PDA

Zobacz pełną wersję : Antena czy kabel????

Lachupakabra
07-06-08, 16:33
Mam zamiar kupić 2 Mb/s internet. Chcę to podzielić na dwa komputery mój w domu i sąsiada. Z tego co się orientuje to odległość jest mniejsza niż 100 m. Jedna moja obawa jest taka czy mogę ten kabel tak sobie poprostu poprowadzić z domu do domu, czy jest to leglane. Drugi mój pomysł to wykorzystanie anten. Ja i mój sąsiad mamy u tego samego gostka tzw. "radiówkę" mamy talerze z kwadratowymi promiennikami. Czy jest możliwe utworzenie takiego połączenia z wykorzystaniem tych anten? Nie mam pojęcia jakie urządzenia są przy tworzeniu radiówki. Czy sygnał który ja będę wysyłał do sąsiada zostanie odebrany przez tę samą antenę jaką ja mam czy musimy być zainstalowany odbiornik. Oraz najważniejszy mankament czy przez anteny które są blisko siebie jakość ale przede wszystkim szybkośc łącza u mojego sąsiada będzie odpowiednia. W końuc nastąpi podział 2 Mb/s neta na połowę. Chodzi mi o to by net u sąsiad był tak samo szybki jak u mnie bez żadnych strat - jeśli chodzi o anteny oczywiście.

Bardzo proszę o pomoc, zwłaszcza chciałbym uzykać informację jakie urządznia wchodzą przy tworzeniu tzw. radiówki???

Z góry dzięki!!!!

Daniel.com21
07-06-08, 23:58
witaj,
jeśli chodzi o podłączenia internetu na odległość koło 100 mb to skrętkę odradzam. Sam się o tym przekonałem na 70~80 m kablu. Prawdopodobnie nie będziesz mial internetu.

Jeśli chodzi o antenki to z tego co piszesz wynika, że jeśli razem z sąsiadem zwizujecie anteny to internet powinien działać.
Tutaj wszystko zależy od Waszej znajomości WiFi. (Osobiście mam radiówkę, mam już jej dość dlatego zamówiłem sobie ADSL z Netii.) Na tak małej odległości internet będzie (a przynajmniej powinien) śmigać bezproblemowo, z tym, że radiówka jest bardziej niebezpieczna niż kabel bo bardzo łatwo się do niej włamać.

Wracając do kabla, to możesz go rozciągnąć bez większych problemów. Jeśli chciał Byś wdrożyć ten pomysł to radził bym zakopać kabel w ziemi. Tutaj najlepszy był by kabel FTP Żelowany - ale jest piekielnie drogi. Możesz też zakopać zwykły kabel FTP (FTP jest ekranowany UTP nie) - stosując patent jaki ja zastosowałem u siebie w firmie na światłowód - wkładając kabel w wąż wodny, który bardzo łatwo można wyginać pod każdym prawie kątem.

Myślę, że jednak w Twoim przypadku lepiej i szybciej będzie zrobić WiFi.
Jeśli będziesz potrzebował pomocy przy doborze sprzętu to daj znać razem coś znajdziemy :). A prawdopodobnie wystarczy ten sprzęt co macie od obecnego ISP.

Dobrz by było gdybyś opisał trochę dokładniej teren między waszymi budynkami (czy są jakieś drzewa, dziury magnetyczne w okolicy itp.).

mich4u
03-07-08, 13:28
witaj,
jeśli chodzi o podłączenia internetu na odległość koło 100 mb to skrętkę odradzam. Sam się o tym przekonałem na 70~80 m kablu. Prawdopodobnie nie będziesz mial internetu.

Zdecydowanie się nie zgadzam. Skrętka jest jednym z najlepszych, tanich kabli do przesyłania informacji. Z doświadczenia - 200m bez problemów. Kabel jest miażdżącej ilości przypadków zastosowaniem o wiele solidniejszym niż radio. Jak to się mówi "kabel to zawsze kabel" ;).

Jeśli chodzi o antenki to z tego co piszesz wynika, że jeśli razem z sąsiadem zwizujecie anteny to internet powinien działać.
Tutaj wszystko zależy od Waszej znajomości WiFi. (Osobiście mam radiówkę, mam już jej dość dlatego zamówiłem sobie ADSL z Netii.) Na tak małej odległości internet będzie (a przynajmniej powinien) śmigać bezproblemowo, z tym, że radiówka jest bardziej niebezpieczna niż kabel bo bardzo łatwo się do niej włamać.

To jaka będzie komunikacja radiowa zależy od bardzo wielu czynników. Poza tym skonfigurowanie, oczywiście w zależności od Waszych oczekiwań i wymagań, sieci jest bardziej złożone. Niemniej warto zapoznać się z fachowymi informacjami na ten temat a nie pisać, że coś się ma, ale już nie do końca i że włamać się łatwo. Otóż gwarantuję, że dobrze skonfigurowana sieć jest naprawdę bezpieczna i można zapewnić bardzo dobrą komunikację znając kilka pojęć. Spróbuj mi wyłapać co tam krąży przy zastosowaniu WPA2 z mojej strony... Oczywiście - zagrożenie większe, ale popadając w skrajności to istnieje technologia pozwalająca wyłapać obraz z monitora na podstawie jego promieniowania. Trochę przestarzałe informację na temat bezpieczeństwa i takiej banalności włamań... Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Zapraszam do przeczytania:WLAN przykładowe rozwiązania (http://www.dipol.com.pl/wlan_lan_przykladowe_rozwiazania.htm) i Poradnik instalatora WLAN (http://www.dipol.com.pl/poradnik_instalatora_wlan_bib86.htm).

Wracając do kabla, to możesz go rozciągnąć bez większych problemów. Jeśli chciał Byś wdrożyć ten pomysł to radził bym zakopać kabel w ziemi. Tutaj najlepszy był by kabel FTP Żelowany - ale jest piekielnie drogi. Możesz też zakopać zwykły kabel FTP (FTP jest ekranowany UTP nie) - stosując patent jaki ja zastosowałem u siebie w firmie na światłowód - wkładając kabel w wąż wodny, który bardzo łatwo można wyginać pod każdym prawie kątem.

Z prawnego punktu widzenia legalność zależy od sytuacji. Jeśli przechodzisz przez nie swoją działkę musisz mieć zgodę (wszystkich właścicieli), urzędu odpowiadającego za instalację (przechodząc pod drogą masz tam kable i przewody od wody, kanalizacji, prądu, gazu...). Polskie normy zabraniają zbliżać się np. zbyt blisko do różnych mediów. Bez zgody na pewno wykonasz nielegalną samowolkę - może nikt Cie nie będzie ścigał - nie ma co popadać w skrajności. Podobnie ma się sytuacja w miastach - jeśli chcesz powiesić pajęczynkę np. między blokami to trzeba zapytać administrację (pewnie nie pozwolą oficjalnie, ale obiecają, że w razie chryi bez konsekwencji trzeba będzie odinstalować). Niekiepskim pomysłem w miastach jest przeprowadzenie kabla kanalizacją (nie w rurze ;) tylko wiesz... kanale). W powietrzu 100m to za dużo - trzeba będzie podpierać albo kombinować z jakimiś podwieszeniami. Ja zastosowałbym jednak radio. Anteny i sprzęt drogie nie są nawet jeśli to co masz już się nie nadaje.

Myślę, że jednak w Twoim przypadku lepiej i szybciej będzie zrobić WiFi. Jeśli będziesz potrzebował pomocy przy doborze sprzętu to daj znać razem coś znajdziemy :). A prawdopodobnie wystarczy ten sprzęt co macie od obecnego ISP. Dobrz by było gdybyś opisał trochę dokładniej teren między waszymi budynkami (czy są jakieś drzewa, dziury magnetyczne w okolicy itp.).

We wspomnianym wyżej poradniku instalatora WLAN masz opisane problemy jakie muszą być wyeliminowane aby wszystko było ok.

O terminie "dziura magnetyczna" słyszę, szczerze powiedziawszy, pierwszy raz w życiu ;). Może taka jest w Trójkącie Bermudzkim - nie wiem - może bo tam pewnie WiFi też nie łapie.