PDA

Zobacz pełną wersję : Bezpieczeństwo a Gadu-Gadu

phc
30-07-07, 20:06
Witam! Po raz pierwszy piszę na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Zależy mi na bezpieczeństwie swojego komputera dletego mam kilka pytań.

Spotkałem się z opinią że najnowsze gadu-gadu 7.7, to z radiem jest bardzo niebezpieczne. Nie wiem dokładnie dlaczego, ale słyszałem że dzięki niemu hackerom łatwiej jest włamać się do naszego komputera i że dlatego lepiej korzystać z innych komunikatorów obsługujących gg niż oficjalny komunikator gg. Pytam się czy to prawda, ponieważ jestem przyzwyczajony do tego komunikatora i wolałbym się nie przesiadać na inny, jednakże jeśli to prawda to oczywiście bardziej zależy mi na bezpieczeństwie. Jeśli lepiej używać innych komunikatorów to jakie wg was są najlepsze i najbezpieczniejsze?

Drugie pytanie:
Jak myślicie, czy posiadanie antywirusa avast 4.7 i sunbelt personal firewall i spyware terminator jest dobrym rozwiązaniem? Czy te programy razem się jakoś nie gryzą? Powiedzcie czy lepiej używac innych programów?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Meusz
31-07-07, 16:40
Według mnie dużym problemem gg jest to, że korzysta z Internet Explorera.
Mimo programów antywirusowych na system dostawały się różne śmieci. A gg było jedynym oknem do mojego komputera dla wirusów.
Kiedyś gg zaczęło się zawieszać, potem zawieszało cały komputer, a śledzenie problemu pokazywało że pochodzi z IE (a pośrednio z gg).

Te problemy pokryły się z zakupem zewnętrznego IP, co było świetną okazją do kupienia komputera który będzie odpalony na linuxie - jako sprzętowy firewall.

Teraz mam na linuxie ekg (eksperymentalny klient gg), a mogę się z nim połączyć z dowolnego miejsca na Ziemi przez np PuTTY (choć najczęściej robię to z mojego pokoju).

Po zetknięciu z ekg już nie potrzebuję innego programu, ekg jest bezkonkurencyjny. Oczywiście rozumiem że nie każdy może sobie pozwolić na zabawę z linuxem, dlatego polecam przeczytanie części http://pl.wikipedia.org/wiki/Gadu_gadu

dspi
31-07-07, 22:20
A jeśli chodzi o komunikator dla szarego użytkownika to myślę że AQQ spokojnie wystarczy. Sam korzystam z Mirandy (miranda.kom.pl) ale tylko dlatego ze obsługuje naprawdę wiele protokołów (także IRC) i ma wiele możliwości konfiguracji, ale nie potrafi dobrze wyświetlać opisów pod kontaktami, przeciwnie do AQQ.

Poza tym że oryginalne Gadu-Gadu ciągnie z IE, to jest pamięciożerne, potrafi obciążyć procesor (u mnie zdarzało się to nawet przy wyłączonym flashu) i ma mało możliwości konfiguracji..