PDA

Zobacz pełną wersję : jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Basik
13-05-10, 11:35
chciałabym dowiedzieć się jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Co zrobić, żeby nie trafić na jakiegoś oszusta, dłużnika, który nie będzie wstanie opłacić czynszu.

Piotrek
13-05-10, 13:09
Podpisać z nim umowę i ustalić kaucję. Kaucja zabezpiecza Pani ew. stratę jeżeli najemca nie będzie płacił czynszu. Może Pani ustalić prawie dowolną wysokość kaucji. Zwykle jest to wysokość 1-mc czynszu.

Kubam
14-05-10, 12:12
Kaucja może skutecznie odstraszyć, choć jest to częsta praktyka na zachodzie. Wiem, że biura nieruchomości proponują sprawdzenie przyszłego najemcy w Biurze Informacji Gospodarczej.

Basik
24-05-10, 15:24
Podpisać z nim umowę i ustalić kaucję. Kaucja zabezpiecza Pani ew. stratę jeżeli najemca nie będzie płacił czynszu. Może Pani ustalić prawie dowolną wysokość kaucji. Zwykle jest to wysokość 1-mc czynszu.

I to jest powszechna praktyka, legalna, tzn. nikt na mnie dziwnie nie popatrzy i nie zarzuci mi czegoś?

WojtekW
24-05-10, 19:04
chciałabym dowiedzieć się jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Co zrobić, żeby nie trafić na jakiegoś oszusta, dłużnika, który nie będzie wstanie opłacić czynszu.

Cześć ... ciężko coś doradzić. Ja swoje mieszkanie wynajmowałem przez jakiś czas ... i już mam dość. Wolę je sprzedać. Niestety ciężko jest ustrzec się przed nieuczciwymi najemcami, a sama umowa też ci nie zagwarantuje, że ktoś będzie uczciwy.

Przez pierwszy okres czasu mieszkali u mnie uczciwi i fajni ludzie. 2 lub 3 osoby pracujące i 2 osoby kończące studia. Pobrałem kaucję, podpisałem umowę i zaniosłem do skarbówki. Wszystko cacy.
Po jakimś czasie wyprowadzili się, więc postanowiłem wynająć mieszkanie innym. Zgłosili się studenci pierwszego roku - wyglądali sensownie, jak zgrany zespół. Podpisałem umowę, pobrałem kaucję, zarejestrowałem się w skarbówce. Po tygodniu zaczęły się pierwsze problemy - zalali mieszkanie i sąsiada. Na naprawę podłogi poszły częściowo pieniądze z ich kaucji. Sąsiada sami musieli "załatwić". Po dwóch tygodniach wyprowadził się jeden chłopak - narzekał na imprezy w mieszkaniu. Sąsiedzi potwierdzili jego wersję. Nawet straszak w postaci policji nie skutkował. Naznosili gratów - częściowo ze śmietnika (TAK TAK ! TO PRAWDA - przynieśli cuchnący chodnik - jak się sami przyznali: znaleźli go na śmietniku!!!!). Nie wspominam już że poniszczyli meble (np. stół w kuchni kilkakrotnie przypalili żelazkiem). Dałem sobie spokój - umowę oczywiście miałem podpisaną ... i co z tego ? Trzeba było się ich pozbyć i tyle.

Wynajmując mieszkanie zwróć uwagę na obowiązujące przepisy, które mówią, że pewne grupy osób są pod szczególną ochroną i nie można ich ot tak sobie wyrzucić z lokalu (nawet jak przestaną płacić czynsz).

Sama kaucja jest legalną praktyką. Jej wysokość zwyczajowo wynosi 1-3 miesięczne czynsze. Nikt się za to nie obrazi, a już na samym początku kilka % odsieje (co jest pozytywne). Kaucja przepada jeśli nie płacą, niszczą itd (wszystko trzeba zawrzeć w umowie). Ale i ta zawsze jest najlepiej jeśli nie trzeba z niej korzystać.

Kubam
28-05-10, 11:08
No to faktycznie kaucja się przydała. ale nie myślicie, że kaucja to zabezpieczenie przed studentami? muszą wydać więcej pieniędzy, więc może będą szanowali nieswoją własność. A co z resztą? Czy kaucji nie może wpłacić jakiś dłużnik. A potem nie będzie płacił czynszu? Dlatego ważne jest dla mnie by ktoś sprawdził czy najemca nie widnieje w rejestrze dłużników, nie zalega z płatnościami i terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych. Informacje uzyskuje się m.in. od: Biura Informacji Kredytowej, ZwiązKu Banków Polskich, Biura Informacji Gospodarczej.
Nie wiem czy możesz zapytać się o to sama. Wiem, że biura nieruchomości mają dostęp do systemów typu: InfoMonitor lub Dokumenty Zastrzeżone.

Basik
30-05-10, 19:13
Nie wiedziałam, że jest aż tyle instytucji do których można uderzyć. No ale warto, jeśli tylko to pomoże mnie ustrzec przed oszustami. Poszukam czegoś w Krakowie.

Kubam
04-06-10, 13:07
Wiem, że Metrohouse i Indepro prowadzą takie kampanie. Spróbuj tam.

