PDA

Zobacz pełną wersję : [Nokia 6610i] - pytanie o słownik i ilość SMS-ów w skrzynce.

Highland
06-08-07, 00:08
Witajcie,

W najbliższym czasie zamierzam kupić nowy, drugi telefon komórkowy (pierwszy mam w Plusie, ten chciałbym mieć w sieci Orange). Upatrzyłem sobie model Nokia 6610i. Mam dwa pytania związane z tym właśnie modelem telefonu.

1. Telefon ma służyć głównie do wysyłania SMS-ów, w związku z czym mam zamiar korzystać ze słownika. Chciałbym jednak, by wyrazy nie miały polskich znaków diakrytycznych, lecz były polskie (tzn.np.po wciśnięciu 5672465 pojawiło się słowo kosciol, a nie kościół). Tak było np.w Nokii 3310. Zależy mi na tym, gdyż niektóre telefony jedną polską literkę interpretują nawet jako kilkanaście znaków, przez co wiadomość zawierająca powiedzmy 150 znaków, zostanie wysłana już jako dwa SMS-y! Pytanie: Czy tak będzie w Nokii 6610i?

2. Ile maksymalnie SMS-ów zmieści się w skrzynce odbiorczej? Zależy to od modelu telefonu czy od karty SIM (różni ludzie różnie mówią, i delikatnie mówiąc, "zbaraniałem" zupełnie)... ?

Nie jestem jeszcze w 100% zdecydowany na żaden konkretny telefon, więc mile widziane są sugestie co do zakupu innego modelu. Chciałbym jednak, aby była to Nokia, z kolorowym wyświetlaczem, bez dżojsticka, i spełniała dwa w/w warunki.

Z góry dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam serdecznie, Jarek (Highland_).

doderic
06-08-07, 08:30
Upatrzyłem sobie model Nokia 6610i.

Ja mam Nokię 6610, bez "i", czyli tak na prawdę tylko bez aparatu. Jestem przekonany, że bebechy w obu są takie same. No i też jest w Orange.

Zależy mi na tym, gdyż niektóre telefony jedną polską literkę interpretują nawet jako kilkanaście znaków, przez co wiadomość zawierająca powiedzmy 150 znaków, zostanie wysłana już jako dwa SMS-y! Pytanie: Czy tak będzie w Nokii 6610i?

Polskie literki zajmują jeden znak, a więc 160 "ą" jest nadal jednym smsem.

2. Ile maksymalnie SMS-ów zmieści się w skrzynce odbiorczej? Zależy to od modelu telefonu czy od karty SIM (różni ludzie różnie mówią, i delikatnie mówiąc, "zbaraniałem" zupełnie)... ?

Aktualnie mam 143 sms w skrzynce odbiorczej i 22 w archwium.
Maksymalna ilość smsów podana jest w specyfikacji telefonu, a więc na pewno zależy od modelu, jaki posiadasz. Zajrzyj tutaj, do "Funkcje pamięci":
http://www.nokia.com.pl/nokia/telefony/modele/6610i/id55637.html

Pozdrawiam

Doderic 8)

Highland
06-08-07, 11:09
Polskie literki zajmuj jeden znak, a wic 160 "" jest nadal jednym smsem.

Na innym forum przeczytaem:
mam 6020 (a s bardzo podobne do 6610i patrzc na oprogramowanie) i mimo ze napisz sms'a z polskimi literami, to dociera bez nich i nie zabiera dodatkowych znakw. mj kolega ma 6610i i nie przypominam sobie eby u niego byo inaczej. take z tym nie ma problemu.
oraz
Taki problem pojawia si w nokiach ktre dziaaj na systemie operacyjnym Symbian OS. Miaem kedy nokie 7650, i musiaem pisa bez sownika poniewa interpretowa wanie polskie znaki jako kilka znakw. Nokie bez symbiana pomimo e s polskie znaki wysyaj je bez ogonkw itp.

Czyli, powinienem unika Symbiana :-) A w takim razie pod jakim systemem dziaa Nokia 6610i oraz inne, gdzie ten problem nie wystpuje?

Aktualnie mam 143 sms w skrzynce odbiorczej i 22 w archwium.
Maksymalna ilo smsw podana jest w specyfikacji telefonu, a wic na pewno zaley od modelu, jaki posiadasz. Zajrzyj tutaj, do "Funkcje pamici":
http://www.nokia.com.pl/nokia/telefony/modele/6610i/id55637.html

Moliwo zapisania ponad setki SMS-w w skrzynce to bardzo dobra informacja :-) W Nokii 3410 mona zachowa tylko 20 wiadomoci, a jak dla mnie to stanowczo za mao (niektrych SMS-w po prostu nie chc usuwa).

macol
06-08-07, 11:46
A w takim razie pod jakim systemem działa Nokia 6610i oraz inne, gdzie ten problem nie występuje?Nie pod symbianem. Z nowych noki na pewno wszystkie telefony serii N i E są z Symbianem, ale na pewno to nie wszystko.

El-Maniaque
06-08-07, 14:23
Telefon, który zamiarujesz kupić działa pod takzwaną platformą S40. Symbiany działają pod S60, S80 UIQ bodajże.

Rev
27-08-07, 14:28
S40 to też Symbian.
A w telefonach z Symbianem jest opcja "uproszczona obsługa smsów", która niby ma właśnie zamieniać znaki z ogonkami na zwykłe, szkoda, że nie działa ona z polskim alfabetem.
Jednakże istnieją programy, które dostarczają nam tej funkcjonalności - czeski NaSMS czy polski T99.