PDA

Zobacz pełną wersję : Programy biurowe dostępne z przeglądarki

jakopone
08-09-11, 10:40
Witam, chciałbym spytać Was jakie macie opinie na temat oprogramowania biurowego dostępnego online takiego jak pakiety od zoho, czy google? Czy korzystacie z czegoś takiego w firmie? Czy jest to kierunek rozwoju zarządzania firmą?

sig
08-09-11, 11:14
Firmą? tylko w przypadku gdy dane obrabiane w takim programie i tak są publicznie dostępne, nie zapominaj że google zarabia na tym co wie o swoich użytkownikach, wliczając w to google docs (reszta firm udostępniających tego typu serwery też nie robi tego bezinteresowanie, zarobek musi być jak nie na abonamencie to gdzie indziej). Co innego prywatny użytkownik który i tak tajemnic firmowych w dokumentach nie zamieści, takowy może nawet i na chmurę się zdecydować o ile jest ekshibicjonistą.

jakopone
14-09-11, 15:33
Nie oceniałbym tego tak radykalnie i pochopnie. Trzymanie danych "w chmurze" nie musi oznaczać od razu ekshibicjonizmu. Poza tym korzystam z zoho i źródłem zarobku są w nim niektóre płatne ciekawe funkcjonalności . Nie muszą być one każdemu potrzebne, jednak znacznie usprawniają działania firmy.

sig
14-09-11, 15:39
Pytanie: gdzie bardziej opłaca się włamać: na serwery firmowe gdzie są dane jednej firmy czy też do chmury gdzie są dane z wielu firm? To drugie jest dużo bardziej opłacalne dla cyberprzestępców, wiec będą w to zaangażowane dużo większe zasoby (więcej włamywaczy i więcej pieniędzy na infrastrukturę) niż przy dotychczasowych atakach.

indygo
15-09-11, 09:58
Myślę, że trochę przesadzasz. Jestem zdania, że z biegiem czasu do "chmury" będzie przenoszonych coraz więcej zasobów, co wiąże się również z opisywanym przez Ciebie procederem. W chmurze, gdzie są dane wielu firm, większej ilości osób zależy na tym aby była bezpieczna, dlatego też przeznaczą znaczne środki na zabezpieczenia. Można znaleźć analogię do banku: bezpieczniej jest trzymać kasę w domu, czy banku gdzie kasę trzyma więcej osób? To drugie jest dużo bardziej opłacalne dla przestępców.
Myślę, że świadome działanie, z wykorzystaniem "chmury" to świetna sprawa i duże uproszczenie i przyspieszenie wielu procesów.

sig
15-09-11, 20:13
Kasę trzyma się w banku z 2 powodów:
1) na wskutek oprocentowania wolniej traci na wartości.
2) w przypadku kradzieży stratny jest bank a nie ty (nawet jak zostanie skradziona "z okienka" forsa którą przed chwilą wpłaciłeś).

Żaden z nich nie ma nic wspólnego z chmurą.

jakopone
16-09-11, 10:16
Myślę, że jesteś zbyt negatywnie nastawiony do tego sposobu utrzymywania danych. Wiadomo, zawsze mogą pojawić się jakieś obiekcje, jednak warto wziąć pod uwagę że:
1) dane są nieporównywalnie lepiej chronione przed atakiem i koszt tej ochrony jest względnie niższy, niż miałbym to robić samemu w firmie,
2) robione są obowiązkowe kopie zapasowe na serwerach w różnorodnych lokalizacjach.

sig
16-09-11, 15:55
Dane mój drogi są chronione tylko wtedy kiedy są na komputerze bez fizycznego dostępu do zewnętrznej sieci ze szczególnym uwzględnieniem internetu. Do tego jeszcze blokada na nośniki wymienne. Pozatym obowiązuje prawo kraju w którym stoi serwer, więc może się okazać że "wyciekły" w majestacie prawa, choćby w USA rząd i wszelakie "trójliterowe" agencje będą miały do nich pełny dostęp bez informowania cię o tym. Do tego dołożymy korupcję, i już mamy wyciek. Im więcej osób ma dostęp do danych tym większe ryzyko że dostaną się w niepowołane ręce, a przy umieszczeniu ich w chmurze liczba ta znacznie wzrośnie (co więcej o osoby których nie znasz, nie sprawdziłeś ich, a co za tym idzie nie ufasz im).

ps co jeśli ta "ochrona" z punktu pierwszego będzie równie dobra jak ta w Sony gdzie administratorzy wiedzieli o dziurach w oprogramowaniu swoich serwerów (bo jawnie monitorowali fora na których o nich pisano) ale ich nie załatali?

jakopone
19-09-11, 09:49
Firma Sony to zawaliła na całej linii, ale wątpię, żeby ktokolwiek inny prowadzący usługi dla klientów instytucjonalnych pozwalał sobie na tak rażące niedociągnięcia. Zresztą widzieliśmy konsekwencje jakie Sony poniosło, to dało na pewno wiele do myślenia innym.

zbyszek27
20-09-11, 11:16
W mojej poprzedniej firmie był taki system do zarządzania firmą online. Robiony był na zlecenie, więc nie było to żadne z popularnych oprogramować tego typu. Mogę jednak powiedzieć, że to bardzo wygodna sprawa, mieć dostęp do wszystkiego z każdego miejsca na ziemi. Szef jedzie na wakacje i może w kafajce zobaczyć co i jak w firmie ;)

sig
20-09-11, 19:04
Tego typu system jak najbardziej tak, bo wszystko pod kontrolą sprawdzonych (oby) firmowych adminów a nie obcych, kiepsko opłacanych techników. W razie czego będzie można nawet odpowiedzialnemu przyp...lić.

ps do tego bym dobrych pen-testerów dodał, coby sytuacji z Sony uniknąć

jakopone
28-09-11, 14:37
Widocznie każdy ma swoje zdanie, zobaczymy jak to się wszystko potoczy w przyszłości, być może programiści zaskoczą nas ciekawymi nowinkami. Póki co widać ciągły rozwój "cloud computing".

sig
28-09-11, 18:00
Podejrzewam że tak jak poprzednio zostanie zastąpiony przetwarzaniem lokalnym, nie zapomnij że na początku informatyki istniała wyłącznie "chmura obliczeniowa" czyli jeden duży komputer do którego podpinano wiele jednostek wejścia/wyjścia. Dopiero miniaturyzacja doprowadziła do zmniejszenia komputerów do tego stopnia że każdy mógł mieć swój na biurku (i z tego modelu korzysta się do dzisiaj).

jakopone
29-09-11, 12:37
A ja przeczuwam, że wchodzący obecnie na rynek system Chrome OS spowoduje jednak zwiększoną popularność aplikacji internetowych, a sieć stanie się środowiskiem większości działań użytkowników komputerów.

indygo
29-09-11, 14:51
jestem podobnego zdania co jakopone. Myślę, że Chrome OS wraz z tanim sprzętem, będzie przepustką do chmury.

Ci którzy lansują pomysł chmury doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń. Przy pierwszej poważniejszej wpadce, zaufanie zostanie utracone - jestem pewien, że nie uda się go odbudować. Myślę, że zainwestowana została zbyt duża kasa, żeby kogokolwiek stać było na rzeczoną wpadkę.

sig
29-09-11, 18:29
Tyle że póki co chromebooki kosztują tyle co zwykłe netbooki mimo sporo mniejszych możliwości, jak to się nie zmieni to przyszłości im nie wróżę. Weźcie też pod uwagę ludzką potrzebę posiadania swojej własności fizycznie. Ja w każdym razie póki stać mnie na fizycznie nośniki i pełnowartościowy komputer do "chmury" nie przejdę (zwłaszcza jeśli zarządza nią firma z USA, już w Rosji były by bezpieczniejsze, być może Chinach też).

jakopone
30-09-11, 09:22
Myślę, że google będzie rozwijać tę technologię i wprowadzi nowinki, które pozwolą jej uzyskiwać stopniowe przewagi. Była era Microsoftu teraz się wybiło Apple, więc nigdy nie wiadomo co będzie dalej. Kiedyś były podobne obawy jeżeli chodzi o dostęp do internetu, a przynosi on naszej cywilizacji więcej korzyści niż szkód.

sig
30-09-11, 15:36
Era Apple? nie zauważyłem, dalej mają drogie produkty o marnych możliwościach. Co do googla to jest coraz więcej chętnych na jego podstawową działalność czyli szukajkę, a na wskutek zmiany pokoleniowej coraz więcej internautów zdaje sobie sprawę że prywatność należy chronić (bo "wyrośli przy kompie" i cokolwiek o nim wiedzą). Tak wiec może mu zwyczajnie braknąć kasy na promocję swojego najnowszego "wielkiego brata".

Miro
01-10-11, 12:26
W firmach nie powinno , korzystać się z darmowych programów, przy kontroli naliczą przychód dla przedsiębiorcy.

sig
01-10-11, 12:36
Chyba że kupi sobie tenże darmowy program np z gazetą wtedy w świetle prawa (a raczej w tym przypadku lewa) nie będzie już darmowy (sposób wymyślony i sprawdzony przez przedsiębiorców w czasach gdy na potrzeby podatku z Linuksa robiono Windowsa NT). Swoją drogą Akurat płatnych biurowych pakietów online chyba brak, wiec nadgorliwy urzędnik nie miał by podstawy do naliczenia podatku.

andzia
28-12-11, 12:48
Chyba w dobrym wątku zapytam bo omawiacie tu takie programy w chmurze- co myślicie o czymś takim https://www.wirtualnebiuro-aliorbank.pl/
Zastanawiam się czy nie skorzystać bo wiele z tego by mi się przydało, z programu szybkafaktura.pl juz korzystam ale myslę nad resztą

Grzesiek
06-01-12, 19:39
Ja ogólnie oceniam chmurę jak najlepiej - tak, jak już zostało napisane - firmy mające w swojej ofercie takie usługi dbają o bezpieczeństwo danych w najwyższym stopniu. Utrata wiarygodności i zaufania klientów to rzecz, której nie kupią sobie na nowo po awarii albo włamaniu. Pisano też o zarządzaniu chmurami przez zagraniczne firmy, a warto się zorientować, że w Polsce też są świadczone cloudowe usługi (osobiście mam do czynienia z Cloud2b), których zaplecze techniczne jest zlokalizowane w krajowych Data Center.

invoicer
23-04-12, 12:39
Chmura to pojęcie dosyć szerokie.
Według mnie wygodne jest korzystanie z programów "wyglądających" tak samo na każdym komputerze, bez konieczności aktualizowania wersji. I dostęp do tych samych danych, niezależnie od miejsca pobytu. Oszczędza czas i nie pochłania uwagi. Warto co najmniej spróbować takiego rozwiązania.

Miro
23-04-12, 19:26
Ja osobiście korzystam z pendrive jak np program pocztowy. Na każdym kompie zawsze aktualny.

invoicer
23-04-12, 21:37
Pewnie działa - pod warunkiem, ze nie pracuje się w więcej osób ...

marcinbak
24-04-12, 07:45
fajny pomysł z tym wirtualnym biurem w aliorze ale zastanawiam się czy ktoś stąd miał okazje testować te usługi.. ?

majka
18-12-13, 13:02
Czasy internetu mają za zadanie nam pomóc i moim zdaniem to robią.
Również właściciele firm to doceniają i dzięki takim nowinkom jak "chmura" pracownicy mogą
wykonywać swoją pracę na odległość. Ja jestem jak najbardziej ZA.

mezo
01-08-14, 10:30
Można korzystać z oprogramowania typu Google Docs i innych tego typu usług - ale zwróćcie uwagę na jedną rzecz - dokumenty które trzymane są w takiej chmurze, nie należą do nas. Teoretycznie ktoś inny może mieć do nich wgląd - dlatego poważne firmy nie bawią się w tego typu rzeczy i inwestują we własną "chmurę" obliczeniową nad którą mają pełną ochronę. Jednym z czołowych dostawców tego typu rozwiązań na naszym rynku jest np StreamSoft i program Firmino - więcej na http://www.streamsoft.pl/programy-w-chmurze/