PDA

Zobacz pe┼én─ů wersj─Ö : wyostrzenie zdjecia z┼éodzieja

peala07
06-04-08, 01:30
witam ponownie,

mam do Was wielk▒ sprawŕ.
a wiec w gigantycznym skrˇcie...mam na komputerze wykadrowane zdjecie z kamery przemys│owej 'cz│owieka' ktˇry w tym miejscu mnie okrad│.
i teraz szukam programu...ktˇry pomˇgl by mi przubli┐yŠ jego.. 'twarz'.
nie powiem nagranie mimo takiej kamery, jest ca│kiem dobre, kolorowe, widaŠ go ale moze jest jakas szansa na wyostrzenie, zblizenie na tyle zeby mozna bylo sie przyjzec chociaz troche dokladniej.
probowalam Pisaca2 i PhotoFiltre ale niewiele pomog│o.
moze maice jakies rady?, proszŕ..to bardzo wa┐ne.
szczerze?
chce go dorwaŠ, zyczajnie dorwaŠ cholernego z│odziejaa.

Jurgi
06-04-08, 08:31
Je┼Ťli wyostrzy─ç, to filtrem unshap mask (po polsku chyba nieostra maska?). Powinien mie─ç ka┼╝dy dobry program graficzny (ja u┼╝ywam Paint Shop Pro 8, jest w wersji 30-to dniowej). Mo┼╝esz dodatkowo pobawi─ç si─Ö kontrastem, korekcj─ů histogramu, etc.
Je┼Ťli chcesz je powi─Ökszy─ç, to potrzebny jest program z odpowiednim algorytmem. Mo┼╝liwe opcje:

Darmowa przegl─ůdarka Fast Stone Image Viewer - nie┼║le dzia┼éa filtr Lanchos (albo r├│wnie┼╝ darmowy Photo Resizer tej samej firmy). Komercyjny Photo Zoom Pro (jest chyba trial) - ma do wyboru mn├│stwo zaawansowanych algorytm├│w, autorzy chwal─ů si─Ö, ┼╝e ich programu u┼╝ywa FBI do powi─Ökszania mord w┼éa┼Ťnie, niestety trudny w u┼╝yciu (trudno osi─ůgn─ç najlepsze efekty).
Komercyjny Reshade (reshade.com, nie wiem, czy jest jaka┼Ť wersja pr├│bna, ale co┼Ť mi si─Ö kojarzy, ┼╝e mo┼╝na fotk─Ö zreskalowa─ç online) - umiarkowana ilo┼Ť─ç ustawie┼ä, dobre efekty.

Niestety, mo┼╝esz wybi─ç sobie z g┼éowy takie cuda jak na filmach, ┼╝e z kilku pikseli "robi si─Ö" elegenckie wyra┼║ne zdj─Öcie. To jest niemo┼╝liwe. Nie mo┼╝na wydoby─ç z obrazka informacji, kt├│rej na nim nie ma. Bardziej zaawansowane algorytmy mog─ů co najwy┼╝ej "domy┼Ťla─ç si─Ö" ich, bazuj─ůc na statystyce, znajomo┼Ťci zawarto┼Ťci, etc. Osi─ůgni─Öcie nawet umiarkowanego efektu wymaga sporej wiedy teoretycznej o sposobach dzia┼éania algorytm├│w i du┼╝ej wprawy. A nigdy nie widzia┼éem cho─çby om├│wienia tych lepszych algorytm├│w. Podejrzewam, ┼╝e s─ů trzymane pod kluczem i opatentowane...

peala07
06-04-08, 10:09
Dzi─Ökujee...za programy.pobawie sie z tym troche, eh.
wiem, ze moge nie wiele osi─ůgn─ů─ç bo profesjonalistk─ů w tym nie jestem i nigdy nie b─Öd─Ö. ale wci─ů┼╝ mam nadzieje.

Pozdrawiam