PDA

Zobacz pełną wersję : Access 2003 problem

'Fly
22-10-08, 11:48
Witam,

jestem poczatkujacym uzytkownikiem accessa i mam kilka problemow przy tworzeniu bazy do pracy. Mam do stworzenia baze magazynkowa, gdzie beda przechowywane informacje co znajduje sie obecnie w naszym magazynku. Stworzylem juz baze i formularze, ale wciaz mam kilka pytan:

1. jak ustawic formularz, zeby wlaczal sie automatycznie po uruchomieniu bazy.

2. wyszukuje przez kwerende rekord w bazie i zobacze go w widoku kwerendy, kiedy ja zamykam pojawia mi sie informacja, ze glowna tabela jest w relacji z inna i przez to nie moge zapisac zmian... przy czym zmiany sa normalnie zapisywane... nie wiem co zrobic, zeby ten blad sie nie pojawial.

3. potrzebuje stworzyc takie pole w formularzu do wprowadzania rekordow, zeby po zaznaczeniu checkboxa w textboxie obok pojawiala sie bierzaca data i byla wprowadzana do tabeli glownej jako date_in. Jak to zrobic?

4. Przy wprowadzaniu do bazy nowego rekordu, kiedy wlacza sie formularz wprowadzania jest on ustawiony automatycznie na pierwszym wpisie w tabeli. Chcialbym, żeby ustawial sie na ostatnim, znaczy na nowym wpisie :)

5. Ostatnia rzecz :) Przy wyszukiwaniu rekordu chcialbym, zeby wyszukany wpis nie wyswietlal sie w kwerendzie(znaczy w widoku tabeli) tylko, zeby wpisy z tego rekordu pokazywaly sie w textboxach pod polem do wyszukiwania.

Mam nadzieje, ze nie walnalem zadnej strasznej gafy piszac te pytania i ze chociaz na czesc z nich ktos udzieli odpowiedzi.
Z gory dzieki za pomoc!

koneton
05-11-08, 14:42
1. Menu->Tools->Startup tam masz wszystko, a nawet jeszcze więcej. Można też inaczej, przez dodanie makra Autoexec.

2. Może jest informacja, że nie wszystkie zmiany mogą być/zostaną zapisane? Jak się modyfikuje dane poprzez widok to tak bywa. Ogólnie to należy unikać modyfikacji na widoku.

3. Trochę mało napisałeś, ogólnie to musisz obsłużyć zdażenie AfterUpdate na checkboxie, a reszta zależy od tego jak masz zrobiony formularz. Aktualną datę zwraca funkcja Date.

4. Musisz dodać zdarzenie przy otwarciu formularza:

Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)
DoCmd.GoToRecord acActiveDataObject, , acNewRec
End Sub

Jeżeli formularz ma służyć tylko do dodawania, a nie do edycji lub przeglądania, to zamiast tego ustaw mu właściwość DataEntry na true.

5. Myślę, że chodzi Ci o to, że chcesz mieć formularz ciągły. Poszukaj w helpie co to jest i jak tego używać. :-D

Powodzenia!

pituditu
23-12-08, 10:02
4. Musisz dodać zdarzenie przy otwarciu formularza:

Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)
DoCmd.GoToRecord acActiveDataObject, , acNewRec
End Sub

Jeżeli formularz ma służyć tylko do dodawania, a nie do edycji lub przeglądania, to zamiast tego ustaw mu właściwość DataEntry na true.

Może głupie pytanie, ale jak ustawić właściwość dataentry na true ? :)

Czy mam to znaleźć gdzieś we właściwościach formularza [a na razie nie znalazłem] Czy może przypisać akcję do przycisku wywołującego formularz ?

Od razu pytanie drugie, czy i gdzie szukać info jak w accesie można tworzyć kwerendy modyfikujące. Chodzi mi o to aby wyświetlił mi się zestaw informacji na podstawie kilku tabel, potem coś się zmieniło, a na koniec zapisało sie znów do kilku tabel.

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)

koneton
05-01-09, 09:55
dataentry to właściwość formularza.

Co do drugiego pytania najlepiej poczytać sobie w helpie accessa i na stronach msdn Microsoftu (ja sam zrobiłbym te wszystkie rzeczy oddzielnie).