PDA

Zobacz pełną wersję : Elektrownie wiatrowe - za czy przeciw?

Witka
12-10-12, 19:42
Temat dla niektórych kontrowersyjny, dla innych bardzo "za".
A co wy sądzicie na temat wiatraków do pozyskiwania prądu i jak w waszych doświadczeniach sprawdzają sie?

K@miLL
12-10-12, 22:16
niestety nie są opłacalne ekonomicznie :/ idea szczytna, ale ekonomia zawsze wygrywa. Świat wraca do węgla i szkoda, że Europa tego nie widzi.

Witka
13-10-12, 09:27
Ja dokładnych danych nie znam, ale jak np czytam coś w temacie , to jeśli chodzi o np generatory wiatrowe takie średnie (nie mówię o gigantach), to widzę że kwota zakupu: 2400 zł, a roczna oszczędność na prądzie: to jakieś 1260 , to masz 2 lata i się zwraca, a jeśli tak, to to bardziej opłacalne niz np kolektory.. tak na pierwszy rzut oka, no nie wiem
A węgiel niewyczerpalny nie jest, nie mówiąc o szkodliwosci dla atmosfery

simian raticus
02-11-12, 10:54
Wiatru nie będzie und słońce chmury zasłonią and gaz und węgiel and drewno i gaz oraz uran się skończy! Wszystko się skończy i wyczerpie! Nie będą kaloryfery grzały!

Witka
08-11-12, 11:09
heheh, czyli mówisz, że na koniec i tak zamarzniemy?:)

norton
21-12-12, 05:07
Jakoś w innych państwach,np na Zachodzie takie wiatraki funkcjonują i jest gut. Przecież one nie stoją w centrach, tylko na pustych przestrzeniach z dala od mieszkańców, nic nikomu nie "buczy",ani nie przeszkadza. A jeśli chodzi o węgiel, hmm..... opalanie nim nie należy do ekologii, gołym okiem widać ile spalin, zanieczyszczeń wychodzi kominami w atmosferę.

pola102
15-01-13, 18:21
Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko.

Zespoły elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą nazywane są farmami lub parkami wiatrowymi.

deq102
19-01-13, 01:55
Nasza firma powstała w 1995r. Przez cały okres swojej działalności staraliśmy się dostarczać naszym klientom rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne. Od 2008 roku zajmujemy się wyłącznie Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Od 2011 oferujemy polskie elektrownie wiatrowe Y-type Power Generator, własne sterowniki elektroniczne do grzania wody i systemy on-grid. Dzięki zdobytemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić i znaleźć optymalne rozwiązanie z dziedziny Energii Odnawialnej.
Dostarczamy wyłącznie produkty fabrycznie nowe, spełniające wysokie wymagania jakościowe. W przeciwieństwie do wielu firm oferujących urządzenia najtańsze, naszym priorytetem jest bezpieczeństwo oraz niezawodność. Oferujemy turbiny wiatrowe
i fotoogniwa dla klientów, którzy oczekują wysokiej wydajności stosowanych rozwiązań Stawiamy naszym wyrobom najwyższe wymagania, które mają być spełnione przez cały okres eksploatacji. Szybkość i kompetencja obsługi to nasza dewiza.

japaman
24-01-13, 07:13
Czy ja wiem czy nie opłacalne ??? Moj sąsiad na działce sobie kupił taki mały wiatrak z obi za jakieś śmieszne pieniądze i podpiął to jakąś grzałką do bojlera, niby dużo to dużo prądu nie generuje ale za to cały czas jakoś grzeje tą wodę. Dlatego uważam że takie wiatraki to dobra sprawa, oczywiście jeśli są w miejscach gdzie wiatr wieje. Ale ekologom one tez przeszkadzają bo to ptaki giną, jakieś infradźwięki. Mamy prosty wybór, atomówki albo wiatraki, na razie inne alternatywy nie widze

raq102
03-02-13, 17:11
Zalety elektrowni wiatrowych:
■ czysta ekologia -nie jest potrzebne jest paliwo,
■ zmniejszają emisję CO2 do atmosfery,
■ możliwość zamontowania turbiny w miejscu oddalonym od krajowej sieci energetycznej,
■ zmniejszenie kosztów energii elektrycznej przy turbinie w gospodarstwie domowym.
Wady elektrowni wiatrowych:
■ mogą wpływać na klimat lokalny,
■ mogą zmniejszać prędkość wiatru,
■ wymuszają utrzymanie pewnej rezerwy mocy w tradycyjnych elektrowniach, gdyż są uzależnione od warunków pogodowych,
■ są zagrożeniem dla ptaków – zabijają ptaki i zakłócają ich nawigację,
■ są zagrożeniem dla zwierząt – wiatraki emitują drgania, wiele zwierząt opuszcza tereny farmy
■ szpecą krajobraz (szczególnie farmy wiatrowe),
■ emitują hałas.

