PDA

Zobacz pe┼én─ů wersj─Ö : problem z po┼é─ůczeniem net24 B┼üAGAM O POMOC!!!!

homosovietus
21-06-08, 17:27
witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam bardzo dziwny problem z moim polaczaniem, postaram sie wszystko w miare jasno wyjasnic.

Opis sytuacji : siec, 9 osob , po│▒czenie netia 6 mega na linii TP SA. (przedtem mielismy sdi,potem dsl 512 i 1 mega i nie bylo ZADNYCH problemow na tych samych kablach). W sieci sa uzytkownicy mieszkajacy w domkach jednorodzinnych. Cala siec istnieje od 8 lat i nie bylo przedtem problemow. Zrobiona jest profesjonalnie - wszystkie kable zakopane w ziemii w rurach pcv, router Asmax AR-904u + 3 switche. Na poczatku bylo sdi, potem dsl a teraz od lipca 2007r netia 6 mega...

Opis problemu : odkad przeszedlem na netie zmienilem osprzet - przedtem byl speedstream+ di-604. Jak przeszedlem na netie kupilem nowy router, jakis SMC, nie pamietam modelu i... net zaczal padac :/ czasami raz na tydzien a czasami 4-5 razy dziennie. Sytuacja wygladala tak, ze transfer byl ok, wszystko bylo ok a tu nagle bec... strony nie moga sie otwierac, gg niedostepny itp. Co dziwne, router smc nie sygnalizowal braku synchronizacji, wizualnie wszystko bylo ok. Uznalem, ze to wina router. Kupilem asmaxa i... TEN SAM PROBLEM!!! WSZYSTKO TO SAMO!!! nie wiem o co chodzi kurde, przedtem nie bylo takch problemow. Netia na wszystkie sposoby probowala mi pomoc, sciagali mi technikow z rzeszowa i lublina... niby na linii wszystko ok, router zmieniony a problem dalej jest. switche na sieci - wszystkie nowe. Moze ma ktos jakis pomysl ?

Moj 2gi problem - ten jest na 99% zwiazany ze slaboscia routera. Jezeli ktos zaczyna cos sciagac - nawet z minimalna predkoscia okolo 50-100 kilobajtow/sekunde neta muli niemilosiernie , glupi onet to potrafi eie pol godziny otwierac :/ prosze mi powiedziec, czy moje przypuszczenia sa sluszne ze to wina rputera ktory sobie z taka sytuacja po prostu 'nie radzi' ? planuje zakup takiego pentagrama: PENTAGRAM Cerberus ADSL WiFi 802.11g Lite. Czy to rozwiaze moj problem ? tam niby mozna ustawic Qos zeby pri\rytetem nie bylo sciaganie ale surfowanie po necie. Wiecie moze cos na temat tego sprzetu ? prosze o opinie...

Z gory dziekuje za odp. prosze o jakiekolwiek informacje odnosnie mojego problemu i tego pentagrama. Moj prblem trwa juz 11 msc i juz nie moge wytrzymac po prostu, wydalem mase szmalu na to wszystko, mase nerwow i mase czasu... Prosze, niech mi ktos w koncu pomoze :/

Marshall
21-06-08, 23:24
Na Twoim miejscu bralbym jakiegos Linksysa i wgral mu alternatywne oprogramowanie oparte na linuksie, np. openwrt - poczytaj na sieci, ktory model routera wybrac. Taki sprzet najlepiej sie nadaje do podzialu lacza, poniewaz ma rozbudowana konfiguracje QoS itp.
Czy sprawdzaliscie komputery pod wzgledem wirusow,trojanow i innych swinst, ktore moga generowac duzy ruch w sieci? Moze jakies ataki DDoS?
Jestes pewien, ze to nie ktorys user sciaga z sieci p2p jakis duzy plik albo kilka i zapycha cale lacze (taki program potrafi otworzyc na raz kilkaset polaczen)?
Router w logach nic nie pokazuje? Trzyma IP? Ciezko powiedziec nie znajac konfiguracji w routerze (firewall wylaczony?).
Moze jakies przebicia na kablu w ziemi.
Z drugiej strony kiedys mialem cos podobnego - ruch malal praktycznie do zera, a router nic nie pokazywal w logach i trzymal IP. Z reguly restart pomagal, ale czasami nawet IP nie chcial zalapac i na bank to byla wina operatora. Sam sie glowilem, lecz po 2 tygodniach minelo i do dzis spokoj.

homosovietus
22-06-08, 11:32
Witam Marshall!
Po pierwsze to dziekuje za tak wyczerpujaca odp i poswiecony mi czas. A wiec tak... firewall wlaczony, kable niby ok ale moge sprawdzic taki przyrzadem. Wirka na pewno na kompach nie ma a co do sciagani - dzisiaj przejde i zapytam ludzi po kolei ale watpie. Ja mam w sieci same starsze osoby typu elektrycy inzynierki itp co neta potrzebuja tylko po to zeby sobie gazetke na necie przeczytac. No ale zapytam. Problem ponadto nie polega na tym, ze to P2P powoduje tylko zwykly torrent ktory sciaga 1 plik i udostepnia 1 plik. Np odpalam torrenta, plik drze sie z prekoscia 80kb/sekunde a net nie zyje :| wiec to nie jest problem P2P i podzial ┼é─ůcza typu : 3 mega na surfowanie po sieci 3 mega a sciaganie nic nie da. Sam fakt sciagania muli router. Wiec juz sam nie wiem co zrobic :|. Ja sie za bardzo nie znam na wlasciwosciach... POrosze powiedz mi w takim razie jaki linksys mne ratuje? bez wifi, moze byc stosunkowo prosty, nie potrzebuje podzialu lacza tylko qos zeby mozna bylo dac priorytet na surfowanie po stronach + zeby mial nat minimum tak rozbudowany jak te pentagramy.

P.S
Nie wiem czy to wazne, ale mialem kilka razy (ostatnio z tydzien temu) taki problem, ze przy automatycznym ustawieniu IP kazdego kompa w sieci wystepowal konflikt adresow ip... w sieci mam 8 kompow a pula adresow wynosi 40. To przeciez cos musi byc popaprane bo router chyba ne jest tak glupi zeby 2 kompom dac ten sam nr ip ?

Marshall
22-06-08, 15:41
Odpisalem na priv, bo tam najpierw zauwazylem posty :)