PDA

Zobacz pełną wersję : Turbo Pascal - dzialania matematyczne

witu
19-09-07, 16:12
Witam. jestem poczatkującym programista pascala w zasadzie to dopiero zaczynam sie go uczyc ;)

mam napisac program ktory na podstawie A B i C obliczał miejsce zerowe funkcji kwadratowej. No więc deklaruje zmienne w taki sposob:

Var
a:real;
b:real;
c:real;
d;real; {jest to wyroznik ktory przyda sie ponizej}

no i teraz zaczyna sie problem uzytkownik ma wpisac liczby A B i C a nastepnie program ma wykonac takie działanie:

d=-b do kwadratu - 4*a*c

i problem jest w tym ze nie mam pojecia jak zapisac czy z jakas komenda czy jak to dzialanie aby bylo one poprawnie wyliczone. Prosze o pomoc, nie chce aby ktos mi napisał gotowy program bo sam chce sie czegos nauczyc, a prosze tylko o mala wskazówke :) Pozdrawia mserdecznie

RRybak
20-09-07, 07:42
Wskazówki powiadasz... No to przetrzep helpa (F1, google itp.) pod kątem:
-wcztywanie danych: ReadLn
-wyświetlanie danych: WriteLn
-przypisanie wykonuje się przez operator: := np. a:=(b*4)+2, nawiasy wyznaczają kolejność działań (jak w normalnym życiu)
-porównanie (może się przydać przed obliczaniem pierwiastków, do delty) przez: =, >, <, >=, <=, <> (równy, większy, mniejszy, większy lub równy, mniejszy lub równy, różny) np. if (a<>0) then b:=2;

O funkcji kwadratowej uczyli Cię pewnie w szkole, a jakbyś nie pamiętał, to tutaj (http://pl.wikipedia.org/wiki/Funkcja_kwadratowa) jest całkiem przystępny opis.

Twój schemat działania.
1. Zapytaj (wyświetl napis) o pierwszą liczbę
2. wczytaj pierwszą liczbę
3. powtórz 1 i 2 po kolei dla wszystkich liczb
4. wprowadź parę wzorów z podręczników do kodu programu i oblicz wynik
5. wyświetl wynik

Wystarczające naprowadzenie? ;-)