Basik
06-06-10, 17:05
Już wiem:) sprawdziłam i w Indepro i w Metro.

norton
30-06-11, 12:30
Nikt Ci raczej tego nie zagwarantuje.Potencjalnego "nabywcy" nie przeswietlisz niestety.Kazdy bedzie ladnie mowil,a myslal co innego.Nie wiem czy umowa cos da-znamy takie przypadki,Kaucja,to moze i dobre rozwiazanie,ale ile jej wziasc,zeby ewentualnie szkody sie zwrocily,a jaka bedziesz mial gwarancje,ze w terminie wyznaczonym opusci Twoje mieszkanie,bo nagle mozesz go potrzebowac.Tak zle i tak nie dobrze.Trzeba sie dobrze zastanowic,zanim podejmie sie ten krok,ktory moze okazac sie bledem zycia.

agro.kaszuby
27-11-11, 13:05
Trzeba przede wszystkim robić to legalnie czyli min. to podpisanie umowy najmu.

norton
15-05-12, 10:45
Samo podpisanie wynajmu nieraz nic nie daje.Nieraz się słyszy,że ktoś podpisze umowę,nie wywiązuje się potem z niej,a i tak jest problem z pozbyciem się takiego lokatora-najemcy.

wisiorek
15-05-12, 11:05
tak w temacie wynajmowania mieszkań i uzgadniania długości okresu najmu dodam jeszcze - kiedyś szukając mieszkania uczciwy właściciel - działający w branży nieruchomości powiedział mi, że te wszystkie umowy najmu są tylko umowne. Ponad nimi są przepisy kodeksu cywilnego, które chronią zarówno wynajmującego, jak i najemcę. I np. w sytuacji, gdy najemca demoluje mieszkanie, urządza imprezy itp. wynajmujący może mu umowę wypowiedzieć, podobnie w drugą stronę - gdy zmieni się sytuacja życiowa i najemca nie będzie mógł już płacić za mieszkanie, to też ma prawo umowę rozwiązać. Taka wiedza może się kiedyś przydać :)

iwonulla
06-10-12, 21:59
oooo nawet o tym nie wiedziałam a sie przyda bo niebawem bedziemy chcieli wynajac mieszkanie...troche sie tego obawiam, ale czasami wystarczy popatrzec na osobe i sie juz wie czy jej wynajac czy nie ;o)a reszta to liczyc ze bedzie dobrze!Chociaz najgorsze to opłaty w zestawieniu połrocznym czy rocznym...oni sie wyprowadza a do nas przyjdzie rachunek na tysiac złotych np za ogrzewanie...moja sisoitra miała taka sytułacje...masakra!

masterchef
21-03-13, 08:17
wydaje mi się, że najbezpieczniej będzie wynająć przez takie biuro nieruchomości tym bardziej, że w wielu przypadkach fajne mieszkania nie są nawet pokazywane na stronach popularnych serwisów ogłoszeniowych, oni mogą na pewno więcej zaoferować w odniesieniu do naszych potrzeb niż my moglibyśmy znaleźć

drcia
21-03-13, 12:14
Ja podpisywałam umowę u notariusza skonstruowana przez niego.

rebecca2001
21-03-13, 12:28
Ja podpisywałam umowę u notariusza skonstruowana przez niego.

i jest to chyba najbardziej bezpieczna forma najmu ... notariusz musi bowiem zarejestrować umowę toteż musi ona być zgodna z prawem bo za to ponosi odpowiedzialność , toteż myślę że lepiej troche więcej zapłacić [notariusz + wpis sądowy] niż później mieć problemy ...

Raquel
22-03-13, 08:16
Moi znajomi też raczej działają w ten sposób, to najbezpieczniejsza metoda.

ratun
03-12-14, 10:28
Mimo tego, że to dodatkowy, warto skorzystać z usług dewelopera

pepka
12-12-14, 05:20
Legalnie ale również zabezpieczyć się odpowiednia umową. Która nakazuje wyprowadzić się najemcy gdyby nie spełnił założeń umowy.
Niestety ale jest wielu cwaniaków, którzy chcieliby mieszkać za darmo.
Sama polecam zainteresować się wynajmem turystom. Nie dość,ze jest to bardziej opłacalne to jeszcze mamy mniejsze kłopoty.

trucicielka
17-12-14, 12:04
Trzeba pamiętać także o kaucji oraz zaznaczeniu w umowie, że lokatorzy będą płacić za każde zniszczenia w mieszkaniu powstałe z ich winy.

wielkibrat
13-02-15, 07:50
Nie każda niska cena będzie wiarygodna.
Ale jeśli chodzi o moment na zakup czy wynajem, to teraz jest właśnie ten idealny. Potrzebne tylko odpowiednie środki bo zainwestować można całkiem przyjemnie. Jak dla mnie to od wielu lat mieszkania nie były aż tak tanie.

valerie89
09-05-15, 08:46
Najważniejsze to pobrać kaucję (jeśli mieszkanie zostanie uszkodzone, odpowiednio wysoka kaucja powinna naprawić szkody), oraz zawrzeć szczegółową umowę, w której będą zaznaczone wszystkie prawa i obowiązki obu stron umowy. Wzór umowy można bez problemu znaleźć w internecie.

sakuranna
27-08-15, 13:17
Wszytko leży w umowie, oraz w sposobie w jaki została zawarta :)
Spis stanu technicznego to pozycja obowiązkowa w dobrze skonstruowanej umowie wynajmu. Jeśli chodzi o wynajem, to właśnie zaczyna się sezon. Najlepiej zorientować się w cenach średnich dla poszczególnych regionów Polski - wiem, że Polska Federacja Nieruchomości ma coś takiego, jak wykaz cen średnich najmu + listę zaufanych pośredników - w razie jakby ktoś miał ochotę korzystać z usług pośrednika, to warto udać się do takiego, który jest sprawdzony i wpisany do odpowiednich rejestrów ;)
Polecam zapoznać się z tym artykułem bądź udanie się po bezpłatną poradę do prawnika :) W każdym dużym mieście jest fundacja świadcząca bezpłatne porady prawne, plus przy każdej uczelni publicznej, na której jest prawo, jest możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej. Najważniejsze, aby podejść do tego na poważnie, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji