PDA

Zobacz pełną wersję : 100 tysięcy złotych za śmierć w PRL

selena
30-01-08, 09:54
Życie ludzkie nie ma ceny, ale odszkodowania, o których mowa w artykule poniżej, w pewien sposób są zadośćuczynieniem za śmierć bliskich.
Nie chodzi mi o wysokość odszkodowania, ale o to czy w ogóle ono się należy. Czy to sprawiedliwe że obecny rząd ma płacić z pieniędzy podatników, (delikatnie mówiąc) za błędy ekipy rządzącej przed trzydziestu kilku laty?

http://wiadomosci.wp.pl/kat,8131,wid,9605979,wiadomosc.html?ticaid=15453

RomanPiroman
30-01-08, 22:28
Jestem na tak.
Te pieniadze nie nadszarpna w zaden sposob budrzetu. To nie rosja gdzie z okazji komunizmu wymordowano 40 milionow ludzi. U nas jednak znacznie mniej.

W koncu panstwo dalej sie nazywa Polska a ktora z kolei to juz mniej wazne.
Chodzi mi raczej o pewna konsekwencje w działaniu. A co z tym sie wiaze mniejsza lub większą solidarność społeczną która w jakimś zakresie jest w chwili obecnej konieczna dla ciągłości naszego panstwa.

Równie dobrze można by stwierdzić żeby emeryci udali sie do gomółki albo edwarda z sosnowca po emerytury dlaczego dzisiejsze państwo ma im wypłacać świadczenia z moich pieniędzy skoro to poprzednie przepuściło pieniądze ktore wpłacali i zbudowało za nie komunistyczny raj, dorzucając troszkę z nich na kałasznikowy dla Iraku i Wietnamu ?

NIEstety w chwili obecnej pracujemy na naszych prodkow i mozemy pomodlic sie o to zeby kto mial na nas pracowac. Bo Niemcy maja już problem u siebie ze świadczeniami,

selena
31-01-08, 19:20
Odszkodowania dla ofiar Grudnia 70 tu jestem skłonna się z Tobą zgodzić, walczylli o słuszną sprawę, ale dlaczego to państwo ma teraz płacić? czy nie uczciwiej będzie jak zapłaci te odszkodowania związek Solidarność, to pod jego sztandarami Ci ludzie walczyli i umierali.

Odszkodowanie dla rodzin księży? za to że księża wtrącali się za bardzo do polityki? za to że zamiast głosić słowo boże "politykowali"? z drugiej strony biorąc, jeśli weźmiemy pod uwagę jak zginęli ... to było bestialskie mordrstwo w przypadku np ks Popiełuszki.

RomanPiroman
31-01-08, 21:12
JA to bym najchetniej obciazyl odszkodowaniami personalnie sprawcow, bezposrednich . Ale poniewaz rozumie ze to co napialem jest dosc powaznie utopijne dlatego nie mam nic przeciwko temu ze to jest jak jest. Tak jak mowie rownie dobrze mozna by ludzia zaprzestac wyplacania emerytur bo pieniedze ktore wplacali przepuscil poprzedni system A te kilka raze po 100 tysiecy to naprwde sa drobne przy wydatkach ZUSu jakie go jeszcze czekaja

selena
12-02-08, 12:37
Obcienie sprawcw bezporednich jak i tych porednich, wydajcych tylko rozkazy byo by rwnie sprawiedliwym posuniciem a take nauczk dla rzdzcych, e ponosi si odpowiedzialno za swoje decyzje.

Kwota 50 tysicy bardziej do mnie przemawia.

"Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski powiedzia dziennikarzom przed posiedzeniem Rady Ministrw, e propozycja rzdu zakada wypat jednorazowych odszkodowa dla rodzin ofiar Grudnia'70.

Doda, e odszkodowania zostan przyznane okoo 40 osobom, z ktrych kada otrzyma po 50 tys. zotych. Pienidze powinny trafi na konta tych osb pod koniec lutego lub na pocztku marca. cznie rzd przeznaczy na wypat odszkodowa okoo 2 mln zotych."

http://wiadomosci.o2.pl/?s=257&t=461764

kron
23-02-08, 11:49
zgadzam się z gościem (roman piroman),sam jestem solidarnościowcem,ale z tego okresu póżniej.też uważam że obecne rządy i każdy następny są przedłużeniem państwa polskiego i muszą brać odpowiedzialności za sprawę.jdąc dalej,to moralnie było by gdyby to ci (pogrobowcy stalina)rozliczyli się z obywatelami prl-lu.bo na zdrowy rozum ,skąd po roku 80-tym powstały tak duże fortuny,skąd funkcjonariusze państwowi mieli pieniądze na zakładanie dużych firm,spółek itp.,skoro wszyscy mieli po równo? żyłem w prl-u,i uważam że zadościuczynienie jak najbardziej się należy tym ludziom.a jeśli nie ma pieniędzy -to przyjrzeć sie starej bezpiece,sb,kacykom partyjnym,którzy całkiem dobrze radzą sobie w demokracji,na którą przecież nie zasługują.

selena
23-02-08, 15:49
kron
To już jest w mentalności Polaka, że jak jest przy władzy to korzysta z tego ile się da, głównie finansowo, ale też poprzez znajomości przyłatwia sie koncesję czy inne pozwolenia na rozwinięcie biznesu. Od dawna jest to praktykowane i nie od dziś wiadomo, że wiele spraw można załatwić jak ma się kogoś znajomego czy krewnego "przy korycie" i nie ma to wielkiego znaczenia kto w rządzie przy sterach siedzi.

Co myślicie o odszkodowania za śmierć księży, czy odszkodowanie powinni otrzymać rodziny księży, czy parafia, dla której służył?

RomanPiroman
26-02-08, 20:31
Moim zdaniem tylko rodziny zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego, ograniczonego do drugiej grupy spadkobierców (no i w pewnych przypadkach pierwszej ale tych z definicji może poprostu nie bycz bo były by to bardziej skomplikowane przypadki )

selena
28-02-08, 19:02
Rodziną księdza jest również parafia, w której pracuje, czy nie będzie sprawiedliwie jak to odszkodowanie będzie podzielone pół na pół, połowa rodzinie, druga połowa parafii?
Spadkobiercą księdza może być osoba fizyczna, jak też osoba prawna.

Księża pozostawiają po sobie również osoby należące do pierwszej grupy spadkobierców, tylko nie obnoszą się z tym. Prawdę mówiąc to potomkowie księży z pewnością są zabezpieczeni finansowo jeszcze za życia księdza.

RomanPiroman
28-02-08, 19:06
Parafian bym w to niemieszal bo dostali z pewnoscia nowego ksiedza natomiast nowego syna nikt nie dostanie.

selena
28-02-08, 19:16
Parafian bym w to niemieszal bo dostali z pewnoscia nowego ksiedza natomiast nowego syna nikt nie dostanie.

Niekoniecznie wszyscy parafianie, chodzi mi ogólnie o parafię, która np pamaga biednym rodzinom, czy finansuje stypendium dla wybitnie zdolnego ucznia.
Wbrew pozorom znam taką parafię.

Co do syna, brata czy siostry księdza nie mam najmniejszych zastrzeżeń.

caduceus
24-03-11, 13:21
JA to bym najchetniej obciazyl odszkodowaniami personalnie sprawcow, bezposrednich . Ale poniewaz rozumie ze to co napialem jest dosc powaznie utopijne dlatego nie mam nic przeciwko temu ze to jest jak jest. Tak jak mowie rownie dobrze mozna by ludzia zaprzestac wyplacania emerytur bo pieniedze ktore wplacali przepuscil poprzedni system A te kilka raze po 100 tysiecy to naprwde sa drobne przy wydatkach ZUSu jakie go jeszcze czekaja

Zgadzam się w zupełności. Zarówno co do słuszności wypłacania odszkodowań jak i w kwestii emerytur.