PDA

Zobacz pełną wersję : Opera - gwarant bezpieczeństwa???

Anonymous
30-05-05, 18:16
Czy trzeba koniecznie mieć Opere, żeby móc spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo w necie? Czy Internet Ezplorer to narzędzię, którego absolutnie należy unikać?

Nimitz
30-05-05, 19:05
Z moich doświadczeń wynika, że unikając IE jest się bezpieczniejszym, ale nie bezpiecznym. Mająć troszkę oleju w głowie można używać IE i nie zrobić sobie krzywdy. Bez tego oleju nawet NIS i np. Mozilla Firefox będzie narzędziem zguby.

konkordpl
30-05-05, 19:28
Kiedys ktos powiedzial, ze przez IE mozna miec dostep do sieci. Niestety dziala to tez w druga strone. Oczywiscie skonfigurowac IE mozna, ale trzeba sie na tym znac. FireFox jest dobry, ale pod wzgledem dziur zaczyna niestety dorownywac IE. Najlepsza jest imfo Opera.

To oczywiscie subiektywna ocena, bo Opere kocham ;-)

Anonymous
31-05-05, 03:08
Czy trzeba koniecznie mieć Opere, żeby móc spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo w necie? Czy Internet Ezplorer to narzędzię, którego absolutnie należy unikać?
Ktoś ci nałgał do głowy. Przez 7 lat nie miałem żadnego ataku na kompa ani włamu ani złapania wirusa a używam ie, choć mam i szkapę i firefoxa to ie najlepiej czyta strony, nawet te skopane.
Jak ktoś ci będzie cedził o dziurach w ie to się spytaj (o ile to nie linuksiarz ich nie pytaj często mają fazę) czy miał doświadczenie z "dziurawym" ie i jak to wyglądało, bo pierdolić potrafi każdy, zgodnie z modą, ale wskazać konkrety mało kto.

Nimitz
31-05-05, 10:50
Mająć troszkę oleju w głowie można używać IE i nie zrobić sobie krzywdy.
Fiodor czy takie stwierdzenie u "linuksiarza" to faza? Nie chodzi o dziury w stylu błędu w kodzie umożliwiającego zdalne przejęcie komputera, ale o błędy w kodzie które umożliwiają wgranie spyware, moleware czy innego syfu. A z IE najłatwiej coś takiego złapać. Co do wyświetlania stronek - wyświetla najładniej bo w sumie wszyscy pisza pod IE stronki, ale z drugiej strony przy moim łączu cholernie wolno. Każdy uzywa czego potrzebuje, ale alternatywe trzeba mieć :-)

Braciszek
31-05-05, 10:58
Fiodor, pare konkretów:

http://browsehappy.pl/bezpieczenstwo

Anonymous
31-05-05, 11:13
Szczeze mowiac, to sam tez nikogo nie znam kto z powodu IE mial jakies problemy. I chyba najchetniej zostane przy uzywaniu IE, bo najlepiej wyswietla wszystkie strony...

piotrg
31-05-05, 11:30
Nie mają problemów a mają IE? Dla niektórych cały stos spyware, dialerów i innych szitów to nie problem...

artkow
31-05-05, 13:54
Szczeze mowiac, to sam tez nikogo nie znam kto z powodu IE mial jakies problemy.

Pójdź do jakiejś szkoły. Moi rówieśnicy czasem naprawdę głupie rzeczy robią. Moja informatyczka ma już dość i ZALECA używanie FF/Opery.

IE, bo najlepiej wyswietla wszystkie strony...
Że co? ŚmIEć najlepiej wyświetla wszystkie strony? Muahahaiahiahaihihihaaaaaaaaa!!!!!! :twisted:
Wystarczająco wiele godzin spędziłem na wkurzaniu się, bo robię zgodnie ze standardem, Gecko i Opera wyświetlają dobrze, a w beznadzIEjnym badzIEwiu jak zawsze się sypie...wystarczająco wiele kodu JavaScript trzeba pisać, tylko dlatego, że ie nie obsługuje pseudoklasy hover dla innych elementów niż a...wystarczająco wiele grafiki jest zapisane w zamkniętych, opatentowanych formatach, tylko dlatego, że ie nie obsługuje przezroczystości w PNG...wystarczająco wiele błędów ie widzi w linii 80, podczas gdy skrypt ma 60...wystarczająco wiele dodatkowych arkuszy CSS trzeba robić specjalnie dla ie.
Wystarczająco, by Twoje zacytowane zdanie posłać prosto między bajki.

Anonymous
31-05-05, 18:34
Szczeze mowiac, to sam tez nikogo nie znam kto z powodu IE mial jakies problemy. I chyba najchetniej zostane przy uzywaniu IE, bo najlepiej wyswietla wszystkie strony...
No i tak trzymaj. Jak ci ie zrobi coś "nieładnego" wtedy zmienisz na coś innego.

Anonymous
31-05-05, 19:30
Szczeze mowiac, to sam tez nikogo nie znam kto z powodu IE mial jakies problemy.

Ja miałem.

I chyba najchetniej zostane przy uzywaniu IE, bo najlepiej wyswietla wszystkie strony...

A co z kanałem alfa w obrazkach PNG? a co z obsługą CSS2 ?? Poprawnie?

Anonymous
01-06-05, 01:16
Fiodor czy takie stwierdzenie u "linuksiarza" to faza?
Nimitz to moje stwierdzenie ogólne biorące się z doświadczenia a nie do konkretnej w tym temacie odpowiedzi. Chcesz pogadać o moich doświadczeniach z takimi, załóż oddzielny temat :wink:

Eliotas
15-08-07, 10:24
Sam bylem ciekaw jak to naprawdę jest i zrobiłem kiedyś eksperyment.

Środowisko na codzień:
Windows 2000, Opera (używana na codzień), FF (czasami) - IE i Media Player zablokowane w programowym firewallu (wtedy to był Outpost - teraz Zone Alarm). Na codzień nie uzywam Antivira.

Procedura testowa:
1. Skan kompa: Norton OEM "pożyczony" z innego kompa, Ad-aware i Spybot.
Wynik - nic poważnego.
2. Odblokowanie IE i uzywanie przez 1 dzień przy wyłączonym Antywirusie.
Dla "urealnienia" testu - nie ma co ukrywać ludzie to robią - kilka stron "dla dorosłych". UWAGA: nigdzie nie rejestrowałem ani nic nie ściągałem (tylko www).
3. Powtórny skan kompa.
4. Antyvir - nic , Spybot 7 śmieci (2 nieistotne), Ad-aware 2 (1 nieistotna).
5. Mniej więcej te same strony z Operą.
6. Wynik skanowania - 0 !!!

Uwaga: firewall cały czas był aktywny

Poza tym raport CERT: bezpieczeństwo przeglądarek (http://www.cert.pl/PDF/CP_raport_bezpieczenstwo_przegladarek_2006_ver_1_0 .pdf).

albo z secunii (http://www.ws.aplus.pl/teksty/security.html) - tylko Opera ma 0 unpatched (niezałatanych)

Jurgi
15-08-07, 10:38
Na plus Opery idzie to, że nikt nie celuje w tak niszową przeglądarkę. :)
ALe sytuacja IMHO jeszcze się poprawi po wydaniu przez Mozillę automatycznego wyszukiwacza luk - o ile wiem, Opera również z niego będzie korzystać (o ile już nie zaczęła ;)). Oczywście takie narzędzie ma dwa końce - tam, gdzie firmy łatają znalezione luki na bierząco (Opera, Mozilla/FF) bezpieczeństwo się poprawi, tam, gdzie kładą lachę/ni-umiom (MSIE) raczej się pogorszy.

trurl
16-08-07, 18:21
To co powinno najbardziej martwić użytkowników IE, to nie tylko ilość dziur które są wykrywane, ale także czas po jakim są łatane (o ile w ogóle są ;) ). W przypadku Opery czy Firefoxa aktualizacje pojawiają się zaraz po odkryciu poważnych błędów, czego nie można powiedzieć o IE. Generalnie po przeglądnięciu linków, które zamieścił Eliotas utwierdziłem się w przekonaniu, że wybór Opery był słuszny :).

Co do poprawności w wyświetlaniu stron przez IE - wystarczy spojrzeć na test Acid2 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Acid2) :)