energi kinetycznej tego ciala na wysokosc 2m nad powierzchnia ziemi ?

zad4
Balon o masie 500kg leci na wysokosc 10km z predkoscia 72km/h . Jaki jest stosunek energi potencjalnej do energi kinetycznej tego balonu

zad 5
Samochod ktorego silnik pracuje z moca 50kW jedzie ze stała predkoscia 30m/s . Ile wynosi siła napedowa samochodu

Prosze Pomozcie Bede bardzo wdzieczyny
Z Gory Dzieki

jeleszcz
07-01-08, 21:06
Wagon kolejowy o masie m1=20000kg porusza sie w prawo z predkoscia v1=5m/s . Naprzeciw niego porusza sie drugi wagon o masie m2=30000kg, z predkoscia v2=2m/s skierowana w lewo . Z jaka predkoscia poruszaja sie wagony po złaczeniu.
Najpierw zastosuj zasadę zachowania pędu
1. M(1)*v(1) +m(2)*v(2) = m(1)*v(1,1) + m(2)*v(2,2)
Nastepnie zasadę zachowania energii kinetycznej
2. M(1)*v(1)/2 + m(2)*v(2)/2 = m(1)*v(1,1)^2/2 + m(2)*v(2,2)^2/2
Podstaw liczby do tych równań
1. 2000*5 + 3000*2 = 2000*v(1,1) + 3000*v(2,2),podziel przez 1000
2*5 + 3*2 = 2*v(1,1) + 3*v(2,2)
oznacz
v(1,1) ---x
v(2,2) –y
i będzie
1. 16 = 2x + 3y

Również uporządkuj równanie drugie i dostaniesz
2. 62 = 2x^2 + 3y^2
masz dwa równania z dwiema niewiadomymi, po wyznaczeniu z pierwszego x
3. x = (16-3y):2
i wstawieniu do drugiego za x i wykonaniu działań dostajesz równanie
62 = (16-3y)^2 +3y^2,wykonujesz działania i dostajesz
równanie kwadratowe które rozwiązujesz a nastepnie y wstawiasz do 3 i dostajesz x.

zad 2
Oblicz jaka prace nalezy wykonac aby cialo o masie m=10kg podniesc ze stala predkoscia na wyskokosc h=10m
Rozwiązanie
Praca równa jest przyrostowi energii potencjalnej a ten obliczasz
dE = m*g*dh
W = dE
W = m*g*dh
Podstaw dane i wylicz

zad3
Cialo o masie 10 kg spada z wysokosci 10m . Jaka jest wartosc energii kinetycznej tego ciala na wysokosc 2m nad powierzchnia ziemi ?
Rozwiązanie
Skorzystaj z zasady zachowania energii mechanicznej.Maleje energia potencjalna grawitacyjna a rośnie energia kinetyczna,więc
dE(p) = dE(k)
dE(p) = m*g*dh = m*g*(10-8)
dE(k) = m*dv*2/2
wobec tego
m*g*2 = m*dv*2/2
4*g = dv^2
dv = pierwiastek z 4*g = 2*pierwiastek z g
ponieważ v(0)= o więc zamiast dV możesz napisać
v = 2*pierwiastek z g
podstaw za g liczbę i pamiętaj że przy liczbie 2 jest wymiar pierwiastek z [m]

zad4
Balon o masie 500kg leci na wysokosc 10km z predkoscia 72km/h . Jaki jest stosunek energi potencjalnej do energi kinetycznej tego balonu
rozwiązanie
Energia potencjalna grawitacyjna
E(p) = m*g*h
Energia kinetyczna
E(k) = m*v^2/2
Stosunek
E(p):E(k) = 2*g*h/v^2
Podstaw liczby tylko najpierw zamień km/h na m/s

zad 5
Samochod ktorego silnik pracuje z moca 50kW jedzie ze stała predkoscia 30m/s . Ile wynosi siła napedowa samochodu
Rozwiązanie
Wzór na obliczanie mocy
P = F*v skąd siła napedu
F = P/v
Oblicz tylko najpierw zamień kW na waty [W],siłę otrzymasz w niutonach [N]

P.S. Cos kiepsko z tym nauczycielem zadanie 1 jest 10 razy trudniejsze od pozostałych .jak nie znasz rozwiązywania równania kwadratowego to klops.

lolek900
08-01-08, 20:17
.............

Mimas
11-01-08, 00:12
Witam,ja też potrzebuję pomocy i to PILNIE.Mam olbrzymie zaległości z fizyki,ale to już wina pewnych wydarzeń w moim życiu-nie chcę tutaj o tym pisać.Jeśli nie zrobię tych zadań do poniedziałku (14.I.2008) to po mnie.W sumie mam ich aż 16,no ale już nie będę wszystkich tutaj wciskał,z częścią zresztą spróbuję się pomęczyć.Ale fizyka to dla mnie czarna magia.Byłbym wdzięczny za pomoc.

Z.4
Oblicz siłę elektromotoryczną,która powstanie w obwodzie na skutek zmiany strumienia indukcji magnetycznej przenikającego przez ten obwód o 5 Wb w czasie 0,01s.

Zad5.
Zwierciadło kuliste wklęsłe ma promień krzywizny 20 cm.Ogniskowa ma długość:
a)5cm
b)10cm
c)20cm
d)40cm

zad7.
Jaki jest promień krzywizny zwierciadła wklęsłego,jeżeli obraz rzeczywisty przedmiotu odległego od zwierciadła o 60 cm powstał w odległości 20cm od zwierciadła.

zad.8
Oblicz ogniskową i zdolność skupiającą soczewki skupiającej wykonanej ze szkła (n=1,5),której promienie krzywizn mają długość 1m każdy.

zad.10
Na siatkę dyfrakcyjną o stałej siatki wynoszącej 6*10`6m(10 do potęgi 6-nie mam jak napisać na klawiaturze)pada wiązka światła monochromatycznego o długości fali 500nm.Oblicz wartość kąta pod jakim obserwuje się jasne prążki piewszego rzędu.

zad.11
Na powierzchnię wolframu pada promieniowanie o długości fali 200nm.Oblicz energię kinetyczną elektronu wybitego z powierzchni wolframu.Praca wyjścia elektronu z wolframu wynosi 4,6eV.

zad.12
Oblicz długość fal odpowiadających granicom serii Balmera.

zad.13
Oblicz największą długość fali serii Lymana.

Wiem,że dużo wymagam,ale jestem zdesperowany i przyparty do muru:(
Pozdrawiam i dzięki z góry,gdyby komuś kto potrafi chciało się mi pomóc.

mada-lenka
23-01-08, 22:05
Witam,
przygotowuję się właśnie do ważnego kolosa, ale nie mam kompletnego pojęcia jak zabrać się za to zadanie :

Oblicz okres obrotu ciężarka o masie M zawieszonego na nici o długości L, zataczającego okrąg o promieniu R. Dane g.

Z jakich wzorów tu korzystać? Ślicznie proszę, doradzcie coś :poklony:

PS. jaką rolę odgrywa tu wartość L?

jeleszcz
24-01-08, 11:30
Witam,

Oblicz okres obrotu ciężarka o masie M zawieszonego na nici o długości L, zataczającego okrąg o promieniu R. Dane g.

Rozwiązanie
Zadanie należy do trudniejszych. Wzorów jest fura:
-ciężar ciał P =m*g
-siła do dośrodkowa F( R) = m*v^2/R
-prędkość w ruch po okręgu v = 2*Pi*R/T
- no i trygonometria !
Musisz zrobić rysunek :odchylić wahadło o długości L o kąt alfa i cięzrek zakreśla w poziomie okrąg o promieniuR.od środka cięzarka narysuj pionowy wektor ciężaru P,przedłuż kierunek nici kresowaną do dołu,z końca wektora P kreskowaną poziomą w lewo tak by przecięła przedłużenie nici.Na kreskowanych otrzymałeś dwa wektory sił składowych P : jeden wzdłuż nici do dołu-nie interesuje nas,a drugi poziomy skierowany w lewo,to jest siła odśrodkowa F ( R) w ruchu po okręgu działająca na ciężarek Dostajesz trójkąt podobny do tego utworzonego u góry z L i R.,a więc i tutaj masz kąt alfa.
W górnym trójkącie masz stosunek
1. R/L = sin alfa
W dolnym trójkącie masz stosunek
2. F( R)/P = tg alfa
Wiadomo z trygonometrii że
3. tg alfa = sin alfa : cos alfa
Oraz
4. cos alfa = pierwiastek z (1 – sin^2 alfa)
Wzór 4 wstaw do 3 a nastepnie do zmienionego 3 wstaw 1 i powinneś dostać w finale
5. tg alfa = P : L*pierwiastek z [1 – (R/L)^2]
Wzór 5 wstaw do wzoru 2 i wyciągnij F( R) powinneś dostać
6.F( R) = R*m*g : L*pierwiastek z [1 – (R/L)^2]
w tym wzorze m*g pojawiło się za P
A teraz musisz napisać wzór na F( R)
7.F( R) = m*v^2/R
no i za v podstawić
8. v = 2*Pi*R/T
dostaniesz
9. F( R) = 4*Pi^2*R / T^2
Teraz 9 wstaw do 6 po lewej stronie i masz
4*Pi^2*R / T^2 = R*m*g : L*pierwiastek z [1 – (R/L)^2]
skąd po pracowitych przekształceniach powinneś dostać
T^2 = 4*Pi^2*L*pierwiastek z [1 – (R/L)^2] : g
Oblicz prawą stronę a nastepnie wyciągnij pierwiastek z tej liczby i będziesz miał T czyli okres.

lolek900
24-01-08, 14:43
mam takie zadanie i nie wiem, jak sie do tego zabrac, zalezy mi zeby to zrozumiec, wiec jesli bylo by to mozliwe prosze o wyjasnienie jak rozwiazac to zadanie:
Ramka porusza się w polu magnetycznym o indukcji 2 T, ze stałą prędkością równą 2 m/s, w czasie 5s. Oblicz wartosc siły elektromotorycznej indukowanej w ramce, gdy cała ramka znajduje się w tym obszarze.
z gory bardzo dziekuje za wszelka pomoc...

jeleszcz
24-01-08, 19:23
Ramka porusza się w polu magnetycznym o indukcji 2 T, ze stałą prędkością równą 2 m/s, w czasie 5s. Oblicz wartosc siły elektromotorycznej indukowanej w ramce, gdy cała ramka znajduje się w tym obszarze.

Uważam że brak jest jednego boku ramki, prostopadłego do kierunku wektora jej prędkości,zbędny jest czas
Rozwiązanie
Jeśli na kartce zeszytu narysujesz kilka kółek z kropakami w srodku to będą one oznaczać pęk lini wektora B pola magnetycznego prostopadłego do kartki papieru. Nasteonie z boku narysuj prostokąt o bokach a,b i na początku jest poza polem B a potem stopniowo wchodzi w pole aż do momentu całkowitego wejścia ,to jeden bok będzie równy
V*dt
A drugi musi być dany.
Siła elektromotoryczna indukcji
E = - dFi/dt
Weż wartość bezwzględną
E = d(Fi)/dt
Fi to strumień pola magnetycznego jest on równy
Fi= B*s gdzie B-indukcja magnetyczna pola
Ale s dla prostokąta
S = a*b
Bok b to droga ramki od 0 do max i równa się
b = v*dt jak pozbierasz to wszystko i wstawisz do E to będziesz miał
E = B*a*v*dt/dt
E = B*a*v
Gdzie a-długość boku ramki prostopadłego do kierunku ruchu ramki. I tego brak.

Jedna dana wielkość (dt) za dużo(niepotrzebnie) a druga a- brak jej .Zadanie liczbowo nie może być rozwiązane.

lolek900
24-01-08, 20:00
aha...dzieki

mada-lenka
29-01-08, 22:12
dziękuję ślicznie za pomoc w poprzednim zadanku :smile: . Mam kolejne, w którym nie jestem pewna jakich wzorów użyć.

Oblicz moment bezwładności bębna o promieniu R zawieszonego na poziomej osi, na który nawinięto linę z przyczepionym ciężarem o masie m, jeśli w wyniku siły ciężkości ciężar opada z przyśpieszeniem a.

Niby wszystko proste, ale się pogubiłam. Tyle wiem :

moment bezwładności bębna I=MR^2/2 (nie mam M)

siła ciężkości Q=mg , przyśpieszenie a=F/m

przyśpieszenie kątowe = a/R (nie wiem czy potrzebne tu???)

Proszę o podpowiedź, co jeszcze muszę znaleść i jakiego wzoru użyć żeby wyliczyć ten moment bezwładności?

Udało mi się rozwiązać to zadanie, może komuś się kiedyś na coś przyda :)

Dane : Szukane:

r - promień J = ? moment bezwładności bębna
m - masa ciężarka
a- przyśpieszenie

Wzory :

siła ciężkości Q=mg

a = (Q - Fn) / m gdzie Fn : naciąg linki

a = (mg - Fn) / m ===> Fn = (mg - ma)

Fn x r = J x przyśpieszenie kątowe ===> J = Fn x r / przyśpieszenie kątowe

przyśpieszenie kątowe = a/r

Po podstawieniu :

J = (mg - ma)r / (a/r) = m(g-a) x r^2 / a

mada-lenka
30-01-08, 21:33
Koljene zadanie, na którym "utknęłam".

W skrzynię postawioną na poziomym podłożu trafia pocisk o masie M lecący z prędkością V. Oblicz jaką drogę pokona skrzynka z wbitą kulą jeśli jej masa jest 5 razy większa od masy kuli, a współczynnik tarcia wynosi f.

I tak, domyślam się, że najpierw z zasady zachowania pędu wyliczam prędkość skrzyni wraz z kulą.

wiem też, że ze wzoru ma = F - T mogłabym wyliczyć przyśpieszenie, dzięki któremu udałoby się już wyliczyć drogę ALE skąd mam wziąć to F? :hmmm:

macol
30-01-08, 22:04
Skrzynia z kulą sie zatrzyma gdy F<T => ma<T => mVp/t<T, z tego wyznaczysz t po jakim skrzynia z kula się zatrzyma. V(t)=Vp+at, ciało się zatrzyma gdy V(t)=0 => Vp=-at, t znasz, Vp(prędkość która wyznaczysz z zachowania pędu) znasz, policzysz a,
podstawisz do s(t)=Vpt+at^2/2

adasko86
01-02-08, 22:12
Spalanie 1 Litra benzyny daje energie 40MJ.Silnik samochodu 30% tej energii zamienia wprace.Oblicz jaką droge ze stałą prędkością przejedzie samochód na 1 litrze benzyny.Wartość sił oporu wynosi F=800N.

jeleszcz
03-02-08, 13:47
Spalanie 1 Litra benzyny daje energie 40MJ.Silnik samochodu 30% tej energii zamienia wprace.Oblicz jaką droge ze stałą prędkością przejedzie samochód na 1 litrze benzyny.Wartość sił oporu wynosi F=800N.

Praca
W = F* S
Ale tylko 30% z 40 MJ zamienia się w uzyteczną pracę.obliczymy ile to jest
W = 30% *40Mj = 30/100 *40 = 12MJ wiec
S = 12MJ : 800 N
Ale MJ trzeba zamienić na J
12MJ =12 oooooo J
wobec tego
S = 12000000:800= 15000m=15 km

adasko86
03-02-08, 23:09
Dzięki serdeczne bardzo jeleszcz za pomoc!!!!
Jak byś był tak miły i pomógł mi jeszcze jedno rozwiązac,będe bardzo wdzieczny!!!tj:
2.
W windzie jadącejdo góry z przyspieszeniem a=2m/s do2 stoi człowiek o masie 80kg m=80kg.
Oblicz jakie są wskazania wagi łazienkowej wyskalowanej w jednostkach siły na której stoi człowiek.

jeleszcz
04-02-08, 21:38
2.
W windzie jadącejdo góry z przyspieszeniem a=2m/s do2 stoi człowiek o masie 80kg m=80kg.
Oblicz jakie są wskazania wagi łazienkowej wyskalowanej w jednostkach siły na której stoi człowiek.

Rozwiązanie
Gdy winda jedzie do góry to na człowieka w niej znajdującego się oprócz jego cięzaru P działa dodatkowa siła inrecji F(bezwładności) skierowana w dół.Czyli jego naciska na wagę wzrośnie i będzie
N = P + F
ale F jak każda siła jest równa
F = m*a zaś
P = m*g
więc
N = m*g + m*a = m*(g + a)
podstaw dane i oblicz

bombelziom
13-02-08, 10:00
prosze o pomoc w tych pieciu zadaniach, bo sama sobie nie poradze:]

zad.1.
w jakiej odleglosci od srodka Ziemi musi znajdowac sie satelita stacjonarny , gdy okres obrotu Ziemi wokol wlasnej osi wynosi 23 godziny 56 minut.

zad.2.
przez przewodnik o przekroju 0,1 cm2, gestosci 9000 kg/m3, masie molowej 54 kg/kmol i plynie prad o natezeniu 20A. Oblicz srednia predkosc elektronow jezeli liczba swobodnych elektronow przypadajacych na 1 atom wynosi 2. Stala awangarda N=6,02*10-19C.

zad.3.
w jakiej odleglosci od zarowki nalezy umiescic soczewke skupiajaca o ogniskowej f=10cm, aby na scianie odleglej l=2m od soczewki otrzymac ostry, powiekszony obraz wkna.

zad.4.
jakie powiekszenie mozna uzyskac za pomoca lupy, ktora jest soczewka o ogniskowej f=5cm

zad.5.
znajdz dlugosc fali de Broglie'a elektronu poruszajacego sie szybkoscia v=2*10 do 4 m/s a masa elektronu wynosi m=9,11*10 do -31 kg.

na prawde przyda sie kazda wskazowka, dziekjue ;)

oluska07
13-02-08, 15:22
siemka mam do was prośbę mógł by mi ktoś pomoc w tym zadaniu?

wiadro z woda wyciągnięte ze studni kołowrotem utrzymane w równowadze działajac na korbe siła F o wartości takiej samej jak ciężar pełnego wiadra kołowrotu, R korby jest 3 razy wieksze od promienia r walca z jakim przyśpieszeniem bedzie spadać wiadro gdy puścimy korbę, pomijamy wpływ na ruch korby i siłe tarcia

adasko86
16-02-08, 00:07
Rozwiązanie
Gdy winda jedzie do góry to na człowieka w niej znajdującego się oprócz jego cięzaru P działa dodatkowa siła inrecji F(bezwładności) skierowana w dół.Czyli jego naciska na wagę wzrośnie i będzie
N = P + F
ale F jak każda siła jest równa
F = m*a zaś
P = m*g
więc
N = m*g + m*a = m*(g + a)
podstaw dane i oblicz

pytanko, a [g] to?

// Jeden znak zapytania w zupełności wystarczy. g to przyśpieszenie ziemskie. Macol

balrog84
17-02-08, 00:04
Dla bombelziom:

ad.1.
w jakiej odleglosci od srodka Ziemi musi znajdowac sie satelita stacjonarny , gdy okres obrotu Ziemi wokol wlasnej osi wynosi 23 godziny 56 minut.

Wychodzimy z równania:
GMm/R^2 = mV^2/R >>> m i R się upraszcza:
GM/R = V^2

gdzie: G -stała grawitacji, M - masa Ziemi, R - promień orbity satelity, V - prędkość satelity

Prędkość satelity opisuje także wzór: V=2*pi*R/T

Podnieśmy do kwadratu i przyrównajmy do poprzedniego równania:
GM/R = 4*(pi^2)*(R^2)/T^2 >>> po wyciągnięciu R:
R = pierwiastek 3 stopnia z (GMT^2/4*pi^2)

u nas: T = 23h 56m czyli T = 86 160 sek
G = 6,674286767x10^(-11) N*m^2/kg^2
M = 5,973610^24 kg

stąd: R = 42 166 176 m
Jest to odpowiedź na postawione w zadaniu pytanie.

