PDA

Zobacz pełną wersję : Abonament RTV.

selena
30-03-08, 18:53
Donald Tusk dawno temu zapewniał, że niebawem zostanie zniesiony abonament radiowo-telewizyjny.
Kilkoro moich znajomych, którzy mają Cyfrę lub Polsat w ubiełym roku już wyrejestrowało odbiorniki i przestali płacić abonament RTV. Namawiają i mnie, ale nie robię tego, bo trochę się obawiam.

Interesuje mnie jedno: czy mogą ukarać tych, którzy nie płacą abonamentu i naliczyć do tyłu abonament wraz z odsetkami?

Olhado
02-04-08, 17:23
Odpowiadam w tym temacie, żeby nie było bałaganu:

1. Donald Tusk dawno temu zapewniał, że niebawem zostanie zniesiony abonament radiowo-telewizyjny.
Kilkoro moich znajomych, którzy mają Cyfrę lub Polsat w ubiełym roku już wyrejestrowało odbiorniki i przestali płacić abonament RTV. Namawiają i mnie, ale nie robię tego, bo trochę się obawiam.

Interesuje mnie jedno: czy mogą ukarać tych, którzy nie płacą abonamentu i naliczyć do tyłu abonament wraz z odsetkami?

Szansa na to jest niewielka (zobacz ilu ludzi nie płaci od lat abonamentu i nic im się nie dzieje), ale mogą.

selena
02-04-08, 18:07
Szansa na to jest niewielka (zobacz ilu ludzi nie płaci od lat abonamentu i nic im się nie dzieje), ale mogą.

Pytanie dodatkowe: teoretycznie, TVP decyduje się ściągnąć zaległy abonament od tych którzy go nie płacą.
Czy do każdego dłużnika podchodzi indywidualnie, czy może wynająć firmę do ściągania długów, daje im pełnomocnictwa, podaje listę dłużników i taka firma zajmuje się resztą?
Chodzi mi o to, że pojedyńczo to za wiele zachodu a grupowo sprawa uproszczona i długi pościągane. Pozostaje jeszcze kwestia odsetek.

Toto
02-04-08, 18:14

Jedno wiem. W tej chwili nie ma zadnych prawnych mozliwosci sciagniecia zaleglego abonamentu. Moga sobie przysylac powiadomienia o zaleglosci w nieskonczonosc (sytuacja gdy ktos nie wyrejestrowal odbiornika).

Wyrejestrowac odbiornik mozna chyba tylko przy braku zaleglosci w oplatach abonamentowych (niech mnie ktos poprawi jesli sie myle). W niedlugim czasie od wyrejestrowania telewizora mozna sie spodziewac kontroli. Kontrolera mozna co prawda nie wpuscic do domu, wtedy spisuje on jakis protokol i tu nie wiem co dalej sie dzieje. Podejrzewam, ze co najwyzej moga przysylac co jakis czas kolejnych kontrolerow i nic wiecej (to tylko moje domysly)

Faktem jest tylko brak odpowiednich rozwiazan prawnych pozwalajach "sciagnac" od ludzi abonament rtv. Byly pomysly zeby podpiac abonament do rachunkow za telefon lub prad, podobnie jak podatek drogowy powiazano z paliwem. Jednak na pomyslach sie skonczylo. Jak na razie.

Ja tam bez telewizora moge zyc, jednak nie jestem w stanie pojac dlaczego ludzie maja placic co miesiac za posiadanie odbiornika tv, za ktory zaplacili w sklepie. Dlaczego nie wprowadzic oplat za pralki, lodowki, i inne artykuly agd?
Kazdy kto decyduje sie placic miesiecznie za "cokolwiek" (telefon, Internet, tv np HBO, Cyfra itp) sam dokonuje wyboru i jest swiadomy produktu ktory otrzymuje, w przypadku niezadowolenia moze sie wycofac, zmienic operatora i takie tam.

