PDA

Zobacz pełną wersję : Money.pl zbadał ubezpieczenia OC, Analitycy wytypowali najtańsze

dankot
26-05-11, 21:26
W rankingu przygotowanym przez Money.pl (http://www.money.pl/sekcja/ranking-oc/) pominięte zostały towarzystwa oferujące swe usługi jedynie firmom. Do badań analitycy Money.pl przygotowali model hipotetycznego kierowcy. Według danych MSWiA zaczerpniętych z baz centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców, statystyczny posiadacz prawa jazdy ma 43 lata, pierwsze uprawnienie do kierowania pojazdami uzyskał 20 lat temu, mieszka w Warszawie i jeździ pięcioletnią Toyotą Corollą. Założono ponadto, że ubezpieczany samochód ma silnik benzynowy o pojemności 1,4 oraz że jest to model hatchback w wersji Terra.

Zwycięzcą rankingu jest polisa OC sprzedawane przez towarzystwo Benefia. O sukcesie w tym przypadku zdecydowała najatrakcyjniejsza cena - jedyna, która była poniżej 600 zł przy jednorazowej składce rocznej. W czołówce znaleźli się oprócz tego - Liberty Direct, Axa Direct (4. pozycja) czy zamykająca top 5 Aviva.

Oceniając ubezpieczycieli tylko przez pryzmat podejścia do klienta ranking układa się inaczej. Wśród pięciu najbardziej przyjaznych dla właścicieli samochodów towarzystw najbardziej do ideału zbliżyło się Liberty Direct. Stosunkowo dobrze wypadły też Axa Direct i Aviva. Na szarym końcu znalazło się PZU. O tak słabej pozycji przesądziła znaczna liczba skarg związanych z polisami OC skierowanych przez klientów do Rzecznika Ubezpieczonych.

Obsługa klienta uzależniona była od trzech kanałów. Po pierwsze kontakt telefoniczny, który nie zawsze kończył się uzyskaniem informacji, ale często odesłaniem do agenta. Po drugie szybkość obsługi telefonicznej pozostawiała wiele do życzenia. Na przykład TUW obiecywało oddzwonić do klienta, ale dopiero w ciągu dwóch godzin. TUZ zakładał kontakt telefoniczny, ale przeważnie telefon do agenta był zajęty. W BRE Ubezpieczeń trzeba było czekać 10 minut na połączenie. Ostatni aspekt to kanał internetowy. Kalkulatory wyliczające orientacyjną składkę OC daje do dyspozycji mniejszość, ale i w tym gronie są zarówno narzędzia łatwe w obsłudze i czytelne, jak i skomplikowane oraz mało intuicyjne dla użytkownika.

Problematyczna jest także obsługa klienta drogą mailową. Na 23 towarzystwa, do których zostało wysłane zapytanie, odpowiedziało jedynie 13. Wydaje się, że formularze kontaktowe umieszczane na stronach towarzystw nie są obsługiwane. Ciekawym mankamentem na stronie Link4 jest brak przycisku "wyślij" w formularzu.

Ciekaw jestem opinii forumowiczów DI. Z jakich towarzystw jesteście zadowolenia, a których nie polecacie?

dlt7
27-05-11, 10:35
Bardzo "ciekawy" ranking uwzględniający tylko jeden przypadek "starego kawalera".
W moim przypadku (golf 1.6, '99, współwłaściciel 25l (4l prawko), ja 60% zniżek, bezszkodowo cały czas) najtańsze okazało się... PZU 356 zł/rok (w tym assistance mini). Kalkulator online Benefia wyliczył mi składkę za samo OC dokładnie 1315,39 zł/rok.
Co do kultury obsługi - komputer nie kazał na siebie czekać, gdy wypełniałem pola kalkulatorów online, więc wszystkie TU stawiam na równi. Całość kalkulacji i zapłaty za polisę online zajęła może 15 min, bez wychodzenia z domu.

I tu jest prawda zawarta w artykule - różnica w wysokości składki OC może sięgać nawet 1000 zł. Jednakże trzeba sprawdzić samodzielnie gdzie będzie najtaniej w naszym przypadku. Chyba że ma się 43 lata i mieszka w stolicy...

ncpnc
27-05-11, 17:18
Haha, trafiłeś w sedno. Ja szukałem dla siebie najlepszego (co nie jest równoznaczne z najtańszym!) pakietu AC+OC+NW+assistance na Kia Rio '06. Po wykluczeniu "ciekawych" umów AC, uwzględniających na przykład 20% wkładu własnego w szkodzie, liczenie szkody minus amortyzacja (zużycie) części i inne kruczki, cuda i wianki okazało się, że PZU w moim przypadku daje najwięcej za najmniej... :)

Nie, wcale nie pracuję w PZU :P

Dlatego popieram przedmówcę, każdorazowo warto szukać samemu, bo składki zależą od multum rzeczy, a w przypadku AC uważnie przeczytać OWU, bo to tanie AC może nam jeszcze wyjść bokiem ;)

Menczu
24-06-11, 21:45
100% racji dla przedmówcy. Ja też sobie mogę stworzyć ranking i mi wyjdzie, że najtańsze jest Generali, bo jestem w nim już tyle lat, że nie opłaciłoby mi się gdziekolwiek przechodzić.

Moj.TaniZUS
15-07-11, 10:50
dlatego nie ma co kierować się cudami zobaczonymi w reklamach bo te często nie mają pokrycie w rzeczywistości ;)