PDA

Zobacz pełną wersję : Programy w Turbo Pascalu

-->Tu$ka<--
28-12-07, 13:21
Witam!

Mam problem z napisaniem dwóch programów.
Pierwszy to program porównujący dwie liczby, nie wiem, jak się za niego zabrać :(

A drugi to obliczanie pola trójkąta i trochę już w szkole go napisałam, ale nauczycielka mi powiedziała, że jakbym go napisała na sprawdzianie, to nie dostanę maksymalną ilość pkt. a właśnie te programy będą na sprawdzianie :(

Program z obliczaniem pola trójkąta jest niezbyt dobry, poniewaz jak go wykonałam, że wpisuje się obojętnie jakie liczby i jest wynik, ale przecież pole nie może być ujemne :(

Oto ten program:

Program: pole_trojkata;
USES crt;
VAR a,h:Integer;
BEGIN
CLRSCR;
Write ('Podaj a');
Readln (a);
Write ('Podaj h');
Readln (h);
Write ('P=',a*h/2);
Readln
END.

I oto on, tylko chyba tutaj trzeba coś pozmieniać, nie?

Bardzo proszę o pomoc, bo sprwadzian mam już 3.01.2007r. a jeszcze muszę się ich nauczyć :( Proszę ..

RRybak
31-12-07, 09:10
Musisz POCZYTAĆ - i mówię to z całą powagą o instrukcjach warunkowych if .. then .. else. To nie jest trudne i znajomość tego jest PODSTAWĄ w programowaniu. Ponieważ chcesz uzyskać "maksymalną ilość punktów", to nie ma nic za darmo - trochę pokombinujesz.
Dam Ci przykład:

if liczba < 0 then Write('Liczba mniejsza od zera')
else
if liczba > 0 then Write('Liczba większa od zera')
else
Write('Liczba rowna zero');

Kod się tłumaczy jako:

jeśli warunek(liczba mniejsza od zera), to napisz(że mniejsza)
w przeciwnym przypadku,
jeśli warunek(liczba większa od zera), to napisz(że większa)
w przeciwnym przypadku, (tym razem bez warunku, bo cokolwiek innego niż w poprzednich dwóch warunkach - nam akurat zostało tylko zero), napisz(że zero)
Acha.. no i oczywiście jak najbardziej są poprawne także bloki begin..end:

if (x > 7) then
begin
rob_costam1;
rob_costam2;
end
else
begin
rob_costam3;
rob_costam5;
end;

Tyle krótkiego szkolenia, skoro nie uważałaś na lekcjach. Jak chcesz super oceny, to to MUSISZ podszkolić i zrozumieć.

pluciorx
31-12-07, 19:34
wrzuc to w petle i daj sprawdzanie czy liczba nie jest ujemna i zamiast znaku / uzyj div