PDA

Zobacz pełną wersję : Katolicyzm w Polsce

Okami12
31-03-10, 14:23
Witam wszystkich.
Prowadzę badania na temat podejścia polskich katolików do swojej wiary i tego jaki wpływ ma ona na ich światopogląd i życie. Bardzo proszę o pomoc. Jeśli Ci się nudzi, lub jeśli masz po prostu wolne 3 minuty, wejdź na stronę http://www.ankietka.pl/ankieta/37781/stosunek-katolikow-w-polsce-do-religii.html i wypełnij ankietę. Ciebie to nie będzie wiele kosztować, a mnie bardzo pomoże. Zapraszam zatem wszystkich katolików do wypełnienia krótkiej ankiety, dziękuję i Bóg zapłać :)

cybuch
31-03-10, 16:50
Ankietę wypełniłem, ale pytanie takie jak:

19. Czy ateiści i innowiercy powinni być pełnoprawnymi polakami? *
jest zdecydowanie nie na miejscu, w dodatku na pytania 22. i 23. nie ma odpowiedzi, ktora uznalbym za stosowna.

Grzech
31-03-10, 18:58
W ogóle jakaś dziwna ta ankieta bez miejsca na zwyczajne odpowiedzi:
Przykład:
22. Jaki charakter ma według Ciebie Biblia?
*1) Jest to pismo podyktowane przez Boga
2) Pisma Biblijne sa jedynie natchnione Duchem Świętym

A gdzie odpowiedź: "to zwyczajna książka historyczno - religijna" ?

A te pytania to wręcz pachną jakąś dyktaturą:
24. Czy uważasz, ze w Polsce - kraju w którym dominującą religią jest katolicyzm, to właśnie katolicy powinni kreować prawa i obyczaje, a reszta powinna się dostosować? *
7. Czy jesteś za delegalizacją środków antykoncepcyjnych? *
8. Czy uważasz, że episkopat powinien w rozmowach z politykami pełnoprawnie zajmować stanowisko w danej sprawie w imieniu polaków? *
Kto stworzył te pytania?

Anfinuo
01-04-10, 09:43
Też mi zaskoczenie, jaki pytający, takie pytania.

Grzech
01-04-10, 16:49
No cóż - ja po jednej wypowiedzi jeszcze nie jestem w stanie określić autora. :-D

login
26-02-12, 21:51
19. Czy ateiści i innowiercy powinni być pełnoprawnymi polakami? *
nie wiedziałam, że jesteśmy państwem wyznaniowym i że nasza konstytucja ogranicza jakoś bycie Polakiem.

simian raticus
23-04-12, 13:05
Nie wiem po co Polacy kler wpuszczali do swojego kraju? Wiara jak i ateizm w życiu nic nie dają w zasadzie! Tylko kłótnie w telewizji i w internecie! Olewam to wszystko!

Witka
05-11-12, 15:42
zbyt tendencyjna ta ankieta...

pola102
15-01-13, 18:20
Kościół katolicki w Polsce – najliczebniejsza katolicka wspólnota wyznaniowa w Polsce, będąca obecnie pod zwierzchnictwem biskupów należących do Konferencji Episkopatu Polski. Prawdopodobnie jako pierwsze, wraz z południowymi wpływami, na tereny obecnej południowej Polski przybyło chrześcijaństwo w obrządku wschodnim propagowanym m.in. przez braci Cyryla i Metodego (istnieje przypuszczenie, iż wówczas ochrzczony został książę Wiślan). Podporządkowanie Wiślan i innych południowych plemion Państwu wielkomorawskiemu, a potem, prawdopodobnie, na krótko Czechom spowodowało, że Polanom, najsilniejszemu i niezależnemu ośrodkowi przypadła rola zjednoczenia ziem polskich.
Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa

Mieszko, pierwszy z historycznych Piastów, przyjął 14 kwietnia 966 chrzest z rąk duchownego obrządku łacińskiego, biskupa Jordana. Od tego momentu mówimy o Kościele katolickim w Polsce. W 968 ustanowiono w Poznaniu siedzibę biskupa misyjnego. Bolesław I Chrobry, syn Mieszka, utwierdzał wedle kronikarzy wiarę chrześcijańską wśród poddanych, nawet przy użyciu siły.

drcia
22-01-13, 13:07
Ja staram się nie oceniać inny bo sama też nie chce być oceniana.;)

rebecca2001
22-01-13, 18:06
wycięłam bo mnie reklama wkurzyła ...

rebecca2001
22-01-13, 20:15
... nie sądźcie abyście nie byli sądzeni ... hmmm ... a kto nas będzie bronił ? ET* ?

--------------------------------------
* ET - Extra Terrestial co w ich dialektos znaczy sie pozaziemski ... Bóg -jak piszą- stworzył między innymi też Ziemię toteż jak by nie patrzeć jest ET ... :)

a jak się to ma do Jezusa ? wszak urodził się w Betlejem judzkim ... znaczy się nie jest ET ...

raq102
03-02-13, 17:10
Wysoka religijność Polaków w okresie przemian ustrojowych, jakie nastąpiły tu po 1989 roku obala rozpowszechniony mit, że rozwiniętemu społeczeństwu towarzyszyć musi proces laicyzacji. Wartością życia publicznego w dzisiejszej Polsce są także harmonijne stosunki między państwem a Kościołem.

Miro
13-02-13, 14:41
Obserwując ludzi mam wrażenie, że każdy ma indywidualny katolicyzm dostosowany do samego siebie:)

rydz
28-02-13, 21:19
Jesteśmy pobożni kiedy jest nam wygodnie. Już nie wiem co gorsze zadeklarowany ateista czy katolik na pokaz...

pawelauto
22-04-13, 12:26
Nie tyle katolicyzm na pokaz jest denerwujący, co nieprzestrzeganie większości przykazań. Bardzo katolickie jest obgadywanie, niechęć do kogoś, kto myśli inaczej..czy bycie za karą śmierci. W takich momentach religia swoją drogą, a życie swoją.. Według mnie w Polsce katolicyzm może i silnie tkwi w tradycji, ale jest to religijność na pokaz.

Ania333
27-05-13, 10:07
Ankietka trochę za dużo zamętu wprowadza, jak zwykle wiara katolicka w tle i jakieś podziały.

fastlaw
01-07-13, 07:39
Tak, jeśli chodzi o religię i politykę to lepiej nie odpalać tej bomby. Można dostać rykoszetem.

kolega1975
01-07-13, 18:14
Tylko nie religia - bo wojna gotowa.

justynamydlek
09-09-13, 12:44
szkoda tylko, że politycy nie uznają tej zasady, gdyż uważają, że jak będą z Kościołem za pan brat, to sobie nabiją licznik wyborców :/

Miro
09-09-13, 15:00
I będą siedzieć w pierwszych rzędach.