PDA

Zobacz pełną wersję : Europejczycy pracują, Polacy studiują

dankot
25-02-10, 21:26
Według danych Eurostat w wieku 22 lat na rynku pracy znajdował się w 2007 roku co drugi Polak. Tymczasem odstajemy od średniej z Unii Europejskiej z opóźnieniem nawet 7 letnim, czytamy w artykule (http://www.rynekpracy.pl/dla_mediow_1.php/wpis.89) serwisu rynekpracy.pl.

Irlandia, Dania i Holandia to kraje, w których pracuje się najwcześniej. Za Polską w rankingu znalazło się jedynie 5 państw.

Powodem tego stanu jest wydłużający się czas nauki i decyzja o podejmowaniu nauki w szkole wyższej. Dodatkowo popularnym się u nas stał tzw. gap year. Przeszkodą są także przepisy ograniczające możliwość pracy nieletnim poniżej 16 roku życia oraz brak akceptacji społecznej.

masterr
31-08-10, 12:30
Młodzi ludzie stawiają przede wszystkim na wykształcenie. W naszym kraju ciągle panuje (jak się okazuje coraz bardziej mylne) przekonanie, że studia gwarantują lepsze zatrudnienie, awans społeczny itd.
Niestety brutalna rzeczywistość pokazuje zwykle co innego :neutral:

dankot
01-09-10, 19:48
Niestety to prawda. Jednym z ciekawych rozwiązań byłoby na przykład uczenie na studiach zakładania własnego biznesu, tylko... Kiedy każdy założyłby własną firmę, to kto by wtedy płacił wysokie podatki :)

Politops
01-11-10, 08:02
a ja się nie do końca zgodzę z powyższymi opiniami. To fakt, że ludzie studiują i dlatego może później lądują na rynku pracy, ale autor artykułu i badań w ogóle nie wzięli tego pod uwagę, że Polska jest jednym z niewieluy krajów, w których rozpoczyna się studia praktycznie zaraz po szkole w większości przypadków, a rozpoczynane później studia powodują też późniejsze zaniechanie pracy na czas jakiś (co uważam za dziwne już, nie pracować np. mając 25 lat...) poza tym nikt mi nie powie, że Polacy są złym 'materiałem' na rynek pracy -> wciąż jesteśmy postrzegani jako pracowici i dobrze wykształceni (wiem, bo pracowałam już w kilku krajach UE). a poza tym najczęściej polscy studenci pracują podczas studiów.

kalashnikov
26-01-11, 17:45
teraz polacy i pracują i studiują nie ma lekko.

Kala
28-01-11, 10:59
Wielu studentów studiuje dziennie i pracuje i moim zdaniem jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż np. studiowanie dwóch kierunków równolegle. Bardziej niż dyplom uczelni liczy się doświadczenie, a tego na studiach raczej nie uświadczy. Ale też ciężko jest pogodzić pracę i studia dzienne - przeważnie cierpią na tym studia i zdrowie takiego delikwenta.

caduceus
24-03-11, 12:22
Juz od dobrych paru lat dyplom nawet najlepszego uniwersytetu w Polsce nie ma szans z doświadczeniem zawodowym. Pracodawcy coraz częściej w wymaganiach piszą znajomość tego i tego, a w wykształceniu: liceum. Liczy się to co człowiek umie w praktyce, a tego z pewnością polskie uczelnie nie przekazują studentom. Dlatego obsokrajowcy są często lepszymi kandydatami na stanowiska mimo, że często nie wiedzą co jest stolicą Hiszpanii.

duzokasy
15-04-11, 14:00
Nie zgodzę się z większością,trzeba sobie tak poukładać życie, żeby i na edukację i na pracę wygospodarować czas. Zresztą studia to idealny czas na wakacyjne wyjazdy. Jak ma się nieciekawe doświadczenia związane choćby z kontraktem lub agencją, to może i wizja i odbiór tak się jawią. Wyjazd z wrocławskim eurokontaktem wspominam dobrze, no i jeszcze dochodzi do tego, że studia to w końcu okres, który jakoś można w życiu odłożyć. Takie czasy.

