PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam pomocy w sprawie kodeksu pracy

RobertCzernecki
27-02-08, 18:09
Cześć mam na imię Robert szukam osoby , która może pomóc mi w rozwiązaniu mojego problemu. Otóż jestem zatrudniony w zakładzie produkującym gips, zaprawy murarskie itd...,na umowę na czas nieokreślony. Od niedawna zaczęliśmy pracować w systemie czterobrygadowym tj 6-18, 18-6, dwa dni wolnego co w efekcie daje mi 180h w miesiącu czyli średnio ok 12h nadgodzin miesięcznie. Pytanie: czy powstałe nadgodziny mam płacone 100% czy 50%???
Drugie pytanie: w związku z tym że pracuję w soboty i niedziele (jak wypadnie) wedle grafiku wypada mi że w Poniedziałek Wielkanocny mam pracować od 6-18 czy jest to zgodne z kodeksem pracy a jeśli tak to jak mi za to zapłacą?
Bardzo liczę na Waszą pomoc. Z poważaniem Robert.

zeton
08-03-08, 12:28
Pracujesz w "systemie" , a więc nie masz nadgodzin. W ustalonym w zakładzie pracy okresie rozliczeniowym musisz posiadać tylko tyle godzin ile przepracowałbyś pracując od poniedz. do piątku. Przysługuje Ci tzw. wyrównanie (wybierka) za te nadgodziny, a dodatku pieniężnego dostaniesz około 50% za dni ustawowo wolne od pracy plus dodatek np.za godziny nocne.

MarekGl
18-03-08, 19:28
W Polsce obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy. Pracodawca może zatrudnić pracownika w systemie zmianowym, ciągłym, czterobrygadowym itp. ale musi przestrzegać normy czasu pracy. Czas pracy rozlicza sie w okresach miesięcznych lub dłuższych, lecz maksymalnie 4 miesięcznych. Liczba godzin pracy to po prostu liczba dni pracujących razy 8 godzin. Pracodawcy nie wolno planować nadgodzin. Nadgodziny nie mogą wynikać z harmonogramu. Nadgodziny to wyłącznie sytuacja awaryjna, nie planowana, nagła. Zgdonie z przepisami pracownik po przepracowaniu limitu godzin w okresie rozliczeniowym ma mieć wolne aż do następnego okresu. Jeżeli pracodawca musi mieć non stop ciągłość obsługi np. linii produkcyjnej to powinien zatrudnić tylu pracowników by starczyło na to limitu godzin. To jest bardzo kłopotliwe w praktyce.
Jeżeli z umowy o pracę wynika że masz pracować w trybie zmianowym, ciągłym itp. to może sie zdarzyć że zmiana wypadnie w dzień świąteczny. To jest zgodne z KP. Na taki tryb pracy godzisz się podpisując umowę o pracę. W zamian za to masz inny dzień wolny - to powinno wynikać z harmonogramu i normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym.