PDA

Zobacz pełną wersję : Zmęczone oczy a komputer

jalu62
24-10-07, 11:18
Czy to jest tylko mój problem ? - myślę że nie! Co robić w tej sytuacji kiedy w pracy prawie cały czas muszę patrzeć w ekran monitora i .........resztę chyba znacie. A to trwa już lata , czasami wychodząc na zewnątrz muszę adoptować swoje oczy do otoczenia przez kilkanaście minut.:uwaga:

selena
24-10-07, 11:56
Proponuję wizytę u okulisty, który przepisze Ci odpowiedni specyfik.
Ja używam żelu do powiek i pod oczy ze świetlikiem i babką.
Kupisz go w aptece bez recepty, cena ok 5 złotych.

jrs
24-10-07, 13:28
Staraj sie odwracać co jakiś czas wzrok od ekranu i koncentrować się na jakims dalszym obiekcie.

selena
24-10-07, 13:51
Staraj sie odwracać co jakiś czas wzrok od ekranu i koncentrować się na jakims dalszym obiekcie.

O tak, masz rację, nawet częste przerwy są wskanane.
Poza tym zamknięcie oczu na chwilę albo częste mruganie też ponoć pomaga.

Pamiętaj o częstym mruganiu.
Jeśli możesz, co jakiś czas zamknij oczy choć na minutę.
Przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od komputera, popatrz w dal i skoncentruj się na oddalonych przedmiotach.
Zatrzymuj wzrok na otaczającej Cię zieleni.
Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.
Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, powietrze nie było suche. Często wietrz pokój, zimą zastosuj nawilżacze.
Możesz profilaktycznie zastosować "sztuczne łzy" przy pracy z komputerem.
Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego z góry.
Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego.
Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.

Gimnastykuj oczy - kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, przerwij na moment swoje zajęcie by choć przez chwilę wykonać następujące ćwiczenie:

popatrz intensywnie na odległy przedmiot,
potem wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie,
następnie znów popatrz w dal.

Więcej w tym temacie znajdziesz w artykułach rozsianych po internecie.

stilgar
24-10-07, 13:51
Odpowiem ci jako informatyk, czyli człowiek, który spędza kilkanascie godzin dziennie przed monitorem, więc zna problem :) i jako syn okulisty :)

1. Kiedy pracuje się przed monitorem oczy rzadziej mrugają, więc wysychają. Możesz więc stosować preparaty sztucznych łez w kroplach lub w żelu.
Ja używam kropel Lacrimal (polskie, tańsze, ale troche słabej jakości, czasem pomagają lepiej, czasem gorzej) albo PVP-Comod (zagraniczne, o wiele lepsze, ale droższe). Są dostępne w aptece bez recepty.
2. Odpowiednie ustawienie monitora jest niezbędnie ważne. Jeśli masz monitor LCD, to nie masz tego problemu, ale monitory CRT (kineskopowe) mrugają - więc ważne, aby częstotliwość odświeżania była jak największa - nawet jeśli ty mrugania nie widzisz, oczy to rejestrują i męczą się tym. 85 Hz to minimum, optymalnie to 100-120 Hz, ustaw po prostu największą wartość jaka się da.
W większości systemów operacyjnych to się ustawia klikając prawym na pulpit->ustawienia->zaawansowane->częstotliwośc odświeżania
dokładnie nie pamiętam, szukaj to gdzieś tam :)

Oczywiście ja tylko znam lekarza, sam lekarzem nie jestem, więc najlepiej byłoby pójść do okulisty i się dowiedzieć. Farmaceuta w aptece też może wiele doradzić.

(Ostatnio dostałem jeszcze żel Systane, podobno dobre, ale nie próbowałem)

jrs
24-10-07, 15:38
2. Odpowiednie ustawienie monitora jest niezbędnie ważne. Jeśli masz monitor LCD, to nie masz tego problemu, ale monitory CRT (kineskopowe) mrugają - więc ważne, aby częstotliwość odświeżania była jak największa - nawet jeśli ty mrugania nie widzisz, oczy to rejestrują i męczą się tym. 85 Hz to minimum, optymalnie to 100-120 Hz, ustaw po prostu największą wartość jaka się da.