Można jeszcze znaleźć wysokość orbity nad powierzchnią Ziemi. Trzeba zatem odjąć od tej wartości promień Ziemi równy R_ziemi = 6 378 137 m

Wysokość orbity nad powierzchnią Ziemi:
h = 35 788 039 m

heiidi_xD
17-02-08, 13:21
Nasz nauczyciel zadał nam na tydzień ze dwadzieścia pare zadań ; (
Z kilkoma sobie poradziłam, ale teraz sprawiają mi niektóre trudność ; (

* Poruszająca się bez oporu kula o masie 2 kg uderza z prędkością o wartości 5 m/s w nieruchomą kulę o masie 3 kg tak, że łączą się ze sobą. Oblicz wartość prędkości obu kul. *

Z góry dziękuję ; *

macol
17-02-08, 13:29
m1v1+m2v2=(m1+m2)V, v2=0
V=m1v1/(m1+m2), v1=5m/s, m1=2kg, m2=3kg

Adam Strzałka
23-02-08, 16:11
Witam, mam pytanie odnośnie takiego zadania
Rozważ Jo-Jo o masie M, którego zewnętrzna średnica R jest 10-krotnie większa od średnicy szpuli r. Zakładając, że swobodny koniec sznurka jest unieruchomiony wyznacz: (a) przyśpieszenie środka masy Jo-Ja, oraz (b) naprężenie sznurka w czasie kiedy Jo-Jo opada.
Wiem, jak je rozwiązać. Tylko nie wiem, czy dobrze myślę. Czemu podali nam w zadaniu dużą średnicę R. Przecież sznurek jest nakręcony na mniejszą szpulę o średnicy r. Więc do czego musimy wykorzystać średnicę, czyli promień R/2. Przsecież do wyznaczenia przyspieszenia środka masy joja, nie potrzebujemy R i do wyznaczenia naprężenia sznurka (który jest zaczepiony na małej szpuli) też nie.
Proszę o pomoc

Krzysiek_P
23-02-08, 18:47
Mam zadanko o takiej oto treści:

Ciężka szpula z nawiniętą nicią do której przyłożono siłę F leży na płaszczyźnie poziomej. W którą stronę i z jakim przyspieszeniem liniowym będzie poruszać się szpula w zależności od kąta a między kierunkiem siły działającej na nić a płaszczyzną. Szpula porusza się ruchem obrotowym bez poślizgu. Masa szpulki m, moment bezwładności względem osi szpulki J0, promień wewnętrzny r, zewnętrzny R.
http://cmf.p.lodz.pl/darkrzyz/dynamika/brylka5.jpg

Rozwiazalem je w taki oto sposob:

http://img292.imageshack.us/img292/741/zad5my0.th.jpg (http://img292.imageshack.us/my.php?image=zad5my0.jpg)

Czy moje rozwiazanie jest poprawne? Czy nie trzeba rozpatrywac sytuacji, w ktorej sila tarcia T dziala w przeciwnym kierunku i szpulka bedzie poruszala sie w odwrotnym kierunku?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Adam Strzałka
23-02-08, 22:26
witam,
jeśli chodzi o to zadanie ze szpulką to nie pamiętam jak to się robiło dokładnie. ale identyczne zadanie z rozwiązaniem jest w zbiorze zadań takim żółtym, cienkim Jezerski, Kołodka, Sierański. Tam jest ładnie rozpisane i wytłumaczone.

Pozdrawiam

licealistka
01-03-08, 18:05
Przygotowuję się do klasówki i nie umiem rozwiazać tego zadania . Proszę o pomoc !!!

Człowiek płynący w górę rzeki na motorówce przepływając pod mostem gubi czerpak.Po godzinie dostrzega to i wracając dogania czerpak w odl. 6km od mostu.Z jaką predkością płynie woda w rzece jeśli prędkość łódki względem wody była cały czas stała.

matips
02-03-08, 09:22
Przygotowuję się do klasówki i nie umiem rozwiazać tego zadania . Proszę o pomoc !!!

Człowiek płynący w górę rzeki na motorówce przepływając pod mostem gubi czerpak.Po godzinie dostrzega to i wracając dogania czerpak w odl. 6km od mostu.Z jaką predkością płynie woda w rzece jeśli prędkość łódki względem wody była cały czas stała.

Jeśli za układ odniesienia przyjmiemy wodę w rzece, to w pewnym momencie człowiek wypuścił czerpak. Po przepłynięciu 1h zawrócił i dotarcie do niego musiało mu zająć tyle samo czasu.
A więc 2*1h, tyle czasu minęło od wypuszczenia czerpak, do jego dogonienia. Czerpak przepłynął 6 km.

v[rz] = 6km/2h
v[rz] = 3km/h

Ps. licealistko, to zadanie to materiał z 2 klasy gimnazjum.

kim100
29-03-08, 16:29
1. Cialo spada swobodnie z wysokosci H=15m. Oblicz jego szybkosc w chwili gdy znajduje sie na wyskoksci h=0,25H nad ziemia.

2.Pionowo w gore rzucono kamien o masie 1kg nadajac mu szybkosc poczatkowa Vo=20m/s. Oblicz:
a/ wysokosc na jaka wzniesie sie kamien
b/ energie kinetyczna, potencjalna i calkowia mechaniczna w polowie najwiekszej wysokosci
c/predkosc jaka kamien powroci do poziomu wyrzucenia
d/ czas wznoszenia

3 Kulke rzucono pionowo do gory nadajac jej predkosc Vo=12m/s. Jak wysoko doleci kulka i ile trwalo jej wznoszenie sie do gory ?

Bardzo Prosze o Pomoc.:sad:
Pozdawiam

gilraen
30-03-08, 13:00
dzisiaj 13:47 Nie udało się przekazać linku do schowka. Poniżej pełny adres url prowadzący do posta

OK
Link pomyślnie przekazany do schowka
Cześć :)
Mam zadanie z fizyki i niestety nie mogę sobie poradzić, choć dla niektórych może być łatwe. Napiszę jeg treść i może ktoś się znajdzie, kto będzie mógł mi pomóc:)

Ile wynosiła średnia wartość siły uderzenia łotka w gwóźdź, jeżeli wykonana praca miała wartość 100J, a gwóźdź został wbity na głębokość 5 cm? Z jakiej wysokości musiałby spadać swobodnie ten młotek, aby wbić gwóźdź na tę głębokość, jeżeli masa młotka wynosiła 0,2kg?

Proszę o pomoc :P

matips
30-03-08, 20:20
Ile wynosiła średnia wartość siły uderzenia łotka w gwóźdź, jeżeli wykonana praca miała wartość 100J, a gwóźdź został wbity na głębokość 5 cm? Z jakiej wysokości musiałby spadać swobodnie ten młotek, aby wbić gwóźdź na tę głębokość, jeżeli masa młotka wynosiła 0,2kg?

Proszę o pomoc :P

W = F*s
F = W/s
F = 100J/0,05m
F = 2000 N

Ep = mgh
Ep = W
h = Ep/mg
h = W/mg
h = 100J/0,2kg*10[m/s^2]
h = 50m

Średnia siła to 2kN, a młotek musiałby spadać z h = 50m

kim100
05-04-08, 13:07
1. Cialo spada swobodnie z wysokosci H=15m. Oblicz jego szybkosc w chwili gdy znajduje sie na wyskoksci h=0,25H nad ziemia.

2.Pionowo w gore rzucono kamien o masie 1kg nadajac mu szybkosc poczatkowa Vo=20m/s. Oblicz:
a/ wysokosc na jaka wzniesie sie kamien
b/ energie kinetyczna, potencjalna i calkowia mechaniczna w polowie najwiekszej wysokosci
c/predkosc jaka kamien powroci do poziomu wyrzucenia
d/ czas wznoszenia

3 Kulke rzucono pionowo do gory nadajac jej predkosc Vo=12m/s. Jak wysoko doleci kulka i ile trwalo jej wznoszenie sie do gory ?

Bardzo Prosze o Pomoc.:sad:
Pozdawiam

prosze o pomoc - wciaz aktualne

liftinek11
13-04-08, 16:13
Witam. Czy ktoś byłby w stanie rozwiązać któreś z tych zadanek:

1. 1.Elektron poruszający sie z prędkością V=10 do potęgi 6 m/s, wpada w jednorodne pole magnetyczne o indukcji B=0,1 T. Należy obliczyć prmień i okres obiegu. Ładunek elektronu q=1,6 * 10 do potęgi -19 C, masa elektronu m=9*10 do potęgi -31 kg

2.Proton wpada w jednorodne pole magnetyczne prostopadle do linii sił pola i zatacza tam drogę o promieniu r=0,5 m. Obliczyć jego prędkość, jeżeli B=10T, q=1,6 * 10 do potęgi -19C, m= 18*10 do potęgi -28 kg

3.Elektron wpada w jednorodne pole magnetyczne o indukcji B=1T prostopadle do linii sił pola i zakreśla tam okrąg o promieniu R=1m. Obliczyć energię kinetyczną elektronu, jeżeli jego ładunek q=1,6*10 do potęgi -19C, masa m=9*10 do potęgi -31 kg

4.Elektron poruszający się z prędkością V=10 do potęgi 6 m/s wpada w jednorodne pole magnetyczne o natężeniu H=1000 A/m pod kątem alfa=45o do linii sił pola. Obliczyć promień i skok spirali. Masa elektronu m=9*10 do potęgi -31, ładunek elektronu q=1,6 *10 do potęgi -19 C

Z fizyki jestem cieniutki, dlatego zależy mi na rozwiązaniu chociaż jednego zadanka. Z góry dziękuję :)

lolek900
01-05-08, 10:35
Mam dwa zadania do zrobienia i niestety nie mam pojecia jak sie do tego zabrac, bardzo prosze o pomoc, będę bardzo wdzieczny.
1. Na szczycie półkuli o promieniu R znajduje się niewielkie ciało, które wyprowadzone ze stanu równowagi ślizga się bez tarcia po powierzchni kuli. Oblicz, na jakiej wysokości nad powierzchnią ziemi ciało to oderwie się od powierzchni.
2. (...)

