PDA

Zobacz pełną wersję : oszukal na stalej???

zakrzes88
12-08-08, 07:14
Witam
Mam problem kiedys z kolega zrobilismy zle zestawienie i szef ucial nam 500zl ze stalej pensji czy moze tak??? a po zatym mam w umowie 2000zl a na konto przelewa 1500 a do reki 500??? moge go pozwac do sadu pracy?>

RRybak
12-08-08, 07:53
Prawnie Ci nie będę doradzał, bo się nie znam. Może ktoś tu bardziej błyśnie. Z mojej strony tylko opinie osobiste.
Dawanie do ręki ma swoje dobre i złe strony:
+ masz pełną kwotę, nieopodatkowaną dla siebie
- tracisz na składkach (bardziej przyszłościowo, patrząc pod kątem emerytury)

Jeśli masz zapis, że to jest Twoja pensja, a nie jej część - np. jako premia uznaniowa - całość powinna trafić na konto. Jeśli jest i premia i wypłata - premia może być do ręki.
Jeśli masz w umowie tekst, że ponosisz odpowiedzialność finansową - np. Twoja firma straciła na tym złym zestawieniu, to może Ci potrącić. Jeśli takiego zapisu nie ma - nie powinien (chyba).

Do sądu pracy możesz spróbować zadzwonić i się dowiedzieć co jest dobrze, a co źle, niekoniecznie od razu zgłaszając tam pracodawcę.
Jeśli go tam zgłosisz, licz się z tym, że popsuje Ci się atmosfera w pracy i prędzej czy później się pożegnacie. Nie jest to zgodne z prawem, ale taki już mamy świat.
Więc... jeśli chcesz tam jeszcze popracować, to spróbuj zasięgnąć porady jakiejś obeznanej osoby. Jeśli nie, możesz ruszyć procedury :)

szopa123
12-08-08, 10:14
Jeeli masz napisane na umowie 2000 z NETTO, czyli do rki. To tyle masz dostawa na konto.
Pracodawca moe Ci obci tylko premie, nie moe ot tak sobie ucina pensji podstawowej. S pewne przypadki, e moe Ci z niej potrci pewn kwot... szczegy znajduj si Kodeksie Pracy.
Moesz take zwrci si do PIP'u o porad.
PIP= Pastwowa Inspekcja Pracy ( http://www.pip.gov.pl )