Wiem ze to nierealne, ale jak dla mnie publiczna telewizja powinna sie zakodowac i pobierac oplaty tak jak inni operatorzy. Kto placi dostaje dekoder i po klopocie. Jednak masy trzeba oglupiac, nawet te nie placace abonamentu bo taka jest misja ;]

selena
02-04-08, 18:42
Dziękuję za te wskazówki. :)

Prośba do adminów o przyłączenie postów w temacie abonamentu z tego wątku.

http://forum.di.com.pl/showthread.php?t=7803

//przeniesione. Macol

Olhado
02-04-08, 18:45
Pytanie dodatkowe: teoretycznie, TVP decyduje się ściągnąć zaległy abonament od tych którzy go nie płacą.
Czy do każdego dłużnika podchodzi indywidualnie, czy może wynająć firmę do ściągania długów, daje im pełnomocnictwa, podaje listę dłużników i taka firma zajmuje się resztą?
Chodzi mi o to, że pojedyńczo to za wiele zachodu a grupowo sprawa uproszczona i długi pościągane. Pozostaje jeszcze kwestia odsetek.
2. Skoro pytasz czy TVP może wynająć firmę windykacyjną, to odpowiedź brzmi: nie widzę przeszkód. Co więcej, moim zdaniem zdecydowanie powinna to zrobić - tak by było po prostu rozsądniej. Czy TVP w tej teoretycznej sytuacji postąpiłaby rozsądnie? Możemy spekulować ;)
Bonusowa, niechciana odpowiedź: niepłacenie za coś tylko dlatego, że być może w przyszłości nie trzeba będzie za to płacić, jest nie w porządku.

Jurgi
02-04-08, 21:59
Do pobierania abonamentu upoważniona jest tylko Poczta Polska (co w opinii wielu jest wręcz sprzeczne z konstytucją, więc bezprawne - abonament jest rodzajem podatku i nie może go ściągać prywatna firma, powinien się tym zajmować Urząd Skarbowy), kontrolować mogą więc listonosze albo specjalnie wyznaczeni przez PP kontrolerzy.
Ponieważ jednak nie maja oni żadnych ustawowych do tego uprawnień, nie musimy ich wpuszczać do domu, ani w ogóle z nimi rozmawiać. Żadna państwowa służba, typu policja, z kolei nie jest upoważniona do kontrolowania czy mamy odbiornik, czy nie i czy płacimy za niego.

Nie wiem, co Poczta robi po wyrejestrowaniu odbiornika, ja nie mam tego problemu, bo nigdy nie posiadałem zarejestrowanego odbiornika, nie płacę więc oczywiście i mam wszystko w nosie - jestem czysty. :)
Przez długi czas pod ustawową definicję odbiornika nie podchodziła np. karta telewizyjna, ale podobno to już naprawiono (nie jestem pewien). Podejrzewam, że tak samo ma się sprawa z np. tunerem w magnetowidzie. A szkoda, taki fajny był sposób na wymiganie się (manetowid + stary monitor z wejściem AV). :)

Osobiście niewiele mnie to tyczy, ale jestem raczej przeciwny likwidacji abonamentu. Natomiast uważam go za zbyt wysoki, a jego wykorzystanie powinno być moim zdaniem kontrolowane i iść na programy kulturalne i edukacyjne (jak i większość kasy z reklam, skoro już są, TV publiczna powinna być instystucją nastawioną na cel, a nie na zarabianie, choć niech będzie w miarę samowystarczalna).
Denerwują mnie natomiast pomysły dołączenia abonamentu do np. ceny prądu lub abonamentu TV kablowych, widzę tu źródło problemów dla osób nie korzystających z TV. Ja np. TV kablową mam - bo dostarcz mi Internet, a nie jest to możliwe bez wykupienia choćby najniższego pakietu TV. I co, miałbym jeszcze płacić abonament RTV?

selena
02-04-08, 23:33
Nie mam wielkiego wyboru, chcąc mieć święty spokój trzeba nadal opłacać abonament RTV i nie strachać się.

To fakt, że abonament jest dość wysoki, przeszło 15 zł miesięcznie, nie wspominają, że placę również Cyfrę i konserwację obsługi anteny zbiorczej a TV tylko sporadycznie oglądam. :p

Olhado dzięki, za bonusową wskazówkę również.

