PDA

Zobacz pełną wersję : Czy opaska antystatyczna jest konieczna?

Anonymous
25-02-05, 08:15
W instrukcjach montazu płyt głównych zalecane jest stosowanie opasek antystatycznych. Czy to jest konieczne? Czy nie ma innego sposobu na rozładowanie skumulowanego napięcia?

Ile (ewentualnie) kosztuje taka opaska?

25-02-05, 10:55
Owszem, jest!! Wystarczy, że przed bawieniem się przy otwartej obudowie złapiesz rękoma kaloryfer. Kaloryfer jest uziemiony i cały ładunek elektrostatyczny z Twoich rąk się rozładuje!!!

P.S. Tylko pamiętaj. Wracając do kompa unikaj dywanów, a ewentualnie nie pocieraj nogami o nie!!! W zasadzie ładumek elektrostatyczny może wytworzyć się przy ocieraniu suchego powietrza o twój sweter... I tu może być kolejne zabezpieczenie! Wystarczy nawilżacz powietrza 8) No, ale już bez przesady :D

Anonymous
25-02-05, 11:34
Więc po co cała ta zabawa z opaskami?

Krzysiek
25-02-05, 12:15
Żeby nabijać kabzę producentom opasek :twisted:

25-02-05, 12:45
No i prawdopodobnie producent płyty głównej w instrukcji obsługi poleca opaski właśnie swojej produkcji, a po co..? HeHe, to chyba logiczne...

Anonymous
25-02-05, 12:52
W przypadku płyty głównej ASUS producent nie poleca żadnej konkretnej marki.

konkordpl
25-02-05, 13:21
Nigdy nie zakladam zadnych opasek, nie odelektryzowuje sie, macam kompa golymi rekami gdzie popadnie i jak popadnie w srodku i na zewnatrz.

Jak do tej pory, zadnych skutkow ubocznych.

Anonymous
25-02-05, 13:35
Szczerze mówiąc, to sam kiedyś tak postępowałem i też nic się nie działo. Dopiero po przeczytaniu instrukcji obsługi płyty głównej postanowiłem zaczerpnąć "fachowej" opinii.

konkordpl
25-02-05, 14:51
Hm. Ostatni raz czytalem instrukcje... hm... wcale...

Piotrek
25-02-05, 14:55
Korzystanie z opasek odprowadzających ładunki elektrostatyczne jest ogólnie wskazane. Metoda z kaloryferem jest calkiem skuteczna ale wystarczy dotknąć metalowych częsci obudowy komputera i w tym czasie nie:

- dotykac wlosów :P
- nie ubierac ani nie zdejmować swetra, polaru..etc.
- od czasu do czasu dotykac obudowy.

Antyelektrostatyczne paski na reke sa swietną sprawą, szczegolnie gdy pracujesz w serwisie komputerowym albo składasz komputery codziennie - szybko docenisz jej zalety.

W normalnych, domowych warunkach opaska nie będzie często uzywana. Jeżeli wszystko dookola Ciebie sie elektryzuje lub chcesz mieć z głowy problem pamietania o dotykaniu kaloryfera czy obudowy, to kup :)

Anonymous
25-02-05, 16:19
Czy w takim bądź razie profesjonalista musi mieć takie opaski na 2 rękach?

Piotrek
25-02-05, 17:00
Nie sądzę by była taka konieczność. Ludzkie ciało jest dobrym przewodnikiem; na powierzchni ciała zbierają się ladunki elektrostatyczne, które szukają ujścia. Wystarczy jedna droga by przepłynęło bez oporu.

Nie mam na tyle fachowej wiedzy by rozstrzygać czy dwie opaski są lepsze od jednej :)

26-02-05, 10:53
Ładunek gromadzi się na powierzchni ciała, a nie w jednym określonym miejscu. W każdej chwili gdy znajdzie ujście (np. masę) w ułamku sekundy może się skumulować i pierdyknąć w postaci iskry.

P.S. He... Ostatnio dowiedziałem się na pracowni w szkole, że iskra która zapala płomień w zapalniczkach piezoelektrycznych osiąga napięcie 1kV (1000 V)... Oczywiście prąd jest za mały, żeby zrobić krzywdę człowiekowi!

Piotrek
26-02-05, 13:32
no i impuls trwa zbyt krótko :-)....
a parlizatory to już 50 000 V :D

Highland
25-08-05, 15:10
Ja tam jeszcze ani razu nie korzystałem z takiej opaski. Może to dlatego, że w pudełku z moją płytą główną (ASUS A7N8X-E DELUXE) po prostu jej nie znalazłem... :D . Zamiast niej, producent zaoferował mi jakieś oprogramowanie do odtwarzania filmów DVD. Zastanawiam się po co, skoro software tego typu użytkownicy otrzymują zwykle przy zakupie napędów DVD, a nie płyt głównych...

stilgar
25-08-05, 18:29
te opaski są po to, żeby w razie czego można było unieważnić gwarancje :-) "a miał pan opaskę?"