jeleszcz
01-05-08, 15:51
Zadanie 1 będziesz miał pomoc
Zadanie 2 - bezsensowne(jak Ci napisałem gdzie indziej)

jeleszcz
01-05-08, 17:49
Zadanie 1
Narysuj półkulę na linii poziomej (ziemia),zaznacz środek O,wystaw pionowy R i będzie wierzchołek A a na nim narysuj kuleczkę.Kuleczka jedzie po łuku AB i odrywa się..Z punktu B wystaw prostopadłą do OA , otrzymasz punkt C podzieli on na dwa odcinki
X = oC
R-x = CA
Poszukujemy x.
Kulka się odrywa gdy siła odśrodkowa
1.F&reg; = m*v^2/R
staje się równa (lub wieksza) od składowej ciężaru jej nakierunku OB.
2. P&reg; = P*cos alfa = m*g*cos alfa
czyli
m*g*cos alfa = m*v^2/R
g*cos alfa = v^2/R
ale
cos alfa = x/R więc
3. gx = v^2
Teraz stosujemy zasadę zachowania energii
Energia potencjalna grawitacyjna w punkcie A = energii kinetycznej w punkcie B
M*g(R-x) = 1/2*m*v^2 i dalej
4. 2g(R-x) = v^2
łączymy wzory 3 i 4
2g(R-x) = gx
2R – 2x = x
2R = 3x
x = 2/3 *R

lolek900
01-05-08, 19:49
bardzo dziekuje za pomoc:)

basia
04-05-08, 18:15
witam po raz kolejny mam do zrobienia 3 zadania z fizyki ale ich wogole nie rozumiem może mi ktoś pomóc? a oto one: 1)Wazon stoi w odległości 1,5m od zwierciadła płaskiego. Oblicz o ile się zmieni odległość między wazonem a jego obrazem gdy odsuniemy go o 0,5m od zwierciadła. 2)promień sietny przechodzi z bursztynu od współczynnika załamania 1,55m do powietrza . Oblicz prędkość światła w bursztynie . Czy jest możliwe zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia promienia sietnego który przechodzi z bursztynu do powietrza ? Jeśli tak to oblicz sinus kąta granicznego. 3) Przedmiot umieszczono w odległości x od soczewki skupiającej o ogniskowej 10cm.Uzyskano obraz powiększony 2,5razy.Oblicz odległość obrazu od soczewki.Będę naprawdę wdzięczna za pomoc.Pozdrawiam.

jeleszcz
04-05-08, 20:29
1)Wazon stoi w odległości 1,5m od zwierciadła płaskiego. Oblicz o ile się zmieni odległość między wazonem a jego obrazem gdy odsuniemy go o 0,5m od zwierciadła.
Rozwiązanie
Prawo brzmi:odległość obrazu powstającego w zwierciadle płaskim jest równa odległości przedmiotu od zwierciadła.
W początkowej sytuacji odległość obrazu wazonu wynosi więc 1,5 m a tym samym odległość między nimi 3m.
Gdy odsuniemy o 0,5 m wazon ,to odległość od lustra wazonu wzrosła do 2m i odległość obrazu też do 2m czyli odległość między nimi – 4m.

2)promień sietny przechodzi z bursztynu od współczynnika załamania 1,55m do powietrza . Oblicz prędkość światła w bursztynie . Czy jest możliwe zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia promienia sietnego który przechodzi z bursztynu do powietrza ? Jeśli tak to oblicz sinus kąta granicznego.
Rozwiązanie
a) n -= c/v gdzie v-prędkość św. w bursztynie, c-prędkość św. w powietrzu= 300 000 km/s

b) tak jest możliwe gdyż promień przechodzi z ośrodka optycznie gęstszego do rzadszego optycznie

c) sin alfa = 1/n podstaw dane i oblicz sinus alfa a następnie z tablic odczytaj kąt

3) Przedmiot umieszczono w odległości x od soczewki skupiającej o ogniskowej 10cm.Uzyskano obraz powiększony 2,5razy.Oblicz odległość obrazu od soczewki
Rozwiązamnie

Wzory
p = y/x powiekszenie

1/f = 1/x + 1/y równanie soczewki
z pierwszego
x = y/p
i to wstaw do drugiego
1/f = p/y + 1/y
1/f = [p+1]/y
y =f *[ p + 1]
podstaw dane i oblicz

basia
05-05-08, 08:36
ok dziękuję bardzo za pomoc

adam93
13-05-08, 20:16
Witam. Mam problem ze zrozumieniem i rozwiazaniem zadan z dzialu "Przemiany energii w zjawiskach cieplnych". Prosze o pomoc. Oto te zadania:
1. Kulka plasteliny o masie 0,2 kg, spadajaca z wysokosci 2m, uderzyła o połdogę i ptzykleiła się do niej. Oblicz, o ile zwiększyła się energia wewnętrzna kulki po uderzeniu o podloge przy zalozeniu, ze 75% energii potencjalnej kulki zamienia sie w jej energie wewnetrzna.
2. Samochod osobowy o masie 1000kg poruszal sie z predkoscia 72km/h. Oblicz zmiane energii wewnetrznej tarcz hamulcowych po gwałtownym hamowaniu samochodu do całkowitego zatrzymania, zakładajac ze energia kinetyczna samochodu zamieni sie calkowicie na energie wewnetrzna tarcz hamulcowych.
3. Pocisk o masie 20 g, poruszajacy sie z predkoscia 800 m/s, przebil deske i wylecial z niej z predkoscia 400 m/s. Oblicz calkowita zmiane energii wewnetrznej pocisku i deski.
4.Przy sprezeniu gazu w pompce wykonano prace 120J. Energia wewnetrzna gazu wzrosla o 80J. Co sie stalo z pozostala czescia wykonanej pracy?
5.Ile energii pobierze porcelanowy kubek o masie 0,1 kg, gdy podczas parzenia herbaty zmieni swoja temperature o 80 stopni Celcjusza.
6. Cieplo wlasciwe wody wynosi okolo 4200 J/kg * K. Ile energii nalezy dostarczyc do 2 kg wody, aby ja ogrzac o 1 stopin Cel., a ile aby ogrzac 1 kg o 2 stopnie Cel.
Ps. Dla niektorych te zadanie moga sie wydac banalne ale u nas w klasie mamy taka nauczycielke ktora nic nie tlumaczy i tylko zadaje do domu. Pliss o rozwiazanie.
Z gory wielkie dzieki!

Thorgal
15-05-08, 11:39
Witam
Proszę o pomoc w rozwiązaniu kilku zadań z fizyki, ten przedmiot to nie jest moja najsilniejsza strona. Zależy mi także na rozwiązaniach, nie tylko na odpowiedziach. Z góry dziękuje. Oto zadania:

Π - pi
10^2 - czyt. 10 do potęgi 2

1. Przez dany punkt powierzchni wody przebiegają fale z częstotliwością 10[Hz]. W pewnej chwili punkt znajduje się w najwyższym położeniu. Najniżej znajdzie się ten punkt po czasie:
A. 0,1[s] B. 0,2[s] C. 0,05[s] D. 0,025[s] E. 0,005[s] F. 0,0025[s]

2. Fala poprzeczna biegnąca wzdłuż sznura jest opisana równaniem:
y(x,t) = 10*sin(2 * Π * t – Π/10 * x)
gdzie x[cm], y[cm], t[s]. Jaka jest prędkość rozchodzenia się tej fali:
A. 10[cm/s] B. 20[cm/s] C. 10/Π[cm/s] D. 20Π[cm/s] E. Π/10[cm/s] B. Π/20[cm/s]

3. Jaka jest długość fali z zadania 2?
A. 5[cm] B. 20[cm] C. 10/Π[cm] D. 5Π[cm] E. Π/10[cm] F. Π/5[cm]

4. Przedmiot jest umieszczony w odległości x=3f/2 (gdzie f - ogniskowa) od soczewki skupiającej. W jakiej odległości y powstanie obraz?
A. 3f/2 B. 3f C. 2f D. 2f/3 E. f/3 F. f/2

5. Jeżeli długość fali świetlnej przy przejściu z powietrza do wody zmienia się o 25%, to możemy wywnioskować, że współczynnik załamania wody względem powietrza wynosi:
A. 1,25 B. 0,75 C. 2,5 D. 4/3 E. 1,5 F. 3/2

6. Najmniejsza długość fali wysyłanej przez nietoperza wynosi w powietrzu 0,33 cm, gdzie prędkość ultradźwięków wynosi 330 m/s. Częstotliwość tych fal wynosi ok.:
A. 10^2[Hz] B. 10^3[Hz] C. 10^4[Hz] D. 10^5[Hz] E. 10^6[Hz] F. 10^7[Hz]

7. Źródło fali o mocy 1[W] emituje izotopowo energię w otaczający je jednorodny ośrodek. Natężenie fali w odległości 2[m] od źródła wynosi:
A. 1[W/m2] B. 1/4[W/m2] C. 1/16Π2[W/m2] D. 1/16Π[W/m2] E. 1/2[W/m2] F. 2[W/m2]

Alex
15-05-08, 18:20
Bardzo proszę o pomoc w zadaniach:
1. Powietrze o gęstości 1,44 kg/m3 wypełnia objętość 4 m3. Powietrze to zostało sprężone do objętości 0,08 m3. Oblicz gęstość powietrza po sprężeniu.

2. W butli stalowej o pojemności V=40 dm3 znajduje się wodór. W temperaturze t1=27oC ciśnienie gazu wynosi p=7*10^6 Pa. Obliczyć masę gazu, którą należy z butli wypuścić, by w temperaturze t2=47oC jego ciśnienie pozostało bez zmiany. R=8,3 J/mol*K, M=2 g/mol.

3. W cylindrze zamikniętym ruchomym tłokiem znajduje się tlen o masie 0,2 kg. Po pobraniu przez tlen ciepła Q=916 J, jego temperatura wzrosła o ΔT=5K.
Oblicz ciepło molowe tlenu w tej przemianie, pracę wykonaną przez gaz oraz zmianę energii wewnętrznej tlenu. M=32 g/mol, R=8,3 J/mol*K.

Bardzo proszę o rozwiązanie tych zadań-od nich zależy moja ocena z fizyki...

selena
15-05-08, 18:58
Fizyka kulawo mi szła przez cały okres nauki i niestety nie pomogę Wam, ale jest na tym Forum kilka osób na czele z jeleszcz, dla których rozwiązanie Waszych zadań nie sprawi wielkich problemów, ale ...
no właśnie, to Forum nie jednemu już pomogło, niektórzy nawet przysłowiowego dziękuję nie zostawili. Sugeruję by zrobić też coś dla FI, to jest forum dyskusyjne, więc możecie skomentować jakieś interesujące Was wątki.
Nie traktujcie tego jako "odpłatność", pozostawione komentarze będą niejako podziękowaniem za ewentualną pomoc w rozwiązaniu Waszych zadań a rozpoczęte dyskusje może skłonią Was do pozostania na FI na dłużej.

matips
15-05-08, 20:19
1. Powietrze o gęstości 1,44 kg/m3 wypełnia objętość 4 m3. Powietrze to zostało sprężone do objętości 0,08 m3. Oblicz gęstość powietrza po sprężeniu.

m = 1,44*4= 5,76kg
d = m/V
d = 5,76 / 0,08 = 72 kg/m3

jeleszcz
15-05-08, 21:46

2. W butli stalowej o pojemności V=40 dm3 znajduje się wodór. W temperaturze t1=27oC ciśnienie gazu wynosi p=7*10^6 Pa. Obliczyć masę gazu, którą należy z butli wypuścić, by w temperaturze t2=47oC jego ciśnienie pozostało bez zmiany. R=8,3 J/mol*K, M=2 g/mol.

