PDA

Zobacz pełną wersję : Oszustwo na Allegro, bezpieczne zakupy w Allegro.

Byfer
21-03-12, 09:44
Witam.
Założyłem ten temat z nadzieją wytyczenia jasnej i zrozumiałej drogi postępowania w przypadku konfliktu podczas zakupów na Allegro.

Ostatnio zdarzyło mi się kupić monitor komputerowy taki 27 cali 3d za 1200 zł. (dotychczasowy okazuje się być za mały jak na moje dojrzałe oczy – 22 cale na lampach CCFL oraz nieco nieekonomiczny ponieważ zamienia za dużo energii na ciepło a powinien na światło).
Aby było jeszcze jaśniej - oczywiście w opisie sytuacji mój wybór oscylował pomiędzy takim monitorem jak nabyłem a dwoma innymi mianowicie U2410 – trzyletnia już konstrukcja ozłocona za najekonomiczniejszy wybór prawie profesjonalnego monitora na matrycy IPS i cuda niewidy nie wiem czy miałbym z tego pożytek ale daję wiarę znawcą sztuki że tak, oraz troszeczkę inna bajka HP ZR2440w – nowość podobny do U2412M ale moim zdaniem ładniejszy ten HP.
Zakup zrobiony instrukcja obsługi ściągnięta i przeczytana , filmik z YT prezentujący sprzęcicho oglądnięty oswojony i przyjęty z aprobatą, wszystko dopięte aż tu nagle jak piorun z jasnego pozimowego nieba dociera do mnie że mój kontrahent to 13-to gwiazdkowy gość z nienaganną przeszłością hulający na Allegro od 2010 roku niemożliwy do ogarnięcia bo pokończyły mu się
odnośniki po przeprowadzanych transakcjach, no ale same pozytywy miauczy mi moje ego czytam dalej i jest dobrze pisze: kurier gratis transakcja przez PayU.
To do dzieła myślę jaki jest mi potrzebny kurier tak aby można było podjechać nawet do firmy gdzieś w okolicy i obejrzeć czy wszystko gra i w przypadku nieprawidłowości odstąpić od transakcji.
Moje poszukiwania trwały ładnych kilka godzin,przerobiłem tematy: jak nie dać się oszukać na Allegro – jest tego spoooooro jak ktoś ma zacięcie to może spędzić wydaje mi się i kilka dni na drążeniu kwestii , innym zagadnieniem jest odpowiedzialność finansowa firm pośredniczących w takich operacjach, a jeszcze innym jest podopinać zasady działania firm kurierskich które jak gdyby nie są zainteresowane naszym priorytetem oglądnięcia paczuszki przed zapłatą i przed podpisaniem jej odbioru.
W trakcie poszukiwania przewinęły mi się takie elektryzujące słowa jak eskrow, odpowiedzialność firm kurierskich, ostrzeżenie policji w sosnowcu dotyczące oszustw na Allegro, sprawdzenie zawartości, POK- to chyba te najważniejsze.
Czytając te wszystkie informacje ma się wrażenie brania udziału w absurdalnej maskaradzie unikania jasnych i czytelnych wskazówek w temacie co zrobić i jak zabezpieczyć się na ewentualność przekrętu.
Jedni piszą kupuj w sieci finalizuj w realu i z tą teorią zgadzam się najbardziej, ale nie zawsze jest to możliwe i wykonalne, inni uważają że na eBay jest 100 procentowe bezpieczeństwo, a inni że wręcz odwrotnie.
Jedni narzekają na Allegro że nic nie robią gdy ich petenci maja problemy a tylko patrzą na swoje interesy czyli zysk a inni z kolei że przerobili tysiące transakcji w tym serwisie i NIC.
Boże ale nam dołożyli - urodziwa moja urodziła głowa.
Tyle zapamiętałem z tego wszystkiego po przekopaniu się przez tajniki poradniki i pouczniki.
Może i jestem już trochę tępy w łapaniu w locie co niektórych rzeczy ale żeby nic nie wynieść z tego kilkugodzinnego czesania sieci.
Sprawa sprowadza się do zabezpieczenia interesów Moich i jego, no może nie tak, na znalezieniu drogi która będzie zabezpieczała w pełni nasze interesy : kupującego i sprzedawcę.
I dochodzę do meritum zagadnienia, wyobraziłem sobie sytuację w której przedstawiciel firmy pośredniczącej będzie zachowywał się jak mój kontrahent
(myślę tu o osobie prywatnej choć nie tylko) czyli poświęci mi trochę własnego czasu na to abym mógł oglądnąć nabytek sprawdzić czy działa, wykonać krótki test (co w przypadku zakupu monitora polegać będzie na wyświetleniu obrazu i ocenie złych pikseli tych jasnych i tych ciemnych – o ile oczywiście są) ot taka sielanka spokojna i bezpieczna pozwalająca na wyważoną decyzję zakupu bądź odstąpienie od niego (tu mam skojarzenie doręczenia obecnie czyli kuriera który przybiegł z paką, stoi na de mną, dyszy i oczekuje na podpis by czym prędzej zniknąć z pola widzenia i nie być zmuszonym do jakiejkolwiek pogaduszki widzę w tym moim skojarzeniu również drzwi bez klamki od wewnątrz które taki myk wykluczą ot taka kontrowersja myślowa).
A teraz konkrety.
W obecnej sytuacji jak dla mnie (może wynika to z niedoinformowania) do zakupów za większą kasę potrzeba dużo wiary w pomyślność całego przedsięwzięcia.
Niby coś jest, ot taki eskrow ale co w przypadku jak nie podoba mi się
zakupiona rzecz i nie chcę jej przyjąć czyli nie finalizuję transakcji dokonując potwierdzenia a wręcz odwrotnie odstępuję od niej co z kasą kto co i za co - tego już nie znalazłem do jakiej kwoty ktoś odpowiada w jakich okolicznościach.
Mam takie zapisy:
Podczas definiowania transakcji z ESCROW Kupujący zostaje dodatkowo obciążony kosztem usługi w formie OPŁATY ZA ESCROW, doliczanej do kwoty końcowej płatności, zgodnie z aktualnym cennikiem.
W przypadku, gdy Kupujący zwróci przesyłkę do Sprzedającego, zostaje obciążony pełnymi kosztami OPŁATY ZA ESCROW, bez względu na wcześniejsze ustalenia.
Czyli są opłaty za escrow i pełne opłaty za esrow, jest też kalkulator escrow
ale dla ludzi dużym AI bo ja tego nie rozumiem.
Dalej:
potwierdzić odesłanie przesyłki do Sprzedającego z uwagi na jej stan i zawartość niezgodną z wcześniejszym opisem;
czyli ma się podobać
generalnie zmierzam do ogarnięcia zagadnienia bez dokopywania się przez informacje zebrane na forach, niedopowiedzeniach oferentów i ogólnie na nie
niedoinformowaniu.
To tyle na ten temat z mojej strony może ktoś coś przerobił i podzieli się informacjami - może urodzi się jaka instrukcja dla nie chcących myśleć samodzielnie ,wo lejących
(nie wiem czy dobrze to napisałem a mam również nielejących,samoklejących,nieklejących,nietlej cych)
próżniaczo wylegiwać się w słońcu.