PDA

Zobacz pełną wersję : Wczytywanie danych z pliku

michaelziutek
05-06-07, 11:28
Witam

Mam problem-zaznaczam że nie jestem informatykiem a programy pisze albo dla przyjemności, albo gdy mam problem w pracy z rozwiązaniem jakiegoś zagadnienia. mam plik, w którym dane rozdzielone są w wierszach znakiem ";". Jak wczytać te dane i zapisać w tablicy??zaznaczam, że są one różnego typu:real,char,string itd...

za podpowiedź z góry dziękuje:-)

doderic
05-06-07, 18:25
Jak wczytać te dane i zapisać w tablicy??zaznaczam, że są one różnego typu:real,char,string itd...

1. Jaki ma być format tejże docelowej tablicy? Czy chodzi o strukturę danych "tablica" czy po prostu o ładne ich wyświetlenie w formie tabeli?
2. Najprostszym sposobem, nie wymagającym w ogóle znajomości programowania jest użycie np. Excela i jego funkcji DaneTekst jako kolumny.
3. Jaki język programowania lubisz / preferujesz / możesz użyć ?
Tak ogólnie: musisz czytać plik linia po linii,
każdą z linii podzielić na pola
i "zapisać" do formatu docelowego.
Część języków oferuje jakąś funkcję explode lub split, która pozwala podzielić linię tekstu. W innych (np. w VB) taką funkcję musisz napisać sam.

Z chęcią pomogę, ale poproszę o trochę więcej szczegółów. 8)

RRybak
06-06-07, 07:18
Na dzień dobry do przeczytania w helpie.

Pascal:
AssignFile, Read, ReadLn, Write, WriteLn, Reset, Rewrite, Seek, Close, Eof, FilePos, FileSize

C++
fopen, fclose, fread, fwrite, fseek

Funkcji rozbijania łańcuchów nie będę wymieniał, bo sposobów miliony w zależności od potrzeb, a i tak nie wiemy w czym piszesz 8)

piotrg
07-06-07, 08:03
Rozbicie CSV (a taki właśnie masz plik) na kawałki to żaden problem...

W php możesz np. użyć do tego funkcji explode() - oczywiście najpierw otwierając plik itd.