PDA

Zobacz pełną wersję : blokowanie wejścia na stronę i przekierowanie określonym IP

wietrzny
08-09-07, 03:25
Interesuje mnie możliwość dołączenia do stronki jakiegoś sposobu reakcji na IP odwiedzającego. Chciałbym jakoś podzielić przychodzących na podstrony wg rejonu/kraju, z którego się łączą a przy okazji odcięć dostęp niektórym komputerom i mam następujące pytania:
a) czy moge zrobić takie coś legalnie (nie zamierzam łamać prawa z powodu kilku spammerów)
b) czy szukać takich rozwiązań w PHP czy coś w Javie
c)dysponuje ograiczoną ilością miejsca i zasobów jak można zrobić takie rozwiązanie najłatwiej, żeby skrypty zajmowały jak najmniej miejsca (dlatego pytam też o możliwość blokady po stronie klienta)

BTW w sieci dopiero raczkuję, robię ta stronkę bo muszę, dlatego jeśli mój pomysł jest legalny, to byłbym wdzięczny za linki do jakiś podręczników/ przykładów kodu spełniającego podobne zadanie. A jeśli to nielegalne też powiedzcie, poszukam innego legalnego rozwiązania

EDIT: Pierwotnie tematem było: " blokowanie wejścia na stronę i przekierowanie określonym IP", ale rozmowa z moderatorem toczy się w nieco innym kierunku: co gdzie wolno postawić więc zmieniłem temat żeby nie mylił

RRybak
08-09-07, 11:15
Dopki to jest Twoja strona i takie s jej zaoenia, to nie widz adnego powodu dlaczego miaoby to by nielegalne. Nieetyczne - moe, ale na pewno nie sprzeczne z prawem :)

Java to aplety i generalnie nie nadaj si do sterowania przepywem strony. W gr wchodzi wic PHP. Bdzie to par linijek tekstu, ktre na pewno nie uszczupl Ci miejsca na dysku.

Przykadw w sieci Ci nie bd podawa, bo wyznaj zasad "Google Twoim przyjacielem". Natomiast mog Ci poleci zainteresowanie si w PHP funkcj getenv, ze szczeglnym naciskiem na skadni getenv('REMOTE_ADDR'); np.:

$ip = getenv('REMOTE_ADDR');
if ($ip=="123.456.123.456")
{
echo "jestes na stronie pierwszej";
}
else
if ($ip == "543.212.123.432")
{
echo "jestes na stronie drugiej";
}
Dalej dasz rad ;)

r-mi
08-09-07, 13:28
Dopóki to jest Twoja strona i takie są jej założenia, to nie widzę żadnego powodu dlaczego miałoby to być nielegalne.Taaaak? To dlaczego praktycznie każda normalnie działająca strona jest w tej chwili nielegalna? Tzn. nie każda jak twierdzi SN - tylko takie, które oni uznają za prasę, czyli podchodzi wszystko.

Java to aplety i generalnie nie nadają się do sterowania przepływem strony.A o tomcat słyszałeś? Pomijając to, że to nie jest hosting na "polskie" warunki, w normalnych krajach hosting java jest przystępny cenowo.

Co do przykładu to możne się jeszcze przydać explode.

RRybak
08-09-07, 14:56
Taaaak? To dlaczego praktycznie każda normalnie działająca strona jest w tej chwili nielegalna?
Jak zwykle nie na temat. Mówimy o blokowaniu dostępu i rozpoznawaniu gości, a nie rejestracji czasopisma. Zresztą jesteś chyba nie na czasie, bo sam SN skomentował sprawę, że media ją za bardzo rozdmuchały i wcale nie ma takiego przepisu. Ktoś przesiał panikę a reszta troli się tym pożywiła. Na pocieszenie dodam Ci, że polskie prawo (w zakresach o którym mówimy teraz) niezmiennie i do tej pory nie ustaliło czym jest "Internet".

A o tomcat słyszałeś?
Nic poza servletami wbudowanymi w apacha. Fakt, może i z tej strony byłoby to przydatne, ale nie pisałbym wielkiego apletu po to by przekierować użytkownika, gdy mogę to samo wykonać na 3 linijkach PHP.

vladimir
08-09-07, 18:04
Jeli masz stron na Apachu i provider umoliwi Ci uywanie pliku .htaccess, wystarczy jedn linijk dopisa.

Wejd do katalogu gwnego serwera (albo public_html czy co takiego, zaley jaki typ hostingu) i otwrz plik ".htaccess", jak go nie ma to utwrz,

dodaj linijki:

<Files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</Files>
(blokowanie dostpu do pliku .htaccess dla goci)

a samo blokowanie ju:
deny from 222.111.22.33
deny from .domena.com

Niestety nie wiem jak wyglda sprawa z przekierowaniami dla owych IP, czyli czy wywietli si jaka strona bdu czy co innego. Poszukaj sobie wicej w google pod hasami htaccess, blokowanie wej itp.

@RRybak - getenv:
The function 'getenv' does not work if your Server API is ASAPI (IIS).
So, try to don't use getenv('REMOTE_ADDR'), but $_SERVER["REMOTE_ADDR"]. (znalezione na php.net)

r-mi
08-09-07, 22:42
Gdzie odbiegam od tematu? W treści posta padło pytanie czy to jest legalne. Skąd wiesz, że jest? Być może istnieje inny martwy przepis, który takie działanie delegalizuje. W sprawie WWW=czasopismo wyrok skazujący jednak zapadł, więc jeśli nie ma takiego przepisu to albo wyrok jest nielegalny albo ktoś z TK nie wie do końca co mówi. Jedyne co chcę powiedzieć to że być może to w świetle prawa nielegalne, ale nie należy się tym przejmować - bo dzisiaj praktycznie wszystko jest nielegalne.

A jeśli piszesz, że java to applety (kontrolki) i nic więcej nie można tym zrobić to na forum komputerowym wypadałoby sprostować ;) I nie ma jakiegoś "wielkiego appletu" czy długiego kodu.

Co do htaccess to pełny tutorial: http://www.javascriptkit.com/howto/htaccess14.shtml

wietrzny
11-09-07, 04:42
RRybak wielki dzięki - teraz już wiem czego szukać - google też nie ma szklanej kuli . A przy okazji zaoszczędziłeś mi roboty - do wersji w java-script brakowało tylko nieistniejących funkcji. To jest dużo lepsze i LŻEJSZE.

r-mi a tobie dziękuje, bo właśnie przekonałeś mnie, że to dobre i potrzebne rozwiązanie. Muszę "wyemigrować" na zagraniczny serwer, pomyśleć o domenie głównej " .byle_nie_pl " i jako już polonijny "dziennikarz" zablokować nie 2 ipki lub kamienice, a cały zakres polskich IP w ramach protestu, póki ta ustawa nie zostanie poprawiona

P.S.
Kontynuacja rozmowy o regulaminach hostingów tutaj http://forum.di.com.pl/showthread.php?t=6108
macol dzięki za rozdział postów. To się nazywa przyjazny moderator