PDA

Zobacz pełną wersję : Polska krajem samobójców?

dankot
02-03-10, 16:51
W zeszłym roku zanotowano 5,9 tys. prób samobójczych, czyli prawie tyle ile corocznie osób ginie w wypadkach samochodowych. Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku 4839 mężczyzn i 645 kobiet próbowało odebrać sobie życie. Z kolei bariera wiekowa także ulega obniżeniu ponieważ w 2009 roku zginęło 26 dzieci poniżej 15 roku życia, czyli również więcej w 2008 r.

Powody są różne: choroba psychiczna, inwalidztwo, brak pieniędzy i brak pracy. Wiele osób nie wytrzymuje presji wyścigu szczurów.

Nie zapowiada się by problem ten miał się zmniejszać, gdyż w Polsce nadal brakuje programu zapobiegania samobójstwom. Więcej o tym temacie tabu na dziennik.pl (http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article550508/Szokujace_dane_o_samobojstwach_Polakow.html).

Jurgi
02-03-10, 21:03
Dzisiaj na jednym z portali przemknął mi nagłówek, że w Hiszpanii jest więcej samobójców niż ofiar wypadków drogowych.

Jeśli to liczba ofiar wypadków maleje (a nie liczba samobójców rośnie), to moim zdaniem dobrze.

BloodyMery
26-05-10, 16:11
przerażające dane..z jednej strony szkoda, że ci ludzie nie mówią o swoich problemach i nie proszą o pomoc, z drugiej to zapewne faktycznie nie wiedzą gdzie tej pomocy szukać..w naszym kraju psycholog nadal jest traktowany jako lekarz dla chorych psychicznie, do którego wstyd pójść i o tą pomoc poprosić

dankot
26-05-10, 16:55
Nie tylko Polska ma takie problemy. Okazuje się, że tajwański koncern iPhone musi zatrudnić psychologów by powstrzymać falę samobójstw (http://di.com.pl/news/31758,0,Producent_iPhone_zatrudni_psychiatrow_by_p owstrzymac_fale_samobojstw.html) w firmie.

BloodyMery
28-05-10, 14:43
czyli wyścig szczurów i za szybkie tempo życia powoduje, że ludzie nie dają sobie rady ze swoimi problemami? to może koncern iPhone przestałby tak eksploatować pracowników..wydaje mi się, że to mogłoby być pomocne

BlackCronos
10-11-10, 11:14
a co roku umiera 8 mln ludzi bo piją wodę niezdatną do picia
ale o tym się już tak nie mówi głośno

kalarepka
11-11-10, 10:15
najwyższy wskaźnik samobójstw ma chyba Japonia albo Korea Płd. to chyba wynik wyścigu szczurów. W Polsce też to się zaczyna.

Kala
28-01-11, 11:20
Wyścig szczurów, bezrobocie, coraz więcej patologii w rodzinach, a do tego bardzo słaby dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i psychologicznej w tym zakresie. Usługi psychologów, którzy mogą być wsparciem w sytuacjach kryzysowych są kosmicznie drogie i mentalność społeczeństwa też nie zachęca do korzystania z nich. Rzeczywiście kiepsko to wygląda.

rewan
28-01-11, 13:42
Jak w dzisiejszym świecie tak sie eksploatuje ludzi to nie ma czemu sie dziwic, dużo stresu, mało snu, dużo problemów, mało pieniędzy... I nikt przeciez sie nie prosi o to, żeby go urodzić.

BartekMazak
14-11-12, 15:08
Nie tylko Polska ma takie problemy. Okazuje się, że tajwański koncern iPhone musi zatrudnić psychologów by powstrzymać falę samobójstw (http://di.com.pl/news/31758,0,Producent_iPhone_zatrudni_psychiatrow_by_p owstrzymac_fale_samobojstw.html) w firmie.

Czytałem już nie raz o takich przypadkach, ze dobry psycholog (http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/psycholog) (ranking) jednak potrafił jakoś dotrzeć do potencjalnego lub niedoszłego samobójcy... ale nie wyobrażam sobie nawet tej skali, że koncern musiał zatrudniać takich ekspertów dla całej firmy!
Makabra

Morski
16-11-12, 14:25
Mogę się założyć, że większość samobójców to faceci.
Facet będzie jęczał, płakał i biadolił, ale do lekarza czy psychologa nie pójdzie.
Czasem naprawdę wystarczy rozmowa, aby zmienić postrzeganie swoich problemów.

Grosser
18-11-12, 01:47
Mogę się założyć, że większość samobójców to faceci.
Facet będzie jęczał, płakał i biadolił, ale do lekarza czy psychologa nie pójdzie.
Czasem naprawdę wystarczy rozmowa, aby zmienić postrzeganie swoich problemów.

Masz całkowitą rację. Każdy samobójca jest "facetem". Natomiast wszystkie samobójczynie są "facetkami". Tyle, że prawdziwość tych zdań nie wynika to z czyjejś [;-)] wiedzy psychologicznej, tylko z reguł języka polskiego. Natomiast Twoja uwaga o tym, że niektórzy mężczyźni nie chodzą do lekarza i zarazem skarżą się na coś (na wyrostek, ból zęba, brak kasy - o co Ci chodziło można tylko się domyślać) nie wydaje mi się interesująca. Po co takie banialuki wypisywać w sieci? Sądzisz, że tego typu banalne obserwacje wzbogacą potencjalnych odbiorców?

Pozdrawiam,

Grosser

mariusz182
18-11-12, 07:57
Coraz więcej osób wpada w depresję. Co najgorsze to coraz więcej bardzo młodych ludzi. Ja mam 44 lata i z mojego otoczenia już 6 osób, które dobrze znałem popełniło samobójstwo. Powód jak zwykle ten sam długi.

