PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z programikiem

karolka
08-11-08, 21:12
Mam prośbę. Sama napisałam część programu, ale zawsze pokazuje mi się jakiś błąd, a napisać go po prostu muszę. Program brzmi:

Pewien mieszkający w internacie matematyk miał 3 kolegów, którzy w pewnych okolicznościach nie umieli się ze sobą pogodzić, prowadząc kłótnie i spory. Matematyk, który miał już tego dosyć, zapowiedział im któregoś dnia, że w przyszłości mogą go odwiedzać tylko po spełnieniu następujących warunków:
1. Jeżeli Piotr nie może go odwiedzić, to musi przyjść Jerzy.
2. Jeżeli Piotr i Jerzy są razem, to nie mogą przyprowadzić ze sobą Karola.
3. Jeżeli natomiast przyjdzie Karol bez Piotra, to nie wolno również przyjść Jerzemu.
Podaj wszystkie możliwe kombinacje osób wraz z informacją w danym składzie są dozwolone.

Doszłam do wniosku że dozwolone kombinacje to:
Jerzy
Jerzy + Piotr
Karol + Piotr
Karol
Piotr
a niedozwolone:
Jerzy + Karol
Karol + Jerzy + Piotr

Napisałam program tak:

program matematyk;
uses crt;
var Piotr, Jerzy, Karol:string[25];
uczniowie: string[60]
begin
clrscr;
write ('podaj imiona uczniow');
readln (uczniowie);
begin
if Jerzy and (not Karol) and (not Jerzy) then writeln ('moze przyjsc Jerzy') else
if Karol and (not Piotr) and (not Jerzy) then writeln ('moze przyjsc Karol') else
if Piotr and (not Karol) and (not Jerzy) then writeln ('moze przyjsc Piotr) else
if Piotr and Karol and (not Jerzy) then writeln ('moga przyjsc Piotr i Karol) else
if Jerzy and Piotr and (not Karol) then writeln ('moga przyjsc Jerzy i Piotr) else
if Jerzy and Karol and (not Piotr) then writeln ('nie moga przyjsc Jerzy i Karol) else
if Jerzy and Karol and Piotr then writeln ('nie moga przyjsc wszyscy razem');
end;
readln;
end.

Błagam, poprawcie mi wszystkiee błędy w tym programie. Z góry dzięki!!!