PDA

Zobacz pełną wersję : Nałóg drogo kosztuje

selena
30-06-07, 11:20
"Na papierosy, wódkę i piwo wydajemy co roku blisko 30 mld zł, a więc tyle ile wynosi dziura budżetowa, wynika z badań firmy Nielsen."

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/palimy-i-pijemy-na-potege,936354,2943

Na ulicach naszych miast często można spotkać małolata z papierosem i zataczącego się bo widać, że jest po spożyciu alkoholu. Prywatka czy dyskoteka nie uda się jak nie będzie przynajmniej piwa, nie mówiąc o trunkach wysokoprocentowych, które młodzi też piją.
Nie wspominam już o rodzinach, w których rządzi alkohol a dzieci bite a nawet maltretowane, często głodne, brudne, bez opieki.
Fakty są przerażające, czy rośnie nam pokolenie potencjalnych alkoholików?

Rennard
30-06-07, 11:48
Proponuj rzuci okiem na to co pisz o Rosji. O. Tu (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,74419,4256165.html).

Tu jeszcze tak le chyba nie jest, hm ?

A co do maolatw z papierosami, czy nietrzewych..
Nie patrzc ju na to czemu tak jest, to uwaacie e to jest jakkolwiek kontrolowane ? Czy te w ogle moe by kontrolowane ?
Chodzi o rzeczy na ktre rodzice ju nie maj wpywu, moim zdaniem.
Jakby nie patrze, jeli nic z tym nie robi, to wiadomo czyja to wina.
A jeli prbuj, i im nie wychodzi, to najprawdopodobniej 'spaprali' co kiedy wychowywali dziecko. A modzie jest w wikszoci przypadkw ju nie reformowalna.

Dzieciarnia chce by 'fajna' i pokaza jak to jest 'dorosa' i 'samowystarczalna', jak ju to tak bywa. Albo tak mi si wydaje. Moe si myl.

Za to odpowiadajc na pytanie Seleny, nie sdz e ronie pokolenie potencjalnych alkoholikw. Nie chc nikogo broni, ani nie bd. Po prostu wydaje mi si e jeszcze nie. Ale co bdzie za par 'pokole' ? To ju inna bajka.

Pozdrawiam.
Rennard.

Piotrek
30-06-07, 11:49
Na butelce wódki powinna pojawić się białoczarna naklejka zajmująca 1/4 powierzchni - "PICIE ZABIJA", "PICIE WÓDKI SZKODZI TOBIE I OSOBOM W TWOIM OTOCZENIU", "PICIE SZKODZI POWAŻNIE TWOJEMU ZDROWIU", "PICIE POWODUJE IMPOTENCJĘ" ... "PICIE WÓDKI POWODUJE RAKA I CHOROBY SERCA", "PICIE WÓDKI JEST JAK BRANIE NARKOTYKÓW, CIĘŻKO UZALEŻNIA i POWODUJE ŚMIERĆ", "PICIE WÓDKI POWAŻNIE SZKODZI TWOJEMU DZIECKU", "PICIE WODKI POWODUJE NIEDOROZWÓJ TWOICH DZIECI" .. Tak naprawdę alkohol (szczególnie wódka) to jedyny legalny narkotyk na rynku (po wypiciu organizm zachowuje się jak po spożyciu narkotyku)... i mało kto zdaje sobie z tego sprawę...inni bagatelizują, bo przecież ... trzeba się od czasu do czasu napić.

selena
30-06-07, 12:42
Rennard
masz rację, bo największa odpowiedzialność za to co sie dzieje z małoletnimi leży po stronie wychowania, głównie mam na myśli rodziców.
Wydaje mi się, że wielkie znaczenie ma środowisko w którym młody człowiek się obraca a także wpływ kolegów, tylko to też poniekąd sprowadza się do wychowania bo taki małolat nie potrafi sobie dobrać towarzystwa.

Piotrek
na paczkach z papierosami pisze czarnym rzucającym sie w oczy drukiem, że palenie zabija, powoduje raka płuc a jednak to palaczy nie odstrasza, nadal palą chociaż każdy palacz doskonale o tym wie ... ale każdy "straszak" jest dobry na porzucenie nałogu.

Piotrek
30-06-07, 13:14
Selena, trudno powiedzieć czy nie odstrasza. Nałogowych nie odstraszy w większości pokazanie wyglądu ich płuc na rentgenie czy widoku martwych płuc palacza, który już nie żyje. Chodzi o edukowanie tych, którzy po te papierosy sięgają wtedy kiedy nie są uzależnieni....a mają na tyle delikatną psychikę by wbić sobie to do głowy.

Brakuje mi wśród tych komunikatów i ostrzeżeń jeszcze jakichś porównań i odniesień do pieniędzy - bo na to ludzie są najwrażliwsi, np. "PALENIE POWODUJE ZNACZNY UBYTEK W TWOIM PORTFELU", "PALĄC PACZKĘ DZIENNIE, WYDAJESZ CO MIESIĄC 150 zł. GDYBYŚ TO ODKŁADAŁ, MÓGŁBYŚ ZA TĘ KWOTE CO ROKU JEŻDZIC NA ZAGRANICZNE WAKACJE".

Co do etykietek. Powinno być po równo, bo wychodzi na to ze wóda nie szkodzi zdrowiu...tylko nie można jej kupić ( z jakichś tam powodów nie wiadomo jakich) poniżej 18 roku zycia.

Papierosy tylko ludziom przeszkadzają - bo śmierdzą, bo cośtam - dlatego tyle zakazów itp. ... nie chodzi wcale o choroby bo od paczki papierosów nie umiera się na raka. Natomiast po kieliszku wódki osoba chora na wątrobe czy biorąca jakieś leki np nasercowe..moze po prostu w jednej chwili zejść. Wódka jest bardzo niebezpieczna - wyżądza straszne szkody w ogranizmie, powoduje nieszczęście wielu rodzin na całym świecie, mnóstwo wypadków drogowych i innych skutków zachowań po alkoholu......

no ale jak tu się nie napić np. "za zdrowie młodych" na weselu...

selena
30-06-07, 13:40
Piotrek
masz rację, jeśli odnosi się to do tych nieuzależnionych a sięgających po papierosa, takie straszaki jak napisy mogą wpłynąc na niepalenie.
Każdy nałóg jest kosztowny ... pomyśleć tylko że jeden papieros kosztuje tyle co jedna zwykła bułeczka.

O alkoholu a głównie o jego następstwach napisano już wiele, problem w tym że alkoholik żyje w swoim świecie, otoczony murem i dopóki nie podejmie leczenia nie jest w stanie zrozumieć tego co się dzieje z jego organizmem. Zawsze znajdzie przysłowiową wymówkę bądź winnego na kogo zrzuci odpowiedzialność za swoje czyny.

r-mi
30-06-07, 17:35
A ja ostatnio słyszałem przy kiosku taką rozmowę:

+Paczkę tych a tych fajek
....
+A nie ma pani z rakiem
....
+Dziękuję bardzo, żeby pani wiedziała jak ta impotencja mnie wk**rwia

selena
30-06-07, 17:58
r-mi
teoretycznie, z dwojga złego, wybrałbys te z rakiem czy impotencją?

zastanawiam się co ja bym wybrała gdybym była facetem hmmm
chyba poszłabym na piwo. :zlosliwy_duszek: