PDA

Zobacz pełną wersję : [Pytanie] Minimalny zestaw bezpieczeństwa.

Nimitz
03-05-05, 14:30
MAm komputer. Intel Celeron 300 MHz, 64 MB SDRAM, 4MB kartę graficzną Riva 128. Wszystko pracuje pod kontrolą Windows 98 SE. Potrzebowałbym nazwy dobrych antywirusów i ogniomurków które nie zjadają i tak skromnych zasobów komputera. Jakieś pomysły?

gekko44
04-05-05, 00:21
kav(ew.nod32) i kerio
unikac pankietu symanteca

Nimitz
04-05-05, 00:32
Dzięki za info. Zaraz sobie obadam. Drobne sprostowanie -napisałem, że mam komputer. Błąd - mam zabezpieczyć taki komputer. Dzięki wszelkim bóstwom mój blaszak jest troszkę lepszy ;-)

tomasz rakoczy
04-05-05, 07:47
Używamy w domu na podobnym zestawie programu NOD32 (http://www.nod32.pl) - Tata jest zachwycony!

Używam tego programu też w pracy na kilkudziesięciu stanowiskach win98/winxp - bardzo dobre oprogramowanie. Wspaniale zabezpiecza przed stronami z jakimiś dziwnymi skryptami. Pocztę skanuje w locie i naprawdę praktycznie nie zauważa sie spowolnienia a do tego pracuje bardzo stabilnie.

Pozdrawiam,
Tomek.

Braciszek
06-05-05, 22:10
Z doświadczenia, bo w sąsiednim pokoju stoi podobna maszyna, wiem, że świetnie spisuje się taka konfiguracja:

- Tiny Personal Firewall (bardzo prosta, intuicyjna konfiguracja)
- AntiVir 6 PE (http://www.free-av.com/)
- jako przeglądarka K-Meleon (Mozilla czy Firefox mogą być zbyd zasobo żerne na takim komputerze)
- alternatywny od OE klient poczty (The Bat!, Eudora)
- Ad-Aware SE

Komputer pracuej z tym (uaktualnianym oczywiście) oprogramowaniem od roku i nie było większych problemów. Wszystkie te programy mają status freeware do użytku domowego.

Anonymous
07-05-05, 09:35
MAm komputer. Intel Celeron 300 MHz, 64 MB SDRAM, 4MB kartę graficzną Riva 128. Wszystko pracuje pod kontrolą Windows 98 SE.

I tu jest pies pogrzebany. Use Linux :D

Nimitz
07-05-05, 15:55
To komputer moich teściów. Windows 98 jest i tak wystarczająco skomplikowany :P Pozatym w poniedziałek odbieram nowy sprzęt i zainstaluje Windows XP SP2 i Office 2k3 + Pande i Norton Internet Security. Myśle, że to zapewni im wystarczający poziom bezpieczeństwa. No i oczywiście Opera lub Firefox jako przeglądarka. :-)

tomasz rakoczy
07-05-05, 17:47
Witajcie.

Proponuję jeszcze jedną rzecz zrobić.

Założyć osobne konta lub konto do codziennego użytkowania - niech to będzie konto z ograniczeniami. Partycja oczywiście NTFS. Natomiast konto administratora zostaw dla osoby, która będzie instalować programy. Nawet jeśli użytkownicy sami bedą to robić, niech na codzień nie korzystają z konta administratora.

Stwórz osobne partycje:

:arrow: 1. system i programy,
:arrow: 2. dane,
:arrow: 3. pliki tymczasowe systemu, pliki tymczasowe przeglądarek internetowych, plik wymiany,

Co do pliku wymiany czytałem i testowałem dwie teorie.
Pierwsza mówi, aby plik wymiany a także pliki tymczasowe były na partycji FAT32, a najlepiej FAT16. Partycja możliwie mała.

Druga teoria tyczy się samego plliku wymiany. Wyczytałem na stronach Microsoftu w TechNecie sugestię, aby plik wymiany rozłożyć równomiarnie na wszystkich partycjach. Np. mamy 2 partycje i na każdej ustawiamy plik wymiany na 512 MB. Ma to na celu przyspieszenie operacji na pliku wymiany (pamięć stronicowania).

Testowałem obie wersje. Nie zauważyłem diametralnej różnicy. Być może gdyby plik wymiany rozłożyć na partycje na różnych dyskach... być może.

Lepiej dołożyć pamięci :)

Pozdrawiam,
Tomek.