3. W cylindrze zamikniętym ruchomym tłokiem znajduje się tlen o masie 0,2 kg. Po pobraniu przez tlen ciepła Q=916 J, jego temperatura wzrosła o ΔT=5K.
Oblicz ciepło molowe tlenu w tej przemianie, pracę wykonaną przez gaz oraz zmianę energii wewnętrznej tlenu. M=32 g/mol, R=8,3 J/mol*K.

Bardzo proszę o rozwiązanie tych zadań-od nich zależy moja ocena z fizyki...

Rozwiazanie zadania 3
Dla stanu pierwszego równanie Clapeyrona
p*V = [m(1)/mi ]*R*T(1)

Dla stanu drugiego
p*V = [m(2)/mi ]*R*T(2)
różnica tych mas
delta = m(1) - m(2) = p*V*mi[1/R*T(1) - 1/R*T(2)]
podstaw dane i oblicz ,T w sakali Kelwina musi być.

adam93
16-05-08, 07:28
Jelszcz a mi pomozesz?? Bardzo prosze, bo za 3 dni ma mi te zadania sprawdzic ta jedza od fizyki. Z gory dziex.

telpeloth
16-05-08, 09:52
Witam. Mam problem ze zrozumieniem i rozwiazaniem zadan z dzialu "Przemiany energii w zjawiskach cieplnych". Prosze o pomoc. Oto te zadania:
1. Kulka plasteliny o masie 0,2 kg, spadajaca z wysokosci 2m, uderzyła o połdogę i ptzykleiła się do niej. Oblicz, o ile zwiększyła się energia wewnętrzna kulki po uderzeniu o podloge przy zalozeniu, ze 75% energii potencjalnej kulki zamienia sie w jej energie wewnetrzna.
2. Samochod osobowy o masie 1000kg poruszal sie z predkoscia 72km/h. Oblicz zmiane energii wewnetrznej tarcz hamulcowych po gwałtownym hamowaniu samochodu do całkowitego zatrzymania, zakładajac ze energia kinetyczna samochodu zamieni sie calkowicie na energie wewnetrzna tarcz hamulcowych.
3. Pocisk o masie 20 g, poruszajacy sie z predkoscia 800 m/s, przebil deske i wylecial z niej z predkoscia 400 m/s. Oblicz calkowita zmiane energii wewnetrznej pocisku i deski.
4.Przy sprezeniu gazu w pompce wykonano prace 120J. Energia wewnetrzna gazu wzrosla o 80J. Co sie stalo z pozostala czescia wykonanej pracy?
5.Ile energii pobierze porcelanowy kubek o masie 0,1 kg, gdy podczas parzenia herbaty zmieni swoja temperature o 80 stopni Celcjusza.
6. Cieplo wlasciwe wody wynosi okolo 4200 J/kg * K. Ile energii nalezy dostarczyc do 2 kg wody, aby ja ogrzac o 1 stopin Cel., a ile aby ogrzac 1 kg o 2 stopnie Cel.
Ps. Dla niektorych te zadanie moga sie wydac banalne ale u nas w klasie mamy taka nauczycielke ktora nic nie tlumaczy i tylko zadaje do domu. Pliss o rozwiazanie.
Z gory wielkie dzieki!

Ad1. Ep=mgh=0.2kg*2m*10m/s2=4J
75%Ep -> en wewnętrzna = 3J

Ad2. Ek= m*v2 = 1000*72*72=5184000J = 5.184MJ -> o tyle wzrośnie en wewnętrzna tarcz (cała ek samochodu)

Ad3. Ek1=m*v2=0.02*800*800=12800J
Ek2=m*u2=0.02*400*400=3200J (u to prędkość po przestrzeleniu deski)

Wniosek: ich energia wewnętrzna wzrosła o Ek1-Ek2=9600J=9,6kJ

Ad4. deltaE=W+Q czyli jeśli dostarczono 120J pracą, a energia wzrosła o 80J, to gaz wydzielił w formie ciepła 40J

Ad5. a coś więcej? jakieś ciepło właściwe porcelany?

Ad6. deltaE=cw*m*deltaT
2kg o 1K: deltaE=4200*2kg*1K=8400J
1kg o 2k: deltaE=4200*1kg*2K=8400J
stopnie celsjusza i kelwina są zasadniczo takie same, to chyba wiesz:)

adam93
17-05-08, 09:12
Wielkie dzieki za pomoc! jestescie naprawde spoko :poklony:

siedem
19-05-08, 12:47
Proszę gorąco o pomoc przy zadanku z fizyki .

W zamkniętym naczyniu o objętości 2 dm*3 znajduje sie hel pod ciśnieniem o wartości 10*6 N/m*2 . Ogrzewając gaz spowodowaliśmy dwukrotny wzrost tego ciśnienia. Oblicz ilość ciepła jaką pobrał hel.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :tak_trzymaj:

czarna wunia
19-05-08, 15:57
witam czy mógłby mi ktos pomoc w tych zadaniach bo naprawde nie wiem jak je ruszyc choc pewnie nie są takie znowu cięzkie ale ja i fizyka to nie idzie w parze.
parametryczne równania toru poruszającego sie punktu materialnego o masie m mają postać: x=b cos(ωt) ; y=b sin(ωt)
a- udowodnij ze tor po jakim porusza się punkt jest okręgiem o promieniu b
b- znajdz wartość wektora prędkości punktu oraz wartość wektora przyspieszenia punktu i siłę działającą na punkt materialny

i drugie:
przez krążek w kształcie walca (tzw. blok) o masie m=100g przewieszono cienką, giętką i nierozciągliwą nić, do której końców przyczepiono dwa ciężąry o masach m1= 200g i m2=300g z jakim przyspieszeniem będą poruszać się te ciężary i jakie bedzie przyspieszenie kątowe bloku, jeżeli jego promień R=10cm? nie uwzględniać tarcia na osi bloku i założyć że nić nie ślizga sie.

gdzyby ktoś potrafił je rozwiązać to byłabym wdzięczna.

olka2008
20-05-08, 20:10
czesc mam do was prośbę o pomoc w zadaniach z fizyki byłabym wdzięczna za rozwiązanie je. z góry dziękuje

Zad1.
Ile razy mniejsza jest wartość siły grawitacji działającej na umieszczone w odległości równej trzem promieniom Ziemi(liczonej od jej środka) w porównaniu z wartością siły grawiatacji działajacej na to ciało na powierzchnie Ziemi.
Zad2
Na stole leży książka o masie 0,6kg. Z jaka siłą książka naciska na stół?
Zad 3
Oblicz jak zmieniłaby się siał przyciągania Księzyca przez Ziemię gdyby Ziemia miała 3 razy większą masę a Ksiezyc znajdowalby sie od niej 3 razy dalej.
zad 4
Protn wpada w pole magnetyczne o indukcji 2mT z predkoscia o wartosci 10(do potęgi 5) m/s.Oblicz sile Lorentza działającą na proton,gdy porusza się on:
a) rownolegle do lini pola magnetycznego
b)prostopadle do linii pola magnetycznego

Byłabym strasznie wdzięczna za pomoc

queyas
20-05-08, 22:51
czesc mam do was prob o pomoc w zadaniach z fizyki byabym wdziczna za rozwizanie je. z gry dzikuje

Zad1.
Ile razy mniejsza jest warto siy grawitacji dziaajcej na umieszczone w odlegoci rwnej trzem promieniom Ziemi(liczonej od jej rodka) w porwnaniu z wartoci siy grawiatacji dziaajacej na to ciao na powierzchnie Ziemi.
grawitacja jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odlegoci
jeeli odlego ronie dwa razy, to grawitacja maleje czterokrotnie, jeeli odlego jest trzy razy wiksza (jak w zadaniu) to…

Zad2
Na stole ley ksika o masie 0,6kg. Z jaka si ksika naciska na st?
F=m*a (w Twoim przypadku 'a' to warto przyspieszenia ziemskiego)

Zad 3
Oblicz jak zmieniaby si sia przycigania Ksizyca przez Ziemi gdyby Ziemia miaa 3 razy wiksz mas a Ksiezyc znajdowalby sie od niej 3 razy dalej.
zwikszenie masy trzykrotne zwiksza te trzykrotnie si przycigania
trzykrotne zwikszenie odlegoci zmniejsza si grawitacji o tyle ile w zadaniu 1 - zsumuj te dwa efekty

olka2008
21-05-08, 10:30
dziękuje bardzo na pewno mi sie przyda sama na pewno bym tego nie rozwiązała dziękuje jeszcze raz :poklony:

karolina313
21-05-08, 12:30
cześć chciałabym prosic o pomoc mam tu kilka zadan i nie chcą mi wyjśc i prosiłabym o pomoc w zadanich na a b c tez nie jestem pewna odpowiedzi

cześć chciałabym prosić o pomoc w zadaniach
Zad.1
Z rowni pochylej nachylonej pod kątem 45stopni zsuwa sie klocek.wspolczynnik tarcia kinetycznego klocka o rownie wynosi 0,3.Klocek zsuwa sie z przyspieszeniem o wartości około
A) a=2m/s^2 B) a=3m/s^2 C)a= 4m/s^2 D) a= 5m/s^2

Zad.2
Wspolczynnik proporcjonalnosci k w prawie Coulomba wynosi w powietrzu 9*10^9 Nm^2/C^2.Wartosc siły jaka oddziałuja na siebie dwa jednorodne punktowe ładunki q=1/3 10^-3 C.każdy umieszczone w odległości 1m od siebie wynosi około?

