PDA

Zobacz pełną wersję : Własna Firma Pomocy

djstiu
12-03-10, 12:58
Witam was jak w temacie chce otworzyc wlasna firme uslugowo handlowa a dokladnie sklep komputerowy oraz outrosring informatyczny. I tutaj pojawiaja sie moje pierwsze pytania ponieważ mam 23 lata wiem ze jeżeli jest to pierwsza działalność gospodarcza można liczyć na jakies ulgi podatkowe oraz na dofinansowanie. Jednak przepisy zmieniają się tak szybko iż nie jestem wstanie zweryfikowac swojej wiedzy w tym temacie także prosił bym was o pomoc. Kolejne moje pytanie jaki rodzaj podatku wybrac na poczatek gdy nie jestem pewny w 100 % swojego zarobku jako działalność gospodarcza. Mam nadzieje ze w miare możliwości szybko ktos mi odpowie ponieważ czas mnie juz bardzo goni

dankot
13-03-10, 09:05
To może po krótce przedstawię Twoje możliwości.

Możesz wybrać jedną z trzech form odprowadzania podatków:

Zasady ogólne,
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
Karta podatkowa.

Ad1. Najpopularniejsza, nie musisz składać żadnych oświadczeń. Opodatkowany dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania.

Ad2. Dla tych którzy nie przekroczyli 150 000 EUR, bo wtedy przechodzisz na zasady ogólne (ad1). Jeśli: prowadzisz aptekę, lombard, kantor, działalność w zakresie wolnych zawodów nie objętych w ustawie prawem do ryczałtu, wytwarzasz wyroby objęte akcyzą, prowadzisz działalność z małżonkiem jako spółka, to nie możesz być ryczałtowacem. W zależności od rodzaju usług odprowadzasz podatek w granicach 3-20%. Co miesiąc musisz przygotować faktury z podziałem na stawki podatkowe.

Jeżeli charakter Twojej pracy to usługi niematerialne (wiedza, robocizna, technologia), czyli jeśli nie będziesz miał dużych kosztów to wtedy się opłaca. Przy tym rozliczeniu, nie możesz odliczyć kosztów.

Ad3.
Najbardziej uproszczona, podatek zgodnie z comiesięcznymi stawkami. Nie musisz prowadzić ewidencji (rachunek/faktura na żądanie klienta). Aby się tak rozliczać składasz PIT-16 do 20 stycznia. Nie każdy się może tak rozliczać, szczegóły w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (http://www.firma.prawnik-online.eu/pliki/ustawa_o_zryczaltowanym_podatku_dochodowym.pdf)

Dodam tylko, że korzystnie jest podjąć własną działalność w trakcie trwania studiów korzystając z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Fajna sprawa, bo prowadzą za Ciebie całą biurokrację. Fakt, że musisz dzielić się z nimi częścią zysków, ale w zamian masz z głowy księgowość.

Warto się też rozejrzeć za dotacjami unijnymi. Często można zdobyć "za darmo" dobre pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu.

djstiu
13-03-10, 15:14
To może po krótce przedstawię Twoje możliwości.

Możesz wybrać jedną z trzech form odprowadzania podatków:

Zasady ogólne,
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
Karta podatkowa.

Ad1. Najpopularniejsza, nie musisz składać żadnych oświadczeń. Opodatkowany dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania.

Ad2. Dla tych którzy nie przekroczyli 150 000 EUR, bo wtedy przechodzisz na zasady ogólne (ad1). Jeśli: prowadzisz aptekę, lombard, kantor, działalność w zakresie wolnych zawodów nie objętych w ustawie prawem do ryczałtu, wytwarzasz wyroby objęte akcyzą, prowadzisz działalność z małżonkiem jako spółka, to nie możesz być ryczałtowacem. W zależności od rodzaju usług odprowadzasz podatek w granicach 3-20%. Co miesiąc musisz przygotować faktury z podziałem na stawki podatkowe.

Jeżeli charakter Twojej pracy to usługi niematerialne (wiedza, robocizna, technologia), czyli jeśli nie będziesz miał dużych kosztów to wtedy się opłaca. Przy tym rozliczeniu, nie możesz odliczyć kosztów.

Ad3.
Najbardziej uproszczona, podatek zgodnie z comiesięcznymi stawkami. Nie musisz prowadzić ewidencji (rachunek/faktura na żądanie klienta). Aby się tak rozliczać składasz PIT-16 do 20 stycznia. Nie każdy się może tak rozliczać, szczegóły w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (http://www.firma.prawnik-online.eu/pliki/ustawa_o_zryczaltowanym_podatku_dochodowym.pdf)

Dodam tylko, że korzystnie jest podjąć własną działalność w trakcie trwania studiów korzystając z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Fajna sprawa, bo prowadzą za Ciebie całą biurokrację. Fakt, że musisz dzielić się z nimi częścią zysków, ale w zamian masz z głowy księgowość.

Warto się też rozejrzeć za dotacjami unijnymi. Często można zdobyć "za darmo" dobre pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu.

no wlasnie tak sie sklada ze chce sie starac o dotacje na otwarcie dzialalnosci ale z tego co wiem to zeby dostac z bezrobocia to musial bym byc minimum 3 miesiace na bezrobociu a no i nie moge zarejestrowac dzialalnosci do momentu az nie zloze dokmentow na dofinansowanie i to jest troszke chore poneiwaz chcial bym juz ruszyc z koksem i zaczac dzialac

profit
26-04-10, 13:15
z tego co się orientuję najszybciej takie dotacje można otrzymać w urzędzie pracy, nalezy się najpierw zarejestrować jako bezrobotny, zgłosić chęć zalożenia wlasnej firmy, przejść jakieś beznadziejne szkolenie i dają pieniądze na wyposażenie.

djstiu
26-04-10, 23:24
fajnie jak by bylo tak latwo jestem w trakcie tego specjalnei rejestrowalem sie na bezrobocie co jest wedlug mnie totalna bzdura ale okey teraz czekam za decyzja czy moj biznesplan smiga czy nie