PDA

Zobacz pełną wersję : Pożyczki między osobami fizycznymi

RRybak
08-02-08, 17:57
Właśnie wystartował serwis http://www.kokos.pl umożliwiający zaciąganie/udostępnianie pożyczek między osobami fizycznymi.
Jako, że jest to pierwszy tego typu portal w Polsce (kolejne dwa w drodze), chciałbym Was spytać o wasze doświadczenie z pożyczkami.
Nie ukrywam, że mnie bardziej interesowałaby strona pożyczkodawcy, jako alternatywa do oprocentowania konta.
Pożyczkobiorców ma przyciągać oprocentowanie niższe niż w bankach. I właśnie - jak to z tym jest? Ile wynosi rzeczywiste (nie reklamowe) oprocentowanie takich pożyczek w prawdziwych bankach? Czy faktycznie oferta pożyczki na 10% jest kusząca dla pożyczkobiorcy? Pytam, bo zupełnie nie znam tematu - nigdy nie brałem :]

No i druga sprawa, to kwestia prawna. Może ktoś już podpisywał taką umowę kiedyś (między fizycznymi) - jak wygląda rozliczenie (Urząd Skarbowy) takich pożyczek? Jest to jednorazowa opłata "podatek od zysku" (do tego dotarłem), czy może są jeszcze jakieś inne haczyki, które przeoczyłem?

4you
09-02-08, 09:36
RRybak:
Nie tylko kokos,ale i bed te dwa serwisy podobne,jeden ju na dniach chyba bedzie startowa, finansowo.pl a drugi to monetto.pl .
Monetto wyglda na bardziej profesjonalny bo ma mae wspracie od mBanku,przy czym mBank nie bdzie w adne sposb ingerowaw serwis z oferta kredytow,ot takie wsparcie technologiczne tylko.
A co do meritum sprawy o ktra pytasz.
Podatek od czynnosci cywilno prawnych zapaci biorca,podkrelam biorca czyli ten ktry poycza od ciebie w sytuacji kiedy poyczy w cigu trzech lat 5 ty od jednej osoby lub 25 tys w cigu trzech lat od wielu osb.

Definicja z blogu monetto .pl:

"PCC bdzie nalezne od biorcy ale dopiero po przekroczeniu progw 5 000/3 lata od jednej osoby lub 25 000/3 lata od wielu osb."

A jeli chodzi ci o podatek 19 % to jest on nalezny US dopiero wtedy jak zarobisz na tej poyczce.Jak bdzie mia starte,nie zarobisz,wyjdziesz na minus,to nie pacisz tych 19%.A rozliczasz sie z tego tak jak co roku z PIT'u czyli corocznie za poprzedni rok.
19% oczywscie to kwota ta ktra zarobisz od poyczki,czyli od zysku.
Moesz poczytac na blogu developerskim monetto o tym :)
http://monetto.pl/blog

selena
09-02-08, 09:54
Kokos - wszystko to pięknie wygląda, bez pośrednictwa banków można zaciągnąć pożyczkę, bądź samemu zarobić pożyczając innym, wylicytować odsetki, ale czy jest to bezpieczne? czy jeden drugiego nie nabije w butelkę?

RRybak
09-02-08, 12:22
Pożyczkobiorcy są sprawdzani pod kątem istnienia konta bankowego (musisz wysłać przelewem do nich złotówkę), następnie jesteś sprawdzana w bazie dłużników i jakichś tam systemach wypłacalności kredytowej. Wszystko jak w banku, z tym że na niższych kosztach.

Sama pożyczka jest rozdzielana pomiędzy kilku dawców, więc na przykład kwota 2000 może zostać rozdzielona pomiędzy "10 osób po 200zł", albo równie dobrze na "40 po 50zł". Więc nie ma tak, że tracisz całą kasę w przypadku problemów.
Dodatkowo sama decydujesz komu pożyczasz - nie musisz akceptować wszystkich osób, chyba że świadomie przystępujesz do aukcji (są inne metody).

Patrząc na statystki "przekłamań i wyczynów" na zagranicznych serwisach tego typu, to wygląda to całkiem nieźle. Praktycznie wszystko wraca i wszyscy są zadowoleni. A że polski rynek dopiero otwiera się na tego typu usługi, myślę że warto z nich korzystać, zanim w ciągu 2-5 lat banki poczują zagrożenie z ich strony i zmienią podejście do klienta.

robert.kajzer
18-12-09, 12:50
Bardzo ciekawa forma inwestowania. Trzeba miec jednak na uwadze, ze z wyzszymi stopami zwrotu wiaze sie wyzsze ryzyko. Dlatego tez musisz byc swiadom ryzyka jakie podejmujesz wchodzac w ten biznes.

dankot
18-12-09, 17:52
Zgadzam się z przedmówcami. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że ta forma udzielania/brania pożyczek daje duże pole do nadużyć.

Łatwiej jest bowiem "wywinąć się" z konieczności oddania długu. Trudniej windykatorom odzyskać należność, których działania są często droższe niż kwota do oddania.

Tematyka social lending nadal jest jeszcze u nas młoda i często przypomina bardziej social cheating ;).

Witka
13-11-12, 21:02
Idea sama w sobie nie jest zła, ale przyznam, że faktycznie trochę mogłabym się obawiać tych pożyczek społecznościowych... zresztą tak jak i normalnych innych, i tych bankowych i tych pozabankowych. Ale łatwiej sprawdzic wiarygodność banku (opinie w sieci), czy pożyczek z parabanków np w rankingach typu: (spam) niż znaleźć opinie o osobie, która pożyczka w formie tych "społecznościowych".
Nie wydaje wam się?

angelikan
19-12-12, 19:18
ja pierwszy raz o tym słyszę, ale nie jestem do tego tak bardzo przekonana..

maciejg12
30-01-13, 16:14
ja juz o tym slyszalem i nei jestem do tego w ogole przekonany.

marisasz12
02-02-13, 11:18
czasami tak jest... ja rowniez nie jestem przekonana do pozyczek czy kredytow. wole sobeio czegos odmowic i zacisnac pas niz pchac sie w bagno...

karolasz12
05-02-13, 13:12
ja tez nie jestem do nich przekonana....

Fart
19-02-13, 08:42
To najgorsze z możliwych rozwiązań. Jeżeli kwota jest stosunkowo niewielka, to możesz próbować u rodziny lub przyjaciół. W innym wypadku banki lub zaufane instytucje pozabankowe, jeżeli zależy Tobie na czasie.

vitamine
08-11-13, 12:05
Takie pożyczki są bardzo wysoko oprocentowane,niestety niekorzystne dla klientów...