zad.3
Po bardzo śliskiej równi pochyłej nachylonej pod kątem 30 stopni do poziomu,wciągano ciało ruchem jednostajnym,działają siłą o wartości 15 N.masa wciąganego ciała wynosi?

zad.4
Na ziemi ksiezycu i marsie nadano cialom pierwszą prędkośc kosmiczna.
A jesli masy startujacych cial sa jednakowe wartosci predkosci tez sa jednakowe
B niezaleznie od mas startujacyh cial wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na ksiezycu jest najmniejsza
C niezaleznie od mas startujacyh cial wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na Marsie jest najmniejsza
D wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na ziemi wynosi ok 7.9 m/s

zad.5
naelektryzowano dodtanio pyłek o masie 0.001 g zawisł nad dodatnio naładowaną plytą. wartosc silyktora plyta odpycha pylek wynosi
A 10^-5 B 10 ^-2 C 1N D10 ^5 N

takie podobne zadania bede miala na sprawdzianie a chcialbym go napisac na pozytywna ocene prosze o pomoc

jeleszcz
22-05-08, 19:38
Zad.1
Z rowni pochylej nachylonej pod kątem 45stopni zsuwa sie klocek.wspolczynnik tarcia kinetycznego klocka o rownie wynosi 0,3.Klocek zsuwa sie z przyspieszeniem o wartości około
A) a=2m/s^2 B) a=3m/s^2 C)a= 4m/s^2 D) a= 5m/s^2
Rozwiązanie
a = [P(s) – T]: m P(s)-skladowa ciężaru P styczna do równi,T- siła tarcia
ale
P(s)= m*g*sin 45, z rozkładu geometrycznego wektor P na równi
T = P(n)*f = m*g*cos 45 *f
Więc
a = [m*g*sin 45 - m*g*cos 45 f] : m= g[sin45 – fcos45],podstaw liczby i oblicz

Zad.2
Wspolczynnik proporcjonalnosci k w prawie Coulomba wynosi w powietrzu 9*10^9 Nm^2/C^2.Wartosc siły jaka oddziałuja na siebie dwa jednorodne punktowe ładunki q=1/3 10^-3 C.każdy umieszczone w odległości 1m od siebie wynosi około?
Rozwiązanie
Prawo
F = k*q(1)*q(2)/r^2 podstaw dane i oblicz
zad.3
Po bardzo śliskiej równi pochyłej nachylonej pod kątem 30 stopni do poziomu,wciągano ciało ruchem jednostajnym,działają siłą o wartości 15 N.masa wciąganego ciała wynosi?
Rozwiązanie
P(s) = F, P(s) jak w zad.1 , F- siła wciągająca
Taka równość bo ruch jednostajny
P(s) = m*g*sin 30
m*g*sin 30 = F
m = F : g*sin 30
zad.4
Na ziemi ksiezycu i marsie nadano cialom pierwszą prędkośc kosmiczna.
A jesli masy startujacych cial sa jednakowe wartosci predkosci tez sa jednakowe
B niezaleznie od mas startujacyh cial wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na ksiezycu jest najmniejsza
C niezaleznie od mas startujacyh cial wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na Marsie jest najmniejsza
D wartosc pierwszej predkosci kosmicznej na ziemi wynosi ok 7.9 m/s

Poprawna odpowiedź - B
zad.5
naelektryzowano dodtanio pyłek o masie 0.001 g zawisł nad dodatnio naładowaną plytą. wartosc silyktora plyta odpycha pylek wynosi
A 10^-5 B 10 ^-2 C 1N D10 ^5 N
Rozwiązanie
Jedna siła to elektryczne odpychanie do góry,druga to ciężar pyłku
F = P
Ale
P = m*g
F = m*g = oblicz

karolina313
22-05-08, 20:29
dziękuje bardzo naprawde dziękuje:) to forum i wy jesteście świetni:-)

karolina313
23-05-08, 11:37
mam jeszcze prosbe bo nie ejstem pewna czy to sa dobre odpowiedzi

dodatniemu ładunkowi q nadano prędkośc zwrócona przeciwnie do kierunku prądu w prostoliniowym przewodniku.Ladunek
a) bedzie sie poruszal nadal równolegle do przewodnika,
b) zostanie odepchnięty przez przewodnik
c)zostanie przyciągniety przez przewodnik
d) bedzie sie poruszał po okręgu wokół przewodnika

poprawna odpowiedz to b?

W niewielkiej odległosci od siebie na okrąglych olowkach umieszczono magnes sztabkowy i żelazna plytke. w ukladzie zwiazanym z podlozem
a) magnes porusza sie w strone spoczywajacej plyty
b)magnes i plytka zblizaja sie do siebie
c) magnes spoczywa a plytka zbliza sie do magnesu
c?

jeleszcz
23-05-08, 13:31
W zadaniu 2 odpowiedź b (a nie c).

karolina313
23-05-08, 14:03
dziękuje:)

Luna1992
24-05-08, 04:57
MAM NIEZŁY ORZECH DO ZGRYZIENIA Z ZADANIAMI Z FIZYKI... MOŻE KTOŚ PODSUNIE MI WZORY ABYM MOGŁA TE ZADANIA ROZWIĄZAĆ?

1. Samolot leciał na wysokości h = 800 m z prędkością V=200 m/s. Pilot rzucił bombę, któż trafiła w cel. Pod jakim katem do poziomu widoczny był cel w chwili zrzucenia bomby?
2. Narysuj wykres (z tabelką)zależności KK , EP, EM od czasu dla ciała o masie m=1 kg rzuconego do góry z prędkością V0 = 10 m/s. Wykonaj wykres dla 10 wartości czasu od 0 do 2 co 0,2 s.
3. Oblicz pracę wykonaną przy wciąganiu ciała o masie m = 5 kg po równi pochyłej o długości L=6m. i kącie nachylenia = 300. Siły oporów ruchu wynoszą F = 3N.
4. Praca wykonana przy rzuceniu piłki o masie m = 1 kg pod kątem = 300. do poziomu wynosiła 108 J. Pod jakim kątem piłka spadła na ziemię? W jakiej odległości od miejsca wyrzutu?

POZDRAWIAM Luna

jeleszcz
24-05-08, 10:36
1. Samolot leciał na wysokości h = 800 m z prędkością V=200 m/s. Pilot rzucił bombę, któż trafiła w cel. Pod jakim katem do poziomu widoczny był cel w chwili zrzucenia bomby?
Rozwiązanie
Tg alfa = v(sz) / v(pz)
Gdzie
v(sz) – to prędkość samolotu
v(pz)- prędkość pionowa swobodnego spadku z wysokości. Wzór na nią
v(pz) = pierwiastek z 2*g*h tak więc
tg alfa = v(sz) : pierwiastek z 2*g*h podstaw dane,oblicz tag alfa i z tablic znajdź kąt.
2. Narysuj wykres (z tabelką)zależności KK , EP, EM od czasu dla ciała o masie m=1 kg rzuconego do góry z prędkością V0 = 10 m/s. Wykonaj wykres dla 10 wartości czasu od 0 do 2 co 0,2 s.
Rozwiazanie - nie robię wykresów bo skaner w naprawie
3. Oblicz pracę wykonaną przy wciąganiu ciała o masie m = 5 kg po równi pochyłej o długości L=6m. i kącie nachylenia = 300. Siły oporów ruchu wynoszą F = 3N.
Rozwiązanie
Praca składa się z dwóch
Praca pokonania oporu
W(1) = F*l
Oraz praca siły pokonującej siłę składową ciężaru P równoległa do równi
W(2) = P(s) l = Psina alfa l = mg*l*sina alfa
Całkowita praca
W = W(1) + W(2) podstaw dane i oblicz w dżulach [J]
4. Praca wykonana przy rzuceniu piłki o masie m = 1 kg pod kątem = 300. do poziomu wynosiła 108 J. Pod jakim kątem piłka spadła na ziemię? W jakiej odległości od miejsca wyrzutu?
Rozwiązanie
Z zasady zachowanie energii wynika że ta praca pochodzi z energii kinetycznej początkowej
W = E(k)
W = &frac12; mv^2
Stąd znajdziesz prędkość początkową
V^2 = 2*W/m
Mając v podstaw do wzoru na zasięg rzutu ukośnego
X = v^2 * sin 2*alfa : g
Podstawiając za v
X = 2*W/m * sin 2alfa : g

A pierwsze pytanie: pod takim samym kątem pod jakim był wyrzut to wynika z zasady zachowania energii.

konsta
25-05-08, 10:38
Witam,
mam problem z prostymi zadaniami, poziom liceum 1 klasa.

Zad1
Zakładając, że energia jonizacji atomu wodoru jest równa 2,2x10^-18J, a masa elektronu około 10^-30kg, oblicz rząd wielkośći szybkości elektronu na orbicie atomowej.

Zad2
Jaki jest iloraz deficytu masy atomu wodoru i masy elektronu? Skorzystaj ze wzroru /_ m =Ew/c^2= m1+m2 - M układu. przyjmij energię jinizacji atomu wodoru 2,2x10^-18J

Zad 3
Korzystając z analogii między oddziaływaniemgrawitacyjnym i elektrostatycznym wyprowadź wwzór na energię wiązania układu złożonego z dwóch nieruchomych względem siebie różnoimiennych ładunków.

Próbowałam rozwiązać te zadania, ale potrzebuję sprawdzenia, czy dobrze je zrobiłam.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

jeleszcz
25-05-08, 12:32
Chetnie przyjrzę się tym rozwiązaniom.

Luna1992
25-05-08, 17:36
Dzięki serdeczne za pomoc:))))

jeleszcz
25-05-08, 20:37
Witam,
mam problem z prostymi zadaniami, poziom liceum 1 klasa.

Zad1
Zakładając, że energia jonizacji atomu wodoru jest równa 2,2x10^-18J, a masa elektronu około 10^-30kg, oblicz rząd wielkośći szybkości elektronu na orbicie atomowej.

Zad2
Jaki jest iloraz deficytu masy atomu wodoru i masy elektronu? Skorzystaj ze wzroru /_ m =Ew/c^2= m1+m2 - M układu. przyjmij energię jinizacji atomu wodoru 2,2x10^-18J

Zad 3
Korzystając z analogii między oddziaływaniemgrawitacyjnym i elektrostatycznym wyprowadź wwzór na energię wiązania układu złożonego z dwóch nieruchomych względem siebie różnoimiennych ładunków.