Witka
18-11-12, 17:58
Czy ja wiem... kobiety duszą w sobie wszystko, a potem idą się zabić, więc nie jestem pewna czy to nie wychodzi na jedno jeśli chodzi o ilość osób danej płci popełniającej samobójstwa.
Trzeba jakichś lekarzy popytać co to statystyki prowadzą.

kika1985
18-11-13, 20:30
Myślę, że problem samobójstw jest poważny, nie zapominajmy o tym, że wiele osób myśli o samobójstwie, i już to powinno Nas niepokoić, reagujmy na "wszystkie sygnały", a nie dojdzie do tragedii, nie tłumaczmy się "brakiem czasu, pracą...", tylko ja najczęściej rozmawiajmy z Naszymi bliskimi

derata
26-03-14, 14:30
Można powiedzieć, że nasz rząd bardzo pomaga samobójcą ;/

Lucy00
19-06-14, 21:27
Prawdę mówiąc coraz gorzej w Polsce się żyje.
I wcale się nie dziwię, że młodzi uciekają za granicę.
Często nie mają żadnych szans na pracę.

simian raticus
21-06-14, 16:35
Samobójstwo jest smutne i przygnębiające, lecz to wybór jednostki jest!

opinie o lekach
30-07-14, 19:54
Trzeba dodać, że oprócz samobójstw ogromną bolączką społeczeństwa jest liczba depresji. Mowa tu o potocznym znaczeniu tego słowa, bowiem depresja wypala ludzi w młodym wieku, szczególnie w korporacyjnych komórkach. Szacuje się, że jest to liczba ponad półtora miliona Polaków.

simian raticus
31-07-14, 23:09
Wojen nie ma i głodu! Smutne i nudne czasy! Alkohol und kawa and nikotyna i dopalacze legalne! Politycy trują społeczeństwo razem z prywaciarzami generując straty! Polityk to szkodnik i nic nie produkuje leń i nierób! Głupi lud głosuje na nich zamiast się zbuntować! W demokracji nie ma wolności słowa, a ni dobrej edukacji!

Junix852
05-08-14, 14:03
Samobójstwo to straszna rzecz. Najgorsze jest to, że nie wiem w jakim dołku trzeba być żeby podjąć tak radykalne kroki.

simian raticus
05-08-14, 17:42
Utajone depresje i choroby psychiczne, patologie, wadliwe funkcjonowanie państwa, używki i przesyt wszystkiego! Zdrowy balans w życiu musi być! Za dobrze mieć to też źle tak samo jak i mieć niedobrze w życiu!

simian raticus
06-08-14, 08:47
Świat się rozpędził za bardzo! Klero-kuratorium wprowadziło zły system ocen w szkołach od 1-6! Kiedyś było od 2 do 5! Polacy nic nie umieją zrobić! dali se narzucić komunę, a potem demokrację skopiowali od innych! najsłabsi zawsze wymierają! Inspekcje pracy zawodzą! ZUS patologiczny i policja nic nie umie! Służba zdrowia w opłakanym stanie i brak eutanazji! Kto ma się zabić i tak się wyeliminuje! Prawo do życia wszyscy maja! Samobójstwo to wolność i brak zmartwień i ucieczka przed walką z życiem! Pracodawców za dużo i kierowników z ciulami, a ktoś musi na ich pensję pracować! Urząd pracy polaczkowy to pomyłka! tam pracy nie ma nawet! Pozostaje skok z wysokiego piętra, albo pętla, lub strzał w głowę! Albo jesteś parobasem systemowym, albo buntownikiem olewającym system! Pieniędzy coraz mniej, bo już wszystko się skończyło! Grzyby wyzbierane i ryby wyłapane, a owoce i warzywa zszabrowane!

simian raticus
06-08-14, 08:56
Samobójstwo jest w genach! Ja po ulicach nie chodzę, bo nie chce patrzeć na motłoch und pospólstwa słuchać and na plebs patrzeć! Ludzie z niskim IQ są słabo odżywieni i nie potrafią się sami wykształcić! Droga do edukacji jest dla każdego tak samo otwarta! Trzeba tylko chcieć! Głupi ludzie są brzydcy i maja głupie dzieci chore! Sejm nie umie rządzić! Patologia jest wypisana na twarzy! Wiejskie tatuaże tanie i nie modne! Robole biją się z prywaciarzami w zakładach pracy! Przeżyje zawsze najsilniejszy! Tylko tytany genetyczne mają dobre życia! Wyższe wykształcenie dostają ludzie głupi często! Tytuł naukowy myśli samodzielnie tylko! Wszystko już było! Nuda! politycy kupują roboli z biedniejszych krajów i płodzą im bachory oraz bękarty kobiety z trzeciego świata! Życie traci sens po pewnym czasie! System jest bezsilny! Prawo jest oszukane! Równoważni i balansu nie ma zdrowego w tych czasach!

Rafinek
19-08-14, 11:35
Ciekawa teoria.

Kaja Metrowska
20-08-14, 07:46
Wydaje mi się, że nie ma ich więcej niż w innych krajach.

Hishave
20-08-14, 14:09
Zwykła sprawa, kiedyś byli, są teraz, będą kiedyś. Ich życie, ich decyzje. Droga wolna.

Junix852
14-10-14, 09:32
Nie wydaje mi się, żeby samobójstwo było w genach.

xxxx100
28-10-14, 07:49
Myślę że tak duża liczba samobójstw to nie tylko problem Polski. Dzisiejsze zwariowane czasy, wyścig szczurów,pogoń za pieniądzem to wszystko doprowadza człowieka do stresów a w rezultacie do depresji. To chyba jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona ( a często jest nieleczona) doprowadza do prób samobójczych, niestety często udanych.