Paulinka
17-01-09, 10:12
Dużo się mówi o tym całym abonamencie rtv.
Uważam,że zamiesznie zrobili politycy bo obiecali i nie dotrzymali słowa-zreszta jak zwykle.
Z tego co teraz wiem, bo poszlam oplacic na poczte ten abonament to teraz są nowe druki. Dzwoniłam do Działu Obsługi, zamówilam nowe ( bo stare wyrzuciłam, myślałam ze jak mam książeczke to nie są mi potrzebne ) i dowiedziałam się, że rtv normalnie istnieje, nie ma żadnych zwolnień ani nic i że naliczają odsetki za to jak ktoś nie płaci. Myślałam, że znosą go od stycznia bo w czerwcu byl szum medialny. Pół roku minęło, nic sie nie zmieniło wiec dla czystego sumienia poszlam zaplacic. Mam nowe druki- zapłaciłam zaległość z odsetkami i caly 2009. Tyle szumu a caly rok kosztuje tylko 186,70zł. Wolałam zapłacić dla czystego sumienia. Zreszta korzystam z TV i radia to czemu mam nie płacic. Odsetki wyszły mnie pare złoty. Nie jest źle. Nie wierze politykom. Dużo mówią mało robią a odsetki rtv rosną.
Na szczęście mam uregulowane.
Premier mówił, że chcą zmieść rtv i zastąpić czymś innym (pewnie ze zastapią i tak bedziemy placic bo to kasa dla Państwa a oni z kasy nie rezygnuja jak to mówia "dziura w budrzecie") zastanaiwa mnie czym zastapia-oile do tego dojdzie. Słyszalam o jakims podatku od reklam. Teraz na godzine ogladania mamy 15min reklam. Jak wprowadza ten podatek od reklam to bedziemy ogladac reklamy i czasami gdzies jakis film? Ile bedzie wtedy reklam? na godzine ogladania tv 30min reklam? Niech sobie już jest ten abonament rtv
Zreszta stojąc w kolejce na poczcie bylo pelno ludzi i oni placą abonament. Rozmawialam z sąsiadami z bloku i tez placą. Myślałam, że nie ale te kolejki ludzi na poczcie utwierdzily mnie ze ludzie płacą wiec też zapłaciłam. Dodzwonic sie na rtv też nie lada sztuka ciągle zajęte. Pani mówiła, że tyle ludzi wyrzuciło nowe druki i chcą placic i dzwonia po nowe ( jak i ja to zrobilam) wiec drogą dedukcji zaplaciłam skoro inni płacą.
Szczerze to wole miec święty spokój i współczuje tym co im odsetki rosną i żyją w błogiej nieświadomości.
Myślałam, że moja mama jest zwolniona z rtv bo jest emerytką ale Pani z rtv mówiła, że nie ma żadnych takich zwolnień. Uważam, że politycy w Polsce robią bałagan... wstyd mi za nich...
Zresztą Pani przez telefon poleciła mi strone www.poczta-polska.pl tam usługi i abonament rtv i tam wszystko jest napisane. Siara się przyznać ale człowiek nawet nie wie gdzie szukać... Byłam na tej stronie, czytałam, mam nowe druki i jest ok.
Jakby co polecam link [url]http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=RTV[/url
A co do kablówki to też posiadam i był ich przedstawiciel i zapewniał mnie, że w cenie opłaty jest wliczony abonament telewizyjny i wcale nie prawda. Oszuści. Myśle sobie: opłacony rtv a nawet nie chciał ode mnie numeru ksiązeczki ani nic. No i wyczytałam na linku , że rtv to opłata jak kolega wyżej wspomnial za używanie i posiadanie sprawnego tv i radia a nie za sygnał, ilość programów czy coś.
A o naszych politykach to ja się lepiej może nie wypowiem bo to oni powinni za ludzi zapłacić te odsetki. Pozostawie ich bez komentarza... Nie no obciach jak ich słucham czy widze w delegacji... :(((

gucio
20-02-09, 18:34
ja nie płaciłem i na obecną chwilę nie mam zamiaru płacić.
ciągle tylko reklamy, powtórki seriali i starych filmów. uważam że jak ktoś płaci abonament za kablówkę lub inną telewizję to nie powinien płacić abonamentu rtv.

Piotrek
06-09-12, 14:06
Nowe wieści w sprawie Abonamentu RTV, tzw. opłata audiowizualna - 10 zł.... miesięcznie.