Próbowałam rozwiązać te zadania, ale potrzebuję sprawdzenia, czy dobrze je zrobiłam.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Nie doczekałem się twoich prób więc posyłam Ci pomoc do zadania 1.
Wiadomo że energia kinetyczna elektronu w atomie wodoru jest równa połowie bezwzględnej wartości jego energii potencjalnej oddziaływania elektrostatycznego
E(k) = 1/2 */E(p)/
Energia potencjalna wiązania elektrycznego jest jednocześnie równa energii jonizacji,wobec tego
E(k) = 1/2 *E(j)
ale
E(k) = 1/2 *m*v^2 , więc
1/2 *m*v^2 = 1/2 *E(j) skąd
v = pierwiastek z E(j)/m podstaw dane i oblicz.

P.S. A co z pozostałymi ?czy potrzebna jest pomioc?

konsta
27-05-08, 07:49
Przepraszam,że się nie odezwałam :(
Starałam się sama poradzić z zadaniami, ale już widzę ,że pierwsze zadanie raczej źle zrobiłam

Fizykę ostatnio miałam jakieś 10 lat temu, a teraz przyszło mi dziecku tłumaczyć :/

w pierwszym zadaniu skorzystałam ze wzoru:
En = -1/n x13,6 [eV]
za En podstawiłam 2,2x10^-18 J po zamienieniu tego na eV wyszło mi że n=1
wiec podstawiłam do wzoru na prędkość
(ze strony http://www.iwiedza.net/wiedza/073.html)
i wyszła jakaś liczba. I teraz nie bardzo zrozumiałam części dotyczącej rzędu wielkości. rząd wielkości według mnie powinien dotyczy porównania dwóch wielkości, więc w stosunku do 1m/s rząd wielkości w tym wypadku wynosi 6

W zadaniu 2
za Ew podstawiłam energię jonizacji- przynam sie ze kolega tlumaczył iż w tym wypadku można tak zrobić. c stała aby policzyć iloraz napisałam Ew/C^2xm masę przyjełam z poprzedniego zadania

Zad3
tutaj wyszłam ze wzoru na sile , potem doszłam do wzoru na prace W=FxR
ponieważ W=E .. tak otrzymałam wynik.
Prawdopodobnie położyłam wszystkie zadania...

Bardzo dziękuję za rozwiązanie pierwszego zadania.
Przepraszam,że wystawiłam cierpliwość na próbę.

benia078
27-05-08, 17:53
Mam prośbę :) nie umiem fizyki, a musze zaliczyć, byłabym wdzięczna jeżeli ktoś by się pofatygował i mi pomógł :)

1.Na ogrzanie kamienia o masie 5 kg o 20C zużyto tyle samo energi, ile na ogrzanie wody o masie 2kg o 10,5 C. Ile wynoisi ciepło właściwe substancji, z której zbudowany jest kamień ?

2. Daczego w słoneczny dzień woda w jeziorze będzie się dłużej grzać niż piasek?

PLISSSSSSSSSSSSS

anusiagda
28-05-08, 20:55
Czesc potrzebuje na jutro zadania z fizyki! znam odpowiedz do 1 ale nie wiem jak to wytlumaczyc jezykiem fizycznym.
1. Podczas rzutu ciała do góry jego energia :
B) potencjalna ciężkości rośnie, a kinetyczna maleje.
2.Jakie przemiany energii zachodzą przy swobodnym puszczeniu gumowej piłki na podłogę z pewnej wysokości i następnie odbiciu się tej piłki od podłogi i wzniesieniu się znów na pewną wysokość? Dlaczego wysokość wzniesienia się piłki po odbiciu jest nieco mniejsza niż wysokość, z której piłka została puszczona?

bardzo prosze o pomoc czekam do 23:30 :)

serafia
28-05-08, 21:17
witam ,jak dobrze że znalazłam to forum otóż mam 3 zadania do rozwiązania , nie moje a znajomego a z fizyki jestem zielona i proszę o rozwiązanie

1. Wodę o objętości 2,5 litra i temperaturze początkowej 10 stopni C ogrzano, za pomocą palnika gazowego w ciągu 10 minut do temperatury 100 stopni C. Znaleźć moc palnika.

2. W dętce samochodowej znajduje się powietrze pod ciśnieniem 6 kG/cm^2 i o temperaturze 20 stopni C. Podczas jazdy samochodu temperatura tego powietrza wzrasta 35 stopni C. O ile wzrośnie ciśnienie powietrza w dętce. Założyć że objętość dętki jest stała.

3. Gaz wykonujący cykl Carnota kosztem każdych 2 kJ energii otrzymanej od nagrzewnicy wykonuje pracę równą 300 J. Jaka jest sprawność tego cyklu? ile razy temperatura źródła ciepła jest wyższa od temperatury chłodnicy?

z góry dziękuje ślicznie za rozwiązania, pozdrawiam :)

hajja
31-05-08, 18:35
Witam, mam szesc zadan do zrobienia, wiem, ze to duza liczba, ale bardzo prosze o pomoc w ich rozwiazaniu... rozwiazalam juz 9 i zostaly mi jeszcze te. Prawie wszystkie są "z gwiazdką" i sa dla mnie po prostu za trudne (to zadania ze zbioru Mendla). Probowalam je juz rozwiazac ale nie wychodzi mi:( Bardzo prosze o jakąkolwiek pomoc i wyjasnienie; nie chce zeby ktos pomyslał, że szukam łatwego sposobu na rozwiązanie zadan, chce je rozwiązać i zrozumiec sama na spokojnie w domu, a nie np. przepisac z zeszytu od kolegi w czasie 10-minutowej przerwy...
1. Trzy łódki o masach 250kg płyną jedna za drugą z prądem rzeki. W pewnej chwili ze środkowej łódki przerzucono jednocześnie do pierwszej i ostatniej ciała o jednakowych masach 20kg z jednakową prędkością 5m/s względem środkowej łódki. Prędkość prądu rzeki wynosi 2m/s. Oblicz prędkości łódek względem brzegu tuz po przerzuceniu ciał.
2. Dwie nieruchome łodzie znajdujące się na jeziorze połączone są długim sznurem. Człowiek znajdujący się na pierwszej łodzi ciągnie sznur działając siłą F = 50 N. Oblicz prędkość względną obu łodzi po czasie Δ t = 5 s działania siły. Ciężar pierwszej łodzi wraz z człowiekiem wynosi P1 = 2500 N, a ciężar drugiej łodzi P2 = 800 N. Opory ruchu można pominąć.
3. Kulka zawieszona na nitce długości l = 1 m wiruje w płaszczyźnie poziomej z częstotliwością f=7/4π po okręgu o promieniu R=0,6 m. Oblicz wartość przyspieszenia ziemskiego.
4. Na poziomej tarczy obracającej się wokół pionowej osi znajduje się pionowy pręt w odległości r = 11 cm od osi. Do końca pręta przywiązana jest nitka długości / = 80 cm z kulką na końcu. Oblicz prędkość kątową tarczy, gdy nitka z kulką odchyla się od pionu o kąt a = 60 (rys. 79).
5. Z jaką prędkością kątową powinno się obracać wokół osi symetrii naczynie stożkowe (rys. 80), aby kulka umieszczona w naczyniu i obracająca się razem z nim wyleciała na zewnątrz? W chwili początkowej odległość kulki od osi obrotu wynosi R = 6 cm, a kąt 2α = 60.
6. Probówka o masie 30g zawieszona jest na nici długości l=30cm i zatkana korkiem o masie 2g. Wewnątrz probówki znajduje się trochę prochu, który po ogrzaniu zapala się i na skutek wytworzonych gazów wyrzuca korek w kierunku poziomym. (rys. 84) Oblicz najmniejszą prędkość, z jaką korek musi wylecieć, aby probówka zatoczyła pełny okrąg w płaszczyźnie pionowej.

rysunki do zadan:
http://img102.imageshack.us/my.php?image=123wy4.png

Z góry bardzo dziękuję

jeleszcz
31-05-08, 19:02
Zadanie 1.
1.Prędkość łodki środkowej nie uległa zmianie, gdyż suma pędów wyrzuconych z niej ciał jest równa zero czyli pęd tej łódki nie ulega zmianie.
2.Łódka pierwsza ,zwiększy się jej prędkość.
Suma pędów przed wrzuceniem ciała
M(ł)*v(0) + m( c)* v(1)
Ped łódki z ciałem po wylądowaniu na niej
[m(ł) +m*( c)]* v(x)
Zasada zachowania pędu układu
M(ł)*v(0) + m*( c)*v(1) = [m(ł) +m*( c)]* v(x)
V (x) = [M(ł)*v(0) + m*( c)*v(1)] : [m(ł) +m*( c)]
3. Łódka trzecia ,takie samo rozumowanie jak w p.2 tylko po lewej stronie znak minus( -) gdyż wektor prędkości ciała wrzuconego ma zwrot przeciwny do prędkości łódki,czyli
[M(ł)*v(0) - m*( c)*v(1)] = [m(ł) +m*( c)]* v(x)
i wzór końcowy
V (x) = [M(ł)*v(0) - m*( c)*v(1)] : [m(ł) +m*( c)]

hajja
31-05-08, 19:50
o bardzo dziekuję, wczesniej rozwiazalam to zadanie wlasnie w taki sam sposob, ale po sprawdzeniu wyników w książce uznalam, że gdzies popelnilam bład i w ogole w inny sposob należy to rozwiązać, najwidoczniej był błąd w odpowiedziach:/
moge prosic jeszcze o wskazowki do reszty zadan

jeleszcz
31-05-08, 21:01
Rozwiązanie zad.2
Na mocy 3 zasady dynamiki siły działające na obydwie łódki są równe i wynoszą f.
Przyspieszenia nie będą równe
A(1) = F/m(1)
A(2) = F/m(2)
No to prędkości końcowe po czasie t
V(1) = a(1)*t = F/m(1) *t
V(2) = a(2) *t = F/m(2) *t podsatw dane i oblicz pamiętając,że
M = P/g