Taka mała dygresja.
Nie wiem od czego to zależy, ale na np. mojej uczelni, w kilku salach były takie monitory CRT, że po godzinie pracy miałem oczy tak zmęczone jak po całym dniu opalania się przed moim własnym (też CRT i to z tych tańszych).
Niby nowe i odświerzanie ustawione miały na max, ale po prostu nie mogłem przy nich dłużej siedzieć. Najdziwniejsze, że inne osoby natomiast nie miały z tym żadnych problemów...

Jurgi
24-10-07, 16:06
Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie jasności i kontrastu (+ temperatury koloru) monitora. Musi być dopasowane do oświetlenia w pomieszczeniu. Generalnie zasada jest taka, że jak trzymasz zadrukowaną kartkę przy monitorze, to czerń i biel na monitorze powinna być maksymalnie możliwie zbliżona do tej na papierze. Oczywiście ze zmianą jasności oświetlenia monitor trzeba na nowo wyregulować.
Odblaski nie zawsze da się wyeliminować - wtedy można odrobinę zwiększyć jasność - stają się mniej widoczne. Można spróbować zainstalować dodatkowy filtr polaryzacyjny na monitor, jeśli jest to CRT. Istnieją też odpowiednie - polaryzacyjne - okulary do pracy przy komputerze, najlepiej spytać o nie kompetentnego okulisty lub optyka. Nie wiem, czy np. jest sens je stosować przy LCD, czy tylko przy CRT coś dają.
Monitor powinien być ustawiony tak, żeby jego górna krawędź znajdowała się prosto - horyzontalnie - na linii/na poziomie oczu.

Istnieje powszechna opinia, że monitory LCD są zdrowsze niż CRT, lub że w ogóle są przezdrowe. Bo CRT to jest ogromna żarówka, a LCD nie. NIE JEST TO PRAWDA! Prawda jest taka, że to świeci i to świeci. CRT to wielka żarówa, zaś LCD to wielka świetlówka. Zawsze powtarzano, że światło jarzeniowe jest mniej zdrowe niż zwykłe, żarowe!
Zaletą LCD jest brak promieniowania E-M, ale w aktualnie produkowanych CRT też jest ono minimalne. LCD podobno nie mruga. Też nie jest to prawdą! Tzn. - LCD (napisało mi się "LSD" :)), czyli ciekłe kryształy, nie mrugają, ale umieszczona za nimi jarzeniówka mruga! i to mruga raczej z częstotliwością sieci zasilania, czyli 50 Hz. Są panele LCD podświetlane diodami LED, zamiast jarzeniówą, podejrzewam, że są o wiele lepsze, ale są też o wiele droższe.

Generelnie, lepszy dobry CRT, niż byle jaki (=tani, a takie się najczęściej kupuje) LCD. Widzę po sobie po przesiadce, na starym 6-cio letnim CRT 17" mogłem pracować non-stop i 12 godzin bez zmęczenia oczu. Na LCD (wcale nie najgorszym, w niezłym laptopie) nie dałbym rady.

Pogadałbym też z kimś od BHP w firmie - jest ona zobowiązana stworzyć ci bezpieczne i nieszkodliwe warunki pracy.
A, no i odpowiednia dieta (zdrowa dla oczu) na pewno nie zaszkodzi.

warzywko
26-11-07, 22:00
Skąd ja to znam. Codziennie po całych dniach wgapiam się w okienko, a wieczorem zaczerwienione i suche oczy. :(
Po wizycie u okulisty mam okulary do kompa i łykam maxivision. Poprawa? Zobaczymy. :P

melasa
16-12-07, 17:49
no, ja pracuje przy kompie, wiec to tez i moj problem. masci , kropelki, odpoczywanie itp. i wieczny kret! ale o dziwo wady wzroku ni emam, ale wzrok mi sie pogorszył z przemeczenia oczu! mgła, brak ostrości. itp. Jakie masz te okulary. Jakies antyrefleksy, pewnie? Ja tez musze zrobić. Popatrze w esilorze, ponoc dobry zaklad.

