PDA

Zobacz pełną wersję : pliki cookies

myjan
20-03-13, 07:29
od 18.03.2013r. str web zamieszczają informację o zamieszczaniu plików cookies na naszych komputerach.Czy ten fakt coś zmienia - robiły to przecież wcześniej? Czy usunięcie historii przeglądania (wraz z cookies) załatwia sprawę. Czy "Odkurzacz" jest narzędziem wystarczającym do ich usunięcia??????.

rebecca2001
21-03-13, 13:16
Kiedy oglądane strony nagle zaczynają dopasowywać się do naszych upodobań, to stoją za tym pliki cookies (ang. ciasteczka). Kiedy te niewielkie pliki trafią na dysk komputera, strony zapamiętują, kto je odwiedza. W ten sposób sklepy internetowe pozdrawiają swoich klientów z imienia i nazwiska i wiedzą, jakie oferty interesowały ich podczas ostatnich odwiedzin.

Ale cookies są też niebezpieczne: aby ściągnąć na swój komputer szpiega, wystarczy wejść na stronę z ciasteczkami. Ich producenci, na przykład Doubleklick, na sprzedaży zebranych danych zarabiają krocie: pełne profile użytkowników są pożądanym towarem, bo pozwalają bombardować użytkowników spersonalizowaną reklamą.
http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2009/09/szpiegujace-pliki-cookies.aspx

Pliki cookies to małe pliki tekstowe pobierane na komputer użytkownika, które mogą być używane do przechowywania informacji o użytkowniku i jego preferencjach. Wiele witryn stosuje pliki cookie w celu dostosowywania i poprawiania sposobu działania witryny podczas kolejnych odwiedzin tego samego użytkownika.

http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=pl&answer=32759

więcej znajdziesz w sieci ... :) ...

myślę że chodzi Ci jak masz postępować z zapytaniami że stron pytających "czy akceptujesz pliki cookie" ...
jeśli nie zależy Ci na spersonalizowanej reklamie - musisz wiedzieć że Cię zarazem śledzą - to NIE ... jeszcze raz NIE ...

myjan
21-03-13, 15:41
dzięki Ci, zrozumiałem , że to cena ,że tam wchodzę

rebecca2001
22-03-13, 11:15
mam do Ciebie prośbę a zarazem możemy zrobić mały eksperyment ... pozwoli Ci to bardziej zrozumieć czy są albo mogą być pliki cookie ...

naprzód obrazek
http://img822.imageshack.us/img822/1066/reklamadotekstumyjan.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/reklamadotekstumyjan.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

jak spojrzysz to zobaczysz, że reklama dotyczy Studia DAZ 3D [jestem użytkowniczką] i zacheca do [zakupu?] modułu March Madness [Marcowa Panienka - Marzanna] ...

a Tobie jaką reklamę wyświetla ? zaznaczam że wyświetla nam w wątku "pliki cookies" w tym samym w którym piszę te słowa ...

miki2
28-03-13, 21:38
Ta cała historia z plikami cookies jest bez sensu, "zwykli" użytkownicy boją się klikać w zgodę na "jakieś" pliki. Ciekawe jakie będą sankcje za brak informacji, że strona wykorzystuje cookies i kto o ile w ogóle będzie to weryfikował, chyba tylko konkurencja

dzuma
09-04-13, 12:21
o jeny mnie też to tak wkurza

rebecca2001
09-04-13, 13:19
o jeny mnie też to tak wkurza

Oooo... widzę że nie lubisz "ciasteczek"... czujesz awersję do "słodyczy" ...?:)

masterchef
24-05-13, 13:37
mnie strasznie irytuje fakt, że zostało cos takiego wprowadzone, ale nikt nie wyjaśnił po co i dlaczego

rebecca2001
25-05-13, 18:39
mnie strasznie irytuje fakt, że zostało cos takiego wprowadzone, ale nikt nie wyjaśnił po co i dlaczego

osobiście to polecała bym Ci poprosić któregoś z moderatorów np macol bo jest "techniczny" -wiem , bo forum też używa ciasteczek albo zwróć się do admina. Napewno postarają się jasno i prosto wyjaśnić o co chodzi ...
mnie osobiście irytują cookie's szpiegowskie a resztę toleruję dla własnej wygody.

sig
25-05-13, 22:19
Po co wprowadzono nakaz informacji o ciasteczkach? Bo biurokracji z Związku Socjalistycznych Republik Brukselskich tak sobie wymyślili. A po co wprowadzono ciasteczka? żeby serwer mógł u ciebie przechowywać jakieś informacje tekstowe (np to na jakie konto cię zalogować jak wrócisz na stronę, albo ustawienia dla danej witryny). Są też wykorzystywane do "śledzenia" użytkownika za pomocą specjalnych skryptów (serwer zapisuje sobie w ciasteczku unikalny identyfikator, i potem jak wejdziesz na stronę z jego skryptem "dowie się" o tym, i na tej podstawie będzie ci np serwował reklamy dopasowane do twoich zainteresowań), aczkolwiek ciasteczko może odczytać tylko serwer który je zapisał (takie zabezpieczenie).

