PDA

Zobacz pełną wersję : Router WIFI + USB

klausg
11-05-08, 12:16
Witam
Mam internet od dostawcy telewizji kablowej. Chciałbym go udostępnić dla dwóch notebooków w mieszkaniu. Rozwiązanie wydaje się oczywiste: router/AP WiFi. Jest jednak kilka "ale" :)

1) w ramach abonamentu za internet dostaję możliwośc podłączenia 3 terminali (i każdy dostaje swój adres zewnętrzny IP, przydzielany z DHCP dostawcy). Nie chciał bym rezygnować z tej opcji - stąd pytanie: czy taki typowy router WiFi można tak skonfigurować by działał jak switch, czyli żeby każdy podłączony po WiFi komputer nadal dostawał z DHCP dostawcy adres IP (zewnętrzny)? A nie z sieci wewnętrznej zarządzanej przez router.

2) mam jeszcze dysk zewnętrzny po USB. Taki magazyn do trzymania backupów i mniej potrzebnych plików. Znalazłem w necie routery WiFi z funkcją NetworkFileSharing (EDIMAX BR-6215SRg) ale opinie o produkcje były takie sobie - niski transfer 1-2 MBps, problemy ze stabilnoscią itp. Może jeszcze inni producenci robią podobne "bajery"? - no chyba że nowszy firmware do edimaxa likwiduje te przypadłości?
Tutaj znalazłęm test: http://pcarena.pl/page/81598/0/EDIMAX-BR-6215SRg-Router-z-FTP-i-serwerem-wydruku/
a opinie uzytkowników przewijaja się na googlach tu i ówdzie.

3) mam też trzeci komputer bez wifi. Chciałbym go też mieć w sieci. Niby oczywistość - podłączam go do jednego z portów LAN routerka i powinien być widoczny w sieci z pozostałymi notebookami będącymi podłączonymi po wifi. Mam rację, prawda? Tak to działa?

Jeśli moje wymagania są zbyt wygórowane to ewentualnie polećcie proszę jakiś zwykły przyzwoity router WiFi (tani i dobry :)
Względnym priorytetem jest dla mnie punkt 1, później mogę zrezygnować z 3) i 2)

Acha - opcja modemu DSL nie jest mi potrzebna (mam zewnętrzny modem do kablówki). Siła sygnału wifi też nie musi być powalająca - ma działać w małym mieszkaniu w bloku :)

Z góry dzieki za konstruktywne opinie/pomoc :)

Pozdrawiam, KG

Rev
11-05-08, 12:52
1) w ramach abonamentu za internet dostaję możliwośc podłączenia 3 terminali (i każdy dostaje swój adres zewnętrzny IP, przydzielany z DHCP dostawcy). Nie chciał bym rezygnować z tej opcji - stąd pytanie: czy taki typowy router WiFi można tak skonfigurować by działał jak switch, czyli żeby każdy podłączony po WiFi komputer nadal dostawał z DHCP dostawcy adres IP (zewnętrzny)? A nie z sieci wewnętrznej zarządzanej przez router.

Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale jeżeli się nie mylę, to żeby każdy twój komputer automatycznie pobierał sobie IP zewnętrzne poprzez DHCP twojego providera, podłączasz modem nie pod port WAN, ale jeden z portów LAN. Tylko, że wtedy tracisz możliwość z bardziej zaawansowanych opcji routera, takich jak kontrolowanie pasma itd (router będzie działał jako switch, ale dalej powinna być możliwość udostępniania internetu po WiFi).
W nieco bardziej zaawansowanych routerach po wgraniu opcjonalnego routera jest możliwość wpisywania własnych reguł iptables. To pozwala na przypisanie IP zewnętrznego przy internecie wpiętym pod WAN, ale działa to tylko dla stałych IP.

Ad 3) tak.

A co do modemu (bez opcji z możliwością podłączenia dysku USB), to polecam Linksys WRT54GL. Pozwala on na wgranie firmware open-source, takiego jak Tomato, który znacznie zwiększa możliwości routera (zaawansowany podział pasma, logi, dostęp do ssh, cron itd.).