japaman
05-02-13, 07:02
Zalety elektrowni wiatrowych:
Wady elektrowni wiatrowych:
■ mogą wpływać na klimat lokalny,
■ mogą zmniejszać prędkość wiatru,
■ wymuszają utrzymanie pewnej rezerwy mocy w tradycyjnych elektrowniach, gdyż są uzależnione od warunków pogodowych,
■ są zagrożeniem dla ptaków – zabijają ptaki i zakłócają ich nawigację,
■ są zagrożeniem dla zwierząt – wiatraki emitują drgania, wiele zwierząt opuszcza tereny farmy
■ szpecą krajobraz (szczególnie farmy wiatrowe),
■ emitują hałas.

Te minusy to chyba przez ortodoksyjnych zielonych sa podane, często przebywam w pobliżu kilku sporych wiatraków i żadnego hałasu nie słyszę, krajobrazu nie szpecą a nawet dodają pewnego rodzaju uroku, i wszędzie te zwierzęta, co chwilę gdzieś ginie zwierzak przez samochód, zlikwidować samochody ??? :>

theoo13
06-02-13, 19:48
Niestety elektrownie wiatrowe jako odnawialne źródło energii nie pozwala wypasać kieszeni możnym tego świata, stąd brak uznania na szeroką skalę dla tego rozwiązania.

Raquel
11-02-13, 13:41
Te wiatraki w okolicach Pucka nie wyglądają źle.
A może ktoś teraz wymieni plusy takiego sposoby pozyskiwania energii.

norton
12-02-13, 09:29
Czy ja wiem czy nie opłacalne ??? Moj sąsiad na działce sobie kupił taki mały wiatrak z obi za jakieś śmieszne pieniądze i podpiął to jakąś grzałką do bojlera, niby dużo to dużo prądu nie generuje ale za to cały czas jakoś grzeje tą wodę. Dlatego uważam że takie wiatraki to dobra sprawa, oczywiście jeśli są w miejscach gdzie wiatr wieje. Ale ekologom one tez przeszkadzają bo to ptaki giną, jakieś infradźwięki. Mamy prosty wybór, atomówki albo wiatraki, na razie inne alternatywy nie widze

Wiatraki są baaardzo wysokie jak zresztą każdy wie, bo widział już takie coś na własne oczy i na "szczycie" zawsze wieje wiatr. A zwłaszcza jeśli są tak usytuowane, gdzie jest pusta przestrzeń. Zresztą zawsze tam są stawiane. W niektórych państwach stoją w morzach, na szczytach gór (np. na Chorwacji)

marylakedziezyk
05-09-13, 21:48
energia odnawialna tak, ale dlaczego do Polski zwożą te stare elektrownie wiatrowe które demontują w Niemczech kolejne śmietnisko robią

janinapolka
06-09-13, 12:29
podczas wizyty w austrii widziałam mnóstwo elektrowni wiatrowych, tak więc wątpię żeby zwozili je z zachodu na śmietnisko do polski..

KL_DZB
13-11-13, 11:28
Jestem gorącym zwolennikiem takich elektrowni, ale w zdecydowanie mniejszej skali, na niższych masztach, do zasilania pojedynczych domów. Sam rozważam montaż takiej w dalszej przyszłości na mojej działce.

miter
13-12-13, 16:16
Do tego wiatraki hałasują i trzeba w nich regularnie wymieniać olej smarujący łożyska. Ekologiczne są tylko z nazwy.

KL_DZB
14-12-13, 20:06
Olej smarujący łożyska wymieniasz też w agregatach prądotwórczych na biogaz.

michnik9
16-12-13, 16:47
Wiatraki są dobrym rozwiązaniem jednak nie są do końca eko dla środowiska no i jednak według mnie niszczą trochę krajobraz. Ale lepsze to niż elektrownie atomowe, które mogą wyrządzić wiele więcej szkód w razie uszkodzenia.

KL_DZB
16-12-13, 17:15
Ile osób zginęło na przestrzeni ostatnich lat z powodu awarii w elektrowniach atomowych?

Czarnobyla nie liczymy, bo to nie była awaria, tylko celowe zepsucie elektrowni.

michnik9
16-12-13, 17:37
Pisząc, że elektrownie atomowe mogą wyrządzić wiele szkód nie miałem na myśli tylko tego ile osób przez nie zginęło, ale w jakim stopniu mogą zanieczyścić środowisko. Sama dezaktywacja takiej elektrowni trwa kilkadziesiąt lat i nawet podczas dezaktywacji istnieje wiele niebezpieczeństw. Myślę, że możemy wyprodukować potrzebną nam energię bez elektrowni atomowych dlatego nie jestem ich zwolennikiem.

KL_DZB
16-12-13, 19:51
Bez elektrowni atomowych, czyli jak?