Szczegóły na DI:
http://di.com.pl/news/46434,0,TVP_chce_10_zl_miesiecznie_od_gospodarstwa _domowego_zamiast_abonamentu_RTV.html

nowinka11
06-09-12, 14:12
Czasem zastanawiam się nad tym, czy nie lepiej płacić i mieć później święty spokój, bo nie wiadomo jak bardzo będzie ta sprawa rozdmuchana.

sig
06-09-12, 21:15
TVP "chciało" już wielu różnych rzeczy, np podatku od komputera. Ale generalnie biorąc pod uwagę jak niską na społeczeństwo opinię o TVP i zasadności abonamentu (w teorii kasa idzie na "misję" a w praktyce na kościelne transmisje oraz telenowele), nikt się nie zdecyduje wprowadzić czegoś takiego pod obrady, bo mógł by się żegnać z polityką jako taką Rzeczowa opłata audiowizualna to tak w zasadzie podatek na telewizję, tyle że płacony nawet przez tych co telewizora nie mają (a takich jest coraz więcej, bynajmniej nie z powodu biedy, internet jest lepszy bo można samemu zdecydować jakie informacje cię interesują, co oglądać (brak tzw "ramówki"), itd).

Piotr Krzyworaczka
11-09-12, 10:01
Nie wiem, czy najlepszą opcją byłoby właśnie wprowadzenie płatnego abonamentu. Powiedzmy 10 zł miesięcznie. Jeśli nie korzystasz z TV ( jak wiele osób) wówczas nie płacisz. Tak jak z kablówką.

sig
11-09-12, 10:44
Dla nas było by to faktycznie najlepsze. Ale nie dla TVP, które oglądalność ma nie oszukujmy się znikomą, bo nie ma czym z komercyjnymi stacjami rywalizować. Co więcej, abonament miał iść na programy "misyjne" czyli z założenie niedochodowe (teatr, programy popularnonaukowe, przyrodnicze, edukacyjne, transmisje wydarzeń kulturalnych etc), tyle że władze TVP konsekwentnie to ignorują. Jedyny kanał realizujący misję (TVP kultura) utrzymuje się z reklam.

podejrzewam że gdyby TVP choćby próbowała dorównać takim stacjom jak choćby BBC, było by z abonamentem dużo lepiej, bo ludzie wiedzieli by że jest za co płacić. A tak łożyć trzeba a dostajesz w zasadzie to samo co w stacjach komercyjnych (reklamy też).

Piotrek
11-09-12, 10:45
To nie rozwiąże problemu. Rządowi chodzi o pobranie podatku do finansowania mediów publicznych więc wymyślili sobie podatek o używania odbiornika TV lub odbiornika Radio. Problem w tym, że ludzie są coraz bardziej świadomi za co płacą i dlatego coraz rzadziej płacą abonament RTV.

Według mnie Telewizja i Radio publiczne mogłyby mieć status organizacji pożytku publicznego i walczyć o 1% podatku dochodowego co roku razem z innymi organizacjami. Opłata RTV mogłaby być właśnie dobrowolna, oprócz dotowania z budżetu.

Podatek RTV to kpina z ludzi, którzy nie wiedzą, że płacą za to że posiadają odbiornik a nie, że płacą by utrzymać chory system podatkowy :)

sig
11-09-12, 13:14
oprócz dotowania z budżetu.
Któreż to rozwiązanie było by chore, bo budżet jest "zasilany" z podatków, a co za tym idzie płacili by nawet ci co nie mają telewizora ani radia (a co dopiero korzystać z nich). W zasadzie od propozycji TVP z linka kilka postów wyżej różniło by się tylko tym że wyszło by jeszcze drożej (pośrednicy by swoją "działkę" zgarnęli). Jak już z budżetu, to nie na tv czy radio jako takie, tylko na konkretny program/cykl programów o danej tematyce np w ramach przetargu. Potem byłby udostępniony za darmo obywatelom bo z ich pieniędzy zrealizowany (np na licencji CC). Chętnie by się znaleźli, np taki Cejrowski może by się też udało "wskrzesić" laboratorium. Po zrealizowaniu to wszystko na przysłowiowego "YouTube-a" i do stacji komercyjnych jak zechcą puszczać (naturalnie nadal bez opłat). A TVP? albo do prywatyzacji, albo też spojrzeć wprawdzie w oczy i uznać za kolejną telewizję komercyjną. Mamy 21 wiek, oficjalna rządowa "tuba propagandowa" nie jest konieczna do przekazywania obywatelom ambitnych treści. Można by nawet zrobić system dobrowolnych "dotacji" na kolejne odcinki danego cyklu.

kimik22
23-11-13, 17:31
Na razie to prawdę mówiąc jest taki bałagan, że trudno określić co mogą, co zrobią itd. Obiecują i nic z tego nie wychodzi.