martinez
16-12-07, 19:34
jedyna dobra ochrona oczu przed monitorem to szkla z powloka antyrefleksyjna, filtrem uv, inne metody raczej zmniejszaja co najwyzej bol oczu, ale nie chronia. dlateog filtry przede wszystkim

melasa
18-12-07, 11:37
Dokladnie...zreszta antyrefleksy sa uniwersalne. Bo zabezpieczja tez przed ekranem tv, jak i oswitleniem sztucznym, oraz promieniowaniem slonecznym uv (jesli ma sie filtry). Yeah!

Blazen
22-12-07, 16:14
Mój brat zawsze przychodzi do mnie z płaczem, że bolą go oczy. Nic dziwnego potrafi przez 5 godzin oglądać ZigZap. Zawsze mu zakrapiam oczy visinem i po kilku minutach jest już ok. A najlepszą metodą jest ograniczać...

melasa
27-12-07, 14:32
hehe, biedaczek. tez tak mam. ale mi kropelki juz tak nie pomagaja...:neutral: , niestety, bez okularow sie nie obejdzie...a ograniczam sie , oczywiscie jak moge :-D

martinez
28-12-07, 13:24
no nie wiem czy kropelki do oczu sa takie dobre, owszem lagodza skutki, ale nie zapobiegaja uszkodzeniom wzroku, jak dzieciaczyna przesiaduje przed telewizorem i oglada te diabelstwa to raczej powloki antyrefleksyjne powinno mu sie zapewnic w okularach, nawet jak nie mam wady, to zerowki mu z antyrefleksem kupic!!

rouge
23-03-08, 16:23
Okulary są dobre, ale moim zdaniem ważny jest monitor. ja mailem monitor stary że po pól godzinie mnie oczy bolały a jak mam nowszy (CRT , 17 cali, płaski ekran, odświeżanie na poziomie 85 Hz) to przyjemnie się pracuje i to w dużej rozdzielczości 1280x1024. niedługo ten monitor zastąpię tv lcd i będzie jeszcze lepszy efekt. co jakiś czas należy dać odpocząć oczom.

mandy
22-05-08, 11:11
Ja sama łapię się czesto na tym (nawet jak siedzę godzinke przed kompem) że bolą mnie oczy a to dlatego,że bardzo rzadko mrugam oczami. Wpatruję się ciągle w ten ekran i mniej mrugam niż normalnie, wtedy śłuzówka się przesusza i zwyczajnie pieką mnie oczęta.

kancia77
25-05-08, 21:48
Też się z tym Borykam, polecam krople Visine

Vicka
25-10-14, 12:00
a podobno są jakieś ćwiczenia wpływające na poprawę takich oczu zmęczonych od siedzenia przy kompie.
Coś znacie?
I czy jeśli pracujecie w sieci czy dużo gracie, to chodzicie jakoś częściej do okulisty?

BartekMazak
26-10-14, 09:51
Ja nie znam żadnych, poza ściskaniem powiek i otwieraniem na przemian:) Ale chyba jeśli chodzi o oczy i są przemęczone czy coś, to lepiej się wybrać do okulisty - od tego są, żeby doradzić, a nie samemu kombinować. Poza tym nie wiesz czy to przemęczenie, czy jakieś początki choroby. Wg mnie leć do lekarza na badania, albo do normalnego, a dopiero potem kombinuj z ćwiczeniami oczu, kroplami itd itd.

Rafinek
12-11-14, 08:31
trochę kosztują kilka stówek na pewno.

pepka
19-12-14, 11:20
A może warto byłoby kupić sobie jakieś dobre krople do oczu?
Sama pracuję cały dzień przed komputerem, niestety nie mam możliwości aby to ograniczyć ponieważ mam bardzo dużo pracy i te 8-9 godzin trzeba przesiedzieć. Odczuwam bardzo dużą ulgę po (spam)
Lek nawilża oczy, zmniejsza przekrwienie.
No i obecnie przynajmniej po pracy nie wyglądam jak zmęczony królik ale w miarę normalnie ;)

mysh
21-12-14, 11:37
Ogólnie od lat dużo siedzę przy komputerze (w pracy ~8h i jeszcze kilka godzin w domu). Czasem się zdarzy, że mam oczy całe czerwone i popękane - aż pieką. ...o dziwo często pomagają okłady z rumianku.

