PDA

Zobacz pełną wersję : Handel domentami czynem zabronionym?

dankot
13-01-10, 16:12
Wykupienie domeny w celu jej późniejszej odsprzedaży przedsiębiorcy, którego nazwa wiąże się z nazwą domeny, może okazać się niezgodne z prawem.

Cała akcja zaczęła się od podstępnej rezerwacji domeny plusligakobiet.pl uprzedzając operatora Polkomtel. - o czym możemy dowiedzieć się na stronach GW (http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/317671,handel_domenami_moze_byc_czynem_zabronionym .html). Spór zakończony został postępowaniem na drodze sądowej i w konsekwencji czyn uznano za przejaw nieuczciwej konkurencji.

Trudności na rynku domen? Być może...

bartosz.nowicki
21-01-10, 14:54
Takie sytuacje już się zdarzały (przykład może nie do końca odpowiedni). Kilka lat temu Microsoft sądził się z posiadaczem domeny microsoft.pl. Posądzili go o nieuczciwą konkurencję, świadome działanie na niekorzyść przedsiębiorstwa i Bóg wie co jeszcze. Finał sprawy był taki, że szczęśliwy posiadacz microsoft.pl stracił swoją domenę, a do tego musiał zapłacić ogromne odszkodowanie w ramach rekompensaty za korzystanie z marki bez zgody jej właściciela. Więc przy zakupie domen warto czasem zastanowić się co kupujemy i czy to jest naprawdę warte jakichkolwiek pieniędzy.

Jurgi
23-01-10, 11:52
Jeśli dobrze pamiętam tamtą sprawę, to ten pan posiadał firmę o takiej nazwie (Microsoft), zajmującą się handlem ziołami; więc to rozstrzygnięcie i argumentacja są dla mnie niezrozumiałe.

Anfinuo
23-01-10, 14:30
Old news is old.
Po raz kolejny...
Takie działanie wpada pod "nieuczciwą konkurencję".

Jurgi
24-01-10, 23:02
Co podpada pod „nieuczciwą konkurencję”? Zarejestrowanie domeny z nazwą własnej, legalnej firmy?

Anfinuo
25-01-10, 10:02
Według prawodawców tak.

bartosz.nowicki
26-01-10, 08:33
Jeśli dobrze pamiętam tamtą sprawę, to ten pan posiadał firmę o takiej nazwie (Microsoft), zajmującą się handlem ziołami; więc to rozstrzygnięcie i argumentacja są dla mnie niezrozumiałe.

Mówimy chyba o czymś zupełnie innym. Osoba, o której mówiłem w poście zamieszczała na owej stronie informacje o produktach Microsoft. Ogólnie witryna miała nieść pomoc użytkownikom, a okazała się gwoździem do trumny ;p

//Edit: Kali pisać.

Jurgi
26-01-10, 17:07
No to albo mówimy o czymś innym, albo coś źle pamiętam, albo też byłem źle poinformowany. Hm.