polkrisss
28-02-14, 03:54
A ja mam takie zdanie, aby TVP się zakodowało i problem będzie z głowy. Kro będzie chciał to będzie płacił i oglądał. A obecnie jest to prl-owski haracz.

jaren
14-03-14, 12:41
popieram w 100%

manidani
18-03-14, 08:07
Póki co jest duż a niesprawiedliwość - część płaci, inni tylko korzystają bez płacenia. Powinno to się jakoś zmienić

sig
18-03-14, 08:39
Jedyne sprawiedliwe rozwiązanie to zakodowanie sygnału, a jeszcze lepiej uznanie że w erze internetu media publiczne są zbędne, a co za tym idzie prywatyzacja/likwidacja ich. W końcu koncepcja mediów publicznych powstała w 1920 roku, a wtedy środki komunikacji rząd - obywatele wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Liczba dostępnych przeciętnemu obywatelowi programów też.

matys
08-04-14, 12:08
Zakodować i jeśli ktoś chce oglądać to dawać mu dekoder i naliczać abonament. Zobaczą ile ludzi jest chętnych, ale pewnie to wiedzą bo nas zmuszają

x1961wawa
11-04-14, 12:54
Tak, zakodować, popieram. A najlepiej nic nie placic, być zwolnionym z płacenia, tzw. oficjalnie, czyli miec uprawnienia do tego, tak jak ja posiadam uprawnienia.

SapaLasha
29-04-14, 11:49
dokładnie się całkowicie zgadzam.

x1961wawa
01-05-14, 19:27
Ja ogólnie nie oglądam TVP. A z tym kodowaniem to popieram. Mase ludzie pewnie nie płaci nie dlatego, że ich nie stać, tylko domyślają się na co te pieniądze idą (na ogromne pensje gwiazdeczek i głupie programy)...Super madrze napisane, Racja.

pukpuk24h
20-05-14, 12:53
Z abonamentem RTV jest podobnie jak z odtwarzaniem radia w miejscu pracy. Nie wiadomo dlaczego prócz abonamentu RTV płaconego przez przedsiębiorce trzeba płacić ZAiKS.

fakeyy6
08-10-15, 13:25
i tysiące innych... takie zycie. potworzyło się tych organizacji które chcą kase za puszczanie muzy publicznie.

Ktotam
19-03-16, 23:42
Zgadzam się z powyższą wypowiedzią. W kablówce odbieramy przecież kanały TVP, to dlaczego mamy płacić dwa razy za to samo ? Jaka to jest rola edukacyjna telewizji publicznej, skoro między programami nadają reklamy, na których zarabiają a jedynie edukacyjne i nieliczne programy emitowane są w godzinach porannych. Dla kogo ? Dla emerytów, żeby się edukowali ? Porażka.

Adam30
26-04-16, 18:42
Ale czemu trzeba będzie płacić do każdego rachunku za prąd ? Jak np mam telewizor w domu i tam mi doliczą to ok ale jak mam przykładowo działkę ogrodniczą gdzie mam osobny licznik to mam też płacić pomimo iż tam już nie mam tv ? To bez sensu i wyciąganie pieniędzy na siłę.

sig
26-04-16, 18:59
Bo z czegoś trzeba finansować*potrzebny wyłącznie politykom relikt ubiegłego wieku zwany TVP. Moim skromnym zdaniem dzisiaj w erze internetu media publiczne są całkowicie zbędne, nie zapominajmy że powstały we włoszech prawie 100 lat temu jako tuba propagandowa tamtejszego rządu (oficjalnie nazywało się to oczywiście przedstawieniem państwowego punktu widzenia).

ps ja nie mam żadnego telewizor nigdzie i też będę musiał płacić.

Adam30
28-04-16, 12:20
Szkoda że nas (obywateli nikt o zdanie nie pyta) :[

majka122018
05-03-18, 18:17
Donald Tusk dawno temu zapewniał, że niebawem zostanie zniesiony abonament radiowo-telewizyjny.

Jak to mówią na dwoje babka wrózyła.

cisowiak
24-08-18, 15:54
duzo reklam mało ciekawych programów :(

Megan
22-06-19, 18:20
Przy zakupie telewizora jest nadal przymus placenia abonamentu? Nawet jak ogladam tylko netflixa?

mr.didi
12-07-19, 10:05
Tak, to nie mam nic do tego co ogladasz. W naszym pieknym systemie jest obowiazek placenia abonamentu, jesli posiadac sie odbiornik tv