Waler
06-01-15, 13:43
Ja od kiedy mam nowy monitor nie mam takich problemów, jednak najwięcej zależy od technologii. Polecam sprawdzić monitor
iiyama ProLite GB2773HS 27" FLICKER FREE LED 144Hz (usuniety spamowy link) Warto pomyśleć o nim, bo dodatkowo firma daje gwarancję zero martwych pikseli.

opinie o lekach
08-01-15, 15:47
Martwe piksele ;) niektórym osobom pomaga zapalenie świecy, co kilkanaście minut skupiamy wzrok na płomyku. Poza tym częste przerwy i ewentualnie środek na efekt suchych oczu.

dibra
15-01-15, 21:55
Wystarczy używać kropli :)

januszpogorzelski0
19-01-15, 12:13
Ważne żeby robić sobie cco jakiś czas przerwy, to duzo pomoże w pracy przy komputerze. Mi nieraz wysychają oczy, dlatego używam kropel, które bardzo pomagają.

turmalin
27-02-15, 10:03
Mi się bardzo oczy przy komputerze wysuszają i potem pieką i swędzą. Dlatego używam tzw. sztucznych łez (starazolin hydrobalance), które świetnie nawilżają oczy i pieczenie i uczucie suchości znikają od razu.

ciekawymarian
27-02-15, 11:48
Do tych rad dodajcie jeszcze ćwiczenie mięśni oka poprzez robienie "ósemek" czylu ruchem wodzącym po granicach oczodołów.

valerie89
09-05-15, 08:48
Praca przy komputerze powoduje, że mrugamy rzadziej niż zwykle, co powoduje, że oczy się "wysuszają", co odczuwamy jako zmęczenie oczu - mogą na to pomóc krople do oczu. Aby oczy nie męczyły się tak podczas pracy na komputerze należy także odrywać wzrok od komputera co godzinę na minutę lub dwie.

davidoff
24-06-15, 23:32
też słyszałem, że krople są bardzo pomocne przy spędzaniu zbyt dużej ilości czasu przy komputerze, zamierzam to sprawdzić w najbliższym czasie, bo 'wysuszenie' oczu bardzo mi dokucza

minolta
30-11-15, 11:48
Ja na zmęczone oczy regularnie używam kropli, które świetnie nawilżają oko i działają też łagodząco. Bardzo mi też odpowiada to, że mogę je stosować z soczewkami.

rodemi
13-12-15, 20:47
Oprócz wszystkich medykamentów podstawą jest ćwiczenie na prostej zasadzie bliżej i dalej. Patrząc przez okno wybrać bardzo daleki punkt i na nim złapać ostrość, potem wystawić palec przed twarz w odległości 10 20 cm i potem na nim złapać ostrość. Powtarzać to raz daleko raz blisko przez minutę co 2 -3 godziny.

julita
14-01-16, 16:04
Większość tu proponuje krople do oczu, jednak trzeba pamiętać, że nie można ich stosować długotrwale (tzn. ciągle przez kilka miesięcy). Krople nawilżają i przynoszą ulgę zmęczonym oczom, ale ważna jest higiena pracy - krótkie przerwy na ćwiczenia wzroku, choćby popularne ósemki.

minolta
28-02-16, 20:34
No ja używam kropli jak mam zmęczony wzrok, bo działają szybko i przez długi czas. Moje ulubione to starazolin hydrobalance, który zawiera kwas hialuronowy. Błyskawicznie łagodzi podrażnienia i daje oczom ukojenie.

Ziutek30
06-03-16, 14:29
Ja mam tak samo. Lekarz stwierdził że to zespół suchego oka i polecił krople bez konserwantów z filtrem UV. Dzięki temu mogę je zakraplać kiedy chce i ile chce i nie odczuwam dyskomfortu.