olo23
16-04-11, 11:17
Przede wszystkim ważne są umiejętności praktyczne, a nie duża liczba dyplomów. Ja kończyłem politechnikę we Wrocławiu i zabrakło mi tam dobrych praktyk zawodowych, wspieranych przez uczelnię i wsparcia dla edukacji studentów w kwestiach prowadzenia biznesu.

duzokasy
19-04-11, 13:53
Nie no czasem trzeba się zdecydować na takie radykalne kroki, natomiast całkowite odchodzenie od próby ułożenia sobie życia w kraju, w którym się urodziłeś jest trochę nieodpowiedzialne. Poza tym taka osoba może znaleźć swoje życie właśnie gdzieś w innym końcu świata. W trakcie swojego wyjazdu z eurokontaktu tak przez chwilę dręczyła mnie myśl o stałej lokalizacji, mimo wszystko zostaje w kraju.

dankot
27-05-11, 19:00
Co ciekawe, na początku tego roku Komendant Główny Policji podpisał porozumienia z pierwszymi uczelniami (http://www.rzecznikprasowy.pl/edukacja/planujesz-kariere-w-policji-idz-na-studia,tekst,1086.htm), na mocy których absolwenci zyskują możliwość odbycia krótszego szkolenia podstawowego. Prawo to przysługuje studentom, którzy ukończyli kierunki takie jak: administracja, prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne lub narodowe.

Klasyczne szkolenie podstawowe, dla funkcjonariuszy bez wiedzy teoretycznej, trwa ponad 6 miesięcy. Absolwenci, którzy w teście udowodnią swoją wiedzę teoretyczną, mogą skrócić ten czas prawie o połowę i otrzymać już na starcie pełne uposażenie. A jest o co walczyć – średnie zarobki kursanta to 1400 zł, podczas gdy pełna pensja policyjna wynosi około 2200 zł.

Obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja absolwentom uczelni. Tylko w Krakowie zwolniło się 150 miejsc i rozpoczynają się przyjęcia do policji.

Co Wy na takie ułatwienie?

Witka
12-10-12, 19:52
A mi się nawet nie chce tego komentować, bo o pracy policji to mam dość podłe zdanie. Więc może się nie będę udzielać..

kolega1975
26-04-13, 14:16
Polacy studiują ..., bo cóż im pozostało. Pracy brak.:(
Chyba, że u Niemca :rolleyes:

mitarbeiter (http://www.mitarbeiterauspolen.de) to lepsze niż nic

kuropatwa
11-06-13, 14:13
Niestety często jest tak, że młodzi Polacy stawiają wyłącznie na studiowanie, a już niekoniecznie na zdobywanie doświadczenia. A czasem to leży wręcz na chodniku - wystarczy wejść na jakiś portal typu anonse praca (http://www.jobexpress.pl/) i tam czasem trafiają się np. ogłoszenia o stażach, praktykach itp w różnych branżach. Fakt, że większość za darmo, ale to jednak jakieś doświadczenie.

pepka
22-05-14, 09:54
Ja za ten stan rzeczy obwiniam rządzących. To oni zbudowali ten system. Reszta społeczeństwa jest jego ofiarami.

mezo
02-06-14, 06:58
A moim zdaniem warto jest zarówno studiować jak i pracować - jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ zdobędziemy wykształcenie a pracodawcy na pewno docenią doświadczenie, jakie dały nam te studia.
Zerknijcie sobie na portal Gowork: http://www.gowork.pl/praca/mazowieckie;l - w tej zakładce są akurat oferty pracy z województwa mazowieckiego ale na pewno będziecie mogli znaleźć wiele ciekawych opcji w innych województwach. Znajduje się tam wiele ofert pracy dodatkowej, którą o wiele łatwiej jest zgrać ze studiami niż tę podstawową.
Pozdrawiam.