Zadanie 3
Rysunek z odchyloną l od pionu o kąt alfa,powstał trójkąt prostokątny gdzie
Sin alfa = R/l
.Z kulki pionowy wektor P.Przedłużenie nici l do dołu i z końca wektora P poziomy wektor F( r) do punktu przecięcia z przedłużeniem powstał trójkąt podobny do pierwszego gdzie jest kąt alfa i tu jest
tg alfa = F( r)/P
F( r) to siła odśrodkowa
F( r) = m*v^2/R
Cięzar
P= m*g
Cos alfa = pierwiastek z 1- sin^2 alfa
Zbieramy to do kupy i mamy
F( r)/P = si alfa : cos alfa = R/l : pierwiastek z 1 – R^2/l^2
m*v^2/R : m*g = R/l : pierwiastek z 1 – R^2/l^2
po przekształceniach
v^2/g = R : l* pierwiastek z (1 – R^2/l^2)
g = v^2*l *pierwiastek z (1 – R^2/l^2) : R
podstaw dane i oblicz

Ultimateboo
31-05-08, 22:49
witam, tak przeglądam różne fora, pomocnicze z zadaniami z fizy, i mam nadzieje na jakąś pomoc. mam ich sporo, bo są to przygotowujące do zaliczenia, ale tu zamieszczę 4 z nich, i mam nadzieje, ze ktoś coś z nich rozwiąże :

1. Pręt aluminiowy o długości l= 10m i średnicy przekroju kołowego d = 5cm
umocowany jest górnym swym końcem tak, że zwisa pionowo w dół. Obliczyć, o ile się wydłuży, jeżeli na jego dolnym końcu zawiesimy ciężar Q = 500N. Moduł
Younga dla aluminium wynosi E = 72GPa.
F=E*(Δl/l)*S
,gdzie F:siła działająca na pręt, E: moduł Younga materiału,
S: przekrój pręta, l: długość pręta
2. Pudełko o masie M stoi na poziomym stole. W pudełku tym na sprężynie o
współczynniku sprężystości k zawieszono klocek o masie m. Przy jakiej amplitudzie drgań klocka pudełko zacznie podskakiwać na stole?
3. Pełne koło o masie m = 3 kg toczy się bez poślizgu po płaszczyźnie poziomej z prędkością v = 3 m/s. Na jakiej drodze może ono zostać zatrzymane, jeżeli do obwodu koła przyłożymy siłę F = 15 N ?
4. Ciało o masie 4 kg rozciąga sprężynę wydłużając ją o 0,16 m w porównaniu z jej długością przed rozciągnięciem. Ciało to zostaje usunięte, a na jego miejsce zawieszamy ciało o masie równej 0,5 kg. Obliczyć okres drgań sprężyny po obciążeniu drugim ciałem.

hajja
01-06-08, 13:32
dziekuje bardzo, a mam jeszcze takie pytanie do zadania 4, a wlasciwie prosbe o sprawdzenie czy dobrze to rozwiazalam...
1. Sily dzialające na kulke:
- cięzar, pionowo w dół
- siła naciągu nici, na ktorej wisi kulka
- siła odśrodkowa bezwładności, tylko wlasnie nie wiem w ktorą stronę ją narysować:(

F(odsr)= m*omega^2*R
R= l* sin alfa

i jezeli przyjmę (uprzedzam, że strzelałam), że F(od)=Q, to:
omega^2*R = g, z tego wylicze sobie predkość kątową kulki i potem z zależności V=omega*R oblicze jej prędkośc
Ale jak obliczyć prędkość kątową tarczy? Czy np. gdybym od R odjela r i podstawila tą dlugosc X do wzoru na predkosc kątową: omega=V/X byloby dobrze? (V-to predkosc kulki) cos pomieszalam za bardzo:( ale wydaje mi sie ze pierwsza czesc mojego rozumowania jest dobra, tylko nie wiem co dalej

jeleszcz
01-06-08, 20:25
Dobrze że się nie boisz ruszać głową-przyjdzie niedługo czas że będziesz ruszała glową ale skutecznie.
musisz zrozumieć sama wzory które teraz napiszę
1. x/l = sin 60
2. F(r )/P = tg 60
3. F(r ) = M*v^2 :(r +x)
4. v = r*w

Objasnienia
x- to odcinek poziomy w górnym trójkącie opartym o pręt i linkę
w-prędkość kątowa.
Z tych czterech wzorów dostaniesz w.
Lubię dziewczyny które lubią fizykę i jej się nie boją.Pzdr.

hajja
01-06-08, 21:23
aha, wyszlo mi V=3,7 m/s, wiec w=V/R
gdzie pod R podstawilam (r+x), ufff (chyba) dobrze
ps. nawet nie wiesz jak bardzo chciałabym zacząć "ruszać glową skutecznie"
jeszcze raz dzieki za pomoc, sama bym sobie nie poradzila

Ryann
04-06-08, 21:06
No to jak wszyscy mam problem z nie którymi zadankami....w załączniku skan zadań szczególnie zadanie 4 i 2 b,c a jak byście mieli chwilkę to resztę tez bo mam tam co nieco... ogólnie bym potrzebował te dwa zad do 5.06. do godziny 24 :-)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/79c117acf8c767e5.html

Sonne
08-06-08, 14:20
Dziękuję! Przy życzliwym stosunku redakcji DI ,otwieram kącik pomocy z fizyki za frico ,a dokładnie za "dziękuję".Z zadaniami z fizyki, to wielka ściema w szkole:niektórzy belfrzy zadają kupę zadań ,a nie uczą jak rozwiązywać.Nie będę dawał ściąg lecz uczył metod rozwiązywania zadań z fizyki.Przekaż to innym.Pzdr.jl.

Hej. Mógłbyś mi pomóc z dwoma zadaniami z fizyki?? Jak możemy się skontaktować?? zależy mi na czasie...

enigmatyczna
08-06-08, 15:00
Miałabym do was ogromną prośbę. Mam problem z rozwiązaniem kilku zadań z hydrostatyki. Próbowałam je rozwiązać, ale niestety nie potrafię. Jeśli ktoś mógłby pomóc, to byłabym ogromnie wdzięczna. Proszę pomóżcie!

1. Jednorodny sześcian pływa w rtęci, przy czym 1/5 część jego objętości jest zanurzona. Jeśli na nim postawimy drugi sześcian o takich samych wymiarach to sześcian dolny zanurzy się całkowicie. Znajdź gęstość górnego sześcianu. Gęstość rtęci wynosi 13,6*10^3 [10 do 3]kg/m3.

2. Próbówka z piaskiem o masie 0,05kg zanurza się w cieczy o gęstości 1000kg/m3 do pewnej głębokości. Po wrzuceniu do próbówki ciężarka o masie 0,05kg zanurza się ona do tej samej głębokości w innej cieczy. Oblicz gęstość tej cieczy.

3. Metalowa kulka o średnicy 20mm ma w powietrzu ciężar 2N. Ile waży ta sama kulka zanurzona w wodzie o gęstości 1000kg/m3.

jeleszcz
08-06-08, 21:50
1. Jednorodny sześcian pływa w rtęci, przy czym 1/5 część jego objętości jest zanurzona. Jeśli na nim postawimy drugi sześcian o takich samych wymiarach to sześcian dolny zanurzy się całkowicie. Znajdź gęstość górnego sześcianu. Gęstość rtęci wynosi 13,6*10^3 [10 do 3]kg/m3.
Rozwiązanie
I sytuacja
F = P
Siła wyporu = cieżarowi sześcianu
F = 1/5 V(s)D(r)
P= m*g = V(s) D(s,1)g
1/5 V(s) *D(r) = V(s) *D(s,1) *g

II sytuacja
F = P
F = V(s)* D( r)
P = V(s) *D(s,1) + V(s) *D(s,2)
V(s)* D( r) = V(s) *D(s,1) + V(s) *D(s,2)
Kąd
D ( r) = D(s,1) + D( s,2) więc
D(s,2) = D( r) – D(s,1)

Uwaga
D(s,1)-gęstość pierwszego sześcianu
D9s,2)- gęstość poszukiwana
D( r)- gęstość rtęci
V(s)- objetość każdego sześcianu.

2. Próbówka z piaskiem o masie 0,05kg zanurza się w cieczy o gęstości 1000kg/m3 do pewnej głębokości. Po wrzuceniu do próbówki ciężarka o masie 0,05kg zanurza się ona do tej samej głębokości w innej cieczy. Oblicz gęstość tej cieczy.
Rozwiązanie
Siła wyporu w wodzie jest równa cięzrowi probówki z piskiem
Ciężar probówki
P = m(1)8g
Siła wyporu
F = Pi*r^2*x* D(w) gdzie x-głębokość zanurzenia,r-promień probówki
Jest więc
P = F
1. m*g = Pi*r^2*x* D(w)
Równanie dla drugiej sytuacji
2*P = Pi*r^2*x*D(c ) bo ciężar wzrósł dwa razy
2. 2*m*g = Pi*r^2*x*D(c
podziel równanie 1 przez 2 dostajesz
&frac12; = D(w)/D( c) skąd
D( c) = 2*D(w)
3. Metalowa kulka o średnicy 20mm ma w powietrzu ciężar 2N. Ile waży ta sama kulka zanurzona w wodzie o gęstości 1000kg/m3.
Rozwiazanie
Najpierw oblicz objetość kulki
V = 4/3 Pi(d/2)^3 tylko d-średnicę zamień na metry
Nastepnie według prawa Archimedesa oblicz wypór wody pionowo do góry
F = V*D(w) gdzie D(w)-gęstość wody
No to jej ciężar w wodzie będzie
P(1) = P - F

enigmatyczna
09-06-08, 15:20
Jeleszcz: dziękuję bardzo za pomoc ;)

Pozdrawiam! ;)

szandzia1984
15-06-08, 18:38
Witam wszystkich

Mam do rozwizania 2 zadanka z fizyki i przyznam ze nie mam pojcia jak to zrobi :poddaje_sie: Czy kto moe mi pomc?

Oto zadania:
1. Oblicz dugo fal de Broglie'a odpowiadajc elektronom o energii 1 keV. Porwnaj j z dugosci fali promieniowania widzialnego. Znajd i nazwij zakres tych fal elektromagnetycznych.
2. wiato o dugoci fali 0,4 um pada na metal powodujc emisj elektronw. Przyjmujc, e elektrony te w polu magnetycznym o indukcji B= 3*10(do potgi -4) Wb/m(kwadratowy) zakrelaja okrgi k, oblicz prac wyjcia elektronw z metalu. Promie najwikszego koa r=0,012m.

Bd wdziczna :smile: