PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z LAN

skryty
17-06-08, 20:09
Witam !
Mam router DL-524. Do niego podpięty kabelkiem jeden PC (XP SP2) i w pokoju obok poprzez WiFi drugi PC (XP SP2). Na obu bez problemu działa internet, w tym przekierowanie portów w przypadku P2P i na tym polu nie mam żadnych zastrzeżeń.
Natomiast komputery nie widzą się w sieci domowej, a dokładniej komputer podpięty kabelkiem widzi w otoczeniu sieciowym oba kompy, ale do drugiego nie ma dostępu,a ten na bezprzewodówce drugiego nie widzi w ogóle.
Dodam, że poszukałem trochę w necie i spróbowałem większość typowych rozwiązań - kompy na pewno są w tej samej sieci (ta sama nazwa), na pewno mają wszystkie zainstalowane składniki łącznie z udostępnianiem (i dyski są udostępnione).
Czy ktoś ma jakieś sugestie gdzie szukać problemu?
Dodam poza tym, że do routera podłączona jest również bramka telefonii VOIP (problem występował kiedy bramki jeszcze nie było).

Marshall
18-06-08, 13:05
W menu Start / Uruchom wpisz services.msc i sprawdz, czy masz wlaczona usluge Pomocnik TCP/IP NetBIOS.

skryty
19-06-08, 09:10
Tak działa na obydwu kompach.
Mam pewne podejrzenie - tylko nie wiem dokąd mnie prowadzi ta informacja. Otóż na kompie z WiFi nie chce pobierać adresu sieciowego przy standardowych ustawieniach DHCP. Z drugiej strony przypisanie statycznego numeru IP też się nie sprawdziło. Komp zaczął współpracować z routerem dopiero kiedy ustawiłem w podstawowej konfiguracji protokołu TCP/IP automat, natomiast w konfiguracji alternatywnej podałem statyczny numer IP. Automat nie działa, ale konfiguracja alternatywna tak.

Marshall
19-06-08, 13:38
To sprawdz jeszcze (podobnie jak wyzej), czy masz wlaczona usluge Przeglądarka komputera oraz Klient DHCP.
Mozesz tez sprobowac wymusic wlaczenie NetBIOS na zakladce WINS w Zaawansowanych ustawieniach TCP/IP.
Ewentualnie sprobuj przypisac jakis, nieuzywany dotychczas, wyzszy statyczny IP spoza puli DHCP.