ps mi generalnie ciasteczka nie przeszkadzają, pewnie dlatego że rozumiem brak zagrożenia z ich strony. Bardziej się obawiam flash-a, a javy to wręcz nie mam zainstalowanej.

rebecca2001
21-06-13, 11:22
Cookie Clearinghouse - nowy sposób na walkę z cookies

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cookie-clearinghouse-nowy-sposob-na-walke-z-cookies

ZielonyNurt
21-06-13, 17:45
Ciekawy artykuł. Jednak to na razie projekty. Ciekawe jak widzi ten problem google?

rebecca2001
21-06-13, 18:04
Tak jak większość tych którzy coś nieco wiedzą o necie w przeciwieństwie do "krasnali unijnych" mających wypaczony wizerunek netu kreowany przez "cyngli" antypirackich ...:)
czyli - są przeciwni zresztą tak samo jak ja ... a poza tym lubie ciasteczka ...mniam :)

ZielonyNurt
21-06-13, 18:48
To jest nas dwoje, a z pewnością jeszcze więcej. Szkoda że to ONI (jak ich nazywasz krasnale unijne) trzęsą wszystkim. Swoją drogą tylko czekać jak zaczną wchodzić nam do łóżka, albo jeszcze głębiej.:)

rebecca2001
21-06-13, 19:00
Ależ oni już wleźli... sprawdź pod łóżkiem ...:)

ale z tym "głębiej" :) przy rozmiarach krasnali ... to raczej lekka przesada ... można nie zauważyć:)

mezo
07-02-14, 12:50
Jak mnie denerwują komunikaty na stronach o cookie. Nie wiem co to jest - nie chcę wiedzieć.

elaveaux
26-03-14, 18:24
Pomysł z komunikatami o ciasteczkach jest kompletnie bez sensu. Właścicieli stron to denerwuje, bo muszą te komunikaty zamieszczać na wszystkich swoich witrynach, a pozostałych internautów to denerwuje, bo im te komunikaty ciągle wszędzie wyskakują i muszą po sto razy klikać akceptację. Poza tym jeśli ktoś ma pojęcie o cookies to te komunikaty mu niepotrzebne, a jeśli ktoś nie ma o nich pojęcia to te komunikaty go tylko przestraszą, bo i tak niewiele z nich zrozumie. Reasumując: bessęs ;)

skandra
07-04-14, 13:39
Mnie zastanawia dlaczego na wszystkich stronach ten komunikat ma postać wyskakującego powiadomienia? Dlaczego nie może być to komunikat statyczny zamieszczony gdzieś w stopce?

mobilek
07-04-14, 13:49
Ustawa wymaga, by użytkownik mógł wyrazić na to zgodę jeszcze przed odwiedzeniem serwisu. Z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe bez utrudnienia korzystania z zasobów strony internetowej.

Pliki cookies są przekazywane użytkownikowi jako jedne z pierwszych, tuż po wywołaniu serwisu www. Co więcej, nie można tego kontrolować z poziomu kodu programistycznego.

Takie zmiany zostały wprowadzone 22 marca, jak dotąd niewiele wskazuje żeby się coś zmieniło w tej kwestii.

sig
07-04-14, 18:23
Mnie zastanawia dlaczego na wszystkich stronach ten komunikat ma postać wyskakującego powiadomienia? Dlaczego nie może być to komunikat statyczny zamieszczony gdzieś w stopce?
Bo tam jeszcze ktoś przegapi i urzędnicy nie będą mieli "podkładki" że się wykazali (i im cieplutkie stołki zlikwidują). Swoją drogą na szczęście pojawia się tylko raz na witrynę, nomen omen dzięki "ciastkom".

masterchef
17-04-14, 09:42
Na prywatnym komputerze często robię oczyszczanie plików cookie oraz historii przeglądarki, ponieważ mam dość przesyłanych mi reklam na podstawie stron jakie odwiedzam. Uważam to za naruszanie mojej prywatności.

sig
17-04-14, 12:37
Na prywatnym komputerze często robię oczyszczanie plików cookie oraz historii przeglądarki, ponieważ mam dość przesyłanych mi reklam na podstawie stron jakie odwiedzam. Uważam to za naruszanie mojej prywatności.
No to będziesz dostawał losowe reklamy, czyli jeszcze gorsze. Swoją drogą od eliminacji tego typu cookisów są stosowne opcje w przeglądarkach, można tam ustawić żeby akceptowała ciasteczka tylko z witryny na której aktualnie jesteś. A co za tym idzie nikt nie będzie w stanie powiązać twojego pobytu na tej witrynie z innymi.