Siriah
09-05-05, 01:54
Jo! Nimitz! A po co Panda i NIS? zrezygnuj z jednego z antyvirów... :wink:

mirek
09-05-05, 17:31
MAm komputer. Intel Celeron 300 MHz, 64 MB SDRAM, 4MB kartę graficzną Riva 128. Wszystko pracuje pod kontrolą Windows 98 SE. Potrzebowałbym nazwy dobrych antywirusów i ogniomurków które nie zjadają i tak skromnych zasobów komputera. Jakieś pomysły?

Mam podobny zestaw. Zainstaowałem na "bezpiece" Nortona 2002, przeglądarkę Firefox 1.03 i program pocztowy Thunderbirda 1.02. Po Nortonie nie zauważyłem większych zmian w szybkości systemu (mam włącz. 10 minutowe update). Po zainst.Firefoxa i Thunderbirda w wersjach podstawowych - również nie, ale po doinstalowaniu pakietu rozszerzeń wszystko zaczęło znacznie wolniej "chodzić"- czasem nawet nie nogę od razu otworzyć przeglądarki. Wasze info uświadomiły mi przyczynę-chcąc dalej z nich (programów) korzystać, muszę conajmniej podwoić lub potroić RAM, a najlepiej wymienić wszystko. :? :?:
Pozdrawiam.

Braciszek
09-05-05, 18:42
mirek, to, że Firefox czy Thunderbird nie uruchamiają się "od razu" jest naturalne, ponieważ w przeciwieństwie do Internet Explorera, nie kożystają z bibliotek i składyników systemowych, ładujących się wraz ze startem Windowsa.

Z pewnością programy te same w sobie, kiedy nie są uruchomione, nie obciążają Twojego komputera, a problem musi tkwić w czymś innym. Zainstaluj na takim komputerze Mozillię, albo K-Meleona (oparte o ten sam co Firefox silnik).

mirek
09-05-05, 19:10
mirek, to, że Firefox czy Thunderbird nie uruchamiają się "od razu" jest naturalne, ponieważ w przeciwieństwie do Internet Explorera, nie kożystają z bibliotek i składyników systemowych, ładujących się wraz ze startem Windowsa.

Z pewnością programy te same w sobie, kiedy nie są uruchomione, nie obciążają Twojego komputera, a problem musi tkwić w czymś innym. Zainstaluj na takim komputerze Mozillię, albo K-Meleona (oparte o ten sam co Firefox silnik).

Myślę, że Masz rację, ale na początku porównywałem (ze stoperem) czasy otwierania IE i Firefoxa i było "suma sumarum" na korzyść tego drugiego. IE szybciej otwierał okno ale dłużej uruchamiał stronę domową. Teraz Firefox otwiera się 2x dłużej a czasem dopiero po kilku kliknięciach i w dodatku w 2,3 stronach :roll:
Mam ściągnięty pakiet Mozilli ale go nie instalowałem, bowiem wydawało mi się, że dwa niezależne pr. będą lepiej chodziły :? Czy nie miałem racji?
Wysłany 09 Maj 2005 - 19:58
Post scalony autoamtycznie - edytuj swoje posty - opcja zmień

Mimowolnie poruszyłem temat wolniejszego otwierania się Firefoxa. Odpowiedź na ten problem zanalazłem na "Forum>Programy>Jak przyśpieszyć Firefoxa" i tam też odsyłam potencjalnych zainteresowanych.
Jest to mój pierwszy dzień udziału w Waszym Forum a już tyle otrzymałem od Was pożytecznych info.
Dziękuję. Mirek

darekkr1
16-05-05, 23:21
Na komputer z takim wolnym procesorem jak celeron 300 to fireFox czy Thunderbird jest ciut za ciezki. polecalbym jako przegladarki K-Meleona a do poczty FoxMail http://ocm.pl/ocm_content,show,8.html
Obydwa programy sa zadziwiajaco szybkie. Poza tym K-Meleon ma jeszcze cos o nazwia loader. Jest to takie cos ktore laduje K-Meleona do pamieci na przyklad podczas startu systemu a potem przy odpowiednich ustawieniach K-Meleon startuje natychmiast.

an29A
20-05-05, 22:41
Ja bym polecal Avast! jako antywirusa ale niczego nie gwarantuje ;)

Nimitz
21-05-05, 14:31
właśnie u mnie avast na Duron800, 256 RAM to to ustrojstwo system mocno obciąża...