PDA

Zobacz pełną wersję : raid i os

Zefir_psv
23-11-07, 03:47
Kupilem ostatnio sobie do serwera kontroler sas i 4 dyski twarde. Kontroler to LSI Logic i ma w opcjach dziwne nazewnictwo. Grunt, ze zrobilem na tych dyskach cos co sie nazywa IME - Integrated Mirrored Enhanced RAID (cos w stylu 0+1 z zapasowym dyskiem twardym). Przenioslem tam system operacyjny i wszystko byloby fajnie gdyby nie dwie rzeczy:

1. Transfer ciagly ~160MB/s, ale dopiero po chwili, najpierw przez okolo 1-3 sekund sie "rozpedza". Zaczyna od 5MB/s. Co z tym zrobic, zeby zazcynal od wiekszych predkosci, bo mi to przycina sys?

2. Kontroler rejestruje ten "wolumin" w BIOSie jako dysk fizyczny i system tez mi tak go pokazuje. Czy defragmentacja takiego "dysku" ma sens?

stilgar
23-11-07, 18:33
defragmentacja jest zawsze stratą czasu, nawet w przypadku zwykłych dysków - czas jej wykonywania jest kilka rzędów wielkości większy od późniejszego zysku

ale na raidzie defragmentacja powinna miec dokladnie taki sam efekt jak na normalnym dysku - poniewaz wszystkie dyski macierzy pracuja synchronicznie, wiec mozna traktowac to jako jeden dysk

a co do tego rozpedzania sie... szczerze mowiac nie wiem, chociaz winilbym za to kontroler...

osiaq
23-11-07, 19:35
te 1-3 sekundy to czas na zsynchronizowanie tablic dysków. przecież one tez się muszą rozkręcić. To że BIOS je widzi tak samo nie znaczy, że fizycznie rozpędzaja się identycznie.5 MB/s brzmi logicznie (15MB tablic). Defragmentacja może i ma jakiś sens, ale nie podałeś systemu plików.