PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa Zlecenie

sjm
05-07-09, 12:32
Witam,
mam kilka pytań dotyczących pracy na umowę zlecenie. Jestem studentem, dorabiam sobie do studiów na umowę zlecenie w jednej z firm. Mam umowę podpisaną na zcały rok (do grudnia) z comiesięcznym wypłacaniem pensji. Moje pytania są następujące:

1. Szkodliwe - czyli czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mi szkodliwe w związku z ciągłą pracą przy komputerze? psuje się po prostu wzrok, a okulary tanie nie są.
2. Wypłacanie pensji - w umowie nie mam zapisanego konkretnego terminu wypłanania mi pensji. Jest adnotacja ze 7 dni po początku miesiąca wygenerują mi rachunek po czym przeleją na konto kasę. Czy w kodeks pracy jasno określa do kiedy kasa powinna być wypłacona?
3. Woda - w pomieszczeniu gdzie pracuje często jest strasznie gorąco. Klima zawodzi. Słyszałem o przepisie że jak temp jest powyżej jakiejś wartości to woda dla pracownika się należy. Czy tak samo jest na zleceniu?

Proszę o odpowiedź która będzie pewna, nie chciałbym żeby po prostu pisał ktoś komu się wydaje.. dobrze byłoby jakby było podparte to wszystko jakimś konkretnym zapisem z kodeksu pracy. (punkt paragraf itp...)

Dziękuję za pomoc

koneton
06-07-09, 10:17
Jak chcesz być pewny, to samemu poszukaj w Kodeksie Pracy, zajmie Ci to 10 minut i będziesz wszystko wiedział. :twisted:

GhostX
11-07-09, 16:42
Jeżeli chodzi o punkt 1:

Czy określona jest przepisami dzienna maksymalna liczba godzin pracy przy komputerze w firmie?. Czy po ich przekroczeniu pracodawca powinień wypłacać tzw. "szkodliwe" ?

Praca przy komputerze nie jest uznawana za pracę w warunkach szkodliwych, lecz uciążliwych, jeśli przekracza 4 godziny. Wówczas pracodawca powinien do wynagrodzenia przyznać dodatek właśnie za pracę w warunkach uciążliwych. Może być określony kwotowo lub procentowo.
Znalezione na stronie: kadrowe.pl

Radziłbym pytać na jakimś forum prawnym ;)

anna1
31-08-09, 11:36
Jeśli chodzi o obowiązki pracodawcy wobec pracowników pracujących przed komputerem ( w ustawie funkcjonuje nazwa: monitor ekranowy ) to tutaj zamieszczam link do artykułu, który znalazłam na portalu prawniczym, także informacja jest jak najbardziej wiarygodna :
http://e-prawnik.pl/szukaj/Obowi%C4%85zki+pracodawcy+wzgl%C4%99dem+pracownik% C3%B3w+pracuj%C4%85cych+przy+monitorach+ekranowych/

qukaj
31-08-09, 20:07
Umowa zlecenie nie jest umową o pracę i nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, jest to umowa cywilna i reguluje ją kodeks cywilny. Pracując na umowę zlecenie nie masz praktycznie praw pracowniczych zagwarantowanych w kodeksie pracy takich np jak dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych dodatki za pracę na II i III zmianie , prawo do urlopu.